Sunteți pe pagina 1din 7

Plan de lecie

Unitatea de invatamant:
Profesor:
Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Biologie
Data: 05.05.2017
Clasa: a VIII-a
Unitatea de nvare : Echilibre i dezechilibre n ecosisteme
Titlul leciei: Poluarea asezarilor umane
Resurse de timp: 50 minute
Tipul leciei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul leciei: Sa constientizeze principalele cai de deteriorarea a mediului, fiind capabili la
sfarsitul activitatii sa realizeze actiuni pe protectie si conservare a mediului

Competene specifice :
2.1 Utilizarea de mijloace i metode adecvate explorrii/investigrii ecosistemelor
4.1 Formarea deprinderilor de documentare i de comunicare
5.2 Demonstrarea nelegerii consecinelor propriului comportament n raport cu mediul

Competene derivate:
La sfritul activitii, elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
C1 :.- definirea termenilor specifici poluare, poluant;
C2 : - identificarea/evidenierea principalelor cai de deteriorare a mediului;
C3: - precizarea masurile de prevenire ale polurii ;
C4:- formarea unei atitudini pozitive de protectie a mediului.

Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia,observatia,problematizarea,


turul galeriei
Resurse materiale: manual, tabla,calculator,videoproiector,fise de activitate
Tipul de organizare a activitii:frontal,individual,pe grupe.

1
Bibliografie

-Aurora Mihail,Gheorghe Mohan, Biologie. Manual pentru clasa aVIII-a, editura ALL, 2005
-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lectia- forma de baza a organizarii procesului de
predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.
-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008
- Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VIII-a, aprobat cu ordinul MedCT
- Botnariuc, N., Ecologie, editura didactica si pedagogica, Bucuresti, 1982.
- http://www.youtube.com/watch?v=-rIp_0u1h8U

2
DESFASURAREA LECIEI

Nr. Etapele leciei ACTIVITATE DESFURAT Resurse Resurse Resurse Metode


crt Compe- Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedurale materiale tempo- de ev.
tene rale
derivate

1. Organizarea -pregateste materialul didactic; -isi pregatesc cartile si 3


clasei -noteaza in catalog elevii absenti si caietele;
verifica daca sunt conditii optime
pentru desfasurarea orei;

2. - adreseaza intrebari din lectiile - raspund la intrebari Conversatia 5


Reactualizarea anterioare:
cunostinelor - ce este un lant trofic?
- din ce este alcatuit?
- unde este incadrat omul intr-un lant
trofic?
- ce este o retea trofica?
3. Captarea - Prezentarea unui filmulet cu zone Conversatia 5
atentiei poluate euristica

4. Anuntarea temei - anuna titlul leciei Poluarea -ascult ,noteaza Conversatia 3


si competenelor aezrilor umane. si il scrie pe tabla ; euristica
- comunica clar competenele derivate
ale leciei;
5. Dirijarea C1 ,,Turul galeriei,, Se scrie pe tabl -ascult, observ, scriu, Observatia -Fisa de 7 oral
invatarii cuvntul ,,Poluare,, , iar elevii vor trece Explicatia activitate,
rnd pe rnd s scrie ce consider ei n Conversatia -CD,
C2 legtur cu poluarea. -Calculator
Profesorul solicit elevilor dup ce au -video-
epuizat toate ideile n legtur cu proiector

3
poluarea
- s defineasc poluarea Noteaz n caiete noile
Prezentarea C3 - s enumere tipuri de poluare definitii/noiuni legate de
noilor - nivelul de aciune poluare si poluant
coninuturi folosindu-se de noiunile expuse de ei.
Poluarea reprezint impurificarea Raspund la intrebari
mediului cu diferite substane (poluani)
datorit activitii omului
Poluarea poate fi: Turul galeriei
- natural
- artificial 10
Dup natura poluantului, poluarea
poate fi:
- fizic
- chimic
- biologic
Poluarea acioneaz la nivel de:
- atmosfer
- ap
- sol
15
Elevii vor fi mprii n trei - fiecare grupa va completa
C4 grupe. Fiecare grupa va primi o fisa de activitate.
fisa de activitate cu tema Fiecare echipa citeste
"Proiectarea Unui Ora Ecologic sarcina primita
pentru a o completa

Dup 10 cte un reprezentant din Prezinta informatiile


fiecare grup va prezenta cele notate n
ordinea n care au terminat.
Completeaza noile
- aduce informatii suplimentare despre informatii pe caiete
poluare utilizand imaginile sugestive

4
din prezentare
7. Fixarea Prin chestionare orala elevii raspund la intrebari Conversaia 5 oral
cunotinelor
8. Evaluarea Face aprecieri verbale asupra prestaiei 2
elevilor din fiecare grup
Se apreciaz cu note participarea
elevilor la lecie
- se indica tema pentru acasa :
realizarea unui poster

5
Grupa

FIA DE ACTIVITATE

"Proiectarea Unui Ora Ecologic"

1. Numele oraului:
2. Populaia:
3. Enumerai legile oraului care-i ajut pe ceteni s fie responsabili din punct de vedere
ecologic.
4. Descrii sursa de energie pe care cetenii o folosesc pentru cldur:
5. Desenai aceast surs.
6. Descriei metoda pe care cetenii o folosesc pentru depozitarea de gunoaie.
7. Desenai cum vede o pasre acest ora ecologic. Folosii n col o legend pentru a defini:
fabrici case, etc.
8. Descriei vizitele la centrala de purificare a apei i la locurile de depozitare a deeurilor,
precum i vizite la birouri pentru a discuta planul oraului.
9. Dezvoltarea unui plan de aciune care poate avea un efect ecologic pozitiv asupra oraului.

6
Schita tablei
Poluarea aezrilor umane

Poluarea
- const n impurificarea mediului cu diferite substane (poluani) datorit activitii
umane.
- acioneaz la nivel de:atmosfer, ap i sol
Poluantii
- orice substanta solida, lichida sau gazoasa care introdusa in mediu produce dezechilibre

substante chimice (pesticide, insecticide,metale grele, titei etc)


Poluantii pot fi: factori fizici (caldura, zgomote, radiatii etc)
factori biologici (germeni patogeni)
Cauze si surse ale poluarii
Poluarea atmosferei:
Gazoi: - CO2, C0
- Poluani - compui ai N2
- gazele de eapament
Solizi: - praful de crbune, ciment, vapori de ap,
particule radioactive i microorganisme
- ploi acide
- formarea smogului

Poluarea apei
- apelor reziduale industriale
- apelor menajere
- diferitelor substane folosite n agricultur
- dezvoltarea fitoplanctonului

Poluarea solului:
- exploatarea neraional- prin monoculturi
- folosirea incorect a ngrmintelor chimice, a pesticidelor i erbicidelor
- lipsa unor lucrri de combatere a eroziunii solului
- tierea nejudicioas a pdurilor
- aruncarea de reziduuri industriale, deeuri

S-ar putea să vă placă și