Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data:

Nivelul I : grupa mica

Propuntor:

Domeniul Limb i comunicare

Tema anual: ,,Cnd, cum i de ce se ntmpl?

Tema proiectului : ,, A VENIT TOAMNA CEA DRAG!

Capitolul: - Lexic i comunicare

Tema activitii: cuvntul ca purttor de semnificaii

Subiectul ludic - ,, Csua din oal

Mijloc de realizare: povestirea educatoarei

Tipul activitii : Formare de priceperi i deprinderi

Scopul activitii :

- Receptarea coninutului unui text care i se povestete precolarului

Obiective operaionale:

Cognitive:

Pe parcursul i n timpul activitii copii vor fi capabili:

OC1 s audieze textul epic;

OC2 s neleag semnificaia cuvintelor ;

O C3 s neleag mesajul transmis ;

OC4 - s desprind din poveste trsturile pozitive i negative;

OC5 - s descopere personajele pozitive i personajele negative dintr-o poveste ;

Psihomotorii:

OPM1: - s utilizeze materialele puse la dispoziie conform sarcinii didactice;

Afective :
OA1: - vor manifesta interes pentru prezentarea povetii;

Strategia didactic

Metode si procedee: povestirea educatoarei, conversaia, explicaia, harta povestirii.

Mijloace de nvmnt: plane

Forme de organizare: frontal i individual

Evaluare: -oral inelegerea mesajului transmis de poveste

Resurse:

Umane : precolarii grupei mici

Temporale: 15 min

Spaiale: sala de grup

Bibliografice:

1. Proiectarea didactic n nvmntul precolar, Mtsaru Maria,Chiriloaie Maria i


colaboratorii si, Editura C.C.D. Bacu 2008
2. Curriculum pentru educaie timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureti 2009
3. Ghid de bune practice pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3- 6/7 ani, M.E.C.T.,
2008.
4. Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul precolar, Mitu
Florica, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitii Obiective Coninut i sarcini de nvare Strategii didactice Evaluare


operaionale
Metode Mijloace Forme de
i procedee organizare
didactice

1.Moment Crearea condiiilor necesare bunei frontal Observarea


organizatoric desfurri a activitii: comportamentului
-aerisirea slii de grup;
-amenajarea spaiului de desfurare
a activitii ;
-introducerea copiilor n sala de
grupa ;

ghicitoare
a
2. Captarea Voi spune copiilor urmtoarea
ateniei ghicitoare:

,, Iarba o ofilete,
Vntul l pornete,
Frunza vetejete,
Ploaia o pornete ?

(Toamna)
3.Enunarea temei Prezentarea denumirii activitii i a explicaia plane frontal Observarea
i a obiectivelor obiectivelor. comportamentului

n cadrul acestei activiti v voi


spune o poveste, povestea se
numete ,,Csua din oal

Am rugmintea ca voi s fii ateni, s


participm cu toii la activitate.

4.Actualizarea Voi pune unele ntrebri copiilor: conversaia frontal Observarea


cunotinelor comportamentului
- n ce anotimp suntem?

- Cum este vremea?

- Ce se ntmpl cu frunzele
copacilor?

- Unde au plecat psrele?

- Cum credei c se pregtesc


animluele s se adposteasc cnd
afar este frig?

5.Prezentarea OC1 Prezint copiilor povestea. povestirea plane frontal Observarea


coninutului comportamentului
OC2 Povestea va fi expus cu mare atenie
la inflexiunile vocii, n funcie de
OC4 personajele din poveste inndu-se
OC5 cont de strile afective pe care textul
literar le implic i anume: tonul cald
potrivit cu importana faptelor, explicatia
modularea vocii pentru a imita
personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuaie, mimic i
gesturi adecvate situaiilor prezentate.
Prin toate aceste mijloace se va
ncerca s se imprime povestirii
caracterul plastic - intuitiv. De
asemenea se va sublinia repetiia:
Cas csu, cine locuiete aici?
pentru a putea fi reinut de copii n
vederea redrii ei n partea final.

Planul de idei al povestirii:

1. oricelul gsete oala n mijlocul


cmpului i se instaleaz n ea.

2.oricelul o primete i pe broscu


n cas.

3. Pe rnd n cas se instaleaz:


iepurele, vulpea i lupul.

4.Oala se sparge sub greutatea lui


Mo Martin, care nu a tiut c este o
csu.

5. Mo Martin se sperie de spargerea


oalei de pmnt.

6. Cei cinci prieteni care locuiau n


oal se sperie i ei i fug n pdure.

Apoi se vor prezenta pe rnd planele


care ilustreaz momentele principale
din poveste.

Se vor explica cuvintele i expresiile


noi.

6. Dirijarea OA1 - Ce personaje sunt n poveste? conversaia frontal Aprecieri verbale


nvrii
OC2 - Ce au fcut animluele?
OC3 - Ce csu au gsit?
OC4 - De cine va plcut din poveste?

- De ce?

7.Obinerea OC1 Voi realiza mpreuna cu copii Harta povestirii - frontal Aprecieri verbale
performanei Harta povestirii astfel se va personaje-
OC2 sintetiza coninutul povetii le din
OC4 conversaia carton
a. Unde s-au adpostit
(siluete)
OC5
animluele?
OPM1
b. Ce animale au ncput n
csu?

c. Cine le-a stricat csua?

d. Ce au fcut acestea pn la
urm?

8. Feed-beack-ul OC3 Prin sondaj voi adresa ntrebarea: Aprecieri verbale

- Credei c ursul a fost bucuros c a


spart oala?
conversaia individual

9. Evaluare OC1 Voi pune cteva ntrebri copiilor: conversaia frontal Aprecieri verbale

OC2 - Cum s-a numit povestea noastr?

OC3 - Ce animlue erau ?

- Ce ntrebau nainte de a intra n


csu?

10. Retenia OC4 - Care a fost titlul povetii noastre? conversaia frontal

- De ce credei c s-a numit aa? Aprecieri verbale

11.Transferul OC4 - Dac va plcut povestea povestii-o conversaia individual Aplauze i


i prinilor votri! aprecieri verbale