Sunteți pe pagina 1din 30

GRADINITA P.P.

BAMBI ARAD

GRUPA MICA PITICII

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Profesor invatamant prescolar:

Oltita Girigan
PROIECT
DE ACTIVITATE
INTEGRAT
DATA:26.05.2017

UNITATEA DE NVMNT: GRDINIA PP BAMBI

GRUPA: MIC

EDUCATOARE: Oltita Girigan

TEMA ANUAL:CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?

PROIECT TEMATIC: MAGIA COPILARIEI

TEMA SAPTAMANII : COPILARIA EMOTIE SI CULOARE

TEMA ZILEI: ALERTA IN TARA CULORILOR!

FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRAT:

ADP+ALA1+ADE(D+DEC)+ALA2

SCOPUL ACTIVITATII:

imbogatirea si aprofundarea cunostintelor despre culori si cifre;

stimularea creativitatii prin realizarea unor lucrari plastice;

dezvoltarea capacitatii copiilor de a-si exprima sentimentele;

TIPUL ACTIVITATII:
Verificarea si consolidarea cunostintelor si deprinderilor
I.ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL(ADP):

1.NTLNIREA DE DIMINEA: Intalnire cu clownul Zambarici


- Salutul : se va realiza dupa interpretarea cantecelului Buna dimineata
Copiii se aseaza in cerc si recita versurile:
Dimineta ne-am trezit
Si la gradi am sosit
In cerc sa ne asezam
Cu totii sa ne salutam:
Buna dimineata, dragi pitici,
Sunt fericit ca sunt cu voi aici!
- Prezenta: Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am reintalnit
Dar cine oare n-a venit?
Fiecare copil isi aseaza poza pe tabla magnetica, in castelul rosu
sau in cel galben in functie de starea lui FERICIT/ TRIST.
Vom numara impreuna copiii veseli si copiii tristi.
Un copil va numi absentii cu ajutorul pozelor ramase pe covor.
- Calendarul naturii : Calendaru-i suparat,
Astazi n-a fost completat
Cu nori sau cu vreme buna
Cine stie sa imi spuna?
Se discuta despre starea vremii si se completeaza in calendar cu jetoane,
mentionandu-se anotimpul, ziua ,luna .Cu ajutorul educatoarei se completeaza
data. Se repeta zilele saptamanii.

- Noutatea zilei: Clownul Zambarici apare in grupa lor, sub forma de surpriza, le

spune povestea lui si le cere ajutorul copiilor pentru a salva Tara culorilor:

Eu sunt clownul Zambarici

Si-am venit la voi aici

Dintr-o tara indepartata,

Care era minunata,

Cu parfum de flori,

Cu mii de culori!

Din Tara culorilor!

Dar ,desi- mi zice Zambarici,

Tare-s trist si suparat!

Stiti, copii, ce s-a-ntamplat?

Culorile m-au intrebat

Care-i mai importanta,

Care-i mai admirata?

N-am stiut ce sa raspund

Si s-au suparat acum!

Asa tare s-au enervat!

Au tipat si s-au crizat,

Si pe jos s-au aruncat

Tare urat s-au comportat!


N-am putut sa le impac

Si in lume au plecat!

Tare-s trist si plang de zor

Si strig dupa ajutor!

Dragi copii, va rog incercati,

De vreti sa ma ajutati,

Tara Culorilor sa o salvati!

Veti vedea, nu-i greu deloc

Totul e un simplu joc!

- Activitatea de grup: Copiii sunt de acord sa-l ajute pe Zambarici si impreuna hotarasc
sa sune alarma de ALERTA IN TARA CULORILOR!
Prin metoda Studiul de caz voi dezbate impreuna cu copiii acest mesaj, pe baza a
trei intrebari: Ce stim? Care este cauza? Ce putem face?, astfel copiii isi vor imagina
situatia, cauza si vor gasi solutii.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa socializeze si sa colaboreze cu ceilalti copii;
- sa-si exprime verbal starea sufleteasca;
- sa gaseasca solutii la problema descoperita;
MATERIALE DIDACTICE:
- pozele copiilor, Calendarul naturii, tabla magnetica;
2. TRANZITII : I cantecelul Culorile se cearta!
II. 1,2,1,2, mergem toti in pas vioi
1,2,1,2, haideti toti acum cu noi
Pe Zambarici sa-l ajutam,
Tara Culorilor sa o salvam!
III. Zborul fluturasilor
3. RUTINE: sosirea copiilor,spalarea pe maini, masa de fructe.

ACTIVITATI DE INVATARE

I.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

1.INTALNIREA DE DIMINEATA :

Intalnire cu clownul Zambarici

2.TRANZITII:

I cantecelul Culorile se cearta!


II. 1,2,1,2, mergem toti in pas vioi
1,2,1,2, haideti toti acum cu noi
Pe Zambarici sa-l ajutam,
Tara Culorilor sa o salvam!
III. Zborul fluturasilor

IV. cantecelul : Daca vesel se traieste, bate asa


Daca vesel se traieste, bate asa
Daca vesel se traieste
Unul altuia-i zambeste,
Daca vesel se traieste
Bine e!

II. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE I

CONSTRUCTII : Castele colorate constructii din pahare

STIINTA : Curcubeul experiment

ARTA: Magia culorilor desen liber in sare

III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

1.DOMENIUL STIINTE

ACTIVITATI MATEMATICE Alerta in Tara Culorilor

(joc didactic)

2. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV

Fluturasi multicolori! pictura (tehnica baticului)

IV. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE II

Cantecul culorilor joc cu text si cant

Petrecerea culorilor joc distractiv


STRATEGII DIDACTICE:

* METODE SI PROCEDEE: observatia, conversatia, explicatia,

exercitiul, expunerea, Studiul de caz, problematizarea, procedeul

Mana oarba;

*MATERIAL DIDACTIC:costumul lui Zambarici,mingi colorate,

buline colorate, material textil ,jetoane cu cifre si imagini,

obiecte din natura realizate din carton,pahare colorate, Masa

luminoasa, sare de bucatarie, colorant alimentar, coli de hartie ,

pensule, acuarele, fasii colorate, baloane, parasuta.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

RESURSE: - UMANE: prescolarii, educatoarea

- TEMPORALE: o zi.

BIBLIOGRAFIE:

1.MECT, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani,2008


2.L.Culea, A.Sesovici, F.Grama, Activitatea integrata in gradinita, Ed. DPH,2008

3.Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu,Metode interactive de grup,ARVES,2006

4.Revista Invatamantului Prescolar nr.1-2/2010, Ed.Arlechin, Bucuresti,2010


II.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

(ADE)

1.DOMENIUL STIINTE (D.S.)

ACTIVITATE MATEMATICA
TEMA ACTIVITATII: ALERTA IN TARA CULORILOR

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic matematic

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostinte/ priceperi si deprinderi;

SCOPUL ACTIVITII:

* Consolidarea cunotinelor matematice privind nsuirea conceptului de numar

natural n concentrul 1 3;

*Exersarea unor operaii ale gndirii ( analiza, sinteza, abstractizarea, generalizarea),

precum i cultivarea unor caliti ale gndirii ( corectitudinea, promptitudinea,

rapiditatea).

*Dezvoltarea ateniei voluntare i a spiritului de observaie

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa formeze multimi de obiecte dupa criteriul forma si culoare;

sa raporteze numarul la cantitate si invers asociind cifra corespunzatoare;

sa numere constient in limitele 1-3 ;

SARCINA DIDACTICA: Formarea de multimi de obiecte de acelasi fel

si identificarea numarului de elemente. Raportarea cantitatii la numar folosind

analizatorii: vizual, tactic, auditiv.


REGULILE JOCULUI: Copiii vor fi impartiti in trei grupe in functie de

culoarea aleasa (prin metoda Mana oarba). Probele jocului vor fi rezolvate in grup

sau individual in functie de indicatiile lui Zambarici. Fiecare raspuns corect va fi

recompensat cu aplauze.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, manuirea materialelor, ghicirea, aplauze,

miscarea,recompensa;

STRATEGII DIDACTICE :

resurse procedurale:

- metode si procedee: conversaia, explicaia, instructajul, observaia,

exerciiul oral, jocul, problematizarea, demonstraia;

-forma de organizare: frontal, individual i pe grupuri mici;

resurse materiale valiza lui Zambarici, mingi colorate, decorul, jetoane cu cifre,

jetoane cu soare, nori, albinute,buburuze, flori ;


2..DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV(DE.C.)

EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA
TEMA ACTIVITATII: FLUTURASI MULTICOLORI

MIJLOC DE REALIZARE: pictura (obinerea efectelor plastice prin utilizarea

Tehnicii baticului)

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostinte/ priceperi si deprinderi

abordarea unor tehnici specifice picturii n scopul obinerii efectelor plastice;

SCOPUL ACTIVITII:

consolidarea deprinderilor de organizare i compoziie realizate prin diferite


tehnici de lucru ;

cultivarea spiritului de observaie, a sensibilitaii artistice i acurateei n


organizarea i compunerea creativa a lucrrilor;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

s realizeze efecte plastice: pete de culoare pe o aripa a fluturasului, utilizand

instrumentele date (pensula, acuarelele);

s foloseasca corect tehnica de pictura (tehnica baticului) in realizarea

lucrarii plastice ;

s duca la bun sfarit lucrarea nceput;

STRATEGII DIDACTICE:

- resurse procedurale:

- metode si procedee: conversaia, explicaia, instructajul, demonstraia,

dialogul dirijat, analiza produselor activitaii;


- resurse materiale planse de lucru, acuarele, pensule, lucrari m

II. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER-ALESE I

(ALA I)

CENTRUL CONSTRUCTII :

TEMA ACTIVITATII: Castele colorate

MIJLOC DE REALIZARE constructii din pahare de plastic;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- s construiasc folosind materialele puse la dispozitie;


- s imbine armonios formele ntr-o construcie plan sau n relief;
- s colaboreze n realizarea original a construciei;

METODE SI PROCEDEE: observaia, conversaia, instructajul

verbal,demonstraia, exerciiul;

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: pahare de plastic colorate,

coli de carton A4;

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Se anunta tema activitatii si obiectivele. Copiii observa materialele de lucru.

Zambarici le explic i le demonstreaz modul de lucru: asezarea armonioas a

paharelor pe coala de carton n vedere realizarii unei construcii unei constructii cat

mai inalte.

EVALUARE : La finalizarea constructiilor, se fac aprecieri individuale

asupra modului de lucru.


CENTRUL STIINTA :

TEMA ACTIVITATII: Curcubeul!

MIJLOC DE REALIZARE experiment

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa s efectueze experimente simple, urmnd paii dai;


- sa numeasca culorile aparute prin fuzionarea culorilor principale;
- s descrie fenomenul apariiei culorilor;

METODE SI PROCEDEE: experimentul, explicatia, demonstratia, observatia,

exercitiul;

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: farfurii din plastic, betisoare de


urechi, lapte, colorant alimentar, detergent de vase;

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Se anunta tema si obiectivele activitatii. Zambarici le prezinta copiilor

materialele de lucru, etapele de lucru pentru realizarea experimentului si

explicatia stiintifica. Copiii realizeaza experimentul pe baza intrebarilor:

a) Ce urmrim? culoarile care se formeaza

b) Ce materiale folosim? lapte, colorant alimentar, detergent de vase

c) Cum procedm?

- turnam lapte in farfurii adanci;

- punem cate o picatura de colorant alimentar rosu, galben si albastru;

- nmuiem betisorul de ureche in detergent de vase;

- introducem betisorul in mijlocul culorilor in bolul cu lapte;

d) Ce observm? un spectacol magic de culori


EVALUAREA: va fi apreciata respectarea etapelor si modalitatilor de lucru.

CENTRUL ARTA:

TEMA ACTIVITATII: Magia culorilor

MIJLOC DE REALIZARE: desen liber pe suprafata acoperita cu sare

(fond luminous colorat)

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- s realizeze cu ajutorul materialelor aflate la ndemn tema propus;

- s observe modul de comportare al culorilor din mediul nconjurtor;

- sa denumeasca culorile observate ;

METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, munca independenta

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: sare, masa luminoasa.

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Se anunta tema si obiectivele activitatii. Se prezinta instrumentele si

materialele de lucru. Se demonstreaza modalitatile de realizare a desenului pe

sare cu degetul sau cu instrumente speciale. Se aprinde masa luminoasa si

copiii vor observa cum desenele lor prind viata. Copiii vor numi culorile si vor

observa nuante mai deschise si mai inchise in functie de intensitatea culorii.

EVALUAREA: Va fi apreciata originalitatea si creativitatea desenelor

in sare.
II. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER-ALESE II

(ALA II)
1.SUBIECTUL ACTIVITATII: Culorile

MIJLOC DE REALIZARE: joc cu text si cant

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa denumeasca culorile :rosu, galben si albastru;


- sa-si coordoneze miscarile in functie de sarcinile jocului;
- sa manifeste interes pentru participarea efectiva si afectiva

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: cerc, fasii de hartie colorata

DESFASURAREA ACTIVITATII:
Copiii sunt asezati in cerc. In mijlocul lor se afla Zambarici,
conducatorul jocului, care are in jurul taliei un cerc cu fasii de hartie colorata
(rosu, galben, albastru).Pe versurile cantecului( Anexa1), copiii se invart in
cerc in jurul lui, tinand fiecare in mana o fasie colorata. La semnalul lui
Zambarici, copiii se aseaza pe genunchi. Se vor ridica doar copiii care poarta
fasiele in culoarea ceruta de conducatoul jocului, conform versurilor
cantecului. Jocul va continua pana la finalizarea cantecelului.

EVALUARE: se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor


din timpul jocului.
2. SUBIECTUL ACTIVITATII : Petrecerea culorilor

MIJLOC DE REALIZARE: joc distractiv

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- sa manifeste interes pentru joc prin implicarea activa si afectiva;


- sa coopereze cu ceilalti colegi in timpul jocului;

ELEMENTE DE JOC: miscarea, dansul, distractia, recompense

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE: baloane, CD, parasuta,


baloane de sapun;

EVALUARE: Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor din


timpul jocului si se acorda recompese (baloane colorate).

DESFASURAREA ACTIVITATII:

Copiii sunt invitati la petrecere alaturi de Zambarici si vor dansa, se vor juca

cu baloane apoi se jor distra cu parasuta colorata. Zambarici ii va invata sa faca

baloane de sapun.

La final, toti copiii vor primi o surpriza de la Zambarici: baloane colorate si


fluiere.
Ziua debuteaza cu Intalnirea de dimineata. Copiii canta cantecelul

Copiii veseli s-au trezit, Buna dimineata!.... , apoi se saluta, facem prezenta si

si isi aseaza pozele pe Panoul Sentimentelor. Completam si Calendarul naturii.

La Noutatea zilei , educatoarea, costumata in clownul Zambarici, le povesteste

copiilor ce s-a intamplat in Tara culorilor. Zambarici are nevoie de ajutorul

lor pentru a salva Tara culorilor! La Activitatea de grup , educatoarea analizeaza

cu copiii problema prin metoda Studiul de caz si hotarasc sa dea

Alarma in Tara culorilor .

Prin tranzitia I Culorile se cearta, se face trecerea la ADE Activitati

Matematice (DS). In cadrul jocului didactic, copiii, impartiti in 3 echipe, vor

realizeza mai multe sarcini: sa numere pana la 3 pentru a deschide geamantanul

lui Zambarici, sa grupeze mingile dupa culoare si sa realizeze tunelul catre Tara

culorilor, sa grupeze obiecte dupa forma, sa raporteze cantitatea la numar si

invers. Dupa parcurgerea acestor probe, Zambarici isi da seama ca din Tara

Culorilor lipsesc fluturasii si castelul lui. Este si motivul pentru care se face

trecerea la ALA I (prin Tranzitia II). Aici copiii vor construe castele colorate,

(CONSTRUCTII), vor realiza desene magice la Masa luminoasa (ARTA) si

vor prepara si alte culori printr-un experiment (STIINTA). Castelele vor

completa peisajul din Tara culorilor, cunostintele noi si culorile magice

ne vor ajuta la pictarea fluturasilor in toate culorile curcubeului. Trecerea catre


DEC Educatie artistico-plastica se va face prin tranzitia III.

Zambarici este foarte fericit acum ca Tara culorilor a fost salvata si ii

invita pe copii la joaca . Prin tranzitia IV se face trecerea la ALA II ( joc

cu text si cant si joc distractiv)

Zambarici le multumeste copiilor pentru ajutor si ca recompensa, le

daruieste baloane colorate si fluiere pentru a-l chema ori de cate ori vor avea

nevoie de ajutor.

SFARSIT!
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMEN CONTINUT STIINTIFIC METODE MIJLOACE FORMA DE EVALUARE


T ACTIVITATEAEDUCATOAREI/ SI DE ORGANIZA
DIDACTIC ACTIVITATEA PRESCOLARILOR PROCEDEE INVATAMANT RE
1. Asigurarea conditiilor - decorul din
Moment optime necesare desfasurarii Tara Culorilor
organizatoric activitatii: aerisirea salii de grupa, - materialele
aranjarea mobilierului, pregatirea didactice
decorului si a materialelor
didactice necesare.
2. Copiii au astazi un musafir
Introducerea surpriza, pe Zambarici, care, dupa
in activitate ce se prezinta, le povesteste Conversatia
si copiilor intamplarea nefericita din Expunerea Observarea
captarea Castelul Culorilor -versuri frontal comportamentulu
atentiei Copiii, prin metoda Studiul de mobilizatoare i
caz analizeaza problema si copiilor
hotarasc sa-l ajute pe Zambarici.

3. Zambarici a reusit sa Problematizar


Reactualizare salveze cateva culori, dar le-a ea
a amestecat, le-a pus pe toate in Valiza
cunostintelor valiza si nu mai stie cifrul.
Copiii il ajuta pe Zambarici Cifrele 1-3 Frontal Corectitudinea
sa numere pana la 3 crescator si Exercitiul raspunsurilor
descrescator si astfel reusesc sa copiilor
deschida valiza.

Mingi colorate
Prin metoda Mana Oarba (rosii, galbene, corectitudinea
copiii aleg cate o mingiuta si Mana albastre) Individual raspunsurilor
denumesc culoarea. Oarba copiilor
4. Se prezint copiilor tema i
Anuntarea obiectivele propuse:
temei - Tema activitatii / denumirea Inelegerea
si a jocului / obiectivele urmarite; mesajului
obiectivelor - Sarcina jocului; Conversatia transmis- tema,
- Regulile jocului formulate clar Explicatia obiectivele,
precum i rezultatul urmrit; Frontal sarcina i regulile
Zambarici le propune copiilor jocului
jocul Alerta in Tara Culorilor. Ei
vor avea mai multe probe de trecut
pentru a putea salva tinutul. Copiii
trebuie sa fie foarte atenti la
indicatiile lui Zambarici. El ii
asigura ca va fi alaturi de ei sa-i
ajute ori de cate ori este nevoie.
5. Zambarici le explica copiilor
Explicarea regula jocului:
si - copiii se grupeaza in 3 echipe
demonstratea in functie de culoarea Explicatia Mingi colorate Observarea
jocului mingiutelor (rosu, galben, Demonstratia (rosii, galbene, comportamentulu
albastru) albastre) i
Vom lucra pe echipe. Fiecare copiilor
echip va avea acelasi numar de
sarcini de rezolvat. Fiecare sarcin
rezolvat corect va fi premiat cu
aplauze. Sarcinile vor fi rezolvate
in grup sau de catre un
reprezentant al fiecarei echipe,
numit de Zambarici. Pentru
inceput, haideti sa-l ajutam pe
Zambarici sa grupeze mingiutele
dupa culoare.
6. Se urmreste:
Jocul - respectarea regulilor i implicit
de intelegerea acestora;
proba - s se impun un anumit ritm al
jocului; Explicatia
- s se sprijine copiii care nu Demonstratia
reusesc sa indeplineasc corect Exercitiul
sarcinile; Jocul
- s se imbine armonios elementele
de joc cu cele educative;
- s se antreneze ct mai muli
copii n derularea jocului;
n acest mod se vor desfsura
variantele de joc precum si
complicarea jocului.
7. Proba 1 : Grupeaza mingiutele
Desfasurarea dupa culoare
jocului Copiii vor alege impreuna cu
colegii lor de echipa toate
mingiutele de aceeasi culoare si le Conversatia Mingi colorate pe grupe Aprecierea
vor pune in cosul potrivit. Cele 3 Exercitiul (rosii, galbene, modului de
echipe vor lucra simultan. Dupa ce Jocul albastre) colaborare cu
toate echipele au finalizat proba, Banda adeziva ceilalti copii
vor trece la construirea tunelui pentru rezolvarea
dupa indicatiile lui Zambarici. Prin sarcinilor
tunel, copiii vor trece la
urmatoarele 2 probe ale jocului
Probele vor fi rezolvate de
reprezentantii echipelor
Copiii aezati pe cele trei
echipe, vor veni simultan in fata
masutelor i vor rezolva aceleai
sarcini didactice:
Proba 2 : Formeaz multimi cu
elemente de acelai fel ! Jetoane
Echipa Rosie : soare, nori, reprezentand
pasari; elemente din
Echipa Galbena: copaci, flori, natura (soare, nori,
castel pasari,
Echipa Albastra: buburuze, copaci,flori,castel,
albinute, greierasi Conversatia buburuze, albinute,
Explicatia greieras)
Fiecare reprezentant al celor doua Exercitiul
echipe formeaz mulimile.
Colegii ateapt n linite Rezolvarea
finalizarea sarcinii. Dac s-a corecta a sarcinei
rezolvat sarcina corect echipele individual de lucru
vor fi rspltite cu aplauze.
Proba 3: Aeaz cifra
corespunztoare multimii de
obiecte! Reprezentantul fiecarei
echipe va denumi / arta multimea
, va numra elementele din
multime prin incercuire (n gnd) Jetoane cu cifre
i va atasa cifra corespunztoare 1-3
(1-3)
n acelai mod se deruleaz jocul
pn n momentul n care fiecare
reprezentant al echipelor aeaz
cifra corespunzatoare fiecarei
multimi.
8. Proba 4: Aseaza tot atatea Explicatia Individual
Complicarea elemente cat iti arata cifra! Problematizar Tabla
jocului Copilul desemnat recunoaste cifra ea Magnetica
de pe paleta i aseaza pe tabla, la Exercitiul Palete cu cifrele Executarea
locul indicat in imagine, tot atatea 1-3 corecta a sarcinii
elemente cte i arat jetonul (1 , Jetoane magnetice
2,3)

9. Se fac aprecieri globale i Conversatia


Evaluarea individuale asupra modului n
si care s-a desfurat jocul didactic.
incheierea Zambarici le multumeste
jocului copiilor pentru ajutor!
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC METODE MIJLOACE FORMA DE EVALUARE


DIDACTIC ACTIVITATEA EDUCATOAREI/ SI DE ORGANIZARE
ACTIVITATEA PRESCOLARILOR PROCEDEE INVATAMANT
1. Asigurarea conditiilor Decorul
Moment optime necesare desfasurarii Masuta
organizatoric activitatii: aerisirea salii de grupa, Scaunele
aranjarea mobilierului, pregatirea
decorului si a materialelor didactice
necesare.
2. Se realizeaza cu ajotul Observatia plansa frontal Comportamentul
Introducerea plansei pe care Zambarici le-o arata conversatia copiilor
in copiilor . Copiii observa fluturasii
activitate multicolori si se hotarasc sa-l ajute
si pe Zambarici sa-i aduca inapoi in
captarea Tara Culorilor.
atentiei
3. Pentru a putea completa frontal Observarea
Anuntarea in totalitate peisajul din Tara conversatia Comportamentulu
temei Culorilor, astazi ne vom transforma i
si a in mici pictori si vom creea fluturasi copiilor
obiectivelor multicolori folosind tehnici pe care
le cunoastem.
4. Se vor exemplifica tehnicile Conversatia Frontal Raspunsurile
Reactualizarea specifice educaiei plastice pe care Copiilor
cunotinelor copiii le cunosc deja: pata de
culoare si tehnica baticului.
Voi explica copiilor paii pe
care i au de urmat , regulile pe care
trebuie s le respecte pentru a Explicatia
realiza o lucrare corect, estetic si
creativ.
5. Se intuiesc materialele de pe
Intuirea msue: suport fluturasul din Plansa suport Individual
materialelor i carton,pahar cu apa, servetel, paleta Observatia fluturasul din
a planei model pentru pictur, acuarele, pensule, Conversatia carton
Se va prezenta plana model Pensule Interesul copiilor
cu tehnicile de lucru nvaate Acuarele pentru activitate
anterior si etapele realizarii acesteia Lucrari model
Se vor purta scurte discuii pe baza
lucrarii: culori folosite, tehnici de
lucru.
6. Se va explica i demonstra
Explicarea i etapele realizarii temei propuse Explicatia Plansa suport Frontal
demonstrarea utiliznd tehnicile de lucru nvate: fluturasul din Observarea
modului de pata de culoare si tehnica Demonstratia carton comportamentului
lucru baticului. Se vor purta scurte Pensule Pe grupe copiilor
discuii pe baza lucrarii: culori Conversatia Acuarele
folosite, tehnici de lucru.
7. Se vor executa exerciii Versuri Observarea
Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai ritmate Individual comportamentului
pentru minii, pentru a facilita execuia ct copiilor
nclzirea mai precis i rapid a lucrrii. exercitiul
muchilor mici
ai minii
8. Se va atrage atenia asupra
Realizarea poziiei corecte a corpului n timpul
lucrarilor de executrii lucrrilor, precum i
ctre copii anumite precizri care s faciliteze
executarea lucrrilor ct mai
corecte, estetice i creative. Pe un
fond muzical adecvat precolarii i Realizarea
vor da fru liber imaginaiei Munca Plansa suport individual lucrarilor
creatoare, innd cont de indicaiile independenta fluturasul din Respectarea
primite cu privire la utilizarea carton tehnicilor
tehnicilor de lucru. Pensule de lucru
n timpul executrii lucrrilor Acuarele
voi supraveghea modul de executare
i voi aduce lmuriri i explicaii
acolo unde este necesar.

9. Dup finalizarea lucrrilor,


Evaluarea fiecare copil i va aeza produsul
lucrrilor pe Panoul -Tara Culorilor .Se vor
face aprecieri globale i
individuale . Vor fi remarcate
lucrrile cele mai reuite care au fost Lucrarile Frontal Finalizarea
realizate conform cerinelor i copiilor individual lucrrilor
criteriilor, precum i copiii care au Analiza lucrrilor
participat n mod activ la toate
tipurile de activitai.
Se vor face att evaluari ct
i autoevaluari. Zambarici este
foarte fericit acum deoarece Tara
Culorilor a fost salvata si le
multumeste copiilor pentru ajutorul
nepretuit!
ANEXA 1
CULORILE
Joc cu text si cant

1) CANTA, CANTA ZAMBARICI


EL E FERICIT AICI
SI IMPARTE LA CULORI
PENTRU TOTI CEI DORITORI.
ROSIE E INIMIOARA
ROSIE I SI GURITA TA
TOTI COPIII SPUN ASA
CULORILE ADUC BUCURIA!
CONDUCATORUL:ROSU IL ARATA ! TOTI COPIII:IATA ROSU IATA!-bis

2) CANTA, CANTA ZAMBARICI


EL E FERICIT AICI
SI IMPARTE LA CULORI
PENTRU TOTI CEI DORITORI.
GALBEN ESTE SOARELE
CHIAR SI PAPADIA
TOTI COPIII SPUN ASA
CULORILE ADUC BUCURIA!
CONDUCATORUL:GALBENUL ARATA ! TOTI COPIII:IATA GALBEN IATA!-bis

3) CANTA, CANTA ZAMBARICI


EL E FERICIT AICI
SI IMPARTE LA CULORI
PENTRU TOTI CEI DORITORI.
ALBASTRA ESTE ZAREA
ALBASTRA E SI MAREA
TOTI COPIII SPUN ACUM
ZAMBARICI E CEL MAI BUN!
CONDUCATORUL:ALBASTRU IL ARATA ! TOTI COPIII:IATA ALBASTRU IATA!-bis

4) CANTA, CANTA ZAMBARICI


EL E FERICIT AICI
SI IMPARTE LA CULORI
PENTRU TOTI CEI DORITORI
ROSU, GALBEN SI ALBASTRU
TOATE ACESTE VII CULORI
NE-ADUC BUCURIA
NE-ADUC SARBATORI!

CONDUCATORUL: ROSU IL ARATA! TOTI:IATA ROSU, IATA!


GALBENUL ARATA! TOTI:IATA GALBEN,IATA!
ALBASTRU IL ARATA! TOTI:IATA ALBUL, IATA!