Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
4. Activitate pe domenii experieniale ( A.D.E ): DS 2 Ce-ai scos din plria magic? Joc logico-matematic
ntlnirea de diminea:
- Salutul: Bun dimineaa, copii!
- Prezena: Numirea copiilor prezeni i a celor abseni.
- Calendarul naturii: Vremea noi o studiem
i -n calendar noi notm
De e ger sau e ninsoare
Ca s mergem la plimbare.
Activitate de grup: - Cine rspunde corect joc-exerciiu
Rutina: tiu s-mi fac prieteni! ( exersarea deprinderii de a manifesta empatie fa de ceilali )
Tranziii: Ne plimbm n poian mers n coloan, cu diferite micri ale braelor i ale picioarelor
PROIECT DIDACTIC
Activiti liber alese
(A.L.A. 1)
Data: 02.08.2017
Unitate de nvmnt: Gradinia cu program prelungit Ciufulici, Clrai
Grupa:
Propuntoare: VASILE Angelica Georgiana
Categoria de activitate de nvmnt: Jocuri i activiti didactice alese
Sectorul Mijloc de Tema Obiective Sarcini de Strategii didactice Evaluare
de interes realizare operaionale lucru Metode i Material didactic
procedee
Bibliotec -S uneasc -S traseze -Fie de lucru Frontal
a Rezolvare de 1. Figuri punctele dup contur Observaia individuale Individual
fie geometrice pentru a obine linii, rednd Conversaia -Creioane colorate (Ascult cu
figuri forma corect a Exerciiul atenie i
geometrice figurilor interes
geometrice explicaiile
propuntoarei
)
-S decoreze -S decoreze Observare
farfurii pentru farfurii pentru sistematic
pitici, folosind pitici cu Observaia Fie de lucru Autoevaluare
Scriere 2. Farfurii semne grafice semnele grafice Conversaia individuale (Sunt ateni la
pentru nvate nvate, Exerciiul explicaiile
pitici anterior conform date; rezolv
-S exprime modelului sarcinile
verbal grafic indicat fielor;
aciunile apreciaz
efectuate produsele
realizate
Arta -S modeleze Frontal
Modelaj plastilina, sub Observaia Observare
1. forma unor -S modeleze Conversaia Plastilina sistemic
Prjituri figuri prjituri Exerciiul (Ascult cu
geometrice, atenie
folosind sarcinile i
tehnica modeleaz)
aplatizrii
Pictur 2. Clovni -S aplice -S picteze Frontal
mari i culorile ntr-un clovni mari i Conversaia Observare
mici contur dat mici, Explicaia Acuarele sistemic
respectnd Exerciiul Individual
spaiul i (Picteaz
culorile clovni mari i
mici,
respectnd
spaiul i
culorile.)
Lipire 3. n -S decoreze -S aplice, prin Conversaia Figuri geometrice Frontal
poian poiana lipire, figuri Explicaia Observare
geometrice Exerciiul sistemic
Individual
Realizeaz,
prin lipire,
elemente
caracteristice
peisajului din
poian (flori,
copaci,
caban)
Joc de Constituire 1. Ne -S realizeze -S mbine Frontal
mas siluete jucm cu diferite siluete formele Observaia Observare
figuri din mbinarea geometrice n Exerciiul Figuri geometrice sistemic
geometrice figurilor vederea Individual
geometrice obinerii unor (Aaz
siluete figurile
geometrice,
rednd diferite
siluete)
Grupare figuri 2. Tabloul -S identifice - S aeze Frontal
geometrice tricolor formele formele Observare
geometrice i geometrice, sistemic
culoarea respectnd Observaia Tablouri Individual
acestora criteriul forma Exerciiul (Grupeaz
i culoare n piesele dup
vederea culoare i
obinerii form)
tabloului
tricolor
Activitate complementar
(A.L.A 2)
Domenii experieniale: DPM
Mijloc de realizare: dans pe o melodie cunoscut
Tema activitii: Clovnii dansatori
Mijloc de realizare: dans pe o melodie cunoscut
Scop: Dezvoltarea aptitudinilor artistice, stimularea dorinei de a participa activ i afectiv la activitate
Obiective operaionale:
- s-i sincronizeze micrile cu melodia audiat;
- s coordoneze micrile proprii, cu micrile educatoarei i ale colegilor
s pstreze o inut corect n timpul activitii.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, dansul .
Mijloace didactice: costume de clovni, casetofon, CD (Gaca Zurli Am o casu mic)
Forme de organizare: frontal
Tema activitii Sarcini de lucru Strategii didactice Evaluare
Metode i Mijloace didactice Forme de
procedee organizare
Clovnii dansatori S danseze n grupuri Conversaia -Costume de clovni Frontal Aprecieri orale
mici, respectnd linia Explicaia -casetofon Individual Observare
melodic Exerciiul -CD sistematic
Dansul
PROIECT DIDACTIC
Data: 02.08.2017
Unitatea de nvmnt: Grdinia cu program prelungit Ciufulici, Clrai
Grupa:
Propuntoare: VASILE Angelica Georgiana
Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Tema sptmnii: Var drag, bun venit!
Domenii experieniale: DS2
Tema activitii: Ce-ai scos din plria magic?
Mijloc de realizare: joc logico-matematic
Forme de organizare: Frontal, individual
Scopul activitii: Verificarea i consolidarea cunotinelor despre atributele formelor geometrice din trusa logico-matematic
Obiective operaionale:
-S indentifice cercul, ptratul, triunghiul;
-S alctuiasc mulimi de obiecte dup criteriul form i culoare;
-S specifice dimensiunea formei geometrice alese;
-S rspund prin aciune la cerinele primite;
-S adopte o poziie corect pe scunel;
-S prezinte atitudine pozitiv fa de activitate.
Sarcina didactic:
Descrierea piesei alese, cu precizarea clar a celor 3 atribute
Aezarea piesei descrise la mulimea corespunztoare;
Identificarea piesei care corespunde unor anume nsuiri (atribute) enumerate de educatoare.
Regulile jocului: Copilul atins de bagheta magic ia o pies din trusa geometric, o descrie, o aaz la mulimea corespunztoare. Apoi, n
complicarea jocului, educatoarea enumer atribute, iar copiii identific piesele care au aceste nsuiri.
Elemente de joc: surpriza, numrtoarea, deplasarea, aplauzele, mnuirea materialelor,
Strategii didactice:
-Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, demonstraia, jocul, surpiza
-Mijloace didactice: plan duplex, forme geometrice, plrie, bagheta fermecat, recompense
Locul de desfurare: sala de clas
Forme de evaluare: observarea sistematic a comportamentului copiilor, aprecieri verbale
Durata: 20 25 minute
Bibliografie:
Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2008.
Magdalena Dumitrana, Activitile matematice n grdini, Ed. Didact, Bucureti, 2007.
Metodica activitilor instructive educative n grdinia de copii, Craiova, 2009
Jocuri didactice matematice pentru grdiniele de copii, Suceava, 1979
SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Evenimentul didactic Coninutul tiinific Metode i Mijloace Forme de organizare Evaluare
procedee didactice