Sunteți pe pagina 1din 3

Consiliere i orientare proiect didactic

MINISTERUL EDUCAIEI, CERCETRII I TINERETULUI


COALA CU CLASELE I-VIII DIMITRIE CANTEMIR
ORADEA Str. SEXTIL PUCARIU Nr. 2/ A
Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Diana Cornea


Clasa: a VIII - a C
Modul: Managementul informaiilor i al nvrii
Tema: Care este stilul meu de nvare?
Data: 24 octombrie 2007
Durata: 50 minute

Scopul leciei: Identificarea de ctre elevi a stilului de nvare dominant

Obiectivul general: recunoaterea propriului stil de nvare.


Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
s-i identifice propriul stil de nvare;
s-i identifice stilul de nvare mai puin dezvoltat;
s disting diferitele caracteristici ale stilurilor de nvare;
s neleag distincia dintre diferitele stiluri de nvare;

Strategia didactic propus pentru a fi folosit


Mijloace/ Resurse :
fia de lucru: Inventarul stilurilor de nvare
caietul dirigintelui, caietul elevilor,
Dicionarul elevului;
tabla,;

Prof. Diana Cornea, c. 08 D. Cantemir - Oradea 1


Consiliere i orientare proiect didactic
Metode i procedee
descrierea
explicaia
conversaia
problematizarea

Resurse bibliografice:
Vasile Marcu, Letiia Filimon,i un grup de colaboratori - Pedagogie i psihologie pentru formarea profesorilor Editura
Universitii din Oradea, Oradea, 2003;
Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) Consiliere i orientare ghid de educaie pentru carier, Editura Asociaia
de tiine Cognitive din Romnia, Cluj Napoca, 2004;
Daniela Slgean, Steliana Eliade (colectiv de autori) Consiliere i orientare pentru profesori dirigini i nvtori (auxiliar
didactic destinat ciclurilor primar, gimnazial i liceal), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007.

SCENARIUL DIDACTIC

Managementul i pregtirea psihologic a clasei (3 minute):


se noteaz absenele, se verific materialele;
se discut situaia la nvtur i disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o sptmn la alta);
se rezolv micile probleme dac e cazul;
elevii sunt informai c activitatea i va ajuta s-i identifice i s-i descrie propriul stil de nvare.

Desfurarea activitii, propriu-zis (35 minute):


1. Le voi spune elevilor c activitatea pe care o vom desfura mpreun i va ajuta s-i descopere i s-i descrie propriul
stil de nvare.
2. Vor primi fia de lucru; le cer s noteze un "X" n csua corespunztoare descrierii stilului propriu de nvare i le explic
Desfurarea cum trebuie s-i calculeze scorul obinut. Astfel:
activitii a) s ncercuiasc, n fiecare domeniu, numrul ntrebrilor la care rspunsul a fost "Da";
b) s calculeze totalul nrebrilor ncercuite n fiecare domeniu;
c) s identifice stilul de nvare preferat, astfel:
punctajul cel mai ridicat indic stilul de nvare preferat;

Prof. Diana Cornea, c. 08 D. Cantemir - Oradea 2


Consiliere i orientare proiect didactic
punctajul cel mai sczut indic stilul de nvare cel mai puin dezvoltat;
dou punctaje ridicate sau foarte asemntoare arat c ambele stiluri pot fi preferate;
trei scoruri identice nseamn c pot integra toate cele trei modaliti de nvare, lucrnd la fel de bine cu
oricare stil de nvare;
scorurile de 10 sau mai mari indic faptul c stilul respectiv este frecvent utilizat;
scorurile mai mici de 10 indic faptul c stilul respectiv nu este frecvent utilizat.
ntrebrile care corespund stilurilor de nvare:
Vizual: 3, 4, 6, 7, 9, 13, 16, 20, 22, 32, 39, 43, 44, 48, 49, 51, 52, 54.
Auditiv: 1, 2, 8, 10, 11,12, 14, 24, 26, 28, 34, 35, 36, 40, 41, 45, 47, 50.
Kinestezic: 5, 15, 17, 18, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 30, 31, 33, 37,38, 42, 46, 53.
3. Voi analiza mpreun cu elevii rezultatele obinute i le voi cere s-i descrie propriul stil de nvare pe baza rspunsurilor
la chestionar.

Discuii Voi purta cu elevii o conversaie: (10 minute)


De ce este important s identificm stilul de nvare dominant?
Suntei de acord c modalitatea de nvare cel mai slab dezvoltat este cea care reiese din inventar?
De ce credei c este mai slab dezvoltat dect altele?
Care este stilul de nvare cu care v simii cel mai confortabil pentru a nva un material nou?
Gndii-v la ultima experien de nvare a unui coninut nou. Ce stil de nvare v-a ajutat cel mai mult?
ncheierea (3 minute)
leciei: Le cer elevilor ca pentru orele urmtoare s-i ntocmeasc un mini-portofoliu cu tema nv n stilul meu ".
Anun tema pentru ora urmtoare: Strategiile mele de nvare.

Prof. Diana Cornea, c. 08 D. Cantemir - Oradea 3

S-ar putea să vă placă și