Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Olga tefan


Clasa a VIII-a B
Disciplina: Limba latin
Titlu: Iunonis Anseres
Tipul leciei: msuire de noi cunotine
Obiective:
- s cunoasc legende specifice culturii latine
-s citeasc i s traduc un text n latin
Scopul: Dezvoltarea unei gndiri logice i critice prin descoperirea elementelor i structurilor specifice limbii latine i civilizaiei romane prezente n diverse
domenii ale cunoaterii i aciunii umane
Durata: 50 minute

Obiective cadru: 1. Receptarea mesajelor orale / scrise


2. Producerea mesajelor orale / scrise
3. Valori i atitudini fa de studiul limbii latine i al civilizaiei greco-romane

Competente specifice:
1.1 identificarea unor litere, sintagme i enunuri ntr-un text scris;
1.2 identificarea elementelor de structur ale prilor de vorbire studiate;
1.3 identificarea ntr-un text a relaiilor sintactice eseniale, prin analogie cu limba romn, n vederea traducerii;
2.2 traducerea oral/scris a unor cuvinte, enunuri i texte scurte;
2.1 alctuirea unor enunuri cu intonaie, pronunie i scriere corect;
2.3 aplicarea elementelor lexicale i gramaticale studiate ntr-o varietate de exerciii;

Valori i atitudini:
Asumarea contient a unor repere fundamentale din patrimoniul spiritual european
Contientizarea contribuiei limbii latine i a civilizaiei romane la elaborarea modelului cultural european
Dezvoltarea unei gndiri logice i critice prin descoperirea elementelor i structurilor specifice limbii latine i civilizaiei romane prezente n diverse
domenii ale cunoaterii i aciunii umane

Metode didactice: expunerea, lucrul individual, lucrul n echip, nvarea prin descoperire, conversaia euristic;
Resurse umane: elevii clasei a VIII-a B
SCENARIU DIDACTIC

Moment organizatoric: Profesorul noteaz absenii, se asigur c ora poate ncepe.


Actualizarea cunotinelor: Elevii citesc referatele rfeferitoare la fabul, profesorul face observaii, noteaz temele.
Captarea ateniei: Profesorul mparte fie cu zilele sptmnii i le cere elevilor s indice numele zeului de la care cred c se inspir acestea.
Anunarea leciei noi: Profesorul anun titlul leciei noi, Iunonis Anseres, pe care l traduce.
Configurarea sensului: Profesorul relateaz episodul Gtelor Capitoliului, folosindu-se de imagini.

Spre anii 390 .Hr., gali, originari din actuala regiune francez Bourgogne, au invadat nordul Italiei i au decimat armata roman. Ei au reuit primul jaf al Romei.
Episodul este povestit de Polybius, Diodor din Sicilia i Titus Livius.

Pentru Nicholas M. Horsfall, acest episod al istoriei romane ar fi marcat ntr-un mod inextricabil de legend, de apologii ale familiilor i de transferuri din istoria
greac. Numele cpeteniei galilor, Brennus, este probabil mprumutat de la cel al cpeteniei celilor care au invadat Grecia n 280 .Hr. / 279 .Hr. Dac, n legend,
Capitoliul este salvat de vigilena gtelor, asediul Romei nu va fi ridicat, n realitate, dect dup ce un atac al venetilor i-au constrns pe gali s trateze cu romanii.
Ansamblul povestirii este centrat n jurul plii rscumprrii, moment puin glorios pentru romani, aurul galic i construcia Templului Iunonei Moneta care
lumineaz ansamblul episodului.

Iat ntmplarea repovestit de Lhomond:

n romn: Ei ajung n vrful stncii ntr-o aa linite nct nu numai c au


n latin : [] in summum saxum evaserunt tanto silentio ut non solum
nelat grzile, dar nu au trezit nici mcar cinii, animal nelinitit. Dar ei nu au
custodes fallerent, sed ne canes quidem, sollicitum animal, excitarent.
nelat gtele, pe care romanii le cruaser n ciuda foametei extreme,
Anseres non fefellere, quibus in summa inopia Romani abstinuerant, quia
deoarece acestea erau gtele consacrate Iunonei; ceea ce i-au salvat pe
aves erant Junoni sacrae; quae res Romanis saluti fuit. Namque clangore
romani. ntr-adevr, trezit de strigtul i de btile din aripi ale gtelor,
anserum alarumque crepitu excitus, Manlius, vir bello egregius, ceteros ad
Manlius, lupttor remarcabil, chemndu-i pe ceilali s ia armele, i-a mpins n
arma vocans, Gallos ascendentes dejecit. Unde mos iste incessit ut solemni
prpastie pe galii care urcau. De aici vine obiceiul de a purta ntr-o procesiune
pompa canis in furca suffixus feratur; anser vero velut triumphans in lectica
solemn un cine fixat de o furc, n timp ce o gsc este purtat triumfal, pe o
gestetur.
lectic echipat cu o cuvertur.

Context
n 390 .Hr., galii ajung n faa oraului etrusc Clusium (astzi Chiusi), care era n sfera de influen roman. Roma trimite o ambasad nsrcinat cu medierea. Dar
ambasadorii violeaz neutralitatea intervenind cu armele mpotriva galilor, care cer despgubiri Romei. n faa refuzului su, galii se ndreapt spre Roma. Armata
roman se ndreapt spre ei i ia poziie, n faa localitii Veius, lng prul Allia. Nu a avut loc nicio lupt. nspimntai de strigtele galilor i surprini de
impetuozitatea lor, trupele romane se mprtie n dezordine i caut, n mare grab, un adpost n Roma sau n oraele nvecinate.

estul soldailor prezeni la Roma s-au baricadat n Capitoliu, lsnd femeile, btrnii i copiii n ora la discreia barbarilor care i-au masacrat sub ochii lor. Baricadaii i-
au vzut pe gali i incendiindu-le templele.

n timpul nopii, asediatorii au ncercat s escaladeze incognito zidurile citadelei, ns gtele sacre ale Iunonei i-au mpiedicat fcnd glgie. Trezit fiind de glgia
gtelor, un civil onorabil, fost consul al oraului, Manlius, i-a alertat pe soldaii romani care i-au respins pe invadatori aruncndu-i peste ziduri.

Brennus, cpetenia galilor, conducea asediul Romei. Romanii, flmnzi, i-au cerut acestuia s-i trimit trupele n afara oraului. Brennus a acceptat, dar le-a cerut n schimb
o foarte mare sum de aur.

Tranzacia a avut loc n afara zidurilor oraului: cteva greuti au fost aezate pe un taler al unei balane, iar, pe cellalt taler, romanii i-au depus aurul lor, pn cnd au
descoperit c o plac groas de plumb lesta unul dintre talerele balanei. Romanii au strigat la vederea fraudei i i-au cerut lui Brennus / Brennos s scoat imediat placa de
plumb.

Acesta, ieindu-i din fire, i-a aruncat spada peste greuti i a urlat fraza devenit, de atunci, celebr: Vae victis! (n romn: Vai de cei nvini! ).

Potrivit legendei[4], gtele sacre ale Capitoliului au dat alerta, salvnd oraul de invazia galilor condui de Brennos.

Aceste gte erau consacrate cultului Iunonei. Dup acest episod, templul Iunonei a fost denumit Templul Iunonei Moneta. n latin moneo, monere: a avertiza ,
iarmoneta: cea care avertizeaz.

n acest templu era instalat atelierul n care au fost btute primele monede romane, denumirea de moned provenind de la Templul Iunonei Moneta.

Gtele consacrate Iunonei au fost ntreinute de stat, cel puin de la acest eveniment, pe Capitoliu, sub responsabilitatea cenzorilor. Pentru comemorarea acestui eveniment,
romanii organizau o procesiune anual, n care o gsc sacr era transportat pe o litier luxoas. n schimb, cinii erau rstignii de vii pe stlpi de soc, de-a lungul
traseului. Pentru antici, cinii plteau astfel pentru neglijena lor de a nu fi ltrat cnd Capitoliul era ameninat.

Interpretarea ritualului
Semnificaia original ale acestui ritual surprinztor a fost pus n legtur cu simbolismul respectiv al celor dou specii animale implicate. n lumea roman i, n general,
n lumea indo-european, cinele simbolizeaz ghinionul, eecul, neglijena i moartea. Pe de alt parte, gsca slbatic reprezint revenirea anual a Soarelui. Ritualul ar fi
o reinterpretare a unei srbtori de sfrit de seceri pentru obinerea unei recolte bogate n care simbolul vieii i vigilena au prioritate n faa lncezelii i morii. Se pare c
ritualul exista anterior faptelor care sunt chemate s-l justifice.

Elevii citesc textul de la pagina 62 i l traduc.

Reflecie: Profesorul le cere elevilor s ilustreze acest episod, oferindu-le cteva imagini ca reper.

S-ar putea să vă placă și