Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecie

Comisia Metodic a Profesorilor Consilieri


DATA: 16.02. 2017
PROFESOR: Capr Ionu Ciprian Marius
COALA : coala Gimnazial nr 3, Popeni
CLASA: 12 elevi de la clasele a VII-a A.
ARIA CURRICULARA: CONSILIERE I ORIENTARE
DISCIPLINA: Consiliere psihopedagogica
SUBIECTUL: Comunicare i conflict
TIPUL DE ACTIVITATE: consiliere de grup
OBIECTIVUL ACTIVITII : ntrirea abilitilor de comunicare eficient.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s descifreze corect sensul unui mesaj;
O2 - s-i exprime emoiile i gndurile ntr-un mod plcut;
O3 s exerseze modaliti diferite de comunicare.
MODURI DE INSTRUIRE: -frontal, individual, dirijat, perechi;
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: observarea, explicaia, dezbaterea n grup,
conversaia, exerciiul, brainstorming-ul, lucrul individual i pe grupe..
MIJLOACE DIDACTICE: fi de lucru, fulare.
BIBLIOGRAFICE:
- Anghel, Alexandrina; Marcinschi, Florentina; Dr. Psih. Popescu, Andrei (coord.), Aura Vidu
Stnculescu - Decizia e a mea!
- Baban, Adriana (coordonator) - Consiliere i orientare, Bucureti, Humanitas Educational,
2002.
- UMANE: - elevi;
- TEMPORALE: - 50 minute;
- SPAIALE: Sala de clas
Scenariul desfaurrii activitii
1.Organizarea clasei n vederea desfaurrii activitii:
Se pregatete sala i materialele necesare pentru desfaurarea activitii.
2. Stabilirea regulilor grupului
Profesorul mpreun cu elevii participani vor stabili regulile care vor fi respectate pe
parcursul activitii pe care o vor desfsura mpreun; regulile sunt scrise, de profesorul
consilier, pe foaia de flipchart;
Regulile grupului: - a fi pozitiv;
- a nu critica;
- a vorbi concis, pe rnd, cte unul la tema
- liber consimtmnt
3. Exerciiu de spargere a gheii: Jocul contrariului
Grupul se divizeaz, fiecare echip avnd un numr egal de membri. Se aranjeaz n dou
iruri, astfel nct fiecare s aib n fa o persoan din cellalt grup, la o distan de 3 metri.
Profesorul prezint succesiv sau alternativ urmtoarele condiii:
- vorbii cu una dintre persoanele din grupul de vis--vis;
- comunicai cu privirea cu o persoan din cellalt grup;
- intrai n contact cu cineva din grupul din fa prin intermediul gesturilor;
- conversai ntre grupuri ca echipe.
Procesare. Copiii vor identifica cteva dificulti de comunicare n cazul acestui joc, totodat
acest joc i poate ajuta s se destind.
. Anunarea temei i a obiectivelor activitii:
Vom vorbi astzi despre comunicare dar i despre cum apare conflictul. tim din cele
nvate c procesul comunicrii ca s devin eficient i s fie evitat conflictul trebuie respectate
anumite reguli, precum: acurateea informaiilor, inteligibilitatea informaiilor ct i depirea
unor temeri sau bariere n comunicare. La sfritul activitii vom putea identifica cteva din
problemele cu care ne confruntm n momentul n care comunicm sau primim o informaie.
Desfurarea activitii:
Activitatea 1. Lanul Slbiciunilor
Profesorul consilier va provoca elevii la urmtorul exerciiu pe baz de voluntariat.
Civa copii (5 sau 6) vor fi scoi afar din sala unde se desfoar procesul de consiliere dup
care profesorul va citi un text (Anexa) primului elev care va fi din nou introdus n sal iar dup
asta elevul cruia i s-a citit textul va trebui s comunice celuilalt elev care va intra n clas
ntregul text povestit de primul elev dup care pe rnd elevii vor trebuie s reproduc
urmtorului coleg intrat n sal ceea ce a neles din text.
Procesare. Elevii vor contientiza c de multe ori sensul unui mesaj se poate denatura pe
parcursul unei succesiuni de informaii ceea ce poate nate conflicte. De cte ori poate un ni s-a
ntmplat s spunem un lucru i am fost nelei gresit sau de cte ori poate noi la rndul nostru
am decodificat mesaje venite de la alii a cror sens era greit?
Activitatea 2. Zoo
Jocul se desfsoar n ntuneric (sau la ochi legai). Fiecrui participant i se d o fi cu
numele unui animal, sunetul cruia trebuie s-l imite. Jocul const n a-i gsi perechea, adic
persoana ce imit acelai sunet. Cutarea se permite doar prin intermediul sunetului fr a pune
ntrebri.
Procesare. Scopul acestui joc este acela de a nelege nevoia de a transmite mesajul ntr-
un mod inteligibil, deoarece n multe situaii noi nu tim s comunicm n mod eficient ceea ce
ngreuiaz nelegerea mesajului de ctre ceilali.
Activitatea 3. Hai s ne strmbm
n continuare profesorul consilier explic c un factor important , enumerat mai sus, care
poate genera conflict n procesul comunicrii este reprezentat de nerespectarea opiniilor celorlali
dar i de anumite bariere n comunicare crora ne este team s le facem fa precum: teama de
un fi judecai, criticai i etichetai. Profesorul consilier mpreun cu elevii formeaz un cerc,
fiecare cu faa spre centru, astfel ca toi s se poat vedea unul pe altul. Profesorul ncepe jocul
ntoarcndu-se la stnga i i schimonosete faa, elevul din stnga se ntoarce ctre cel din
dreapta (n cazul de fa profesorul) i i imit expresia. Cnd e gata ambii vecini se ntorc cu faa
spre centru iar ceilali elevi le apreciaz asemnarea, aplaudnd sau comentnd admirativ
performana. Urmeaz o nou mane: al doilea juctor se ntoarce la stnga i se strmb, al
treilea copiaz expresia amd. Se repet pn se parcurge tot cercul, adic se copiaz o expresie
i se inventeaz alta.
Procesare. Elevii vor nelege c de multe ori teama de fi blamai pentru dorinele i
nevoile noastre pe care le comunicm este doar n imaginaia noastr i este important s nvm
s depim aceste obstacole autoimpuse.
ncheierea activitii. Profesorul consilier mpreun cu elevii formeaz un cerc inndu-
se de mn, fiecare participant va spune celui din dreapta lui o apreciere pozitiv cu referir la
felul cum s-a descurcat pe parcursul activitilor folosind urmtoarea formul X cel mai mult
am apreciat la tine c ai fost foarte hazliu
Anexa
Cndva, demult, dei era n anotimpul ploilor, n-a czut un singur strop de ploaie.
O turm de elefani era chinuit de sete i elefanii s-au rugat de conductorul lor:
-Stpne, se pare c n-avem nici o cale de a scpa cu via; aici nu se gsete
dect o balt pentru animale mici; att de mult dorim s ne scldm, c ne vom pierde
vzul; ce s facem, unde s ne ducem?
Conductorul turmei a cutat ceva mai departe i i-a condus apoi ctre un lac
mare cu ap limpede. Pe malul lacului vieuiau ns iepuri, i muli au fost zdrobii sub
pasul greu al elefanilor. Unul din iepuri, pe nume Shilimukha, s-a gndit s-i adune pe
toi ceilali iepuri laolalt i a glsuit:
-Turma de elefani e mnat de sete i e sigur c va veni zilnic. Aa nct, tribul
nostru va pieri.
Dar un iepure btrn pe nume Vijaya s-a amestecat i el:
-Nu v pierdei curajul. Am s pun capt prpdului. i a pornit la drum,
gndindu-se: Cum s m adresez elefanilor cnd o s m-apropii de turm? Fiindc
ajunge s te ating un elefant, i s-a zis cu tine: un arpe te ucide doar mirosindu-te; un
rege trebuie doar s zmbeasc pentru ca un om s moar, pe cnd tlharul te ucide
chiar cnd pare c se pleac n faa ta. Mai bine s urc pe movila asta i s discut cu
conductorul turmei. S-a cocoat acolo i s-a pomenit ntrebat:
-Cine eti i de unde vii?
-Sunt un sol trimis de stpna mea Luna.
-Atunci spune de ce te-a trimis, a vrut s tie conductorul turmei.
Vijaya a nceput s explice:
-Ascultai, elefani prea-puternici; cci un sol nu spune dect adevrul, chiar cnd
e ameninat de arme; i, fiindc viaa lui e sacr, doar adevr e pe buzele lui. Eu
vorbesc, aadar, la porunca stpnei noastre, Luna. Ai svrit un pcat distrugnd
iepurii ce strjuiesc lacul Lunii. Aceste strji, iepurii, sunt supuii mei i de-asta oamenii
m-au numit Iepurele din Lun*.
Speriat de vorbele iepurelui conductorul s-a aprat:
-Din netiin am fptuit pcatul, crede-ne c nu mai clcm pe aici.
-Atunci, a rspuns Vijaya, s te pleci adnc, fiindc Luna tremur de mnie acum
n lac; cerei iertare i plecai! Iepurele i-a artat Luna oglindit n undele tremurnde ale
lacului i l-a fcut s se ncline adnc.
-Stpn prea-puternic, a mai zis iepurele, din netiin elefanii au greit.
Iertare pentru ei! i toat turma s-a ndreptat ctre alt loc. Chiar cei puternici pot fi
biruii cnd i sperii cu o putere mai mare dect ei, i iat cum, dup asta, iepurii au trit
linitii, prefcndu-se c-ar fi supuii Lunii.