Sunteți pe pagina 1din 4

LICEUL TEHNOLOGIC ODOBETI

Clasa: a XII-a . A
Disciplina: Tehnologii speciale de obtinere a produselor de origine animala
Profesor: Pircalabu Voicuta
Anul colar 2014-2015

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTIC

Data 07.05.2015
Clasa a-XII-a A
Disciplina Tehnologii speciale de obtinere a produselor de origine animala
Tema Analiza senzoriala a smantanii
Competenta Efectuarea analizelor organoleptice
Tipul lectiei De formare a priceperilor si deprinderilor;

Competenta generala: Formarea abilitatilor de a se documenta, de a executa corect analizele


de laborator ,de a inregistra si a interpreta rezultatele;

Competente specifice:
C1 - S se informeze corect din fia de documentare;
C2 - S respecte etapele de lucru corespunzatoare fiei de lucru;
C3- S determine corect indicii de calitate;
C4 - S compare rezultatele obinute cu STAS-ul;
C5 - S-i poat evidenia cunotinele dobndite n timpul leciei ;
C6 - S nregistreze i s interpreteze corect rezultatele;

Metode folosite: Studiul de caz, descoperirea, observaia, demonstraia, conversaia, euristic,


comparaia;
Mijloace didactice: Plan de lecie, fie de documentare, fie de lucru,fie de observarere,
materiale grafice, ustensile de laborator, probe de ulei, extrase din STAS-uri;
Durata lectiei: 50min
Loc de desfasurare: Laborator ;
Forme de organizare:Pe grupe ;frontal;individual
Bibliografie: : Programa colar;
Bariu I..a. - Manual pentru cls.aXIa Materii prime si materiale folosite in industria
alimentara;
David D.- ndrumtor prntru instruirea tehnologic i de laborator n industria alimentar;
Pedagogie - Autor: C.Cuco.

II DESFASURAREA LECTIEI
Nr. Etapele Obiectiv Continutul lectiei Metode si

Crt lectiei procedee


Activitate profesor Activitate elev

0 1 2 3 4 5

Moment Verifica prezenta,tinuta si Se grupeaza pentru Conversatia


efectuarea lucrarii
organizato conditiile necesare desfasurarii practice si asteapta
corespunzatoare a lucrarii. indicatiile
1. ric
Formeaza grupe de cate trei profesorului.

elevi explicand modul de organizare


al lectiei.

Prezinta mesele de lucru.

Precizarea Precizeaza tema determinarii ce Pregatesc fisele de


urmeaza sa se efectuieze punctand documentare
temei si a obiectivele urmarite. corespunzatoare Conversatia
obiectivelor determinarii pe care euristica
2. Prezinta probele de o vor efectua. . Explicatia
analizat,mentionand caracteristica
apreciata de fiecare elev.

Verificarea Adreseaza intrebari din continutul Elevii intrebati Expunere


cunostintelor determinarii: formuleaza
necesare raspunsuri la
efectuarii -care sunt operatiile tehnologice de intrebarile adresate
3. C1 obtinere a smantanii? Conversatia
activitatii iar ceilalti urmaresc
practice; -care sunt sortimentele de smantana cu atentie pentru a
pentru alimentatie? face corecturi.

-In ce consta determinarea


organoleptica a caracteristicilor
smantanii
Stabileste etapele de lucru in
desfasurarea lectiei.
Se grupeaza dupa
Stabileste grupe de cate 3 elevi indicatiile
Antrenarea C2 stabilind sarcinile fiecaruia dintre ei. profesorului,pregatin
elevilor in du-si proba de
realizarea Fiecare grupa primeste cate o proba Studiu de caz
analizat , fisa de
activitatii diferita de smantana lucru si fisa de
fisele de lucru si fise de observare in observsre a
4. Observatia
care noteaza rezultatul determinarii. rezultatelor;

Efectueaza analiza Observatia


organoleptica
Realizarea C3 Urmareste efectuarea corecta a stabilind tipul de
indeplinirii determinarilor Indruma elevii sa smantana analizat
lucrarii utilizeze corect ustensilele de Comparatia
notandu-si rezultatul.
5. laborator.

C4 Descoperirea

. Dupa efectuarea determinarilor si . Revin in grupele


notarea rezultatelor,elevii compara initiale ,fiecare elev
C5 datele obtinute cu cele din prezinta rezultatul
Aprecierea standardele corespunzatoare. Astfel., obtinut in urma Comparatia
performantei se constata calitatea smantanii analizei pe aceeasi
elevilor C6 analizate. proba de
smantana.Prin
6 Fiecare grupa prezinta Observatia
comparare cu
caracteristicile constatate la proba S.T.A.S.-ul,stabilesc
de analizat. calitatea smantanei
Solicita elevilor efectuarea analizate
curateniei la locul de lucru.
Profesorul comenteaza cu elevii Participa la discutie Conversatia
rezultatele obtinute ,indrumand comentand euristica
grupele sa-si exprime rezultatele rezultatele obtinute.
analizelor impartasindu-si Explicatia

7.. Asigurarea reciproc concluziile trase.

Feed-back- Deasemeni profesorul remediaza


ului eventualele deficiente constatate pe
parcursul determinarilor.