Sunteți pe pagina 1din 14

COALA GIMNAZIAL SF.

CONSTANTIN I ELENA
Str. LUNCA CERNEI NR.3, SECTOR 6, BUCURETI
Tel / Fax : 021.444.25.15

Proiect de lecie
1
Data: 18.11.2014
Clasa: I A
Profesor nv. pr.: Antohi Liliana
Aria curricular: Consiliere i orientare
Disciplina: Dezvoltare personal
Unitatea de nvare: Abiliti i atitudini de nvare
Subiectul: Importana nvrii
Forma de realizare: activitate integrat
Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi
Durata: 50 de minute (35 + 15 activiti recreative)

COMPETENE GENERALE:
Manifestarea interesului pentru autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine i fa
de ceilali;
Exprimarea adecvat a emoiilor n interaciunea cu copii i aduli cunoscui;
Utilizarea abilitilor i a atitudinilor specifice nvrii n context colar;

COMPETENTE SPECIFICE:
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple n contexte variate;

3.2. Evidenierea importanei nvrii pentru propria persoan;

3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate;

2.1. Asocierea emoiilor de baz cu elemente simple de limbaj nonverbal i paraverbal;

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale i nonverbale simple despre propriile experiene de via;

COMPETENE SPECIFICE INTEGRATE:


2. COMUNICARE N LIMBA ROMN
2.1. Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare;
2
2.2. Transmiterea unor informaii prin intermediul mesajelor simple;
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestnd interes i ncredere
in sine;

3. ARTE VIZUALE I ABILITI PRACTICE


2.6. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente
de exprimare vizual, muzical, verbal, kinestezic;

4. MUZIC I MICARE
2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
a. Cognitive :
DP
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O 1: S reliefeze importana nvrii, raportndu-se la activiti/aciuni ale diferitelor personaje
din poveti, povestiri ale persoanelor din viaa real.
O 2: S prezinte propriile experiene de via, asociindu-le emoii de baz.
O 3: S extrag semnificaia global a mesajelor exprimate oral pe parcursul activitii.
O 4: S exprime prin jocuri de mim/pantomim personaje imaginare reprezentnd ajutoarele i
dumanii Znei nvrii.

b. Motrice:
OM1: S-i coordoneze micrile pentru manevrarea corect a intrumentului de scris/colorat.

OM2: S adopte o poziie corect n timpul scrierii/desenrii.

c. Afective:
OA1: S manifeste interes i plcere pentru activitatea desfurat.

OA2: S prezinte o atitudine pozitiv fa de emoiile de baz.


3
Resurse:
I. Metodologice
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observarea, joc de rol, jocul
didactic, turul clasei;
2. MIJLOACE DE NVMNT: imagini sugestive, fie de lucru, caietul de lucru, jetoane,
scule, fotografii, ziare/reviste;
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, n perechi, pe grupe, individual;

II. Temporale
O or are o durat de 50 minute, din care 35 de minute sunt alocate activitii propriu-zise
i 15 minute activitilor recreative.

III. Umane
31 de elevi

FORME I TEHNICI DE EVALUARE:


Observarea sistematic a comportamentului elevilor
Aprecierea verbal
Autoevaluarea
Evaluarea de ctre colegi

BIBLIOGRAFIE:
Programa pentru disciplinele Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea
mediului, Dezvoltare personal, Arte vizuale i lucru manual, aprobat prin ordinul
ministrului nr. 3418/19.03.2013;
4
Ghidul cadrului didactic- clasa I, Editura Ars Libri 2013;
Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea
competenelor cheie la colarii din clasele I-IV program de formare continu de tip
blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar;
Vintil Geta, Toader-Coman Maria: Gndirea critic o capacitate esenial a educaiei
pentru valori, Editura coala Glean, GALAI, 2007;
Dezvoltare personal pentru clasa I. Caiet de lucru- autor Adina Grigore, Editura Ars
Libri, 2014;

Teste de evaluare - Clasa I. Comunicare n limba romn, Matematic i explorarea


mediului, Dezvoltare personal- autori Adina Grigore, Claudia Negrioiu, Augustina
Anghel, Nicoleta-Sonia Ionic, Maria-Magdalena Nicolescu, Cristina Ipate-Toma,
Editura Ars Libri, 2013

5
Nr. Secvenele Ob. Coninutul tiinific al leciei Strategia didactic Forme de evaluare
crt. didactice/ Dozare op.
1. Moment Se asigur condiiile optime desfurrii orei de Conversaia
organizatoric dezvoltare personal. Frontal
2
2. Reactualizarea Vor fi evaluate cunotinele elevilor privind Evaluare
cunotinelor nvarea ca proces/ca produs. formativ, oral
dobndite Joc didactic: Sculeul fermecat- Povestea Conversaia
anterior mea Joc didactic
5 O1 Sarcina didactic: elevii, mprii n grupuri, Jocul mimei
vor extrage dintr-un scule o imagine n care este
prezentat un personaj din poveti/un animal; vor Pe echipe
OA 1 exprima prin mimic gesturi caracteristice ale
personajului, astfel nct celelalte echipe sa poat Scule cu jetoane
OA 2 ghici despre cine este vorba.
Fiecare grup prezint ce a nvat din povestea
personajului (extras din sculeul fermecat),
identificndu-se mesajul nvat de fiecare
personaj, din propria experien/poveste.
3. Captarea ateniei Cntecul - Sunt colar Cd- cntec Observarea
5 Discuie pe baza cntecului/extragerea mesajului: sistematic a
O4 Ce putem nva la coal? Conversaia comportamentului
La ce ne ajut s nvm? Evaluare

6
Credei ca nvarea se realizeaz doar la coal? formativ, oral
Exist un anumit moment cnd nvm?
(nvm toat viaa)
Cnd ne este mai uor sa nvm ceva?
4. Anunarea temei Elevii sunt anunai c astzi vom vorbi despre Explicaia
i enunarea Zna nvrii, vom descoperi cum s ne
obiectivelor mprietenim cu ea. Frontal
operaionale Vom nva i despre Spiriduii/ajutoarele Znei,
1 dar i despre vrjitoarele care ncearc s o sperie
i s o ndeprteze...
5. Dirijarea leciei Activitate n perechi Explicaia Observarea
20 OM 1 1.Desenai 2 activiti pe care le-ai nvatat n Conversaia sistematic a
ultimii 3 ani i pe care tii s le facei foarte bine! Fie de lucru comportamentului
O3 Elevii deseneaz pe fi 2 simboluri/activiti. Activitate n perechi
Activitate frontal Aprecierea verbal
OA 1 La ce ne ajut Zna nvrii pe fiecare dintre noi? Frontal
(se subliniaz beneficiile nvrii:
evoluie/cretere/dezvoltare/mbuntire)

OM 1 2. Desenai-o pe Zna nvrii! Explicaia


OM 2 (personajul simbolizat al nvrii)
Crearea unei expoziii cu desenele copiilor; Activitate Autoevaluare
Sublinierea i explicarea diferenelor dintre individual
7
desenele cu Zna nvrii/diferenelor existente Fie de lucru Observarea
ntre copii sistematic a
-Care este ora/momentul din zi sau noapte cnd comportamentului
este bine s o invitm pe Zna nvrii?
2. Uneori greim cnd facem unele lucruri sau Aprecierea verbal
cnd ne ndeplinim unele sarcini. Caiet de lucru
Discuii despre greeala fcut, ca parte a
O2 procesului de nvare - Putem nva din Activitate
O4 propriile greeli? individual
Povestire ntmplare trist
OM 1 Desen ntmplare trist
6. Obinerea Identific Dumanii/vrjitoarele care o Recitare
performanei mpiedic/atac pe Zna nvrii: Uitarea, Activitate frontal
10 OA 1 Neatenia, Frica de greeala, Lenea...
O2 S gseasc i alte Vrjitoare... Glgia, Aprecierea verbal
Oboseala... i s le reprezinte prin Joc de rol
OM 1 mimic/pantomimic sau prin desen.
Descoper Spiriduii care o aju pe Zn! Evaluarea de ctre
a)Interni: Atenia, Repetiia, Memoria, Activitate frontal colegi
O2 Exersarea, Curajul, Relaxarea/Odihna.
b) Externi: Doamna, prinii , fraii, bunicii...
OM 1 S le prezinte prin mimic/pantomimic sau prin
desen.
8
7. Asigurarea nvtoarea ncepe o poveste: Individual Observarea
reteniei i a OA 1 A fost odat ca niciodat... a fost odat o clas Frontal sistematic
transferului O3 de copii... clasa I A... i ntr-o bun zi ei au Autoevaluare
5 nvat....ntlnindu-se cu Zna nvrii c...
O4 ...i fiecare copil continu povestea, adugnd un
cuvnt/o emoie...o propoziie/un zmbet...
8. Aprecierea Se fac aprecieri generale asupra Frontal Aprecierea verbal
activitii elevilor comportamentului elevilor n lecie, se evideniaz
2 elevii care au fost activi pe tot parcursul leciei.

9
ANEXA 1

Personaje din poveti

10
11
12
Anexa 2
13
Relizeaz un desen n care s o reprezini pe Zna nvrii.

14

S-ar putea să vă placă și