Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

Propuntor:
Data:
Unitatea de nvmnt:
Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Vindecarea celor zece leproi binefacere i recunotin
Tipul leciei: comunicare / nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: consolidarea comportamentului religios-moral, prin stimularea
practicrii virtuilor cretine
Competena general: Manifestarea valorilor i a cunotinelor religioase n propriile
atitudini i comportamente
Competene specifice: Analizarea mesajului moral religios din minunea studiat
Competene operaionale:
Cognitive: CO1: definirea noiunilor de minune, recunotin, binefacere,
lepr;
CO2: prezentarea, pe scurt, a evenimentelor scripturistice;
Formative: CO3: compararea atitudinii leprosului recunosctor cu a celorlali
nou, nerecunosctori;
CO4: formularea unor nvturi morale desprinse din minunea
studiat;
Atitudinale: CO5: identificarea unor modaliti de exprimare a recunotinei n
relaia cu Dumnezeu i cu aproapele, n mprejurrile vieii.
Obiective ale evalurii:
Cognitive: O1: s opereze cu noiunile nvate: minune, recunotin,
binefacere;
Formative: O2: s compare, s interpreteze i s argumenteze atitudinile
identificate n minunea studiat;
Atitudinale: O3: s formuleze aprecieri personale referitoare la recunotin i
binefacere.
Strategia didactic:
1. Metode i procedee: expunerea, explicaia, lectura, demonstraia cu
substitute, conversaia, meditaia religioas, dezbaterea, argumentarea, discuia Panel
2. Mijloace de nvmnt: Plana Minuni svrite de Mntuitorul, fiele
de lucru nr. 1,1,2,2,3, Sfnta Scriptur.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate
individual i pe grupe.
Resurse:
1. Oficiale:
Programa colar pentru disciplina Religie clasa a VI-a;
Planificarea calendaristic orientativ clasa a VI-a;
Proiectarea unitii de nvare: Iisus Hristos Mntuitorul lumii.
2. Temporale:
nr. de lecii:1
durata: 50 de minute
3. Bibliografice:
Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al
Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1982.
Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.
Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de
definitivare i grade didactice, Editura Polirom, Iai, 1998.
Militaru, Vasile, Curcubee peste veac. Fabule, Editura Lumin din
lumin, Bucureti, 1997.
Plmdeal, Antonie, Tlcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989.
ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura
Rentregirea, Alba Iulia, 2001.
Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, caiet pentru elevi, clasa a VI-a,
Editura Sf. Mina, 2009
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Etapele leciei Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode i Mijloace de Forme de Evaluare
crt. op. procedee nvmnt organizare
1. Momentul - Salutul - Salutul - Activitate
organizatoric - Rugciunea - Rugciunea frontal
- Notarea absenelor - Notarea absenelor
- Pregtirea pentru nceperea leciei - Pregtirea pentru nceperea leciei
2. Pregtirea - Se reamintete elevilor ct de - Elevii ascult cu atenie - Explicaia - Activitate
elevilor pentru importante sunt virtuile pentru frontal
receptarea dobndirea vieii venice. n aceste
noilor sens, se prezint i parabola imaginat
cunotine de cunoscutul scriitor rus Turgheniev n
legtur cu virtuile:
Se zice c Dumnezeu a chemat la
mas toate virtuile i s-au adunat:
buntatea, simplitatea, adevrul,
credina, dragostea, sperana, mila,
generozitatea, smerenia, binefacerea,
recuotina. Toate, pline de
buncuviin, se cunoteau i stteau de
vorb ca bune prietene. Dou ns, dei
erau alturi, nu prea se cunoteau i nu
vorbeau ntre ele. Acestea erau
binefacerea i recunotina. le-a ntrebat
Dumnezeu: Voi de ce tcei?. ele au
rspuns: Nu ne prea cunoatem , pentru
c ne-am ntlnit foarte rar.
3. Anunarea - Se anun i se scrie pe tabl data i - Elevii scriu data i titlul leciei n - Explicaia - Activitate
titlului i a titlul leciei: Vindecarea celor zece caiete i ascult apoi explicaiile frontal
competenelor leproi binefacere i recunotin profesorului.
leciei - Se precizeaz competenele leciei
4. Comunicarea / CO1 - Se cere elevilor s citesc textul - Elevii citesc textul scripturistic - Lectura - Sfnta - Activitate
nsuirea noilor CO2 scripturistic n care se prezint aceast (Luca 17, 11-19). Scriptur frontal
cunotine CO3 minune (Luca 17, 11-19).
CO4 - Se prezint plana Minuni svrite de - Elevii identific imaginea n care - Demonstraia - Plana - Activitate - Aprecieri
CO5 Mntuitorul i se cere elevilor s este nfiat Minunea vindecrii cu substitute Minuni frontal verbale
identifice imaginea n care este celor zece leproi i persoanele svrite de
nfiat aceast minune i persoanele biblice reprezentate n imagine. Mntuito-rul
biblice reprezentate n imagine.
- Se adreseaz elevilor urmtoarele
ntrebri: - Elevii rspund: - Conversaia - Activitate - Aprecieri
- Ce se precizeaz n versetele 11 i cnd Mntuitorul se ndrepta din frontal verbale
12? nordul rii Sfinte spre Ierusalim,
trecnd prin mijlocul Samariei i al
Galileii, a fost ntmpinat de zece
leproi.
- Dar ce este lepra?
Precizare: - Elevii ascult cu atenie. - Explicaia - Activitate
Lepra este o boal contagioas, frontal
incurabil. Ea devoreaz trupul, l
macin ncetul cu ncetul. Deoarece
este o boal molipsitoare, era obiceiul
ca leproii s fie scoi afar din cetate.
Ei locuiau n locuri pustii, izolate.
Pentru ei nu existau spitale. Leproii
formau mici colonii i acolo li de
aducea hran din mila prinilor, din
mila oamenilor cu inim bun, din mila
rudelor, n vase care nu se ddeau
napoi. Cnd rmneau fr mncare,
leproii plecau grupuri, grupuri n
apropierea aezrilor omeneti.
Cine i renunote trebuia s strige:
Necurat!.
Astzi exist locuri special amenajate,
numite leprozerii. i la noi n ar
exist una n Dobrogea.
- Oare ce cutau leproii despre care hran - Conversaia - Activitate - Aprecieri
am citit mai inainte n acel sat? frontal verbale
- Cum s-au adrest cei zece leproi Iisuse, nvtorule, fie-i mil de
Mntuitorului? noi
- Ce reprezint, de fapt aceste o rugciune de cerere
cuvinte?
- A ascultat Hristos rugciunea Da
leproilor?
- De ce Mntuitorul i-a trimis s se pentru a le ncerca credina
arate preoilor?
Precizare: - Elevii ascult cu atenie. - Explicaia - Activitate
Leproii trebuiau s primeasc de la frontal
preoi un certificat de vindecare.
Pornind spre preoi, nainte de a fi
vindecai, ei au demonstrat c au avut
credin n puterea vindectoare a lui
Hristos, prin ascultare.
- Ce au fcut leproii dup ce au - Nou dintre ei, vzndu-se - Conversaia - Activitate - Aprecieri
constatat c s-au vindecat? vindecai, nerbdtori s li se frontal verbale
confirme sntatea, s-au dus s se
arate preoilor c aveau trupurile
curate. Unul dintre ei s-a ntors la
Binefctorul su slvind pe
Dumnezeu. i a czut cu faa la
pmnt, la picioarele lui Iisus,
mulumindu-I.
- Ce nvm din atitudinea acestui s mulumim binefctorilor
lepros? notri
- Cine sunt binefctorii notri? Dumnezeu, prinii, semenii
- Voi cum mulumii binefctorilor? . - Meditaia - Activitate
- Cu cine v asemnai? Cu unul din Uneori ne asemnm cu unul din cei religioas individual
cei nou leproi sau cu cel de-al zecelea nou, alteori ne asemnm cu al
lepros? zecelea
Precizare: - Elevii ascult i rspund - Explicaia - Activitate
ntr-adevr, cei mai muli intre noi ne solicitrilor profesorului. frontal
aemnm cu cei nou leproi.
Recunotina ar trebui s fie n mod
natural exerciiul sufletului generos.
Tradiia bisericeasc ne spune c o au
pn i animalele.
Se povestete, spre exemplu, despre
Sfntul Gherasim de la Iordan c, la un
moment dat, a venit la el un leu
chioptnd. Sfntul s-a apropiat de el
i i-a scos un spin foarte mare din
picior. Drept urmare, leul a rmas
pentru totdeauna lng el, slujindu-l.
5. Fixarea i CO2 - Se cere elevilor s rezume textul - Un elev rezum textul scripturistic - Expunerea - Activitatea - Aprecieri
sistematizarea CO4 scripturistic n care este prezentat indicat. frontal verbale
cunotinelor CO5 minunea vindecrii celor zece leproi. - Activitate - Aprecieri
- Se cere elevilor s identifice atributele - Elevii identific atributele divine - Exerciiul frontal verbale
divine dovedite de Mntuitorul n dovedite de Mntuitorul n aceast - Activitate
aceast minune. minune (iubirea, atotputernicia, frontal
buntatea, nelegerea).
- Se anun continuarea activitii pe - Elevii rspund solicitrilor - Explicaia
echipe i se cere elevilor s se profesorului.
organizeze n dou echipe.
- Se prezint sarcinile i timpul de lucru
(10 minute):
1. Fiecare echip i alege un lider.
2. Liderii echipelor vor extrage cte
dou fie de lucru care conin cte un
text ce ilustreaz tipologia
nerecunosctorilor.
3. Fiecare membru al echipelor va citi - Lectura - Activitate
textele din fie, iar apoi membrii - Conversaia individual
fiecrei echipe vor discuta coninutul - Activitate
textelor i vor identifica tipul de pe grupe
nerecunosctor din fiecare text.
4. Dup expirarea timpului fiecare lider - Expunerea - Fiele de
prezint coninutul textului i tipul de lucru nr.1,
nerecunosctor identificat. 1, 2, 2
- Se antreneaz elevii n dezbaterea - Se prezint, pe scurt textele din fie, - Dezbaterea - Activitate - Aprecieri
situaiilor prezentate n textele din fie, se identific tipurile de frontal verbale
pentru identificarea anumitor tipuri de nerecunosctori i se dezbat situaiile
nerecunosctori. prezentate.
- Se cere elevilor s prezinte situaii din - Elevii prezint situaii din viaa lor, - Conversaia - Activitate - Aprecieri
viaa lorcnd au ntlnit diferite tipuri cnd au ntlnit diferite tipuri de frontal verbale
de nerecunosctori. nerecunosctori.
- Se adreseaz elevilor urmtoarele - Elevii rspund. - Conversaia - Activitate - Aprecieri
ntrebri: frontal verbale
- Noi suntem oare totdeauna - Nu.
recunosctori lui Dumnezeu?
- Cnd suntem nerecunosctori fa de
Dumnezeu?
- Ce i-a spus Mntuitorul leprosului Scoal i du-te; credina ta te-a
care s-a ntors s-I mulumeasc? mntuit.
- Ce concluzie se desprinde din aceste -leprosul recunosctor a fost
cuvinte? vindecat i sufletete, iar cei
nerecunosctori au fost vindecai
numai trupete.
6. Asocierea, CO5 - Profesorul adreseaz elevilor - Elevii rspund: - Conversaia - Activitate - Aprecieri
generalizarea i urmtoarele ntrebri: frontal verbale
aplicarea - Ce nvturi, pentru suflet, se - S fim recunosctori
desprind din minunea vindecrii celor
zece leproi?
- Cum putem noi s mulumim lui prin rugciune
Dumnezeu pentru ceea ce primim de la
El?
- Profesorul le mparte elevilor fie pe - Elevii citesc rugciunea - Fia de - Activitate - Aprecieri
care se afl scris Rugciunea de lucru nr. 3 individual verbale
mulumire pentru binefacerile primite
de la Dumnezeu
- Profesorul organizeaz activitatea sub - Elevii ascult explicaiile i rspund - Explicaia
forma discuiei Panel: alege grupul de sarcinilor primite. - Discuia - Activitate - Aprecieri
experi i i ajut pe elevi s susin Panel frontal verbale
dezbaterea.
7. Aprecierea - Se fac aprecieri generale i - Elevii ascult.
activitii individuale, privind att pregtirea
elevilor pentru lecie, ct i implicarea
n predarea noilor cunotine.
- Se noteaz elevii care s-au remarcat n
mod deosebit.
8. Precizarea i - Se anun i se explic tema pentru - Elevii noteaz tema n caiete i - Explicaia - Activitate
explicarea temei acas: ascult explicaiile profesorului. frontal
pentru acas Redacteaz o scurt scrisoare de
mulumire unui binefctor de al tu
9. ncheierea - Rugciunea - Rugciunea
activitii - Salutul - Salutul

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)

Textul scipturistic: Luca 17, 11-19


nvturi:
1. S fim recunosctori!
2. S folosim nu numai rugciunile de cerere, ci i de laud i de mulumire!
3. S credem n poruncile i fgduinele Mntuitorului!

FIA DE LUCRU NR. 1


Textul Tipul de nerecunosctor identificat
Un mgar ca toi mgarii ce-n vltoarea lumii fierb, Ctva timp, mgarul nostru, ntlnind pe cerb n cale
Dar flmnd i slab, ca iasca, s-a rugat cndva de-un cerb: I-se ploconea n fa, ndoindu-se de ale,
Dar, cu vremea, urechiatul cnd vedea c cerbul trece,
- Cerbule cu stea n frunte, cerbule cu suflet bun, Cuta s-i dea binee tot mai scurt i tot mai rece,
Pleac-i nobila ureche, ca s-auzi ce vreau s-i spun: Pn cnd, mgarul gras
N-am mncat de apte zile i, lihnit pe-acest pmnt, ncepu s nu-l mai vad, ci pe-alturi dnd la pas,
Eu vd numai ca prin cea toate cele cte sunt El trecea, cntnd agale, cu dulceaa lui de glas
Fie-i mil de mgarul care-n pulberea din drum,
n genunchi i cade acum Bietul cerb, vzndu-l astfel, i punea-ntrebri n gnd:
i, cu plnsu-n ochi, te roag s nu-l lai s moar n drum!... Oare nu mai vede bine? Nu m-o mai fi cunoscnd?;
A uitat oare mgarul, cnd, lihnit n a lui via,
Cerbul, plin de-al milei har, mi spunea c vede totul ca prin cea?; (Cel care uit binele fcut de cineva)
S-a-durat de-acel mgar Oare, minte nu mai ine
i, l-a pus vtaf la moar, C eu, cerbul, ntr-o vreme, i-am fcut atta bine?
La un vr al lui, morar
- Cerbule, i-a zis atunci, din livad, o oprl,
- Ah, a zis atunci mgarul, ct voi fi pe-acest pmnt, Binele s-l faci pe lume, i-apoi s-l arunci n grl!
Eu m voi uita la tine, cerbule, ca la un sfnt:
Voi fi sluga ta umil, oricnd vei gri cuvnt!... De-atunci, vorbele oprlei, spuse nobilului cerb,
Au trecut din gur-n gur, devenind un vechi proverb;
Aezat pe trai, mgarul s-a-ngratcam cum s spun? Toi cei care fac ca cerbul, n-au apoi dect suspine,
Ca un porc pentru Crciun, Iar mgarii, totdeauna, uit cnd le vei face un bine!
Cci la moar, urechiatul avea trai nespus de bun

Vasile Militaru, Curcubee peste veac, Editura


Lumin din lumin, Bucureti, 1997, p.72-73

FIA DE LUCRU NR. 1


Textul Tipul de nerecunosctor identificat
- tii, mi-am pierdut trei prieteni.
- Cum?
- Le-am mprumutat cte o sum de bani! (Cei pe care i deranjeaz faptul de a ti c cineva le-a fcut un bine
- i cum i-ai pierdut? i devin aproape dumani celor ce le-au fcut bine)
- De atunci nu i-am mai vzut. Pn atunci mai veneau, mai ddeau cte un telefon,
m mai felicitau la o srbtoare. De atunci nu i-am mai vzut i nu i-am mai auzit. M
ocolesc pur i simplu!

FIA DE LUCRU NR. 2


Textul Tipul de nerecunosctor identificat
Se zice c cineva a gsit pe cmp un arpe aproape mort. L-a vzut rece de tot
i s-a gndit s-l pun n sn pentru ca, nclzindu-se s-i revin la via. Aa a i
fcut. arpele i-a revenit ncetul cu ncetul, a nceput s se mite, i omul s-a bucurat (arpele nclzit la sn, adic cel care rspltete binele cu rul)
c a fcut o fapt bun. Dar, n clipa urmtoare a simit o muctur neptoare i
abia a avut timpul s se scuture de arpe i s zic: Iat cum i-a artat recunotina.
Czu mort.
(Dup A. Plmdeal, Tlcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989, p.407)

FIA DE LUCRU NR. 2

Textul Tipul de nerecunosctor identificat


Se zice c era un om care, n preajma iernii, se trezi fr lemne de foc. Avea
nevoie i de ceva lemne de construcie. Alerg n pdure, dar acolo constat c toi
copacii aveau crengile sus de tot, i nu putea apuca nici mcar una s-o rup.
Era pe cnd copacii nelegeau de vorba omeneasc. Omul nostru tia de acest
lucru i se rug de mai muli copaci s-i lase crengile n jos, s-i fac i el o sarcin
de crengi, s-i mplineasc nevoile. Dar, ca i cum s-ar fi vorbit ntre dnii, copacii
nu-i artau nici o bunvoin, innd toi crengile ridicate, parc dimpotriv,
aprndu-le.
Unuia singur i s- afcut mil i, aplecndu-i cteva ramuri, l-a chemat: Vino.
Mi-e mil de tine! Omul a prins ramurile, a nceput s le despoaie de crengi, iar la Trdtorii (Cozile de topor)
urm, rupnd una mai grosu, a auzit zicnd:
- Pe mine cioplete-m frumos, f-i la fierar un topor ascuit i f-m coad de
topor. i vino cu toporul n pdure i taie ci copaci vrei. Nu te vei mai ruga de
nimeni. Omul fcu aa i se ntoarse n pdure.
- ncearc-m n copacul acesta, zise coada. i omul o ncerc. Toporul bine
mnuit din coad, tia de minune. n curnd copacul fu gata s cad.
nainte de a cdea, omul i coada de topor l auzir din nou:
- S fii blestemat, i zise omului, c ai clcat legea recunotinei. Mie mi-a fost
mil de tine, iar tu, drept rsplat, m-ai tiat, i nc pe mine cel dinti. Asta i-e
recunotina? De m-ai fi lsat, i-a fi dat n toate toamnele crengile mele!
- Iar tu, i zise cozii de topor, s fii blestemat n vecii vecilor, i numele s-i fie
de ocar n toat lumea, c te-ai ntors mpotriva mea i a pdurii din care te tragi,
fcndu-te unealta acestui nerecunosctor. i numele tu de ocar s-l poarte i omul
care va face ca tine.
De atunci i pn azi, cu acest nume de ocar au rmas printre oameni toi
trdtorii, nerecunosctorii, cei care i-au pierdut omenia.
(Dup A. Plmdeal, Tlcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989, p. 408)
Observaie: Elevii vor primi fiele necompletate cu tipul nerecunosctorului
FIA DE LUCRU NR. 3

Rugciunea de mulumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu

Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeule a toat milostivirea i ndurarea, Care ai nemsurat mil, nespus i neajuns
iubire de oameni, cznd acum ctre a Ta slav, cu fric i cu cutremur, aduc ie mulumire pentru binefacerile de care m-ai nvrednicit pe mine
nevrednicul robul Tu. Te slvesc, Te laud i Te cnt ca pe un Domn, Stpn i fctor de bine.
i iari cznd naintea Ta, i mulumesc i cu smerenie m rog nemsuratei i negritei Tale milostiviri, ca i de acum nainte s-mi
druieti faceri de bine, ca s sporesc n dragostea de Tine i de aproapele meu. Izbvete-m de tot rul i necazul. Druiete-mi linite. i m
nvrednicete ca n toate zilele vieii mele totdeauna mulumire s-i aduc i s griesc i s cnt cele preabune Tatlui i Fiului i Sfntului Duh,
acum i pururea i n vecii vecilor. Amin.

S-ar putea să vă placă și