Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECIE

Profesor: TREMURICI IONELA


Data: 4.03.2010
Clasa: a VIII-a A
Obiectul:LIMBA I LITERATURA ROMN
Unitatea de nvare: BALADA POPULAR
Subiectul: MIORIA-MOMENTELE SUBIECTULUI
Tipul leciei: DE NSUIRE DE NOI CUNOTINE

DEMERSUL DIDACTIC

A )COMPETENE GENERALE:

1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;


2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat ;
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare,n scopuri diverse;
4.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

B) COMPETENE SPECIFICE

1.3 sesizarea adecvrii elementelor lexical utilizate la scopul mesajului ascultat;


1.5. aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1.construirea unui discurs oral pe o tem dat;
2.5. captarea i meninerea ateniei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;
3.1. dovedirea nelegerii unui text literar, pornind de la cerine date;
4.1. redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret;
4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfosintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie ;
C) OBIECTIVE

b)COGNITIVE:

1. s selecteze informaiile eseniale din textul narativ;


2. s identifice momentele subiectului n naraiune;
3. s argumenteze apartenena fragmentelor selectate la momentele subiectului identificate;
4. s sintetizeze cunotinele dobndite ntr-un cvintet;

c) AFECTIVE

5. s participe cu interes la lecie;


6. s manifeste grij pentru felul n care i construiesc rspunsurile orale ct i pentru felul n care scriu;

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode si procedee: conversatia, explicaia, ciorchinele,cvintetul, turul galeriei;


b) Mijloace: tabla, manualul, foi flip-chart,fi de lucru;
c) Resurse:capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele lor anterioare, sala de clas;

BIBLIOGRAFIE:

- Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Alexandru Crian Sofia Dobra, Florentina Smihian, Ed. Humanitas Educational, 2003
- Limba romn, caietul elevului, clasa a VIII-a, Alexandru Crian Sofia Dobra, Florentina Smihian, Ed. Humanitas Educational, 2003
- Mariana Gurtavenco, Adina Elena Sasu, Analiza textului literar n gimnaziu, ed. Aula, Braov,2008
- Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999
- Alina Pamfil, Limba i literatura roman n gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, Bucureti,2003.
Nr.
crt.
Etapele Ob./ Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactic Evaluare
leciei
Comp. Metode i Mijloace de Forma de
procedee nvmnt organizare
spef

1. Moment Stbilesc ordinea i Elevii i pregtesc cele conversaia activitate


organizatoric disciplina, apoi pregtesc necesare orei de limba frontal
1 materialele necesare orei de romn.
min. limba romn. Fac prezena
elevilor.

2. Verificarea Verific tema att cantitativ, Elevii prezint caietele, citesc conversaia caietul de activititate observare
temei scrise ct i calitativ. tema i se corecteaz cnd teme frontal sistematic
i a 7 este cazul.
cunotinelor min. Verificarea calitativ se face manualul aprecieri
anterioare selective; elevii vor fi verbale
solicitai, prin sondaj, s
citeasc, s motiveze,
antrenndu-se,prin ntrebri,
ntreaga clas.

3. Captarea Discut liber cu elevii Elevii ofer rspunsuri conversaia activititate evaluare
ateniei despre originea acestei balade iprecum: frontal iniial
O6 5 min despre importana ei, ca oper
reprezentativ a sufletului Opera literar Mioria a fost
O7 romnesc. descoperit i notat de Alecu
Russo n anul 1847 la Soveja,
n Munii Vrancei, i
publicat de Vasile Alecsandri
n nr. Revistei Bucovina, n
anul 1850, fiind reprodus
apoi n colecia de poezii
populare intitulat Balade
(cntece btrneti). De-a
lungul timpului, balada
Mioria a cunoscut o larg
rspndire n toate teritoriile
locuite de romni, n nordul i
n sudul Dunrii, circulnd n
peste o mie de variante. Ea a
fost considerat o capodoper
a liricii populare romneti
nc de la publicarea ei,
dovad stnd n acest sens
diferitele opinii critice ale
unor personaliti ale
literaturii romne.

Le reamintesc c n ora prece-


dent am identificat tema i
motivele baladei Mioria.
Elevii dau definiia temei i
conversaia
definiia motivului.
Le cer elevilor s dea definiia
temei i a motivului.

Elevii precizeaz temele i


Rog elevii s precizeze teme- motivele identificate n
le i motivele identificate n Mioria.
Mioria.
4. Anunarea - Profesorul anun elevii c Elevii contientizeaz expunerea tabl; activivitate Urmresc
temei i a vor nva s sistematizeze obiectivele i noteaz titlul n frontal comportament
obiectivelor 2 i s consolideze coninutul caiete. caietele ul elevilor
min. acestei opere prin elevilor
delimitarea momentelor
subiectului.
5. Prezentarea O1 28 :n ce gen se ncadreaz R:Balada popular se conversaie fie de lucru activitate evaluare
noului balada popular Mioria? ncadreaz n genul epic individual; continu
coninut i O2 min. De ce n genul epic, i nu n deoarece autorul i transmite explicaie flip-chart
genul liric, avnd n vedere c activitate aprecieri
dirijarea O3 n mod indirect gndurile i
c este n versuri? frontal verbale
nvrii sentimentele prin intermediul
O4 personajelor i a aciunii. De
asemenea sunt prezente toate
O6
modurile de expunere i
O7 putem distinge momentele
subiectului.

: Care sunt momentele


subiectului? R:
Se aplic ciorchinele
pentru a enumera momente- Momentele subiectului sunt:
le subiectului, ce conin ele expoziiunea,intriga, conversaie fie de lucru activitate aprecieri
i identificarea acestora pe desfurarea aciunii,
explicaie flip-chart frontal, verbale
textul suport-Mioria. momentul culminant,
deznodmntul. individual
Pe msur ce se precizeaz
fiecare moment al subiectu-
lui, se completeaz ciorchi-
nele (anexa 1) cu elementele
identificate n text.

n identificarea momente-
lor subiectului voi ghida elevii
cu ntrebri precum:
1.Expoziiunea este partea
1. Ce se prezint n ex-
introductiv a operei literare,
poziiune?
n care se prezint cadrul
Care sunt indicii spaiali
aciunii i unele personaje.
identificai?
Ce figuri de stil sunt cele Indicii spaiali sunt:Pe-un
dou sintagme? picior de plai, Pe-o gur de
Care este semnificaia celor rai.
dou metafore?
Cele dou sintagme sunt
metafore. Acestea sugereaz
Este plasat temporal aciu- c spaiul este unul paradisiac
nea? n care stpnete calmul i
Versul Se cobor la vale? senintatea.
plaseaz temporal sau spa-
ial aciunea? Argumentai. Versul Se cobor la vale
Care sunt personajele pre- situeaz aciunea n timp, nu activitatea
zentate n expoziiune? n spaiu, deoarece sugereaz frontal,indi observare
c ntmplrile se petrec problemati- fi de lucru vidual ncurajarea
toamna, atunci cnd este zare elevilor prin
momentul coborrii turmelor flip-chart
diferite
la es pentru iernat.
calificative
Personajele sunt cei trei ciobani
venii din regiuni diferite.

Intriga este reprezentat de


2.Ce determin intriga? faptul important care
De ce este determinat riva- determin desfurarea
litatea dintre ciobani? aciunii.
Intriga baladei o constituie
complotul pus la cale de
ciobanul ungurean i cel
vrncean mpotriva
ciobanului moldovean,
complot generat de invidie.

3.Ce ntmplri sunt cuprin- Desfurarea aciunii ncepe


se n desfurarea aciunii? prin descoperirea complotului
de ctre mioar care i
avertizeaz stpnul de
pericolul care l pndete.Oia
nzdrvan manifest o activitate
atitudine de ngrijorare,
observat de stpnul ei. conversaia fia de lucru frontal
observare
ciorchinele ncurajarea
elevilor prin
Punctul culminant ocup
diferite
4.Care este momentul de ntinderea cea mai mare i
calificative
maxim ncordare? este reprezentat de atitudinea
ciobanului n faa
mori,vzut ca o nunt
cosmic.

Deznodmntul lipsete,
5.n ce const deznodmn- balada avnd un final deschis.
tul?
Pe msur ce se identific
momentele subiectului, se
completeaz ciorchinele de pe
fia de lucru.

activitate
Le nmnez elevilor fia Elevii rezolv exerciiul. individual
de lucru (anexa 2) n care li se cere exerciiul fi de lucru
s realizeze corespondena
ntre motivele observare
identificate n ora anterioa ncurajarea
r i momentele subiectu- elevilor prin
lui. diferite
calificative
Elevii lucreaz n grup i
Dup rezolvarea acestei creeaz cvintetul.
O5 sarcinii se va lucra pe cvintet foi de lucru activitate pe
echipele deja formate cte grupe
explicaia observare
un cvintet.

Le sunt reamintite elevilor


regulile dup care se
formeaz cvintetul:

I vers-un cuvnt-cheie;

al-II-lea vers-dou adjective


care s arate nsuirile
cuvntului cheie;

al-III-lea vers- este format


din trei cuvinte ( verbe la
gerunziu care s exprime
aciuni ale cuvntului
cheie);

al IV-lea vers este format


din patru cuvinte ce
alctuiesc o propoziie prin
care se afirm ceva esenial
despre cuvntul cheie;

al V- lea vers este format


dintr-un singur cuvnt ( de
obicei, verb), care
sintetizeaz tema/ ideea
cuvntului cheie;

n timp ce elevii compun


cvintetul, n fundal se aude
Mioria interpretat de
Tudor Gheorghe.

Grupul i deleag un
reprezentant care prezint
cvintetul. Foile de flip-chart
Creaiile copiilor vor fi pe care sunt scrise cvintetele turul flip-chart activitate pe
evaluate prin metoda turul sunt afiate ntr-un loc vizibil. galeriei grupe
Fiecare grup trece prin faa observare
galeriei.
produselor celorlalte grupuri conversaia
i noteaz pe o foaite ataat
posibile observaii,
comentarii.

Elevii voteaz cel mai reuit


cvintet.

aprecieri
verbale

6. Asigurarea Are loc pe tot parcursul i noteaz aprecierile. aprecieri caiet individual pe tot parcursul
feed-back- leciei prin aprecieri verbale. leciei
ului i a
reteniei
7. Asigurarea 5 Tem: Noteaz n caiete.
reteniei i a min.
transferului Imaginai-v un posibil conversaia caietele activitate
deznodmnt pentru balada
Mioria. frontal

ANEXA 2

FI DE LUCRU
BALADA POPULAR - MIORIA

Nr.crt Motivul Imaginea artistic Momentul subiectului

1.

2.

3.

4.

5.

6.
ANEXA 1
CIORCHINE-MOMENTELE SUBIECTULUI

TIMP,LOC,

EXPOZIIUNE PERSONAJE

DEZNODAMANT

MOMENTELE
SITUAIA SUBIECTULUI INTRIGA

FINALA

PUNCT CULMINANT
CAUZA
DESFASURAREA ACIUNII
ACIUNII

SUCCESIUNEA
MOMENTUL DE
MAXIMA TENSIUNE NTAMPLARILOR

S-ar putea să vă placă și