Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul National Mihai Viteazul, Bucuresti Profesor Mihe Claudiu

Disciplina: Economie Data: 11.10.2016


Clasa: a XI-a F, intensiv engleza Mediul de instruire: sala de clasa
Nr. elevi: 30 Resurse temporale: 50min
Titlul lectiei: Cererea
Tipul lectiei: mixta

PROIECT DE LECTIE
-Cererea
Unitatea de nvare: Capitolul 1 Consumatorul si comportamentul sau rational
Subiectul leciei: Cererea
Tipul leciei: Lectie de transmitere si asimilare de cunostinte
Competene specifice vizate:
2.1. Interpretarea cererii ca expresie a trebuinelor persoaneii a resurselor ca mijloace de satisfacere a trebuinelor;
4.1. Proiectarea unui comportament raional alconsumatorului, impus de tensiunea nevoi-resurse.

A. Necesitatea studierii temei:


-Acumularea de cunostinte economice pentru as face o idee despre societatea in care traim si cum mediul economic influenteaza piata si
viata noastra cotidiana.
-Estimarea corecta a pretului unui produs in cazul deschideri unei firme.
B. Structura logica continutului:

cerere

oferta piata

pret

C. Contex:
Experienele anterioare ale Cuvinte cheie Resurse materiale
elevilor
Limba romn Limba francez Limba englez

-cunostinte minime de -cerere - la demande -demand -manual de economie clasa


economie aXI-ea
-pret - prix -price
-lectiile anterioare de -oferta - offre -supply
economie
-stiu sa citeasca si sa scrie

D. Obiective operaionale ale leciei:


O1: Definirea cererii
O2: Identificarea factorilor care influenteaza cererea
O3: Interpretarea diagramei care reflecta dependenta inversa dintre cerere si pret
O4: Definirea elasticitatii cererii in functie de pret si de venit
O5: Identificarea relatiei dintre coeficientii de elasticitate si tipurile de cerere

Locul de desfurare a leciei: Lectia se desfasoara in sala de clasa, in prezenta profesorului.

E. Desfasurarea lectiei:
DESFURAREA LECIEI

METODE,
MODALITI DE
PROCEDEE
INDICATIVUL TIMP EVALUARE (TIPUL DE
ACTIVITATEA PROFESORULUI DIDACTICE I
EVENIMENTELE OBIECTIVULUI ALOCAT ACTIVITATEA ELEVILOR (CE VOR EVALUARE, METODA,
(ACTIVITI I ACIUNI MIJLOACE DE
INSTRUCIONALE / (ELOR) FIECREI FACE CONCRET N FIECARE INSTRUMENTUL DE
INIIATE I REALIZATE N NVMNT
ETAPELE LECIEI OPERAIONAL ETAPE ETAP) EVALUARE FOLOSIT N
FIECARE ETAP A LECIEI) UTILIZATE N
(E) VIZAT(E) (MINUTE) FIECARE ETAP A
FIECARE ETAP A
LECIEI)
LECIEI
1 2 3 4 5 6 7
- Elevii intreaba ce se
afla in cutia
impachetata, insa
- Profesorul intra in Observare sistemica -
nu primesc niciun
sala de clasa avand profesorul noteaza in
1.1.CAPTAREA raspuns relevant din Metode:
in mana o cutie catalog absentele
ATENTIEI ELEVILOR 5 minute partea profesorului. Conversatia
impachetata. celor care nu
DIN SALA DE CLASA; - Elevii urmaresc
- Profesorul face raspund la apelul din
prezenta, spunand
prezenta. timpul prezentei.
prezent atunci
cand isi aud numele.
- Profesorul anunta
titlul lectiei:
Cererea.
5.3.Noteaza in caiete titlul
- Profesorul explica Observare
1.2. ANUNTAREA lectiei.
rolul acestei lectii. Metode: sistemica(profesorul
TITLULUI SI A 5.4.Urmaresc explicatiile
3 minute - Profesorul anunta Conversatia, observa activitatea
OBIECTIVELOR profesorului si solicita detalii
obiectivele explicatia elevilor si ii noteaza
OPERATIONALE; in cazul in care exista
operationale, in consecinta).
nelamuriri.
numindu-le
asteptari.

- Profesorul readuce
in discutie
5.5 Elevii vizualizeaza
elemente precum: Metode:
notitele de la orele
nevoile, bunurile, Reactualizarea, Observare sistemica,
precedente, urmarind cu
1.3. consumatorul si Conversatia intrebari adresate
atentie explicatiile
REACTUALIZAREA 8 minute notiunea de libera, colectivului cu
suplimentare ale
CELOR INVATATE utilitate, Urmarirea, posibilitatea de
profesorului si punand
reamintind pe Explicatia raspuns individual
intrebari in cazul in care
scurt cele predate Discutie colectiva
exista nelamuriri.
in orele de curs
precedente.
- Profesorul cere
doua opinii privind
definitia cererii,
urmand ca, - Elevii raspund la Observare
Metode:
folosind apelul profesorului. sistemica(profesorul
1.4 Explicatia
O1 3 minute informatiile primite - Elevii noteaza in observa activitatea
DEFINIREA CERERII Descrierea
e la elevi, sa caiete definitia elevilor si ii noteaza
Prelegerea
enunte definitia cererii. in consecinta).
formala a cererii,
rugandu-i pe elevi
sa o noteze in
caiete.

- Profesorul enunta
factorii care - Elevii isi transcriiu in Observare
1.5 ENUNTAREA Metode:
influenteaza caiete schema de la sistemica(profesorul
FACTORILOR CARE Explicatia
O2 2 minute cererea, tabla si pun observa activitatea
INFLUENTEAZA Descrierea
schematizand pe intrebari daca este elevilor si ii noteaza
CEREREA Prelegerea
tabla aceasta cazul in consecinta).
informatie.

- Profesorul
reprezinta la tabla
Metode:
diagrama cerere - Elevii isi transcriu Observare
Observatia
pret, explicand pas graficul in caiet, sistemica(profesorul
1.6 DIAGRAMA Reprezetarea
O3 7 minute cu pas pasii de notand inclusiv observa activitatea
CERERE - PRET grafica
realizare a explicatiile elevilor si ii noteaza
Discutie colectiva
graficului si adiacente. in consecinta).
Explicatia
interpretarea lui
economica.
- Cadrul didactic
enunta definitia
elasticitatii ca
reactie a
modificarii cererii
in functie de pret si
de venit.
- Elevii noteaza in
- Profesorul
caiete cele enuntate
mentioneaza ca
de profesor,
elasticitatea se Metode:
transcriind si Observare
masoara prin Observatia
1.7 ELASTICITATEA formula. sistemica(profesorul
coeficientul de Reprezetarea
CERERII DEFINITII SI O4 7 minute - Acestia respecta observa activitatea
elastiicitate, scriind grafica
EXPLICATII indicatiile privind elevilor si ii noteaza
la tabla formula Discutie colectiva
incercurirea si in consecinta).
acestuia. Explicatia
sublinierea
Profesorul ii roaga
notiunilor
pe elevi sa
mentionate.
sublinieze
cuvintele
elasticitate,
reactie,
modificare si sa
incercuiasca
formula.

- Cadrul didactic Observare


Metode:
1.8 ELASTICITATEA interpreteaza, pe sistemica(profesorul
- Elevii isi noteaza in Problematizare
CERERII - O4 2 minute rand, coeficientul observa activitatea
caiete interpretarile. Interpretare
INTERPRETARE elesticitatii cererii elevilor si ii noteaza
Generalizare
si venitului. in consecinta).
- Profesorul dicteaza - Elevii isi noteaza in
Metode: Observare
1.9 CLASIFICAREA clasificarile cererii caiete informatiile
Exemplificarea sistemica(profesorul
CERERII IN FUNCTIE in functie de predate, acordand
O5 5 minute Clasificarea observa activitatea
DE COEFICIENTII DE modificarea atentie sporita
Explicarea elevilor si ii noteaza
ELASTICITATE. venitului si acestei parti a
in consecinta).
pretului. lectiei.

- Profesorul intreaba
in sala de clasa
daca este cineva
care are intrebari Metode: Observare
INTREBARI+NOTAREA
sau nu a inteles Observatia sistemica(profesorul
ELEVILOR CARE S-AU - Elevii pun intrebari,
4 minute ceva. Discutie colectiva observa activitatea
REMARCAT daca este cazul.
- Profesorul ii Intrebari elevilor si ii noteaza
DE-A LUNGUL OREI
noteaza pe cei care individuale in consecinta).
s-au remarcat
pozitiv, potrivit
grilei de notare.

F. Proba de evaluare:
(1 punct din oficiu)
Timp de lucru : 40 minute
1. Definiti cererea.
(1 punct)
2. Cererea poate fi:
a) globala
b) individuala
c) de piata
d) toate variantele de mai sus
(0.5 puncte)
3. Definiti oferta.
(1 punct)
4. Pretul de echilibru al unui bun depinde de:
a) pretul stabilit de monopoluri
b) pretl stabilit de organele administrative
c) pretul de echilibru al factorilor de productie
d) pretul de echilibru al altor bunuri economice
e) nici unul din raspunsurile de mai sus nu este corect
(0.5 puncte)
5. In situatia in care pe piata pretul unei marfi creste de la 100 la 120 u.m., iar cererea zilnica se reduce de la 500 la 400 unitati, exista o
cerere:
a) elastica
b) inelastica
c) cu elasticitate unitara
d) perfect elastica
e) perfect inelastica
(3 puncte)
Scrieti rezolvarea completa.
6. Se considera ca pretul marfii x este de 4 000 u.m.La acest nivel al pretului, cererea saptamanala este de 200 de unitati. Care va fi cererea
pentru marfa respectiva daca pretul creste la 5 000 u.m. unitatea, iar coeficientul de elasticitate in functie de pret este egal cu 2?
(3 puncte)

Raspunsuri

1.Cererea reprezinta cantitatea dintr-un anumit bun pe care un cumparator intentioneaza sa o achizitioneze, la diferite niveluri imaginabile
ale pretului, intr-o perioada determinata de timp. ( 1 punct)
Se va acorda 1 punct pentru oricare alta definitie pertinenta care cuprinde termeni de specialitate.
Se vor acorda 0.5 puncte pentru referirea peritienta facuta cu privire la pret sau la perioada de timp.
Timp de rezolvare: 5 minute

2. d) (0.5 puncte)
Se acorda cate 0.16 puncte pentru fiecare dintre raspusurile a), b) sau c).
Se acorda 0.25 puncte pentru incercuirea a doua variante corecte. Ex: a) si b) sau a) si c) sau b) si c)
Timp de rezolvare: 3 minute
3. Oferta reprezinta o cantitate dintr-un anumit bun oferit vanzarii la anumite niveluri imaginabile ale pretului, intr-o perioada determinata
de timp. ( 1punct)
Se va acorda 1 punct pentru oricare alta definitie pertinenta care cuprinde termeni de specialitate.
Se vor acorda 0.5 puncte pentru referirea peritienta facute cu privire la pret sau la perioada de timp.
Timp de rezolvare: 5 minute.

4. c) si d) (0.5 puncte)
Se vor acorda 0.25 puncte pentru incercuirea unei variante de raspuns corecte c) sau d)
Timp de rezolvare: 2 minute

5. E = - (C : C0) : (P : P0) ( 0.75 puncte)


E = - [(C1 CO) : CO] : [(P1 P0) : P0] (0.5 puncte)
E = - [(100 120) : 100] : [(500 400) : 500](0.75 puncte)
E=1 (0.25 puncte)
Rezulta ca exista o cerere cu o elasticitate unitara.(0.75 puncte)

Timp de rezolvare: 10 minute.

6. P0= 4 000
C0 = 200
P1 = 5 000
E=2

C1 = ? (0.5 puncte)
E = - (C : C0) : (P : P0) (0.5 puncte)
E = - [(C1 CO) : CO] : [(P1 P0) : P0] (1 punct)
2 = - [(C1 200) : 200] : [(5 000 4 000) : 4 000] (0.5 puncte)
C1 = 100 (0.5 puncte)

Timp de rezolvare: 10 minute.

S-ar putea să vă placă și