Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC AL LECTIEI

Propunator: MARCELA COROLEA


Disciplina:Limba Engleza
Clasa: a IX-a
Subiectul lectiei: FOOD
Tipul lectiei: Mixta

Obiectiv general:
Exersarea abilitii de management al unui stil de via de calitate.

Obiective operaionale
O1. S se familiarizeze cu regulile de baz ale unei alimentaii sntoase
O2. S identifice efectele nocive ale supraalimentaiei i subalimentaiei
O3. S defineasc noiunea de junk-food i s descrie efectele acesteia asupra organismului
O4. S analizeze propriile obiceiuri alimentare n scopul identificrii distribuiei i structurii
meselor.
O5. S identifice modaliti prin care se poate realiza un echilibru ntre consum i aportul
caloric.

Strategii didactice:

Moduri de organizare a activitii:


Frontal,individual,n grup

Metode si procedee didactice:


Conversaia, dezbaterea, exerciiul, jocul didactic, expunerea

Materiale didactice:
Mncm sntos? joc didactic
Junk-food. Efecte nocive i soluii prezentare PowerPoint
Desfurarea activitii
Obiectiv Timp Activitate Metode
(min) didactice i
forme de
organizare a
activitii
1 Organizarea clasei Expunerea
Anunarea temei i a obiectivelor Activitate
frontal
5 Captarea ateniei
O2 Profesorul supune dezbaterii aspecte legat de alimentaia Expunerea
O3 sntoas. Conversaia
Clasa va fi mprit n 3 grupe de elevi, fiecare grup trebuie Dezbaterea
s completeze pe o coal de hrtie definitia si cel puin 3
efecte nocive ale subalimentaiei(Underfeeding, Malnutrition, Activitate pe
not enough food necessary for our body=anorexia, grupe
depression, trauma, gastrointestinal disorders, developing Activitate
kidney and liver disease, exhaustion, a heart condition), frontal
supraalimentaiei (Overfeeding,more than normal= memory
disorders, obesity, hypertension, diabetes,a heart
condition), junk-food (Unhealthy food because iti contains a
lot of fat, salt and sugar = alters brain activity, depression,
anxiety).
Fiecare grup lipete pe tabl coala de hrtie realizat, iar un
reprezentant al grupei va prezenta coninutul acesteia.
10 Prezentare Expunerea
O2 Prezentarea Powerpoint Junk-food. Efecte nocive i soluii. Activitate
O3 frontala
O1 10 Analiza prezentrii: Conversaia
mpreun cu elevii formuleaz reguli de baz ale unui Dezbaterea
comportament alimentar sntos. Activitate
(Regulile enunate vor fi scrise pe tabla.) frontal
4 Dezbatere Dezbaterea
O1 Profesorul propune spre dezbatere urmtorul caz: Alimentele Activitate
O2 de tip fast-food trebuie s fie interzise n coli frontal
O3 Elevii sunt mprii n 3 grupe: tabra pro, tabra contra i Activitate pe
evaluatorii. Fiecare tabr are dreptul la 3 intervenii prin care grupe
s susin, respectiv s infirme moiunea. Evaluatorii vor
stabili care este tabra ctigtoare.
O4 10 Joc didactic Mnnc sntos? Jocul didactic
O5 Simularea regimului alimentar propriu Activitate
frontala
O1 10 Evaluare Conversaia
O4 Elevii vor analiza propriul regim alimentar i vor formula Activitate
O5 metode de corecie. Profesorul va sintetiza metodele propuse. frontal

S-ar putea să vă placă și