Sunteți pe pagina 1din 16

UNIVERSITATEA VASILE ALECSANDRI DIN BACU

FACULTATEA DE INGINERIE
SPECIALIZAREA: ECHIPAMENTE I UTILAJE PENTRU PROCESELE INDUSTRIALE

ORGANE DE MAINI II
- PROIECT -

Profesor: Adrian Judele


Student:

Bacu
2015-2016
1 TEMA DE PROIECT

S se proiecteze un ansmbu mecanic format dintr-o transmisie


prin curele trapezoidale i cu roi dinate cilindrice cu dini drepi
cu o singur treapt care s funcioneze n urmatoarele condiii
:

-Timpul de funcionare , 2 schimburi pe zi ;

-Suprasarcin uoara fr ocuri ;

-Temperatur de funcionare termic 20*C ;

-Fr ventilaie ;

-Puterea de eire la reductor N=2Kw ;

-Turaia la ieire din reductor n=90 rot/min .

1
2.Schema de proiectare
Conform schemei de mai sus, se consider urmtoarele notatii :

-N0, puterea nominal a motorului electric de antrenare [Kw] ;

-n0, turaia nominal a motorului electric de antrenare [rot/min] ;

-NOC, puterea calculat necesar antrenrii sistemului


( rezult din calcule i NOC N);
-N, puterea la ieire din reductor [Kw] ;

-n, turaia la ieire din reductor [ rot/min ] ;

-iCT, raport de transmitere prin curele trapezoidale (rezult din calcule) ;

-iRD, raport de transmitere prin roi dinate ( se adopt prin STAS ) ;

-iG, raport de transmitere global ( iG = iCT * iRD ) ;

-CT, randamentul transmisiei prin curele trapezoidale ( CT =0,86 ; ... ; 0,92 ) ;

-RD, randamentul transmisiei prin roi dinate , [ - ], ( RD =0,92 ; ... ; 0,95 ) ;

-L, randamentul lagrelor cu rulmeni , [ - ], ( L =0,99 ; .... ; 0,995 ) ;

-G, randamentul global ( G = CT* RD * L ) .


Formule i relaii de calcul :

L Nt N
G =
U

= = ;
L M N t
OC N OC


adic : G = ; (1.1)


rezult : NOC = ; (1.2)

Dar G ( randamentul global ) se exprima prin rezultata :

G = CT L2 RD (1.3)

Introducnd relatia (1.3) n relaia (1.2) rezult :

N
NOC = ; (1.4)
2
ct L RD

Se adopt :

CT = 0,86 ; RD = 0,92 ; L = 0,99 .


3. Alegerea motorului :

Pornind de la condiiile principale pe care trebuie sa le asigure motorul :

-Putere de ieire la reductor N = 2kW ;

-Turaia la ieire din reductor n = 90 rot/min ;

E necesar de calculat puterea necesar antrenrii sistemului (NOC) cu ajutorul


relaiei (1.4)

N 2 kW
NOC = = =2.554 Kw.
2
ct L RD 0,860,920,99

Puterea necesara antrenrii sistemului NOC =2.554 Kw

Puterea nominal a motorului ales trebuie sa fie egal sau mai mare dect
puterea calculat necesar antrenrii sistemului ( N0 NOC ).

Astfel pentru N = 2 Kw ; NOC =2.554 Kw ; n = 90 rot/min avem motorul de tip 160S


cu putere nominal NO=4 kw i n0 =750 rot/min.
4. Stabilirea rapoartelor de transmitere

Raportul de transmitere global ig, se calculeaza cu o relaie de forma :

0
4 n
n 100 4 750 720
750 100
0

iG = n =
90 = =8 (4,1)
90

Pe de alt parte iG = iCT iRD (4,2)

i G

astfel iCT = (4,3)


iRD

Raportul de transmitere iRD este standardizat ( STAS 6012/68 )

Valori : irul I : 1,00 ; 1,25 ; 1,60 ; 2,00 ; 2,50 ; 3,15 ; 4,00 ; 5,00 ; 6,30 ; 8,00.

irul II : 1,06 ; 1,12 ; 1,18 ; 1,32 ; 1,50 ; 1,70 ; 1,80 ; 1,90 ; 2,12 ; 2,24 ;
2,36 ; 2,65 ; 2,80 ; 3,00 ; 3,35 ; 3,55 ; 3,75 ; 4,25 ; 4,75 ; 5,30 ;
5,60 ; 6,00 ; 6,70 ; 7,10 ; 7,50 ; 8,50 ; 9,00 ; 9,50 .

Raportul de transmitere iRD se alege astfel nct raportul de transmitere global


calculat cu relaia (4,1) imparit la iRD s dea pentru iCT un numr cu maxim dou
zecimale exacte si iCT < iRD .

8
iCT = = 1,6 ;
5

Astfel obinem :
-Raportul de transmitere global iG = 8 ;
-Raportul de transmitere prin roi dinate iRD = 5 ;
-Raportul de transmitere prin curele trapezoidale iCT = 1,6.
Totodat iCT < iRD .
5.Proiectarea transmisiei prin curele trapezoidale

Curelele de transmisie se clasific n :


-curele late;
-curele trapezoidale -clasice (A, B, C...)
-nguste (SPZ, SPA, SPB, 16X15, SPC)

Notaii:

-O1 ,O2 centrele roilor de curea;


-D1 ,D2 diametrele roilor de curea;
-w1 ,w2 vitezele unghiulare ale roilor de curea;
-2 unghiul dintre ramurile curelelor;
-B1 unghiul de infurare al curelei pe roata 1;
-B2 unghiul de infurare al curelei pe roata 2;
-A1,2 distana axial.
Date de calcul:

Se cere proiectarea unei transmisii prin curele trapezoidale care s transmit


puterea N0 =4 kw, la o turaie n0 =750 rot/min asigurnduse un raport de
transmisie iCT = 1,6

1.Alegerea profilului curelei (STAS 1163-71-monograma numarul 6).


Se alege cureaua SPZ: Ip =8.5mm; h=8mm;

2.Diametrul de calcul al rotii motoare:


Dp1min = 125; STAS 1163-71 si STAS 1162-67;

3. Diametrul de calcul al rotii conduse:


Dp2 =iCT * Dp1 =1,6 *125=200mm; Dp2 =200mm.

4. Viteza periferica a curelei:

Dp1n0 3,14125750 294375


v= = = =4,9 m/s
601000 60000 60000

5. Distanta axiala:

0,75(Dp1 + Dp2 )<A<2(Dp1 + Dp2 )

0,75(125+200)=243.75
2*(125+200)=650
243.75<A<650=>A=400mm

6. Unghiurile dintre ramurile curelei:


Dp2Dp1
=57* ;
2
200125 75
=57* =57* =5.34* ;
800 800

7. Ungiul de infasurare pe rotile de curea:


B1=180*-5.34*=174.66*
B2 =180*+5.34*=185.34*
8.Lungimea primitiva a curelei:
(Dp2Dp1)2
Lp =2*A+ *Dpn + ;
4
Dp1 + Dp2 125+200
Dpn = = =162.5 ;
2 2
(200125)2
Lp =2*400+3,14*162.5+ =1313.76
1600

Se alege cureaua cu Lp =1400, STAS 1163-71.


9. Recalcularea distantei axiale:

2
A=0,25*[ Lp - * Dpn +( )2 2 (2 1) ]

2
A=0,25*[ 1400 3,14* 162.5 +( 1400 3,14 162.5)2 2 (200 125) ]

A=0,25*1773.15=443.28 , conform STAS 1162-71 aproximativ 450.


10. Calculul numarului de curele:

Z0 = ;
CLCBP0

P= NO=4 kw ;

CL -coeficient de lungime;

CB -coeficient de infasurare ;

P0 -puterea ce o transmite o curea ;

-coeficientul de functionare ;

CL =0,96;

CB =0.98;

P0 =2,11 kw, STAS 1163-71;

=1,2;
41,2
Z0 = =2.4
0,960,982,11

Z0 2.4
Cs =0,85 ; STAS 1163-71 z= = =2.84 consideram 3 curele.
Cs 0,85
11. Fregventa incovoierilor
4.9
f = 103 X* =103*2* = 7 indoiri pe secunda ;
Lp 1400

12. Forta periferica ;


100 1004
Fu = = =81.63 daN =816.3 N ;
4,9

13. Reactiunea pe arbori ;

Ta =1,2*F=1,2* 81.63=97.95 daN=979.5N ;

14. Cotele de modificare a distantei axiale

x- cota necesara intinderii curelei


x0,03*Lp

x=0,03 *1400=42 mm;

y-cota necesara schimbarii sau montarii curelei

y=0,015* Lp

y=0,015*1400=21mm cota necesara schimbarii sau montarii curelei;


6. Proiectarea rotilor de curea

Sectiunea canalului A

Ip = 8.5mm ;

nmin = 2.5 mm ;
m= 9 mm ;
+
f= 8 1 mm ;
+
c= 12 0,3 mm ;
+
= 388 1* / 34 1*

= 0.5 .
Observatii:

Simbolurile dimensiunilor au urmatoarele semnificatii:


Ip =latimea primitive a canalului-egala cu latimea primitive a
curelei respective- este dimensiunea de baza a ansamblului
roata-curea si determina caracteristicile geometrice functionale
principale ale transmisiei;
n= inaltimea canalului deasupra liniei primitive ;
m= adincimea canalului sub linia primitiva ;
f= distanta dintre axa sectiunii canalului extern si marginea
vecina a rotii;
c= distanta dintre axele sectiunilor a doua canale vecine ;
= unghiul canalului;
= gaza de rotungire a marginilor canalului.
7. Proiectarea angrenajului cu roti dintate
Calculul se face dupa tabel
1. Numarul de dinti

Se alege initial z1 25 ; z2 = iRD *25 =5 *25=125

2. Modulul m=5

3. Coeficientul de deplasare de profil :

X1 = X2 =0

2( 1 +2 )
4. Ungiul de angrenare = + * tg0 = 0 +0 = 20*
1 +2

5. Coeficient de scurtare a inaltimilor dintilor :


1 +2 0 25+125 20
Y= ( -1) = ( -1) =0
2 2 20

6. Distanta axiala

1+2 (1 +2 ) 0 (25 +125 ) 5150 750


a= = = *1 = *1 = =375
2 2 2 2 2

7. Coeficientul de scurtare a inaltimii dintilor :

n = 1 + 2 J =0

8. Inaltimea dintilor :

h = m(2,25- n ) ;
h = 5*(2,25-0) ;
h = 11,25
9. Diametrul cercurilor de divizare

d1 =m* z1 = 5*25= 125 ;

d2 =m* z2 =5*125= 625 ;


1 125
d1 =2* 1=> 1 = = =62.5 ;
2 2

2 625
d2 =2* 2 => 2 = = =312.5
2 2

10. Diametrul cercurilor de baza



db1 =m z1 * cos 0 =5*25*cos( )= 5*25*0,93=116.25;
9

db2 = m z2 * cos 0 = 5*125*0.93 =581.25;

11. Diametrul cercurilor de rostogolire


0
dw1 = m z1 * =5*25*1=125mm ;

0
dw2 = m z2 * =5*125*1=625mm ;

12. Diametrul cercurilor exterioare


da1 = m[ z1 +2 (f0 +x1 -h)]=5*[25+2(1+0+0)]=135 ;

da2 = m[ z2 +2 (f0 +x2 -h)]=5*[125+2(1+0-0)]=635.

13. Diametrul cercurilor exterioare

df1 = m[ z1 +2 (f0 +x1 w0)]= 5*[25-2(1-0+0,25)] =5*(25-2,5)=5*22,5=112.5

df2 = m[ z2 +2 (f0 +x2 w0)]=5*[125-2(1-0+0,25)]=612.5.


14. Arcele discurilor pe cercurile de divizare
3,145
S1 = +2mx1 *tg 0 = +2*5*0*0,36=> S1 = 7,85 ;
2 2

S2 = +2mx2 *tg 0 = 7,85 .
2

15. Gradul de acoperire E


22 22 +12 12
E= ; E>1
0

1 135
a1 = = =67.5 ;
2 2

2 635
a2 = = =317.5 ;
2 2

1 116.25
b1 = = =58.125;
2 2

2 581.25
b2 = = =290.625 ;
2 2

317.52 290.6252 +67.52 58,1252 3750,34


E= = 2.35 .
3,1450,93

16. Pasul pe cercul de divizare

P=m* =5*3,14= 15,7mm ;

17. Raportul de transmitere


1 25
I21 = = =0.2;
2 125

2 125
I21 = = =5;
1 25

18. Raportul de angrenare


2 1
U= daca z2 > z1 si U= daca z1 > z2
1 2

2 125
z2 > z1 => U= U= = =5 .
1 25