Sunteți pe pagina 1din 12

coala Gimnazial nr.

18
Baia Mare, jud. Maramure
Consilier colar : profesor Pop Corina Diana

PROIECT DIDACTIC

nv s nv

CLASA :a VII-a A
DATA : 27.05.2013
TIMP : 50 MINUTE
DISCIPLINA: Consiliere i orientare
UNITATEA DE NVARE: Managementul informaiilor i al nvrii
SUBIECTUL: Stil de nvare
TIPUL LECTIEI: Consiliere de grup
SCOPUL: Identificarea de ctre elevi a stilului de nvare dominant
PROPUNTOR: prof. POP CORINA DIANA

Obiectivul general: Recunoaterea propriului stil de nvare

Obiective operaionale: la sfritul leciei elevii vor fi capabili:

- S-i identifice propriul stil de nvare;

- S contientizeze i s utilizeze beneficiile stilului de nvare dominant;


- S disting diferitele caracteristici ale stilurilor de nvare;

- S utilizeze modaliti eficiente de management al nvrii.

Mijloace/Resurse:

- Fia de lucru : Inventarul stilurilor de nvare;

- Caietul dirigintelui, caietul elevilor;

- Flipchart, coli A3, Markere;

- Tabla.

Metode i procedee:

- Descrierea

- Explicaia

- Conversaia

- Problematizarea

- Activitatea pe echipe

Resurse bibliografice:

- Vasile Marcu, Letiia Filimon- Pedagogie i psihologie pentru formarea


profesorilor- Editura Universitii din Oradea, Oradea, 2003

- Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb( coordonatori)- Consiliere i orientare-


ghid de educaie pentru carier, Editura Asociaia de tiine Cognitive din
Romnia, Cluj Napoca , 2004

- Daniela Slgean, Steliana Eliade- Consiliere i orientare pentru profesori,


dirigini i nvtori ( auxiliar didactic destinat ciclurilor primar, gimnazial
i liceal), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007
Adriana Bban ( coordonator)- Consiliere Educaional ghid metodologic
pentru orele de dirigenie i consiliere, Editura ASCR& COGNITROM, Cluj
Napoca , 2009.
SUPORTUL TEORETIC FOLOSIT PENTRU
PREGTIREA I REALIZAREA TEMEI

Pe msura naintrii n coal, elevii trebuie s proceseze o cantitate tot


mai mare de informaie i s opereze cu informaia la un nivel tot mai abstract.
Aceasta necesit utilizarea unor strategii de studiu din ce n ce mai sofisticate.
Muli elevi le nva implicit sau le deduc prin reflectarea asupra propriilor
experiene de nvare, dar alii nu dobndesc aceste strategii sau deduc strategii
greite sau contraproductive. Pentru aceste situaii, interveniile de dezvoltare a
unor strategii eficiente de nvare pot fi foarte utile.
Orice metod de nvare selectat i utilizat pentru a atinge un scop anterior
stabilit poart denumirea de strategie de nvare.Exist numeroase strategii de
nvare care difer prin coninut i eficien, dar cele superioare se bazeaz pe
elaborarea, nelegerea i organizarea materialului.
Alegerea strategiei ce urmeaz a fi utilizat n procesul de nvare se bazeaz
pe:

- stilul de nvare al elevului;

- cunotinele metacognitive de care dispune elevul;

- tipul materialului de nvat;

- scopul nvrii.

Stilul de nvare reprezint modalitatea preferat de receptare,


prelucrare, stocare i reactualizare a informaiei. Acesta are att componente
determinate genetic, ct i componente care se dezvolt ca urmare a expunerii
frecvente i prefereniale la o anumit categorie de stimuli.

a) Dup modalitatea senzorial implicat , exist trei stiluri de nvare


principale: auditiv, vizual i kinestezic. Caracteristicile acestora sunt
prezentate n urmtorul tabel:
Stilul de nvare Caracteristici ale comportamentului de nvare
Stilul auditiv nva vorbind i ascultnd.
Este eficient n discuiile de grup.
nva din explicaiile profesorului.
Verbalizeaz aciunea ntreprins pentru a-i depi
dificultile de nvare.
i manifest verbal entuziasmul.
Zgomotul este distractor, dar n acelai timp reprezint
i mediul n care se simte bine.
Suport greu linitea n timpul nvrii.
Stilul vizual Prefer s vad lucrurile sau desfurarea proceselor
pe care le nva.
nva pe baz de ilustraii, hri, imagini, diagrame.
Este important s vad textul scris.
Are nevoie s aib control asupra ambianei n care
nva.
i decoreaz singur mediul.
Recitirea sau rescrierea materialului sunt metodele cele
mai frecvent utilizate pentru fixare.
Stilul kinestezic Are nevoie s ating i s se implice fizic n activitatea
de nvare.
nva din situaiile n care poate s experimenteze.
A lua notie nseamn mai mult un act fizic i nu un
suport vizual pentru nvare; de multe ori nu
revizuiesc notiele.
i manifest entuziasmul srind.
Lipsa de activitate determin manifestri kinestezice,
fiind de multe ori confundai cu copiii cu tulburri de
comportament.

b) n funcie de emisfera cerebral cea mai activat n nvare , exist dou


stiluri cognitive: stilul global (dominan dreapt) i stilul analitic sau
secvenial (dominan stng).

Elevii care utilizeaz un stil global n procesul de nvare prefer o


viziune de ansamblu asupra materialului, urmnd s trateze pe urm
fiecare component n manier analitic, prefernd schemele care
integreaz informaii ca mod de pornire n studiu sau optnd pentru
citirea unui text n ntregime, fr a se opri pentru fixarea unor idei
pn la terminarea textului.

Elevii care utilizez stilul analitic de nvare mpart materialul de


studiu n pri componente, prezentate n ordine logic, prefernd
fixarea unor idei pe msura citirii textului i refacerea ntregii structuri
la finalizarea studierii materialului.

Strategii utile elevilor cu stil de nvare auditiv :

Studiai cu un prieten()! Astfel putei discuta cu acesta despre materialul


de nvat, v auzii unul pe cellalt, v clarificai.
Recitai/ spunei cu voce tare informaiile pe care dorii s vi le amintii
mai mult timp.
ntrebai cadrele didactice dac putei prezenta temele sau munca voastr ca
o prezentare oral sau pe o caset audio.
nregistrai casete audio cu punctele importante pe care vrei s vi le amintii
o i ascultai-le n mod repetat. Este foarte folositor pentru nvarea
materialelor n vederea participrii la teste.
Cnd citii, parcurgei rapid de la un capt la altul textul, privii imaginile,
titlurile capitolelor, alte indicii i spunei cu voce tare ce idei sunt transmise
n carte.
Confecionai cartonae colorate cu ideile de baz pe care dorii s le
nvai i repetai-le cu voce tare. Folosii culori diferite care s v ajute
memoria.
Stabilii obiectivele pentru tema de cas i verbalizai-le. Spunei
obiectivele, etapele de lucru cu voce tare de fiecare dat cnd ncepei
rezolvarea sarcinilor.
Citii cu voce tare ori de cte ori este posibil! Avei nevoie s auzii
cuvintele pe care le citii pentru a le nelege mai bine sensul.
Cnd facei calcule matematice, utilizai foi de matematic pentru a
ncadra corect coloanele i a efectua corect rezultatele, calculai cu voce
tare.
Folosii culori diferite i imagini n notiele pe care le luai, n exerciiile din
carte, n fie de lucru.
Strategii utile elevilor cu stil de nvare vizual :

Luai notie! Cea mai eficient cale pentru o nvare de lung durat.
Privii persoana cu care vorbii! V ajut la concentrare asupra sarcinii de
nvare.
Alegei un loc de nvare linitit! Dac este necesar putei folosi cti,
pentru a nu v distrage atenia din cauza zgomotului. Unele persoane
prefer n timp ce nva s asculte n fundal, o muzic linitit soft.
Dac nu ai neles ceva din ceea ce a spus cadrul didactic, ntrebai-l
politicos dac v poate repeta sau explica din nou.
Cei mai muli cu acest stil de nvare nva cel mai bine singuri.
Cnd nvai luai multe notie i explicai-le detaliat, n josul paginii.
Dac folosii notiele altcuiva, rescriei-le, dai-le o not personal! i vei
aminti mult mai bine!
Utilizai marcatoarele, culorile pentru a sublinia ideile principale!
nainte de a ncepe o sarcin/ tem pentru acas stabilii-v obiectivele i
scriei-le.
Afieaz-le! S fie ct mai vizibile, s v atrag atenia, s fie uor de citit.

nainte de a citi un capitol sau o carte, trecei n revist, scanai


imaginile, fotografiile,schemele, titlurile etc.
Plasai-v spaiul de nvare (birou, banc, mas de lucru) departe de u i
ferestre i n faa clasei.
Notai-v ideile principale pe cartonae colorate (engl.flashcards), apoi
verificai-le!
Dac este posibil, folosii diagrame, hri, postere, filme, video,
programe computere, atunci cnd studiai, cnd avei de pregtit o tem
sau cnd facei o prezentare.
Strategii utile elevilor cu stil de nvare tactil- kinestezic :

Pentru a memora, plimbai-v i spunei cu voce tare ceea ce avei de


nvat, folosind notiele.
Cnd citii o scurt povestire sau un capitol dintr-o carte, ncercai
abordarea ntregului ca o parte. Aceasta nseamn c este de dorit s
respectai urmtoarea succesiune: s urmrii imaginile, s citii titlurile
capitolelor, s citii primul i ultimul paragraf i apoi s identificai
emoiile i sentimentele transmise. Putei de asemenea s trecei n
revist scurta povestire/capitolul, de la sfrit la nceput, paragraf cu
paragraf.
Dac suntei o fire agitat, nervoas, nu-i deranjai pe cei din jurul vostru.
Facei exerciii pentru mini, degete, picioare, tlpi, prile corpului,
practicai un sport, jucai-v cu o minge de tenis, strngei n pumn o minge
elastic sau ceva similar.
Este posibil ca nu ntotdeauna s studiai cel mai bine la birou sau n banc.
De aceea,ncercai s studiai ntr-un spaiu adecvat, folosind un scaun
confortabil, chiar un ezlong cu o pern de sprijin, unde v i putei relaxa n
acelai timp.
Studiai cu muzic n fundal (de ex. muzica baroc, clasic este cea mai
recomandat fa de o muzic zgomotoas, de ex. heavy-metal).
Decorai clasa, mediul n care lucrai cu hrtie colorat. De asemenea putei
s v acoperii banca, biroul, masa. Alegei culoarea favorit care v ajut s
v concentrai. Aceast tehnic este numit fond de culoare- engl. colour
grounding.
ncercai s citii prin folii transparente colorate, care ajut la concentrarea
ateniei.
nainte de a alege culoarea potrivit, ncercai o varietate de culori.

Luai frecvent mici pauze! Dar asigurai-v c v ntoarcei repede la lucru.


Un orar eficient cuprinde 15-25 minute de studiu, 3-5 minute de pauz.
Ca tehnic de nvare i memorare, inei ochii nchii i scriei ideea n aer
sau pe o suprafa, de ex. pe banc cu degetul. Gsii imaginea i sunetul
cuvintelor n minte. Mai trziu, cnd vrei s v amintii informaia, nchidei
ochii i ncercai s vedei cu ochii minii i s auzii ideile nvate anterior.
Cnd nvai o nou informaie, confecionai cartonae colorate n care
s includei ideile eseniale, cuvintele cheie.
SCENARIUL DIDACTIC

1.Moment Managementul i pregtirea psihologic a clasei( 2


organizatoric minute)
- Se noteaz absenele, se verific materialele;
- Se discut situaia la nvtur i disciplina elevilor
pentru perioada care a trecut ( de la o sptmn la
alta);
- Elevii sunt informai c activitatea i va ajuta sa-i
identifice i s-i descrie propriul stil de nvare .

2.Captarea ateniei si n etapatiai c ?, elevii afl informaii inedite despre


sensibilizarea elevilor procesul de nvare.
( 2 minute)

3.Anunarea temei i a Profesorul scrie titlul leciei pe tabl.


obiectivelor Anuna obiectivele leciei i atrage atenia asupra
participrii active i cu interes la lecie.
( 1 minut)

4.Desfurarea Elevilor le sunt oferite informaii despre procesul de


activitii nvare, stilurile de nvare, beneficiile contientizrii
stilului propriu de nvare.
Elevii vor primi fia de lucru, li se explic modul de
completare i de calculare a scorului. Astfel:
a) S ncercuiasc, n fiecare domeniu, numrul
ntrebrilor la care rspunsul a fostDa;
b) S calculeze totalul ntrebrilor ncercuite n fiecare
domeniu;
c) S identifice stilul de nvare preferat, astfel:
Punctajul cel mai ridicat indic stilul de nvare
dominant;
Punctajul cel mai sczut indic stilul de nvare
cel mai puin dezvoltat;
Dou punctaje ridicate sau foarte asemntoare
arat c ambele stiluri pot fi eficiente;
Trei scoruri identice nseamn c pot integra
toate cele trei modaliti de nvare, lucrnd la
fel de bine cu oricare stil de nvare.
( 30 minute)

5.Asigurarea feed- Elevii , mprii pe echipe, n funcie de stilul de nvare


back-ului dominant, discut despre punctele tari i strategiile de
nvare potrivite stilului vizual, auditiv respectiv
kinestezic.
Recomandri generale despre managementul nvrii.
( 10 minute)

6.ncheierea leciei Profesorul cere elevilor ca pentru ora viitoare s-i


ntocmeasc orarul propriu de nvare, n funcie de stilul
de nvare predominant i informaiile noi obinute n
cadrul acestei activiti.
Se anun tema pentru ora viitoare.
( 5 minute)
Chestionar privind stilul de nvare

Acest chestionar te va ajuta s gseti modul n care poi nva cel mai bine.

Nu exist rspunsuri corecte sau greite.


Pentru completarea chestionarului ai la dispoziie att timp ct ai nevoie.
n mod normal, completarea chestionarului dureaz ntre 20 i 30 minute, dar nu este NICI O PROBLEM
dac dureaz mai mult.
Rspunde la ntrebri prin DA sau NU.
ncercuiete doar un singur rspuns la fiecare ntrebare.
Pentru a obine cele mai bune rezultate, sinceritatea este foarte important pentru completarea acetui
chestioanar.
Completeaz chestionarul pe cont propriu.

1. Cnd descrii o vacan/o petrecere unui prieten, vorbeti n detaliu despre muzica, sunetele i DA NU
zgomotele pe care le-ai ascultat acolo?

2. Te foloseti de gestica minii cnd vorbeti? DA NU

3. n locul ziarelor, preferi radioul sau televizorul pentru a te ine la curent cu ultimele nouti ? DA NU

4. La utilizarea unui calculator consideri c imaginile vizuale sunt utile, de exemplu: icoanele, DA NU
imaginile din bara de meniuri, sublinierile colorate etc?

5. Cnd notezi anumite informaii preferi s nu iei notie, ci s desenezi diagrame, imagini DA NU
reprezentative?

6. Cnd joci ,,X i O sau dame poi s-i imaginezi semnele de ,,X sau ,,O n diferite poziii? DA NU

7. i place s desfaci n elemente componente anumite obiecte i s repari diferite lucruri (ex. DA NU
bicicleta)?

8. Cnd ncerci s-i aminteti ortografia unui cuvnt ai tendina de a scrie cuvntul respectiv de DA NU
cteva ori pe o bucat de hrtie pn gseti o ortografie care arat corect?

9. Cnd nvei ceva nou, i plac instruciunile citite cu voce tare, discuiile sau/i cursurile orale? DA NU

10. i place s asamblezi diferite lucruri? DA NU

11. La utilizarea calculatorului consideri c este util ca sunetele emise s avertizeze utilizatorul DA NU
asupra unei greeli fcute sau asupra terminrii unui moment de lucru?

12. Cnd recapitulezi/studiezi sau nvei ceva nou, i place s utilizezi diagrame i/sau imagini? DA NU
13. Ai rapiditate i eficien la copierea pe hrtie a unor informaii? DA NU

14. Dac i se spune ceva, i aminteti ce i s-a spus, fr repetarea acelei informaii? DA NU

15. i place s efectuezi activiti fizice n timpul liber (ex. sport, grdinrit, plimbri etc.)? DA NU

16. i place s asculi muzic n timpul liber? DA NU

17. Cnd vizitezi o galerie sau o expoziie, sau cnd te uii la vitrinele magazinelor, i place s DA NU
priveti singur, n linite?

18. Gseti c este mai uor s i aminteti numele oamenilor dect feele lor? DA NU

19. Cnd ortografiezi un cuvnt, scrii cuvntul pe hrtie nainte? DA NU

20. i place s te miti n voie cnd lucrezi? DA NU

21. nvei s ortografiezi un cuvnt prin pronunarea acestuia? DA NU

22. Cnd descrii o vacan/o petrecere unui prieten, vorbeti despre cum artau oamenii, despre DA NU
hainele lor i despre culorile acestora?

23. Cnd ncepi o sarcin nou, i place s ncepi imediat i s rezolvi ceva atunci, pe loc? DA NU

24. nvei mai bine dac asiti la demonstrarea practic a unei abiliti? DA NU

25. Gseti mai uor s i aminteti feele oamenilor dect numele lor? DA NU

26. Pronunarea cu voce tare a unor lucruri te ajut s nvei mai bine? DA NU

27. i place s demonstrezi i s arai altora diverse lucruri? DA NU

28. i plac discuiile i i place s asculi opiniile celorlali? DA NU

29. La ndeplinirea unei sarcini urmai anumite diagrame? DA NU

30. i place s joci diverse roluri? DA NU

31. Preferi s mergi ,,pe teren i s afli singur informaii, dect s i petreci timpul singur ntr-o DA NU
bibliotec?

32. Cnd vizitezi o galerie sau o expoziie, sau cnd te uii la vitrinele magazinelor, i place s DA NU
vorbeti despre articolele expuse i s asculi comentariile celorlai?

33. Urmreti uor un drum pe hart? DA NU

34. Crezi c unul din cele mai bune moduri de apreciere a unui exponat sau a unei sculpturi este s DA NU
o atingi?

35. Cnd citeti o poveste sau un articol dintr-o revist, i imaginezi scenele descrise n text? DA NU
36. Cnd ndeplineti diferite sarcini, ai tendina de a fredona n surdin un cntec sau de a vorbi cu DA NU
tine nsui?

37. Te uii la imaginile dintr-o revist nainte de a decide ce s mbraci? DA NU

38. Cnd planifici o cltorie nou, i place s te sftuieti cu cineva n legtur cu locul destinaiei? DA NU

39. i-a fost ntotdeauna dificil s stai linitit mult timp i preferi s fii activ aproape tot timpul? DA NU

Interpretarea chestionarului

Dup completarea chestionarului, afl care este stilul tu de nvare. ncercuiete numai numrul ntrebriilor la
care ai rspuns cu DA.

Vizual Auditiv Practic

4 1 2

6 3 5

8 9 7

12 11 10

13 14 15

17 16 19

22 18 20

24 21 23

25 26 27

29 28 30

33 32 31

35 36 34

37 38 39

Total ntrebri Total ntrebri


Total ntrebri ncercuite:
ncercuite: ncercuite:
............
............. .............

Cea mai nalt valoare din tabel arat stilul tu de nvare preferat.
Dac tabelul are valori aproximativ egale nseamn c i place s utilizezi toate stilurile de
nvare.

S-ar putea să vă placă și