Proiect de Activitate DS

S-ar putea să vă placă și

Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

Grupa : Mijlocie

Scoala gimnaziala Genesis

Educatoare : Pietreanu Mihalcea Ileana

Tema anuala de studiu : Cand, cum si de ce se intampla?

Tema saptamanala: Uite cat de multe stiu!

Domeniul experiential : Stiinte

Categoria de activitate : Cunoasterea mediului

Tema activitatii : Spune cand se intampla!

Forma de realizare : Joc didactic

Tipul de activitate : Verificare si evaluare de cunostinte

Scopul activitatii : Evaluarea cunostintelor despre culori, elemente, activitati si fenomene ale naturii
specifice celor patru anotimpuri.

Obiective operationale :

- Sa denumeasca cele patru anotimpuri pe baza culorilor specific;


- Sa descrie elementele specifice celor patru anotimpuri ( activitati, fenomene ale naturii, plante)
- Sa ordoneze cronologic cele patru anotimpuri, avand la dispozitie cele 4 imagini reprezentative.

Strategii didactice:
Metode si procedee : exercitiul, problematizarea, conversatia, explicatia, demonstratia.
Material didactic : jetoane cu imagini, panou, buline colorate in culorile specifice anotimpurilor ( verde,
galben, maro, argintiu), cosulet, emoticoane.

Forme de organizare : frontal.


Sarcina didactica : Asocierea elementelor specifice fiecarui anotimp, descrierea acestora, sesizarea
greselilor, ordonarea cronologica a celor patru anotimpuri.

Regulile jocului :
Copiii aleg pe rand, cate un jeton, il descriu si il asaza in dreptul anotimpului potrivit; la semnalul
educatoarei deschid ochii si precizeaza greseala aparuta.
Elementele de joc : aplauzele, inchisul si deschisul ochilor, recompensele.
Durata : 20 25 minute

Evenimentul didactic Continutul stiintific Stategii didactice Evaluare

1 . Moment Crearea conditiilor optime


organizatoric desfasurarii activitatii : aerisirea
salii de grupa, aranjarea
mobilierului si a materialului
didactic. Asezarea ordonata a
copiilor pe scaunele in semicerc.

2 . Captarea atentiei Se va face printr-o ghicitoare : Problematizarea Raspunsul


Suntem patru surori, Frontal ghicitorii
In patru culori.
Pe rand noi venim,
Dar niciodata nu ne intalnim!

3 . Reactualizarea Educatoarea descopera pe masuta Descoperirea Evaluare orala


cunostintelor din fata copiilor 4 elemente Conversatia
(Prezentarea specifice anotimpurilor. Copiii Problematizarea
materialului) Frontal
sesizeaza apartenenta fiecaruia
Jetoane
dintre ele la cele patru
anotimpuri. Educatoarea
adreseaza intrebari copiilor
referitoare la identitatea celor
patru anotimpuri.

4 . Anuntarea titlului Astazi vom desfasura jocul Explicatia Repetarea titlului


jocului si a scopului Spune cand se intampla pentru Frontal jocului de catre
acestuia a afla cate lucruri stit despre cele copii
4 anotimpuri( fenomene ale
naturii, activitati, plante).

5 . Explicarea si Educatoarea explica modul de Explicatia Observarea


demonstrarea jocului desfaurare a jocului : pe panou se Demonstratia comportamentului
afla 4 buline ce reprezinta cele 4 Exercitiul nonverbal
Frontal Evaluare orala
anotimpuri ; in cosuletul de pe
Buline colorate, Evaluare practica
masa se afla jetoane specifice
cosulet, jetoane cu
tuturor anotimpurilor; copiii vin
aspect din cele 4
pe rand, scot cate un jeton din
cosulet, descriu imaginea si il anotimpuri
aseaza la bulina specifica Panou
anotimpului.

6 . Executarea Copiii executa jocul de proba. Exercitiul Corectarea


jocului de proba Educatoarea face observatii si Frontal eventualelor
precizari suplimentare. Individual greseli
Aprecieri verbale.

7 . Executarea jocului Educatoarea este conducatorul Conversatia


de catre copii jocului. Copiii desfasoara jocul cu
atentie, iar asezarea corecta a
imaginii la anotimpul potrivit este
rasplatita cu aplauze.

8 . Complicarea Varianta II
jocului Gaseste greseala!
Educatoarea va muta jetoanele de
la un anotimp la altul. Copiii pun
mana la ochi. La semnalul
educatoarei deschid ochii. Copiii
sesizeaza greselile si aseaza
imaginile correct, motivand
asezarea facuta.

9. retentia Educatoarea face apreciari


generale si individuale asupra
desfasurarii jocului, asupra
notiunilor sistematizate si
evaluate.

S-ar putea să vă placă și