Sunteți pe pagina 1din 8

Aplicaia 1 ( unitatea 3 ) - Bilanul i contul de profit i pierdere al unei ntreprinderi prezint

urmtoarele informaii:

ACTIV N1 N

Imobilizri 640 600

Active circulante 460 480

TOTAL 1.100 1.080

PASIV

Capital propriu 685 665

Datorii financiare 325 320

Datorii de exploatare 90 95

TOTAL 1.100 1.080

Contul de profit i pierdere:

- cifra de afaceri 1.600

- cheltuieli monetare pltibile 1.300

- amortizri 38

- dobnzi 30

- impozit pe profit n cot de 16%

S se determine:

1) Cash-flow-ul de gestiune;

2) Cash-flow-ul de exploatare;

3) Cash-flow-ul disponibil dup:

origine;

destinaie.

Rezolvare

Construim tabloul NEVOI RESURSE si calculam profitul net


NEVOI N1 N RESURSE N1 N

Imobilizri 640 600 Capital propriu 685 665

NFR 370 385 Datorii financiare 325 320

TOTAL
TOTAL NEVOI 1.010 985 1.010 985
RESURSE

Cifra de afaceri 1.600

Cheltuieli de exploatare pltibile 1.300

Amortizri 38

= EBIT 262

Dobnzi 30

= Pi (profitul impozabil sau EBT) 232

Impozit pe profit 37,12

= PN 194,88

1) CFgest = PN + AMORTIZRI + DOBNZI = 194,88 + 38 + 30 = 262,88

2) CFexploatare = EBIT Impozit pe profit + Amortizri = 262 37,12 + 38 = 262,88

3) cash-flow-ul disponibil dup origine:

CFD = CFgest (IMOB + NFR)

unde: IMOB = IMOB1 IMOB0 + Amortizri

= 600 640 + 38 = -2

NFR = NFR1 NFR0 = 385 370 = 15

NFR1 = AC1 DAT.EXPL1 = 480 - 95 = 385

NFR0 = AC0 DAT.EXPL0 = 460 90 = 370

CFD = 262,88 ( -2 + 15 ) = 262,88 13 = 249,88

4) cash-flow-ul disponibil dup destinaie:

CFD = CFacionari + CFcreditori


unde: CFacionari = PN - CP = 194,88 (-20) = 214,88

CP = CP1 CP0 = 665-685 = -20

CFcreditori = DOBNZI DAT.FIN = 30 (-5) = 35

DAT.FIN = DAT.FIN1 DAT.FIN0 = 320 - 325 = -5

CFD = 214,88 + 35 = 249,88

2. Cunoasteti urmatoarele informatii (mii lei) aferente exercitiului financiar N:

Active imobilizate:
- sold initial: 300
- sold final: 250

Active circulante:
- sold initial: 400
- sold final: 560

Datorii curente:
- sold initial: 420
- sold final: 580

Datorii financiare (termen lung):


- sold initial: 180
- sold final: 110

Rata rentabilitatii financiare: 35%


Rata dobanzii: 25%
Cheltuieli cu amortizarea = 30

Sa se determine si sa se interpreteze:
a) CFD dupa origine
b) CFD creditori
c) CFD actionari

Construim datele necesare


ACTIV N1 N

Imobilizri 300 250

Active circulante 400 560

TOTAL 700 810

PASIV

Capital propriu 100 120

Datorii financiare 180 110

Datorii de exploatare 420 580

TOTAL 700 810

NEVOI N1 N RESURSE N1 N

Imobilizri 300 250 Capital propriu 100 120

NFR -20 -20 Datorii financiare 180 110

TOTAL
TOTAL NEVOI 280 230 280 230
RESURSE

Rfin = PN / CPR rezulta PN = Rfin x CPR = ,35 x 100 = 35

Dobanzi
Rd = rezulta Dobanzi = datorii x Rd = 180 x 0,25 = 45
Datorii

a) cash-flow-ul disponibil dup origine:

CFD = CFgest (IMOB + NFR)

unde:

CFgest = PN + AMORTIZRI + DOBNZI = 35 + 30 + 45 = 110

IMOB = IMOB1 IMOB0 + Amortizri = 250 300 + 30 = -20

NFR = NFR1 NFR0 = -20 (-20) = 0

NFR1 = AC1 DAT.EXPL1 = 560 - 580 = -20


NFR0 = AC0 DAT.EXPL0 = 400 420 = -20

CFD = 110 ( -20 + 0 ) = 110 + 20 = 130

b) CFcreditori = DOBNZI DAT.FIN = 45 (-70) = 115

DAT.FIN = DAT.FIN1 DAT.FIN0 = 110 180 = -70

c) CFacionari = PN - CP = 35 20 = 15

CP = CP1 CP0 = 120 100 = 20

Aplicaia 1 ( unitatea 4 ) - Bilanurile de deschidere (N 1) i de nchidere (N) ale unei


ntreprinderi prezint urmtoarele informaii (u.m):

ACTIV N1 N CP+DAT N1 N

Imobilizri 860 820 Capitaluri proprii 665 700

Datorii financiare 695 710

Active circulante 600 840

Datorii de exploatare 100 250

TOTAL 1.460 1.660 TOTAL 1.460 1.660

Din contul de profit i pierdere rezult: cifra de afaceri 2.200, cheltuieli de exploatare pltibile
1.540, cheltuieli cu amortizarea 150, cheltuieli cu dobnzile 280, cota de impozit pe profit 16%.

S se calculeze:

1) Rentabilitatea economic ca raport i ca medie aritmetic ponderat a capitalurilor


ntreprinderii;
2) Rentabilitatea financiar ca raport.

Realizam conversia bilantului contabil in bilant functional pentru a evidentia la nevoi activul economic
total
BILAN funcional

NEVOI N1 N RESURSE N1 N

Imobilizri 860 820 Capitaluri proprii 665 700

NFR 500 590 Datorii financiare 695 710

TOTAL NEVOI
1.360 1.410 TOTAL RESURSE 1.360 1.410
(AE)

1) Rentabilitatea economic ca raport i ca medie aritmetic ponderat a capitalurilor


ntreprinderii;

Calculm EBIT:

Cifra de afaceri 2.200

Cheltuieli de exploatare pltibile 1.540

Amortizri 150

=EBIT 510

Dobnzi 280

= Profit impozabil (EBT) 230

Impozit pe profit 36,80

= Profitul net (PN) 193,20

EBIT Impozit pe profit


Rezult Rec = = ( 510 36,80 ) / 1.360 = 473,2 / 1360 = 0,3479
AE
sau 34,79

Rentabilitatea economic calculat ca medie aritmetic ponderat a capitalurilor intreprinderii

Capitaluri proprii Datorii financiare


Rec = Rfin + Rd = 0,29 x ( 665 / 1.360 ) + 0,40 x ( 695 /
AE AE
1.360 ) = 0,29 x 0,49 + 0,40 x 0,51 = 0,1421 + 0,204 = 0,3461 sau 34,61%

PN
Calculm: Rfin = = 193,20 / 665 = 0,29
CP
Dobanzi
i Rd = =280/695= 0,40
Datorii

2) Rentabilitatea financiar ca raport.

Rfin = PN / CPR = 193,20 / 665 = 0,29 sau 29%

Aplicaia 2 ( unitatea 4 ) - Se cunosc urmtoarele informaii: activul economic la nceputul


anului 1.400(u.m), finanat n proporie de 60% din capitaluri proprii i 40% din datorii, EBIT 268 mil.
lei, dobnzi 84 mil. lei i impozit pe profit n cot de 16%. S se calculeze rentabilitatea financiar i
efectul de levier.

Nota : n efectuarea calculelor am presupus c EBIT , dobnzile , i profitul nu sunt msurate


n milioane u.m. ci n u.m. .

Calculm mai nti Rfin = PN / CPR

CPR = 60% din AE = 0,60 x 1.400 = 840

DFN = 40% din AE = 0,40 x 1.400 = 560

EBIT 268

Dobnzi 84

= Profit impozabil 184

Impozit pe profit 29,44

= PN 154,56

Rfin = PN / CPR = 154,56 / 840 = 0,184 sau 18,40%

Datorii financiare
Efectul de levier = (Rec Rd) Capitaluri proprii = ( 0,17 0,15 ) x ( 560 / 840 ) = 0,02 x 0,67

= 0,0134 sau 1,34 %

EBIT Impozit pe profit


Rec = = ( 268 29,44 ) / 1.400 = 0,17
AE

Dobanzi
Rd = = 84 / 560 = 0,15
Datorii