Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

UNITATEA DE NVMNT: LICEUL VOCAIONAL NICOLAE POPOVICIU

PROPUNTOR: GAVRI GEORGIANA-ALEXANDRA

DATA: 09.06.2017

CLASA: a VII- a B

DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN

TITLUL LECIEI: Recapitulare pri de propoziie

TIPUL LECIEI: Consolidare

SCOPUL LECIEI: formarea deprinderilor de a utiliza cunotinele dobndite n diferite situaii


de comunicare

COMPETENE:

Competene generale:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare


2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
Competene specifice:
1.3. Sesizarea abaterilor de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral
2.3. Utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii
3.4. Sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite (nonliterare i literare)

Competene derivate:
- formative: exprimarea coerent, nuanat n limba romn;
- cognitive: clasificarea prilor de propoziie, identificarea prilor de vorbire prin care se
exprim prile principale i secundare de propoziie, alctuirea unor enunuri respectnd anumite
sarcini, analiza morfo-sintactic a cuvintelor;
- afective : aplicarea cu interes a cunotinelor dobndite, dorina de a selecta, explica, motiva,
interesul spre rezolvarea cerinelor.
Activiti de nvare:
- identificarea prilor principale i secundare de propoziie;
- precizarea prilor de vorbire prin care se exprim prile secundare/ principale de
propoziie;
- analize morfo-sintactice
- alctuirea unor enunuri n care s existe diferite tipuri de pri de propoziie.

STRATEGIA DIDACTIC:
1.Metode i procedee: explicaia, conversaia, observarea dirijat, metoda cubului, metoda
ciorchinelui (organizator grafic), exerciiul;
2. Mijloace de nvmnt: tabla, caietele elevilor, instrumente de scris, fia de lucru, cubul,
lapotopul, video-proiectorul;
3.Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, pe grupe;

RESURSE MATERIALE:
1.Progrma colar pentru diciplina Limba i Literatura romn, clasa a VII-a
2. *** Gramatica limbii romne, Editura Academiei Romne, Bucureti, 1966
3. G.G.Neamu, Elemente de analiz gramatical, Ed. tiinific i Enciclopedic,
Bucureti, 1999
4. G.G.Neamu, Teoria i practica analizei gramaticale, Ed. tiinific i Enciclopedic,
Bucureti, 1999
5. Popescu tefania, Gramatica practic a limbii romne, Editura Tedit, Bucureti, 2001
6. Parfene Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura
Polirom, Iai, 1999
7. Pamfil Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed.
Paralela 45, 2004
SCENARIU DIDACTIC

Nr.crt. Etapele leciei Ac. Timp Detalieri de coninut Metode Forme de Evaluare
de organizare
inv.
1. Moment 2 min Notarea absenelor. conversaia Activitate
organizatoric Pregtirea clasei pentru desfurarea orei. frontal

3 min Se corecteaz tema. Se fac


conversaia, Activitate aprecieri
2. Reactualizarea Se reactualizeaz cunotinele despre noiuni de explicaia, individual, verbale
cunotinelor sintax. Elevii rspund la ntrebrile: brainstorming activitate
1 min - Ce este sintaxa ? frontal
- Cte pri de propoziie exist n limba romn i
care sunt acestea?

3. Captarea ateniei 1 min Profesorul prezint un articol dintr-o tire extras de pe expunerea Activitate
un site i i roag pe elevi s identifice un subiect, un frontal
predicat, un atribut i un complement.
4. Anunarea titlului/
competenelor 1 min Profesorul anun titlul leciei i prezint pe nelesul Activitate
leciei elevilor despre ceea ce discut astzi n timpul orei. frontal

Ac1 Profesorul construiete mpreun cu elevii baza


teoretic. Se noteaz att la tabl, ct i n caiete Activitate Se ofer
organizatorul grafic. Dup aceast etap, profesorul frontal plusuri
mparte clasa n dou grupe. Fiecare grup va trebui s observarea elevilor
5. Dirijarea nvrii rezolve exerciii din pri de propoziie principale, dirijat Activitate participani
Ac2 30 grupa 1 i pri de propoziie secundare, grupa 2. Se exerciiul frontal activ la or.
min distribuie elevilor o fi de lucru . (vezi anexe.)
ciorchinele
Ac3 Activitate pe
conversaia grupe

Ac4
6. Fixarea i Elevilor li se prezint un cub. Pornind de la feele Activitate
sistematizarea cubului, elevii i reamintesc cum se numete fiecare frontal
cunotinelor fa a cubului:
1. descrie
2. compar
8min 3. asociaz cubul
4. analizeaz exerciiul
5. aplic
6. argumenteaz
n urma acestor discuii se rezolv exerciiile de pe fia conversaia Activitate
de lucru. ( vezi anex) individual

explicaia
2min nainte de anunarea temei, elevii rezolv o fi de Activitate Fi de
evaluare n care trebuie s alctuiasc dou enunuri. individual evaluare
(vezi anex)

Realizai un dialog, de maximum 10 replici, ntre dou conversaia


7. Tema pentru acas personaje litarare studiate. Subliniai cu rou toate Activitate
2min prile de propoziie principale i cu verde toate prile frontal
de propoziie secundare. explicaia