Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Diana Cornea


Data: 13 noiembrie 2007
Unitatea de nvmnt: c. 08 D. Cantemir - Oradea
Clasa: a V a B
Disciplina: Religie
Subiectul leciei: Pilda fiului risipitor pocin i iertare
Tipul leciei: comunicare/ nsuire de noi cunotine
Scopul leciei: dobndirea unor noi cunotine despre nvturile Mntuitorului nostru Iisus Hristos, n vederea formrii unui comportament moral-religios

Obiective operaionale
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
01 - s rezume coninutul pildei, n urma lecturrii pe fragmente;
02 - s formuleze ideile principale din pild ;
03 - s identifice nsuirile celor trei personaje amintite n pild;
04 - s descopere momentele culminante din viaa fiului mare;
05 - s explice importana pocinei (cinei) n viaa noastr;
06 - s formuleze nvturile morale din pild.

Obiective formativ-educative:
La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
01 s-i formeze deprinderea de-a cere iertare atunci cnd greesc;

Strategia didactic
1. Metode i procedee: expunerea, conversaia, explicaia, lectura explicativ, povestirea, observarea dirijat, exerciiul, dezbaterea problematizarea.
2. Mijloace de nvmnt: CD_S nvm religia prin cntec, Soft educaional, avizat de M.E.C.T._Mica Biblie-Noul Testament, CD_Jesus-Gospels and painting,
Setul de plane_Pildele Mntuitorului - planele Pilda fiului risipitor.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate individual, frontal i activitate pe grupe.

Resurse bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti,1982.
2. *** Parabolele i nvturile Domnului nostru lisus Hristos, Editura Vestala",- Bucureti, 1998.
3. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opri, Dorin, Opri, Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea", Alba Iulia, 2000.
4. Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, caiet pentru elevi, cadre didactice i prini, clasa a V-a, Editura Sf. Mina", Iai, 2002.
5. S nvm religia prin cntec prof. Irina Cozma, protopsalt Mihail Cozma, prof. Stepanida Postelnicu, Editura Sf. Mina", Iai, 2004.
6. Metode active de predare-nvare. Modele i aplicaii la religieOpri Dorin, Opri Monica, Colecia Educaia religioas, Editura Sfntul Mina, Iai, 2006.

1
7. Primvara credinei- Cozma Irina, Lica Mioara, Muha Corneliu, Opri Dorin, Opri Monica, Sava Valentina, Colecia Educaia religioas, Editura Sfntul Mina, Iai,
2007.
DEMERSUL DIDACTIC

Metode Mijloace
Nr. Etapele Ob. Forme de
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului i de nv- Evaluare
crt. Leciei op. organi-zare
procedee mnt
1 2 3 4 5 6 7 8 9
- prof. salut elevii, rostete rugciunea cu ei;
- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii didactice
care urmeaz s se desfoare;
Momentul activitate
1. 1 exerciiul
organizatoric frontal
- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii
didactice;

Le cer elevilor s rspund la urmtoarele cerine:


" - Ce este o pild ?"
"- ....o istorioar simpl care exprim un neles moral."
- Dai exemple de pilde."
- "- ... Pilda semntorului, Pilda talanilor, Pilda vameului i a fariseului, Pilda
bogatului nemilostiv." Conver- Activitate Aprecieri
" - Cu ce scop a rostit Mntuitorul nostru lisus Hristos pildele?" saia frontal verbale
-....pentru a spune pe nelesul tuturor oamenilor nvturi folositoare sufletului
pentru mntuire."
Pregtirea _ Ce nvturi putei enumera din aceste pilde?
elevilor pentru - ..................
2. receptarea 7 Observaie:
noilor Dac este cazul, profesorul reamintete elevilor ce este o pild, dac este
cunotine cazul.
Precizare:
Mntuitorul Iisus Hristos Le-a transmis oamenilor nvturi folositoare pentru a Activitate
putea dobndi fericirea venic. Pentru c n acele vremuri oamenii care fceau mai multe explicaia frontal
pcate erau dispreuii de oamenii care erau mai credincioi, Mntuitorul Iisus Hristos a
spus o pild pentru a arta c judecata divin n asemenea cazuri este alta. Dumnezeu i
iubete i i iart i pe acei oameni care au greit, doar dac regret, i cer iertare i doresc
s se ndrepte.

2
Astzi vom vorbi despre Pilda fiului risipitor.
- notez pe tabl data i titlul leciei;
Vom citi mpreun pilda i o vom povesti pe scurt; apoi vom ncerca s formulm ideile
principale, s identificm nsuirile personajelor amintite. Cu ajutorul meu, vei explica
importana pocinei n viaa noastr i vei formula nvturile morale.
- pe tabl voi mai nota schema leciei:
- ideile principale; explicaia Activitate
Anunarea
- simbolurile pildei; frontal
titlului i a
- nvturi morale;
obiectivelor
3. 2 - elevii scriu n caiete data, titlul i schema leciei i ascult explicaiile
leciei
profesorului;

Le cer copiilor s citeasc expresiv Pilda fiului risipitor (Lc.15,11-32) i s sublinieze Lectura Activitate Aprecieri
cuvintele i expresiile noi. biblic frontal verbale
- elevii ascult cu atenie i subliniaz cuvintele i expresiile noi; Explicaia Aprecieri
Lectura verbale
Copiii vor fi solicitai s citeasc lecia pe fragmente (acestea au fost delimitate n prealabil Activitate
de ctre profesor n uniti logice) individu-al
- elevii citesc fragmentele indicate, iar ceilali l urmresc cu atenie; Povestirea Activitate
01 Le voi cere s povesteasc, coninuturile citite, acordndu-le ajutorul atunci cnd este individu-al Aprecieri
nevoie i ncurajndu-i. Explicaia Activitate verbale
- elevii povestesc fragmentul delimitat; frontal
Comunicarea/ 02 Apoi, le cer s formuleze ideea principal a fragmentului citit; va fi scris pe tabl. Aprecieri
nsuirea Urmresc ca fiecare elev s scrie corect ceea ce este pe tabl. verbale
4. noilor - elevii formuleaz ideea principal i o noteaz n caiete; Observaia
cunotine 13 Elevii sunt solicitai s citeasc, s povesteasc i s formuleze ideile principale pentru dirijat Activitate
fragmentele din pild care au mai rmas. frontal
- elevii ndeplinesc cerinele solicitate de ctre profesor; Setul de Aprecieri
Voi arta (prezenta) copiilor plana Pilda fiului risipitor, apoi le voi cere s recunoasc plane verbale
personajele prezentate n pild. Pilda fiului
- elevii privesc cu atenie setul de plane prezentat n ordinea fragmentelor citite risipitor
anterior i descriu aspectele reprezentate din pild. Activitate
Observaie: CD - Jesus- frontal
Voi arta elevilor i reprezentri ale Pildei fiului risipitor realizate de pictori celebri. Se va explicaia Gospels and
folosi laptopul i retroproiectorul painting
Precizare: Activitate
Le voi aduce la cunotin faptul c, zugrvirea acestei pilde de ctre mari pictori arat ct frontal
de mult ndrgesc cretinii felul n care pilda aceasta descrie dragostea i iertarea lui
Dumnezeu pentru oamenii care se ntorc cu pocin i regret faptele fcute.

3
- elevii ascult cu atenie
5. Fixarea i Voi cere elevilor s identifice aspecte pozitive / negative din viaa personajelor din pild. Exerci- Activitate pe
sistematizarea 03 - elevii rspund solicitrii profesorului; iul grupe
cunotinelor Observaie:
1. Se formeaz trei grupe (tatl, fiul mic i fiul mare).
2. Se mpart elevilor nite fie.
3. Pe una din feele fiei vor fi trecute aspecte pozitive, iar pe cealalt vor fi trecute
aspectele negative, dac exist.
4. n final, rspunsurile elevilor se centralizeaz la tabl de ctre profesor.
Voi nota la tabl nsuirile personajelor.
- elevii scriu n caiete nsuirile personajelor;

TATL- nsuiri
pozitive negative
Dreptatea
Buntatea
Dragostea
Generozitatea
Rbdarea
blndeea
20 FIUL CEL MARE - nsuiri
pozitive negative
Ascultarea Invidia
Dreptatea mnia
cuminenia

FIUL CEL MIC - nsuiri


pozitive negative
Pocina Desfrul
Smerenia Necumptarea
ndreptarea neascultarea

Voi cere elevilor s argumenteze, cu fragmente din pild, nsuirile gsite.


- elevii prezint argumentele corecte i corespunztoare;
Apoi, adresez copiilor ntrebri referitoare la pilda studiat: Argu- Activitate Aprecieri
"- Cum credei c s-a simit tatl cnd fiul cel mic a plecat de acas?" mentarea frontal Verbale
- ..................

4
Se gndea la ceva anume atunci? Meditaia Activitate Aprecieri
- .................... religioas frontal verbale
" Ce credei c a simit fiul cel mic cnd i-a dat seama de ceea ce fcuse?"
- ..................
"- Cum s-a simit tatl cnd la vzut pe fiul cel mic venind acas?
- .......................
"- Ce l-a determinat pe tatl s-l cinsteasc pe fiul su dup ce fiul su i necinstise tatl?"
- .........................
Concluzie
Dei fiul nu l-a ascultat pe tatl su i a urmat propriul su drum.tatl nu l-a ntmpinat cu
reprouri. El nu l-a nvinuit i nici nu s-a suprat. El i-a iertat fiul. Ne surprinde faptul c
tatl l atepta s vin i c a alergat n ntmpinarea lui, mbrindu-l i srutndu-l,
dnd chiar i o petrecere n cinstea venirii lui.
Adresez elevilor urmtoarele ntrebri:
"- Suntei de acord cu ceea ce a fcut tatl pentru fiul cel mic? Argumentai."
- ..............
"- Pe care dintre cei doi fii l apreciai mai mult?. Pe fiul cel mic care s-a ntors sau pe fiul Dezbate- Activitate Aprecieri
cel mare care i-a fcut tot timpul datoria, dar s-a mniat pe tatl su cnd l-a primit n chip rea frontal verbale
deosebit pe fratele risipitor?"
- ....................
"- Voi cum ai fi procedat dac ai fi fost n locul fiului risipitor, tatlui sau al fiului mare?"
- .................
"- Ce ar fi trebuit s fac tatl dup prerea fiului mare?"
- ... s fac doar dreptate. S nu-l primeasc acas att de frumos."

Precizare
Tatl putea s aplice numai dreptatea i fiul rmas acas n-ar fi avut ce obiecta, ce s
comenteze. Proble- Activitate Aprecieri
"- Ce credei c l-a impresionat cel mai mult pe tatl celor doi fii?" matizarea frontal verbale
"-....recunoaterea greelelor i dorina de ndreptare a fiului cel mic."
"- Cum numim prerea de ru pentru pcatele svrite i dorina de ndreptare ? "
- ... pocin
"- Ce atitudine a avut tatl fa de fiul cel mic vznd pocina sa?"
- ... l-a iertat
- Privind faptele svrite de fiul cel mare, care sunt momentele cheie din viaa
acestuia ?"
- ... ndeprtarea de Dumnezeu, recunoaterea greelilor, ndreptarea,
pocina, iertarea."
Apoi, mpreun cu copiii voi explica simbolurile din pild:

5
Simbolurile din pild: tatl - Dumnezeu;
04 fiii - oamenii,
plecarea fiului cel mic - ndeprtarea oamenilor de Dumnezeu i de
Biseric etc.
Cer elevilor s rspund la urmtoarele ntrebri:
"- Ce ateapt Dumnezeu de la cei ce se deprteaz de El, prin svrirea pcatelor?" explicaia Activitate Aprecieri
- ... s se ntoarc pe calea cea bun." frontal verbale
"- Ct i ateapt?"
"- ... mult"
"- Ce face Dumnezeu cnd vede c ne ntoarcem pe calea binelui?"
- ... se bucur mpreun cu tot cerul." conversa- Activitate Aprecieri
05 "- Cum primesc cretinii iertarea de la Dumnezeu?" ia frontal verbale
- ... prin Taina Spovedaniei."
"- Oamenii se deprteaz de Dumnezeu prin anumite fapte, atitudini i gnduri rele.
Care sunt acestea?"
- ... desfrul, beia, mnia, dezbinarea, invidia, lcomia, necinstirea prinilor."
"- Dai exemple de persoane biblice care v-au impresionat prin pocina lor."
- ... regele David, tlharul de pe cruce."
Apoi, cer elevilor s formuleze nvturile morale desprinse din pild.
1. S nu fim invidioi.
2. S fim ierttori.
3. S nu judecm pe alii. ..........
Precizare:
Pcatul produce ntotdeauna durere. Pocina (ndreptarea) sincer i ndreptarea aduc cu
sine iertarea dup cum deseori ne-a spus Mntuitorul nostru Iisus Hristos: "i pe cel ce vine
la Mine nu-l voi izgoni afar." (Ioan 6.37)
06 - elevii ascult cu atenie;
Le cer elevilor s spun cum pot fi aplicate nvturile din pild la viaa de elev. Conver- Activitate Aprecieri
- elevii rspund cerinei profesorului; saia frontal verbale

Explicaia Activitate Aprecieri


frontal verbale

Conver-
saia Activitate Aprecieri
frontal verbale

6
Profesorul va face aprecieri generale i individuale privind att pregtirea elevilor pentru
Aprecierea lecie, ct i implicarea n predarea noilor cunotine. Activitate Aprecieri
6. activitii 2 Noteaz elevii care au participat la lecie. Expunerea frontal verbale
elevilor - acetia ascult aprecierile profesorului;

Anun i explic tema pentru acas.


Precizarea i
"Scriei o scrisoare pentru fiul cel mic prin care s-l convingei s nu plece de acas. Activitate
explicarea
7. 2 Imaginai-v c suntei un prieten de-al lui care a trecut printr-o situaie similar." Explicaia frontal
temei pentru
- elevii noteaz tema n caiete i ascult explicaiile profesorului;
acas
Rostesc rugciunea mpreun cu elevii, salut i ies din sal; exerciiul Activitate
ncheierea
8. 2 - elevii rostesc rugciunea i rspund la salut; frontal
activitii

OGLINDA TABLEI (CAIETULUI) Data ............


Pilda fiului risipitor

1. Simbolurile din pild


tatl=Dumnezeu
fiul mic=oamenii care petrec n pcate, risipind darurile lui Dumnezeu
fiul mare=oamenii credincioi, crei ascult pe Dumnezeu i-l mplinesc poruncile
averea=darurile lui Dumnezeu (talanii)
ara ndeprtat=pcatul
slugile=ngerii

2. nvturi morale
a. S fiu asculttor fa de Dumnezeu i fa de prini!
b. S cer iertare celor pe care i-am.suprat!
c. S-mi mrturisesc pcatele!
d. S nu fiu invidios!

S-ar putea să vă placă și