Sunteți pe pagina 1din 6

Plan de lecie

Unitatea de nvmnt: coala Nr. 14 Alexandru Davila Piteti


Clasa: a VIII - a
Data: 15 martie 2007
Timp: 50 de minute
Profesor: Oprescu Ana Maria
Locul de desfurare: Sala de clas
Obiectul: Cultur civic
Aria curricular: Om i societate
Subiectul: Dreptatea
Titlul leciei: Egalitatea anselor i egalitatea n faa legii
Tipul leciei: Mixt
Motivaia: Necesitatea leciei rezid n cunoaterea conceptelor democratice
i n manifestarea iniiativei n rezolvarea unor probleme ale grupurilor din
care fac copiii parte i ale comunitii locale. Se urmrete o cunoatere a
valorilor fundamentale ale democraiei i ale drepturilor omului i o aplicare
a acestora.
Condiii prealabile: Elevii au dobndit cunotine eseniale despre valorile
fundamentale ale dreptii i ale drepturilor omului n clasele anterioare. Ei
au luat deja, contact cu diverse valori fundamentale ale democraiei n
societate.
Scopul leciei: Cunoaterea valorilor fundamentale ale democraiei i ale
drepturilor omului.
Obiective operaionale:

1
O1 : cunoatere: s numeasc dreptatea ca valoare de baz a
statului democratic.
O2 : nelegere: s argumenteze rolul dreptii n luarea i
punerea n practic a deciziilor politice i n realizarea justiiei.
O3 : aplicare: s foloseasc conceptele de egalitate,
discriminare, judectoreasc pentru explicarea punerii n practic
a legii.
O4 : analiz: s separe conceptele legate de activitate
instituional de cele legate de aciune social: instituiile fac
legi care servesc individul. Nu ne facem dreptate singuri.
O5 : sintez: s argumenteze necesitatea tratamentului egal
pentru exploatarea calitilor tuturor indivizilor.
O6 : evaluare: s aprecieze valoarea dreptii i a egalitatii
anselor i a egalitii n faa legii pentru dezvoltarea social
O7: aplicare: s aprecieze elaborarea i aplicarea legilor n
Romnia.
Metode i procedee: explicaia, conversaia euristic, studiul de caz.
Material didactic: schema leciei, tabla, creta.
Bibliografie: Manualul de Cultur civic, Internet: www.dadalos.org
Andrei Miroiu ,,Teorii ale dreptii,, Cristian Ionescu ,,Drept constituional
i instituii politice,,.
Mod de lucru: Individual
Evaluarea: Pe parcursul leciei.

2
Demers didactic

Nr. Momente O Activitatea profesorului Activitatea Metode


le leciei b elevilor
1. Moment Profesorul asigur ordinea i linitea pentru Elevii scot
organizat nceperea orei. Se strig catalogul. Se pun absenii. pe bnci
oric crile i
caietele.
2. Reactuali O1 Profesorul pune ntrebri din lecia precedent Elevii convers
zarea Egalitate i dreptate: rspund la aia
cunotin Exist anumite cauze ale inegalitii sociale ? ntrebri. euristic
elor Ce este concurena ?
O2
anterioare Ce este egalitatea economic ?
Ce susinea comunismul ?
Dar egalitatea politic ?
Se d textul (dup Platon - Republica)
Se rezolv exerciiul 1 pagina 64.
Se corecteaz tema cantitativ i calitativ.
3. Captarea Captarea ateniei se realizeaz prin prezentarea Elevii convers
ateniei datelor generale. ascult cu aia
Se face apel la cunotinele anterioare ale interes i euristic
elevilor. i spun
Se vorbete despre diferenele dintre oameni. prerile
Se vorbete despre asigurarea condiilor despre
necesare dezvoltrii fiecrei persoane. tema pus
n discuie.
4. Anunare Profesorul anun tema: Dreptatea Elevii
a temei i Profesorul scrie pe tabl titlul leciei noi: ascult i
a Egalitatea anselor i egalitatea n faa legii scriu pe
obiective caiete
lor titlul
leciei noi.

Nr. Momente O Activitatea profesorului Activitatea Metode

3
le leciei b elevilor
5. Dirijarea Profesorul ntreab elevii ce tiu ei despre tema Elevii convers
aia
nvrii pus n discuie. ascult cu
euristic
Se ajunge la conceptul central i se d definiia. mult
Egalitatea anselor ofer tuturor posibilitatea de a-i interes i
exploata calitile.
i spun
ntr-o societate dreapt, toi oamenii ar trebui s
O3
prerea.
beneficieze de:
Asisten specializat la natere
expu
nerea
Locuin personal i protejat
Alimentaie adecvat
Asisten medical
Educaie corespunttoare
Un loc de munc
Protecie social
Btrnee demn
Discriminarea este o atitudine de antipatie i ostilitate
fa de menbrii unui grup, n legtur cu care avem prejudeci.
O4
Prejudecile sunt idei sau opinii nefondate, referitoare la
persoane, grupuri, evenimente care nu sunt cunoscute temeinic, la
care s-a ajuns fie generaliznd o experien unic, fie prelund
afirmaiile altora.
Antisemitism - Concepie, atitudine de ur mpotriva
evreilor i de ngrdire a drepturilor lor.
Xenofobe - Ur fa de strini i fa de tot ce este
strin.
Rassm - Concepie social-politic antitiinific i
reacionar care susine ideea nefondat a inegalitii biologice i
O5
intelectuale a raselor, precum i caracterul determinant, n istorie,
al particularitilor rasiale ale oamenilor, al luptei dintre rase.
Stereotp - fix, neschimbat, banal, comun, standard,
ablo-nard.
Cele mai importante micri pentru egalitate i-au
propus:
Desfiinarea sclaviei i a servituii
nlturarea privilegiilor nejustificate

Nr. Momente O Activitatea profesorului Activitatea Metode


4
le leciei b elevilor
5. Dirijarea Asigurarea egalitii n faa legii Elevii
Drepturi egale pentru femei, ca i pentru brbai
nvrii ascult cu
Eliminarea discriminrilor
mult interes
O6 Statul de drept este acela n care sunt
asigurate domnia legii, garantarea drepturilor i
i i spun
libertilor fundamentale ale oamenilor. El nu poate prerea.
exista dect ntr-o societate democratic.
studiul de
Egalitatea n faa legii presupune caz
tratamentul nedifereniat al oricrei persoane care
cade sub incidena legii.
O7 Se discut cazul Romniei.
Concluzii. Egalitatea anselor i egalitatea
n faa legii sunt n sprijinul principiului de egalitate
ntre ceteni. Instituiile trebuie s corecteze
abaterile de la prevederile legale. Ceteanul trebuie
s semnaleze abaterile.
6. Fixarea O5 Se fac cteva exerciii: Elevii conversaia
cunotin Se d textul: Povestea Alexandrei rspund la euristic
elor Credei c acesta este un caz de ntrebri.
discriminare ? Argumentai
O6
De ce credei c a fost preferat
fratele Alexandrei de ctre director ?
Ce ar putea face Alexandra n
aceast situaie ?

7. Tema Se d tema pentru acas: Exemplificai Elevii


pentru cazuri de discriminri gsite n pres sau noteaz
acas din propria experien. tema pentru
acas.

Dreptatea
Se d textul (dup Platon - Republica):
Se povestea c Gyges era pstor n slujba regelui Lydiei. ntmplndu-se s vin o
ploaie mare i un cutremur, pmntul s-a crpat i s-a cscat o prpastie sub locul n care
5
se afla. Pstorul a cobort i a vzut acolo un inel. l lu i observ c dac rsucea inelul
se fcea nevzut. La adunarea obinuit a pstorilor, cnd i se trimiteau produsele regelui,
orndui s fie printre solii trimii la rege i, ajungnd acolo i lu domnia.
Dac ar exista dou inele i dac pe primul l-ar avea omul drept i pe cellalt
omul nedrept, se poate crede c nimeni nu s-ar dovedi stan de piatr pentru ca s in
calea dreptii i s aib tria de a se nfrna de la bunul altuia fr s se ating de el.
Nimeni nu este drept de bun voie ci doar silit ?
Este profitabil nedreptatea ?
Ce te-ar determina s nu ncalci legea ?

Egalitatea anselor
Se d textul Povestea Alexandrei:
Alexandra Dumitru are 19 ani i este absolventa unei coli comerciale. Ea
povestete:
ntr-o diminea am citit n ziar, la rubrica de publicitate, c magazinul
,,Universal,, angajeaz tnr vnztor la raionul de produse electrotehnice. M-am
prezentat la interviu. Directorul magazinului mi-a spus s revin peste dou zile, iar la data
respectiv m-a amnat din nou. Lucrurile s-au repetat n acelai mod de dou ori, fapt
care m-a determinat s cred c amnrile directorului au scopul de a m descuraja.
Suprat, am discutat cu fratele meu care mi-a sugerat c directorul prefer un brbat pe
postul respectiv. Ne-am hotrt s verificm aceast bnuial i am stabilit ca el s se
prezinte i s solicite postul anunat. Discuia cu directorul a avut loc imediat, i fratelui
meu i s-a spus c poate ncepe lucrul chiar n ziua urmtoare.
Credei c acesta este un caz de discriminare ? Argumentai
De ce credeei c a fost preferat fratele Alexandrei de ctre director ?
Ce ar putea face Alexandra n aceast situaie ?

S-ar putea să vă placă și