Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Part 1
Sewerage System
2- Source of wastewater:
a. Domestic wastewater
b. Storm water
c. Infiltration water
d. Industrial wastewater
e. Commercial
f. Governmental
3- Sewerage system components :
- Inspection Chamber ()
- House connection ()
- Manhole ()
- Lateral gravity sewer ()
- Main gravity sewer ()
- Wastewater pump stations () .
- Force main () .
House
Manhole
Inspection Chamber
Lateral Sewer
(Gravity Pipe)
Lateral Sewer
(Gravity Pipe)
To Wastewater House Connection
Treatment Plant
Pump Station (Gravity Pipe)
14
P.F 1 For population > 80000 capita
pop
4
1000
5
P. F For population 80000
pop 0.2
( )
1000
0.167
pop
M. F 0.2
1000
Where:
P.F. = Peak Factor M.F. = Minimum Factor pop = Population (capita)
Qinf m d Y 2/3
Where
Qinf = Infiltration flow for each 1000 m of pipe length (L/hr)
m = coefficient depends on sewer types and age.
= 1 10 (10)
d = Pipe diameter (m)
Y = Average depth of ground water above pipe line (m)
Or
Where:
Qrain = Quantity of rain reach sewer pipe
C = run off factor
= 0.7 0.95 for roofs
- 0.1 0.95 for street ()
I = intensity of rain (mm/day mm/hr)
VII- Determination of average; maximum; and minimum summer and winter flow
( ) :
Example 1:
It is required to determine the max. and min. design flow for a city with a
population of 50 000 capita, water consumption (wc) = 300 L/capita/day,
storm intensity (I) = 7mm/hr, area of street = 30000 m2, C = 0.8. Infiltration flow
is considered to be 0.15 of average sewerage
Solution:
Average water: qav = w.c. * pop. (L/day) = 300 (L/c/d) * 50000 c = 15000 m3/d
Average sewerage: Qav = 0.8 0.9 qav = 0.85 * 15000 = 12750 m3/d
Qinf = 0.15 * Qav. = 0.15 * 12750 = 1912.5 m3/d = 79.69 m3/hr
For population 80000
5
P. F
pop 0.2
( )
1000
P.F. = 2.2
0.167
pop
M. F 0.2
1000
M.F. = 0.38
Qrain = C * I * A = 0.8 * (7/1000) m/hr * 30000 m2 = 168 m3/hr
A- Summer flow:
Average summer = (1.2 1.3) Qav = 1.25 * 12750 = 15937.5 m3/d = 664.06 m3/hr
Qmax summer = P.F. x Qav summer + Qinf = 2.2 * 664.06 + 79.69 = 1540.63 m3/hr
Qmin summer = M.F. x Qav summer + Qinf = 0.38 * 664.06 + 79.69 = 332.03 m3/hr
B- Winter flow:
Average winter = (0.7 0.8) Qav = 0.75 * 12750 = 9562.5 m3/d = 398.43 m3/hr
Qmax winter = P.F. x Qav winter + Qinf + Qrain = 2.2 * 398.43 + 79.69 + 168
= 1124.25 m3/hr
Qmin winter = M.F. x Qav winter + Qinf = 0.38 * 398.43 + 79.69 = 231.09 m3/hr
C- Design flow:
Qmax summer > Qmax winter
max. design flow = 1540.63 m3/hr
Qmin winter < Qminx summer
min. design flow = 231.09 m3/hr
6- The design criteria of sewers:
a. Sewers should run partially full.
Sewers of diameter 375 mm run full.
Sewers of diameter 375 mm and 700 mm run 2/3 full.
Sewers of diameter 700 mm run 3/4 full.
b. Maximum velocity in sewers should not exceed the velocity that
damages the sewer which is 2 m/s.
c. Minimum velocity in sewers should not go below 0.45 m/s.
d. Minimum cover should not be less than 1.0 m.
e. Maximum excavation should not exceed 6.5 7 m depend on the
type of soil.
f. Minimum diameter of sewer is 7 and preferably 8 (175 mm 200
mm).
g. Minimum flow determine the slope of sewer (approximately =1/)
7- Hydraulic design of sewers:
Mannings formula shall be used for the mathematical correlation of the size,
depth of flow and slope of the pipe:
V = 1/n R2/3 S1/2 Manning equation Depth of
Q=V *A Discharge equation water =
diameter
= (1/n R2/3 S1/2 )* A of sewer
Where:
Pipe is
V: velocity (m/sec) full
3
Q: Discharge of flow (m /sec)
n: Mannings coefficient of friction due to pipe material
n = 0.015 for Vetrified clay; concrete, and uPVC
n = 0.016 for GRP
R: hydraulic radius (R = Awet/wetted perimetert)
S: slope of sewer (m/m)
A: Cross section area of the sewer
= Cross section area of water (m2)
Velocity
(full)
S = Slope
Q (full) =
Discharge
Discharge
Velocity
Vmax/Vfull; or Vmin/Vfull
Qmax/Qfull; or Qmin/Qfull
Chart 2
Example 1:
It is required to determine the velocity (Vmax) and depth of flow (dmax) of a
circular sewer if we have the following:
Qmax/Qfull = 2/3 Qfull = 50L/sec S = 3/100 n = 0.015
Solution:
Qfull = Vfull * A = (1/n R2/3 S1/2 )* A
For full discharge = dfull R = /4
These
parameters
(50 * 10-3) m3/sec = (1/0.015) * (/4)2/3 * (3/1000)0.5 * ( * 2)/4
can be
determined
From curve 2:
Qmax/Qfull = 2/3 dmax/dfull = 0.58 & Vmax/Vfull = 1.08
(dfull = = Pipe diameter)
Vmax = 1.08 * Vfull = 1.08 * 0.64 = 0.69 m/sec
dmax = 0.58 * dfull = 0.58 * 0.3 = 0.174 m
8- Design of sewer using international code:
Flow in wastewater collection system is divided into two categories:
i) Dry weather flow;
ii) Wet weather flow
There is no average summer flow, and average winter flow, only dry weather flow,
and wet weather flow, and all calculations depend on the annual average flow.
a- Average sewage flow (Qav):
Qav = 0.8 0.9 qav (L/day)
Where:
Qav = annual average flow)
qav = average water consumption
b- Max. Dry weather flow (DWF):
It is the max. generated domestic wastewater flow in addition to the infiltration
flow (if existing ) and without the addition of rain flow
Q max DWF = P.F * Qav + Qinf
c- Max. Wet weather flow (WWF):
It is the max. generated domestic wastewater flow in addition to the infiltration
flow (if existing) and in addition to the rain flow. Simply we can say that the
max. WWF is equal to the max. DWF + the Rain flow
Q max WWF = Q max DWF + Qrain = P.F * Qav + Qinf + QRain
d- Min. flow:
Q min = M.F * Qav + Qinf
9- Most popular types of pipes used in sewerage system in Egypt:
- -Pressurized
system /
-
Ductile iron 200 1000 -
-
Sewer type Diameter Advantage Disadvantage Used in
)(mm
& Plain 100 600 - -Gravity
Reinforced - system
concrete -150- 3000
(
)
Pre-stressed - - -Pressurized
concrete 600 3000 system
(
)
Asbestos - - -Gravity
cement 100 - 700 system
)(AC -Pressurized
system
10- Manhole:
Manholes are essential components of
underground pipeline networks. They
provide the access needed to undertake
maintenance, repair, and cleaning.
The minimum diameter of manholes
shall be 1.2 m; larger diameters are
preferable for large diameter sewers.
The manhole cover should be fabricated
from Heavy-duty ductile iron
Manhole cover
a- Drop Manhole:
Drop manholes will be provided when the
difference between the invert level of the
inflow sewer and the manhole invert level
exceeds 1.0 meter.
Drop manholes should be constructed with
an outside drop connection.
Distance (m)
8 30
10 40
12 16 50
18 36 60
36 48 100
48 150
11- Preliminary Investigation of sewerage system:
Preliminary investigation provide a basis for cost estimates of a project,
and are based on the followings:
i. Estimated flows;
ii. Approximately ground contour;
iii. Describe existing structures and utilities
iv. The location to which the sewage is to be taken;
v. Determine groundwater conditions;
vi. Determine character of the soil in which sewers are to be
constructed