Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Susintor,
Prof. Neica Corina
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
"Gze de tot felul"
ACTIVITI DE NVARE
2
II. JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA 1)
ART: Fluturaul pictur pe figurine de ipsos
JOC DE ROL: Albinue hrnicue
JOC DE MAS: Insecte i flori puzzle; Insecte de tot felul - din jumtate - ntreg
III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)
DLC Omida mnccioas povestirea educatoarei
DOS Mti pentru carnaval rupere, lipire;
IV. JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE (ALA2)
Dansul fluturailor dans tematic
Zboar fluturaii joc de micare
Albinua i florile joc de micare
Greiera la csua ta joc de micare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
Cognitive:
O1: s participe la activitile propuse, urmnd indicaiile educatoarei;
Motrice:
O2: s realizeze micri nsuite anterior;
O3: s acompanieze cntecele cu micri sugestive;
Afective:
O4: manifestarea interesului pentru activitile desfurate.
II. JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA 1)
Cognitive:
O1: s picteze fluturaii, folosindu-i creativitatea n alegerea culorilor;
O2: s colaboreze cu colegii pentru reuita activitii;
O3 : s formeze ntregul prin identificarea jumtilor corespunztoare;
O4 : s reconstituie imaginea mbinnd adecvat piesele de puzzle;
Motrice:
O5 : s mnuiasc corect instrumentele de lucru;
Afective:
O6: manifestarea interesului fa de activitate.
3
III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE (ADE)
Cognitive:
O1: s urmreasc momentele desfurrii aciunilor, concomitent cu imaginile prezentate;
O2: s se exprime n propoziii corecte din punct de vedere gramatical;
O4: s intuiasc materialele puse la dispoziie pentru realizarea lucrrii;
O5: s organizeze n mod original spaiul plastic;
Motrice:
O6: s-i coordoneze micrile n utilizarea materialului ilustrativ;
O7: s mnuiasc materialul de lucru conform indicaiilor primite;
O8: s respecte tehnica de lucru nsuit anterior;
Afective:
O9: exprimarea plcerii i a interesului pentru activitate prin participarea activ;
O10: exprimarea impresiilor estetice referitoare la lucrarea proprie i a celorlali.
IV. JOCURI I ACTIVITI RECREATIVE (ALA2)
Cognitive:
O1: s asculte cu atenie explicaiile educatoarei;
O2: s respecte regulile impuse de jocuri;
Motrice:
O3: s realizeze micri nsuite anterior;
Afective:
O4: manifestarea atitudinilor de cooperare, spirit de echip, fair-play.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode i procedee: conversaia, exerciiul, observaia, explicaia, demonstraia, nvarea prin
cooperare, jocul, lucrul n echip, lectura, povestirea, expunerea, metoda diamantul, metoda Cele
patru coluri.
Mijloace i materiale: mijloace audio (CD-player), fluturi din ipsos, acuarele, pensule, erveele, ap,
miere, lmie, pahare de unic folosin, caraf, linguri de unic folosin, paie de but, scrisoare,
plan cu povestirea scris nsoit de imagini, omida confecionat, jetoane, diamantul, panou de
expunere, hrtie glasat, lipici, cartonae cu fluturi de diferite culori, aripi de albinue.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri
4
EVALUAREA:
Continu: pe parcursul ntregii activiti prin aprecieri i ndrumri cnd este cazul.
Final: autoevaluarea i la sfritul activitii prin concluzii i aprecieri.
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
BIBLIOGRAFIE:
1. Breben, S. Gongea, E. Ruiu, G. Fulga, M. (2002). Metode interactive de grup - ghid metodic
pentru nvmntul precolar. Bucureti: Ed. Arves.
2. Grama, F. Pletea, M. Culea, L. Sesovici, A. Ciobotaru, A. Spnu, C. Dinc, G. Pletea, G.
Clin, E. (2009) Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar ghid pentru
cadrele didactice Vol I, Vol II. Bucureti: Editura Didactica Publishing House.
3. Prof. Balint, M. (2008). Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul
precolar. Didactica limbii i literaturii romne. Universitatea Babe Bolyai, Cluj-Napoca:
Syllabus.
*** Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului. (2008). Curriculum pentru educaie timpurie a
copiilor de la 3 la 6/7 ani.
*** Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului. (2008). Ghid de bune practici.
5
SCENARIUL ACTIVITII
Dragi copii,
Zilele trecute, n timp ce zburam din floare n floare, v-am zrit n curtea grdiniei. Erai
plini de voioie i mi-a plcut foarte mult cum v-ai jucat i, de aceea, v cer ajutorul. Vrei s m
ajutai? Eu sunt nc foarte mic i nu tiu foarte multe lucruri despre felul n care am venit pe lume.
Am gsit ns, o poveste foarte frumoas despre fluturi, dar nu tiu s citesc! Vrei s o rugai pe
doamna educatoare s ne-o povesteasc? Dup aceea, vom organiza un bal, pentru care vom
confeciona mti de fluturai. Suntei de acord? Dar, mai nti, va trebui s realizai decorul pentru
bal, astfel: la centrul Art, va trebui s pictai fluturai, la centrul Joc de rol va trebui s facei
limonad pentru bal iar la centrul Joc de mas vei realiza puzzle-uri cu flori i insecte pentru a
nva mai multe lucruri despre gze.
Drept mulumire, v-am lsat cteva surprize pe care le vei primi la sfritul activitii!
Cu drag, fluturaul colorat.
6
ncheierea ntlnirii de diminea se va face prin intonarea cntecului Fluturaul.
La centrul ART, copiii vor picta fluturai din ipsos, la JOC DE ROL vor prepara limonad,
iar la JOC DE MAS vor realiza puzzle-uri cu flori i insecte i vor reuni din jumtate, ntregul.
Dup lucrul la centre, copiii vor merge la grupul sanitar.
Tranziia de la lucrul la centre la activitile pe domenii experieniale se va realiza cu ajutorul
cntecelor Bat din palme, clap, clap, clap! i Cte unul pe crare (la ieirea i la intrarea n sala
de clas).
n cadrul activitilor pe domenii experieniale, copiii vor asculta vor asculta povestea Omida
mnccioas de Eric Carle (domeniul limb i comunicare) i vor realiza mti pentru carnavalul
fluturilor (domeniul om i societate).
Tranziia ntre cele dou activiti pe domenii experieniale se va realiza cu ajutorul cntecelor
Dac vesel se triete i Micul greiera.
Tranziia ctre ALA 2, se va face prin intonarea cntecelului Zum, zum, zum, albinia mea!.
La ALA 2, copiii vor purta mtile confecionate la DOS i vor dansa Dansul fluturailor,
apoi vor desfura jocurile de micare Zboar fluturaii , Albinua i florile i Greiera la csua
ta.
Zboar fluturii
n sala de grup vor fi aezate n patru coluri flori de patru culori. Fiecare copil va primi cte
un fluture colorat. La semnalul educatoarei zboar fluturii copiii se vor grupa la cte o floare, n
funcie de culoarea fluturaului din mn (copiii cu flutura rou se vor grupa la floarea roie etc.).
Copiii vor face apoi schimb de fluturi i se vor grupa din nou, alegndu-i colul de culoarea
fluturaului su.
Albinua i florile
Un copil va primi aripioare de albinu i va fi albinu iar ceilali vor fi flori. Albinua va fi
aezat n mijloc, iar florile vor forma un cerc n jurul ei. Toi vor cnta i dansa n jurul albinuei,
care zboar pe lng floricele. Dup terminarea versurilor, florile se vor aeza pe covor, iar albinua se
va aeza lng o floare creia va trebui s-i rosteasc numele. Dac va spune numele n mod corect,
va schimba locul, jocul continund n acest mod.
Albinua a zburat s culeag miere,
Pe o floare s-a aezat i nectar i cere.
7
De vei ti cum o chema, albinu drag,
Cu tine o vei lua, albinu drag.
Ai tiut, ai tiut floarea cea aleas,
Mulumit, fericit o vei lua acas.
Prin tranziia: Vine melcul suprat, copiii vor merge la grupul sanitar s spele mnuele
pentru masa de prnz.
Pe parcursul ntregii zilei se va acorda o atenie deosebit rutinei (mpreun).
8
STRATEGII EVALUARE
EVENIMENTUL DIDACTICE
DIDACTIC CONINUTUL TIINIFIC Metode i Mijloace i Forme de Forme Metode Indicatori
procedee materiale organizare
9
fluturi pentru a participa la bal. Dar, nainte de Manifestarea
asta vor trebui s se pregteasc pentru bal. Acest Lectura interesului
Frontal
Anunarea lucru se va realiza la centrul art, unde copiii vor
temelor i picta fluturai din ipsos, la centrul joc de rol, unde Explicaia n grup
enunarea copiii vor fi albinue hrnicue ce vor prepara
obiectivelor limonad pentru bal iar la centrul joc de mas vor Observaia
realiza puzzle-uri cu flori i insecte i se vor juca
cu jetoane din jumtate ntreg.
Se face enunarea obiectivelor pe nelesul
copiilor, spunndu-le c vor trebui s lucreze
frumos i s fie asculttori pentru a putea primi
recompensa promis de flutura. Tranziia ctre
lucrul la centre se realizeaz prin intonarea
cntecului Fluturaul (anexa).
ALA 1 Mijloace
Se va asigura un climat de lucru plcut, copiii Observaia audio
ascultnd cntecele de primvar n timp ce Fluturi din La msue Observare Manifestarea
lucreaz. Conversaia ipsos, Individual Oral sistemati- comporta-
Se va interveni pe parcursul desfurrii acuarele, c mentului
activitilor, corectndu-i dac este nevoie, se dau Explicaia pensule,
explicaiile necesare i se asigur condiiile optime erveele
pentru desfurarea activitilor. Expunerea Ap, lmi, Gradul de
i voi sprijini n mod deosebit pe copiii care storctor, implicare
10
lucreaz la centrul joc de rol dar nu i voi neglija Jocul miere, Pe grupe Practic Prob activ
nici pe cei care lucreaz la centrul art i la centrul pahare i practic
joc de mas. Lucrul n linguri de
Pe tot parcursul activitii voi aprecia activitatea echip unic
copiilor i voi interveni atunci cnd va fi cazul. folosin, Nivelul de
Precolarii se vor putea deplasa de la un centru la nvarea caraf, paie cooperare
altul pentru a putea aprecia lucrrile colegilor. La prin de but,
sfritul activitii, vor fi nsoii la grupul sanitar. cooperare bonete,
Tranziia de la lucrul la centre la activitile pe orulee
domenii experieniale se va realiza cu ajutorul Puzzle-uri,
Dirijarea cntecelor Bat din palme, clap, clap, clap! i jetoane
nvrii Cte unul pe crare (anexa).
DLC Omid Oral Modul de
Le prezint copiilor o omid confecionat i le Observare ndeplinire a
Conversaia
spun c le voi citi povestea Omida mnccioas Plane cu sistemati- sarcinilor
(Eric Carle). imagini din c
Frontal
Copiii vor afla cum ia natere o omid i cum se Povestirea poveste
transform ea ntr-un fluture frumos. Individual
Pe parcursul acestei aventuri, omida este foarte Panou de
flmnd i mnnc multe alimente: luni: un mr; Expunerea expunere
mari: dou pere; miercuri: trei prune; joi: patru
cpuni; vineri: cinci portocale; smbt: o felie
de tort, o brio, un castravete murat, o ngheat, Plan cu
11
un crnat, o tart cu ciree, o acadea, o bucat de diamantul
brnz, o rulad de salam i o felie de pepene.
n continuare, povestea ne prezint ciclul de via Jetoane
al omizii care va deveni un fluture plin de culoare.
Expunerea va fi clar i accesibil copiilor,
expresiv, mi voi schimba ritmul vorbirii n Manifestarea
timpul expunerii povestirii i mi voi schimba interesului i
intonaia n funcie de coninutul povestit. a comporta-
n timpul expunerii povestirii voi arta copiilor mentului
imagini reprezentative pentru a facilita fixarea
coninutului.
Copiii primesc ntrebri bazate pe aventurile
omizii: Conversaia
-De unde a ieit omida?
-Ce a mncat ea? Explicaia
-Haidei s aezm n ordine, n acest diamant, tot Corectitudi-
ceea ce a mncat omida, cte un produs pe fiecare Expunerea nea
ptric (anexa). Chestio- rspunsurilor
-n ce s-a transformat omida? Diamantul narea oral oferite
Pentru a ncheia activitatea ntr-un mod plcut Gradul de
pentru copii, le voi spune c omidua noastr a implicare
flmnzit. Voi chema pe rnd toi copiii pentru a activ
hrni omida, prin introducerea n gura omizii
12
confecionate, a unor jetoane ce reprezint
alimentele consumate de aceasta n poveste.
Tranziii : Dac vesel se triete i Micul
greiera (anexa).
Gradul de
DOS
implicare
Acum haidei s-i ndeplinim dorina Conversaia
activ
fluturaului de a realiza mtile pentru bal, pentru
ca apoi s ne primim surprizele promise de
flutura. Mti de Manifestarea
Obinerea Precolarii merg la msue, unde vor confeciona fluturi Observare
interesului i
performanei mti de fluturai. decupate Frontal sistemati-
c a comporta-
Intuim materialele primite pe msue i voi arta Expunerea
Individual mentului
precolarilor o masc gata realizat. Fii de
Se prezint modul de lucru: hrtie
Pe mtile deja decupate, vei lipi diferite glasat
13
ai minii: nclzire a
Mna lebd o fac, degetelor
Exerciiul
Care d uor din cap,
Lebedele-n jur privesc,
Minile eu le rotesc.
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare.
Ploaia cade ne-ncetat, Modul de
Vrful degetelor bat interacionare
Iar apoi le rsfirm cu partenerii
i la pian noi cntm. de joc
Precolarii sunt invitai la lucru i i voi sprijini pe
cei care mi solicit ajutorul sau ntmpin
dificulti.
Precolarii i vor aeza mtile la ochi i vor face Conversaia n grup Auto- Analiza Produsele
Evaluarea aprecieri individuale i autoaprecieri. evaluare produselor activitii
performanei Se vor face aprecieri pentru toate activitile activitii
desfurate pn n acel moment.
ncheierea Precolarii vor primi surprizele promise de ctre Conversaia Stimulente Frontal Oral Apreciere
activitii flutura i prin tranziia Zum, zum, zum, albinia Flori din Individual verbal
mea!, vor merge la bal unde vor dansa i vor Jocul carton,
fluturi din
desfura joculeele de la ALA 2.
carton, aripi
de albinue
14
ANEXE
TRANZIII
Cntec: Fluturaul
Soarele a rsrit n poiana cu pitici
Fluturaul s-a trezit, s-a trezit din somn!
Bis: Sus, sus tot mai sus zboar fluturaul meu
Sus, sus, tot mai sus, fluturaul meu.
Psrile i-au urat: Bun dimineaa
Fluturaul colorat s-a trezit din somn.
Bis: Sus, sus tot mai sus zboar fluturaul meu
Sus, sus, tot mai sus, fluturaul meu.
El danseaz printre flori
Printre florile de mac
Fluturaul colorat, s-a trezit din somn
Bis: Sus, sus tot mai sus zboar fluturaul meu
Sus, sus, tot mai sus, fluturaul meu.
15
Joc cu text i cnt: Cte unul pe crare
17
DIAMANTUL
18