Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect didactic

Disciplina: Chimia

Data:22.02.2017

Clasa: a IX-a

Tema: Rezolvari de exerciii si probleme.Fosforul.

Tipul lectiei: mixt

Subcompetene:

- S caracterizere fosforul dup algoritmul: rspndirea n mediu, poziia n SP,


strile alotropice , valena, gradul de oxidare, rolul biologic, proprietile fizice i
chimice, obinerea i utiizarea;

- S argumenteze importana fosforului i a compuilor lui.

Obiective operaionale: Elevul va fi capabil:

O1 S caracterizeze structura i poziia fosforului n sistemul periodic dup


algoritmul cunoscut. ;

O2 S prezinte starea natural i utilizarea fosforului n viaa cotidian;

O3. S enumere proprietile fizice, chimice i metodele de obinere a fosforului


prin deducie;

O4: S enumere strile alotropice ale fosforului

O5. S utilizeze noiunile nvate n rezolvarea problemelor i exerciiilor.

Metode i procedee: conversaia euristic, explicarea, descrierea,


algoritmizarea, Pianjenul chimic, Graficul T, poezie, mesaj, comparare, Jocul
Loto,analiz , Jocul Povestea ridichei uriae,.

Mijloace didactice: manualul de chimie cl.IX, Sistemul periodic, fie


Declanarea activitii:
Etapele Activitatea profesorului Activitatea Metode
leciei i
elevului
tehnici
1.Moment Se salut elevii. Se pregtesc pentu
oganizatoric Mesaj: Trebuie s ncerci necontenit s lecie cu toate cele
(2 min) urci foarte sus, dac vrei s poi s vezi necesare.
prea departe.
Motto: Elevul va nelege , va digera
,tot ce nva de la profesor ,nu ca s se Comenteaz mottoul
transforme ntr-o enciclopedie leciei.
nensufleit , ci ca s se pregteasc a
deveni un om viu , nelept i cu minte
neleapt.(Ghazaros Aghaian)
2.Evocarea Pentru acasa ai avut de nvat tema : Oxizii de azot. Acidul
(6 min) azotic. Circuitul azotului
Jocul Cltoria prin ara cunotinelor : n natur.
Pentru a ajunge n ara Cunotinelor
fiecare elev i selecteaz biletul n
dependen de nivelul de cunoatere .
I.vagon 10
1. Pentru hrana suplimentar a
tomatelor se folosete soluie de
nitratde sodiu necesar pentru obinerea Elevul rezolv problema
soluiei cu masa de 10kg.
2. S-au amestecat soluie de acid azotic
cu partea de mas de 60% i masa de
200g i soluie de acid azotic cu partea
de mas de 10% cu masa de
300g.Determin partea de mas a
substanei dizolvate n soluia obinut .
3. La 500g a 20% de soluie de acid
azotic s-au adugat 300g ap. Calculeaz
partea de mas a acidului azotic n
soluia obinut.
II. vagonul9 :
Realizeaz transformarea : Elevul rezolv
a)HNO3 transformarea
Cu(NO3)2Fe(NO3)2Zn(NO3)2
Mg(NO3)2
b)N2O5HNO3Pb(NO3)2KNO3KNO2
III. vagonul 8
Scrie ecuaiile reaciilor .
a) N2O5 + H2O Elevul rezolv reaciile
b) N2O5 + CaO chimice
c) N2O5 + NaOH
d) NO +O2
e) HNO3
f) HNO3 + NaOH
IV. vagonul 7
Alegei afirmaile care se refer la oxidul
de azot (II) sau la oxidul de azot (IV):
a) Gaz incolor Elevul alege afirmaia
b) Gaz brun
c) Puin mai greu dect aerul
d) De 1,6 ori mai greu dect aerul
e) Se obine din aer prin descrcri
electrice
f) Se obine n contact cu oxigenul
altui oxid de azot
g) Otrvitor , irit mucoasa
h) Prin ineraciunea cu apa
formeaz acidul azotic
i) Se oxideaz uor cu oxigenuldin
aer
IV. vagonul6 Elevul descrie circuitul
Descrie cum are loc Circuitul azotului n azotului n natur
3.ntroducerea Iar acum vom rezolva Spirala Chimic . Elevii rezolv spirala
n tem i chimic
anunarea
obiectivelor Fosforul
(2min) Ce cuvnt ai obinut ?
Elevii noteaz tema n caiet
Notai tema nou de astzi : Fosforul .

Astzi la lecie o s:
O1 S caracterizeze structura i poziia
fosforului n sistemul periodic dup
algoritmul cunoscut. ;

O2 S prezinte starea natural i utilizarea


fosforului n viaa cotidian;

O3. S enumere proprietile fizice, chimice Elevul ascult obiectivele


i metodele de obinere a fosforului prin
deducie;

O4: S enumere strile alotropice ale


fosforului

O5. S utilizeze noiunile nvate n


rezolvarea problemelor i exerciiilor.

4.Realizarea Clasa e mprit n 2 grupe .


sensului
(20 min) E primvara i oamenii au ieit n cmp. n
sat adie vintul . La marginea satului traiete
Elevii ascult povestioara
un btrnel , ce st i privete n zare ca
vreun fecior s vin sl ajute s samene
pmntul . Dar feciorul nu mai vine. Hadei
mpreun ca s devenim o zn i s l
ajutm pe btrnel. De la biologie
Da
cunoatei etapele de cretere i condiiile
de ncolire a plantei .

I. Etap smnarea seminei

Igrup caracterizeaz poziia fosforului i


structura atomului conform pozitiei SP ,
Elevii completeaz
dup algoritm
caracteristicile
Anexa1.

IIgrup descriu rolul biologic al fosforului i


Elevii completeaz soarele
rspndirea n natur. Anexa 2.

II. Etapa Udarea i cldur pentru


pmntului
Fosforul are 4 stri alotropice , toate solide:

Fosforul alb , rou , violet, negru. Elevii selecteaz


informaia despre fosfor ul
Igrup descrie strea alotropica a fosforului
alb i rou
alb. Fosforul alb: are aspectul cerii; cu miros
de usturoi; p.t.= 44C; p.f.= 287C; d = 1,82
g/cm3 ;solubil n unii solveni organici;
foarte reactiv; foarte toxic, se pastreaz sub
ap , lumineaz n ntuneric , i se oxideaz
n aer.

IIgrup descrie strea alotropica a fosforului


rou . Fosforul rou: o mas roie, amorf;
inodor; se topete pe la 600 C; d = 2,20
g/cm3 ; mai puin reactiv, nu este otrvitor ,
el arde n aer doar dac este aprins ,
degajnd un fum alb , cu miros specific.

Fosforul violet: praf insolubil n


ap i solveni organici; d =
2,32 g/cm3 ; nu este toxic;

Fosforul negru: format din


macro-molecule; d = 2,69
g/cm3 ; conduce curentul Elevii ascult informaia
electric; nu este toxic. despre fosforul violet i
negru
III. Etapele Afnarea

Vom analiza proprietile


chimice ale fosforului

Oxigenul=

Fosforul (III) + Sulful=

Clorul = Completeaz schemele cu


reaciile chimice.
Hidrogenul=

Oxigenul=

Fosforul (V) + Sulful=

Clorul =

Bromul=

IV. Etapa nflorirea


Redai prin scheme, imagini utilizarea Elevii copmleteaz
fosforului . schemele, imaginile .

Reflexia V. Coacerea .

1.Test fulger . Elevii rspund la ntrebri

1) Nr de ordine a fosforului este ...

2) fosforul se gsete n ... stri alotropice .

3) care sunt strile alotropice ale fosforului

4)fosforul se utilizeaz n ...

5)fosforul are valenele ...

2. Triad

N coloana A i B sunt substanele iniiale Elevii rezolv triada


ar n C produii de reacie .

A + B = C

3. rezolvarea problemei

Calculeaz masa fosforului care intr n


componena oaselor cu masa de 20 kg ,
dac se tie c partea de mas a fosfatului Elevii rezolv problema
de calciu n oase conine 58% .

Acumularea fosforului n alimente e


necesar pentru dezvoltare. Calculeaz
norma pentru 24 de ore recomandat
pentru consumul fosforului de ctre un om
matur , dac pentru aceasta e necesar de
mncat 200g de carne de vit , 200g de
cartofi , 100g de pine alb , 100g de lapte i
100g de mere , iar compoziia fosforului n
100g de produse este urmtoare : carne de
vit 250mg , cartofi-53mg , pine alb
-87mg , lapte 93mg , mere-10mg

Extensia. VI. Secerarea Elevii noteaz tema n


caiet.
Pentru acasa avei de nvat tema Fosforul
i ex.2 de la tem.

Elevii sunt notai


Simbolul..
Numrul de ordine..
Grupa ...............................
Perioada .......................
Masa atomic relativ.................
Sarcina nucleului.
Numrul total de electroni.
Numrul nivelelor enegetice.
Repartizarea electronilor pe
nivele..
Metal sau nemetal ..
Valenele posibile
Gradele de oxidare .
O1 S caracterizeze structura i
poziia fosforului n sistemul
periodic dup algoritmul cunoscut.
O2 S prezinte starea natural i
utilizarea fosforului n viaa
cotidian;
O3. S enumere proprietile fizice,
chimice i metodele de obinere a
fosforului prin deducie;
O4: S enumere strile alotropice
ale fosforului.
O5. S utilizeze noiunile nvate n
rezolvarea problemelor i
exerciiilor.
anexa 1
Oxigenul=
Fosforul (III) + Sulful=
Clorul =
Hidrogenul=
Oxigenul=
Fosforul (V) + Sulful=
Clorul =
Bromul=
Calculeaz masa fosforului
care intr n componena
oaselor cu masa de 20 kg , dac
se tie c partea de mas a
fosfatului de calciu n oase
conine 58% .
Acumularea fosforului n alimente e necesar pentru
dezvoltare. Calculeaz norma pentru 24 de ore
recomandat pentru consumul fosforului de ctre
un om matur , dac pentru aceasta e necesar de
mncat 200g de carne de vit , 200g de cartofi , 100g
de pine alb , 100g de lapte i 100g de mere , iar
compoziia fosforului n 100g de produse este
urmtoare : carne de vit 250mg , cartofi-53mg ,
pine alb -87mg , lapte 93mg , mere-10mg.
1. Pentru hrana suplimentar a tomatelor se
folosete soluie de nitratde sodiu necesar
pentru obinerea soluiei cu masa de 10kg.
2. S-au amestecat soluie de acid azotic cu partea
de mas de 60% i masa de 200g i soluie de acid
azotic cu partea de mas de 10% cu masa de
300g.Determin partea de mas a substanei
dizolvate n soluia obinut .
3. La 500g a 20% de soluie de acid azotic s-au
adugat 300g ap. Calculeaz partea de mas a
acidului azotic n soluia obinut.
Realizeaz transformarea :
a)HNO3 Cu(NO3)2Fe(NO3)2Zn(NO3)2Mg(NO3)2
b)N2O5HNO3Pb(NO3)2KNO3KNO2

Scrie ecuaiile reaciilor .


a) N2O5 + H2O
b) N2O5 + CaO
c) N2O5 + NaOH
d) NO +O2
e) HNO3
f) HNO3 + NaOH
Alegei afirmaile care se refer la oxidul de azot (II) sau la oxidul
de azot (IV):
a) Gaz incolor
b) Gaz brun
c) Puin mai greu dect aerul
d) De 1,6 ori mai greu dect aerul
e) Se obine din aer prin descrcri electrice
f) Se obine n contact cu oxigenul altui oxid de azot
g) Otrvitor , irit mucoasa
h) Prin ineraciunea cu apa formeaz acidul azotic
i)Se oxideaz uor cu oxigenuldin aer

Descrie cum are loc Circuitul azotului n natur .

Numete proprietile fizice ale acidului azotic.


Mesaj: Trebuie s ncerci
necontenit s urci foarte
sus, dac vrei s poi s
vezi prea departe.
Motto: Elevul va nelege , va
digera ,tot ce nva de la
profesor ,nu ca s se transforme
ntr-o enciclopedie nensufleit , ci
ca s se pregteasc a deveni un om
viu , nelept i cu minte
neleapt.(Ghazaros Aghaian)