Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Propunatoare: uhani Simona


Data: 26.11.2012
Grupa: Mica - Buburuzele
Tema anuala: ,,Cine sunt/suntem?
Tema proiectului: Armonia Zanei Toamna
Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei
Tema zilei: ,,Culorile toamnei
Forma de realizare: activitate ALA+ADE+ADP
Domenii experientiale: Stiinte (Cunoasterea mediului), Om si societate (Educatie pentru societate)
Tipul activitatii: verificarea cunostintelor si deprinderilor dezvoltate
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
Mijloc de realizare: exercitiu cu material individual, colectiv
Durata: o zi
Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor insusite referitoare la caracteristicile anotimpului toamna.
Verificarea deprinderilor de igiena personala si reguli de securitate.
Obiective operationale:
ALA:
Sa identifice corect imaginile corespunzatoare anotimpului toamna. (Biblioteca)
Sa coloreze cu o culoare potrivita frunza de toamna. (Arta)
Sa selecteze corect articole de imbracaminte si incaltaminte potrivite anotimpului toamna. (Joc de masa)
Cunoasterea mediului:
1.Cognitive:
O: Sa identifice piesele vestimentare potrivite anotimpului toamna.

1
O: Sa selectioneze corect fructele de toamna prezentate.
O: Sa identifice corect caracteristicile fructului prezentat.
O: Sa recunoasca legumele de toamna din cosul pus la dispozitie.
O: Sa denumeasca cel putin o floare din anotimpul toamna.

Educatie pentru societate


1.Cognitive:
O: Sa recunoasca articolele de imbracaminte si incaltaminte necesare in anotimpul toamna.
O: Sa explice cu propriile cuvinte importanta si necesitatea deprinderilor igienice.

2.Afectiv-volitive:
O: Sa manifeste initiativa in comunicarea orala si interes pentru activitate.
3.Psihomotorii:
O: Sa pastreze o pozitie corporala corecta in timpul activitatii muzicale.
Strategii didactice
Metode si procedee: copacul ideilor, explicatia, observare, exercitiul, munca in echipa, problematizarea .
Mijloace didactice:
ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor.
ALA: fisa de lucru, imagini cu fructe, creioane colorate, imagini cu articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna.
ADE: copacul toamnei, jetoane cu fructe, legume, flori, articole de imbracaminte, fructe sectionate, fisa de lucru.
Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici
Timp: 30-40 min
2
Bibliografie:
Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.
tefania Antonovici, Gabriela Nicu, Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru educatoare, Editura Aramis, 2003;

Scenariul zilei
I.ADP
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata.
Salutul: Buna dimineata buburuze! Ma bucur ca ne revedem. Cum a fost cele doua zile libere pentru voi?
Prezenta: Fiecare copil va spune prezent.

3
Activitate de grup: Completam calendarul naturii. Astazi este luni, prima zi din saptamana. Este luna noiembrie si suntem in anotimpul
toamna. Avem nevoie de trei cercetasi pentru a se duce la fereastra sa ne spuna vremea.
Impartasirea cu ceilalti: Saptamana aceasta vom arata cat de multe stim noi despre anotimpul toamna. Am invatat fructe de toamna,
legume de toamna, flori si multe altele. Dar, de ce ne este draga toamna?
Noutatea zilei: Noi avem un copac in clasa, copacul toamnei! Astazi ne vom juca cu acest copac (prezentarea copacului in fata copiilor).
Tranzitie: Calatoria unei frunze
II. ALA 1
Biblioteca Copiii au la dispozitie o serie de imagini (majoritatea este reprezentativa anotimpului toamna). Copiii trebuie sa selecteze imaginile
care reprezinta toamna, astfel sa reiasa multimea imaginilor de toamna.
Arta Copiii deseneaza in caietul personal pe modelul educatoarei o frunza de toamna cu o culoare corespunzatoare. Inainte de activitate se
reactualizeaza cunostintele copiilor privitor la culorile frunzelor in anotimpul toamna.
Joc de masa Copiii au la dispozitie o gama de articole de imbracaminte si incaltaminte. Ei trebuie sa selecteze imaginile corespunzatoare doar
articolele utilizate toamna.
La final, fiecare grup de copii prezinta celorlalti ceea ce au realizat la centre.
Tranzitie: Daca vreau sa fiu voinic, fac gimnastica de mic, 1, 2, 1, 2, grupa mica suntem noi.

III. Cunoasterea mediului


Se prezinta copacul ideilor-copacul toamnei intr-un limbaj accesibil copiilor. Il numim copacul toamnei pentru ca ramurile sale vor fi
reprezentative pentru toamna, simboluri pentru acest anotimp. Copiii se impart pe echipe-frunze rosii, galbene, portocalii, verzi
Ramurile copacului vizeaza urmatoarele cerinte:
-Fructe de toamna
4
-Legume de toamna
-Articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna
-Flori de toamna.
Echipele primesc jetoanele si trebuie sa le identifice pe acelea corecte si sa le puna pe ramura copacului corespunzator. Educatoarea urmareste
comportamentul copiilor care se implica, corectitudinea alegerilor. La final, ramurile sunt acoperite de jetoane si in semicerc se realizeaza o
analiza a intregului copac. Copiii sunt apreciati prin aplauze si mere rosii (buline).
Tranzitie: Sunt copacul toamnei, vantul sufla cu putere, imi scutur crengile de fructe, mi-au cazut toate frunzele si tare imi este frig (se repeta)
IV. Om si societate (Educatie pentru societate)
Se continua copacul toamnei astfel incat sa se realizeze o succesiune logica intre elemente.
-Fructe de toamna-analiza componentelor unui mar- exterior si interior
-Legume de toamna- de ce este important sa spalam legumele inainte de a manca? De ce ne spalam pe maini de fiecare data inainte de a manca?
-Articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna-de ce avem nevoie de haine groase? Ce s-ar intampla daca ne-am imbraca precum vara?
-Flori de toamna- cum ne comportam cu florile?
Copiii primesc recompensa fructe sectionate pe o farfurie.
IV.ALA2-recreativ - Joc de micare La cules de fructe. Suntem in livada bunicului (tipuri de mers) si avem pomi fructiferi. Culegem mere,
pere, prune (mainile sus, mainile jos in cos se repeta). Le punem in cos (aplecarea trunchiulu) si ne ducem sa le spalam foarte bine etc.
Etapele lectiei Strategii didactice Evaluare
Forme de Metode si Mijloace de T
Continutul invatarii
organizare procedee invatare
1.Moment Aerisirea salii de grupa; aranjarea mobilierului pentru munca pe
organizatoric grupuri. Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii
activitatii.

5
2. Captarea Salutul: Buna dimineata buburuze! Ma bucur ca ne revedem. Cum Frontal Explicatia Calendarul 2 Aprecieri
atentiei a fost cele doua zile libere pentru voi? Individual naturii verbale
Activitate de grup: Completam calendarul naturii. Ce imagine Observarea Jetoane
trebuie sa alegem? De ce alegem imaginea cu acest copac colorat? Problematizare Copacul
Daca ar fi fost iarna ce copac reprezentativ pentru panou alegeam? toamnei
Impartasirea cu ceilalti: Dar, de ce ne este draga toamna?
Noutatea zilei: Noi avem un copac in clasa, copacul toamnei!
Astazi ne vom juca cu acest copac (prezentarea copacului in fata
copiilor).
Tranzitie: Calatoria unei frunze
3.Anuntarea Copii, astazi noi vom vorbi despre anotimpul toamna, ce daruri Frontal Explicatia 1 Observarea
temei si primim de la acest anotimp : fructe, flori si legume. Foarte comportamen
obiectivelor important este si cu ceea ce ne imbracam toamna. Vom lucra in telor copiilor
echipe, acest lucru inseamna ca toata echipa contribuie la rezolvarea
sarcinilor si toata echipa primeste aplauze pentru ceea ce realizeaza.
4. Dirijarea Biblioteca Copiii au la dispozitie o serie de imagini (majoritatea Frontal Explicatia Imagini de 12 Aprecieri
invatarii este reprezentativa anotimpului toamna). Copiii trebuie sa selecteze Grup Observarea toamna verbale
imaginile care reprezinta toamna, astfel sa reiasa multimea Frunza
imaginilor de toamna. toamnei
Arta Copiii deseneaza in caietul personal pe modelul educatoarei Creioane
o frunza de toamna cu o culoare corespunzatoare. Inainte de colorate
activitate se reactualizeaza cunostintele copiilor privitor la culorile Jetoane

6
frunzelor in anotimpul toamna.
Joc de masa Copiii au la dispozitie o gama de articole de
imbracaminte si incaltaminte. Ei trebuie sa selecteze imaginile
corespunzatoare doar articolele utilizate toamna.
La final, fiecare grup de copii prezinta celorlalti ceea ce au realizat
la centre.
5.Fixarea Se prezinta copacul ideilor-copacul toamnei intr-un limbaj accesibil Frontal Problematizare Buline rosii 14 Aplauze
Continutului copiilor. Copiii se impart pe echipe-frunze rosii, galbene, portocalii, Exercitiul Copacul Apreciere
verzi.Ramurile copacului vizeaza urmatoarele cerinte: Grup individual toamnei verbala
-Fructe de toamna Joc de rol Jetoane cu Buline rosii
-Legume de toamna Copacul fructe,
-Articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna ideilor legume,
-Flori de toamna. flori, artile
Echipele primesc jetoanele si trebuie sa le identifice pe acelea de
corecte si sa le puna pe ramura copacului corespunzator. imbracamin
La final, ramurile sunt acoperite de jetoane si in semicerc se te
realizeaza o analiza a intregului copac. Copiii sunt apreciati prin
aplauze si mere rosii (buline).
Tranzitie: Sunt copacul toamnei, vantul sufla cu putere, imi scutur
crengile de fructe, mi-au cazut toate frunzele si tare imi este frig (se
repeta)

7
6. Asigurarea Om si societate Grup Explicatia Copacul 6 Aprecieri
retentiei Se continua copacul toamnei astfel incat sa se realizeze o succesiune Individual Problematizare toamnei verbale
si a logica intre elemente. Observatia Fructe Observarea
transferului -Fructe de toamna-analiza componentelor unui mar- exterior si sectionate comportamen
interior tului
-Legume de toamna- de ce este important sa spalam legumele
inainte de a manca? De ce ne spalam pe maini de fiecare data
inainte de a manca?
-Articole de imbracaminte si incaltaminte de toamna-de ce avem
nevoie de haine groase? Ce s-ar intampla daca ne-am imbraca
precum vara?
-Flori de toamna- cum ne comportam cu florile?
Copiii primesc recompensa fructe sectionate pe o farfurie.
7. Obtinerea Copiii primesc o fisa de lucru care insumneaza toate punctele atinse Frontal Explicatia Fisa de 6 Aprecieri
performantei anterior. Sarcina copiilor este sa incercuiasca articole de Individual Demonstratia lucru verbale
imbracaminte, sa coloreze copacul reprezentativ al toamnei (copac
cu frunze cazute), sa incercuiasca fructe si legume de toamna.
Sarcinile sunt explicate inainte si se realizeaza un exemplu de
rezolvare impreuna cu toti copii.

8
8.Evaluarea Evaluarea se realizeaza constant pe tot parcursul etapelor Individual Explicatia 2
progresului precendente. Elevii vor fi apreciati atat individual cat si ca parte Grup
realizat dintr-un grup.

9. Incheierea Joc de micare La cules de fructe Frontal Exercitiul 1 Aplauze


activitatii Educatoarea propune copiilor sa verbalizeze ceea ce le place cel mai
mult la anotimpul toamna. De asemenea, se solicita strangerea
materialelor utilizate (ucenicii educatoarei)

S-ar putea să vă placă și