Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Diana Nichita


Clasa: a VIII - a C
Modul: Planificarea carierei
Tema: Alegerile mele, interesele mele
Data: 8 mai 2008
Durata: 50 minute

Scopul leciei: Analiza modului n care interesele influeneaz alegerea activitilor

Obiectivul general: Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei


Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
s analizeze propriile alegeri prin prisma intereselor
s relaioneze interesele personale cu alegerea unor activiti
s identifice propriile interese pe baza similaritii cu tipurile de interese prezentate

Strategia didactic propus pentru a fi folosit


Mijloace/ Resurse :
fia de lucru: Alegerile mele, interesele mele
caietul dirigintelui, caietul elevilor,
Dicionarul elevului;
tabla,;

Metode i procedee
descrierea
explicaia
conversaia
problematizarea
Resurse bibliografice:
Vasile Marcu, Letiia Filimon,i un grup de colaboratori - Pedagogie i psihologie pentru formarea profesorilor Editura Universitii
din Oradea, Oradea, 2003;
Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) Consiliere i orientare ghid de educaie pentru carier, Editura Asociaia de
tiine Cognitive din Romnia, Cluj Napoca, 2004;
Daniela Slgean, Steliana Eliade (colectiv de autori) Consiliere i orientare pentru profesori dirigini i nvtori (auxiliar didactic
destinat ciclurilor primar, gimnazial i liceal), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007.

SCENARIUL DIDACTIC

Managementul i pregtirea psihologic a clasei (3 minute):


se noteaz absenele, se verific materialele;
se discut situaia la nvtur i disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o sptmn la alta);
se rezolv micile probleme dac e cazul;
elevii sunt informai c activitatea i va ajuta s-i identifice propriile interese, n funcie de care s fac propriile
alegeri.

Desfurarea activitii, propriu-zis (35 minute):


1. Le sugerez elevilor s i aminteasc o situaie n care au avut de ales ntre mai multe activiti colare sau extracolare (ca
de exemplu: alegerea unor discipline opionale, alegerea traseului nunei excursii de trei zile, participarea la diferite concursuri
Desfurarea sportive, vizionarea unor filme, citirea unor cri i aa mia departe).
activitii 2. Apoi, le mpart fia de lucru i le cer s noteze situaia la care s-au gndit, opiunile i alegerea pe care au fcut-o (ceea ce
au ales s fac). Le acord 10 minute pentru aceast activitate.
3. mpreun cu elevii voi ncerca s identificm motivele care contribuie la alegerea activitilor.
Se va introduce termenul de interese i voi prezenta descrierea tipurilor de interese (vezi Consiliere i orientare ciclul
gimnazial, la 5.1).
4. Voi cere elevilor s ncerce s identifice pe baza acestor descrieri tipul de interese care s-au manifestat n situaia descris
anterior i s noteze n fia pe care a primit-o fiecare.
Discuii Voi purta cu elevii o conversaie: (10 minute)
Cum pot influena interesele unei persoane alegerea unor anumite activiti?
De ce este important s ne cunoatem propriile interese?
La ce ne ajut cunoaterea acestora?
Cum ne putem dezvolta interesele pentru anumite activiti?

ncheierea (2 minute)
leciei: Le cer elevilor ca pentru ora urmtoare s-i ntocmeasc un mini-dicionar al ocupaiilor care i-ar interesa, pe care le tiu sau
despre care ar fi interesai s adune ct mai multe informaii.
Anun tema pentru ora urmtoare: Dicionarul ocupaiilor.

S-ar putea să vă placă și