Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
coala:
Clasa: a VII-a
Profesorul: Adriana Paul
Disciplina: Limba romn
Subiectul: Verbul
Tipul leciei: de actualizare a cunotinelor

Obiective operaionale
a) cognitive:
- s identifice verbele n diferite enunuri;
- s recunoasc categoriile gramaticale ale verbelor;
- s utilizeze adecvat formele verbale;
b) afective:
- s manifeste spirit de competiie i colegialitate;
c) relaionale i sociale
- s ntrein contacte amicale cu colegii.

Resurse:
a. procedurale
- strategii de nvare: activitatea frontal, activitatea n perechi, activitatea
independent.
- metode i procedee: conversaia, exerciiul, ciorchinele, explicaia,
problematizarea, nvarea prin cooperare, exemplul.
b. materiale: manualul, fie de lucru.
c. Resurse i managementul timpului:
- spaiu de lucru: sala de clas
- capaciti normale de nvare ale elevilor
- cunotinele lor anterioare;
- timpul: 50 minute.

BIBLIOGRAFIE:
Programa colar pentru clasa a V-a, Editor: Consiliul Naional pentru Curriculum din
cadrul Ministerului Educaiei Naionale, Institutul de tiine ale Educaiei
Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
Nicolae Eftenie, Introducere n metodica studierii limbii i literaturii romne, ed.
Paralela 45, 2001;
Elena Simionic, Fnica Bogdan, Gramatica prin joc, ed. Polirom, 1998;
tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, Editura Didactic i
Pedagogic, Bucureti, 1993

Tipuri de evaluare: coevaluarea, evaluarea formativ combinat.


Scenariul didactic

I.Asigurarea climatului (1') i verificarea temei (4) Se noteaz


absenele i se asigur cele necesare desfurrii activitii.Se controleaz tema
(prin sondaj, cu observaii i aprecieri, dup caz) i se poart discutii pe
marginea temei.
II. Captarea ateniei (4') elevilor pentru activitatea didactic ce urmeaz
se face pornind de la tema pentru acas.
III. Prezentarea noilor coninuturi i a sarcinilor de nvare (1')
Se anun i se scrie pe tabl titlul leciei, precizndu-se apoi obiectivele
operationale.
IV. Dirijarea activitii i obinerea performanei (24)
Elevii au la dispoziie 3 minute ca s-i noteze ce-i amintesc despre
verb, dup care vom realiza mpreun pe tabl o schem a verbului cu privire la
categoriile gramaticale ale acestuia, folosind metoda ciorchinelui.
Elevii vor primi urmtoarea fi de lucru, pe care vor lucra individual,
timp de 15 minute.
Fi de lucru - 1
Citete cu atenie textul:
,,A fost odat o ranc tnr, frumoas i spornic la treab,
Dumitrana. tia s cnte de nveselea pe oricine se apropia de dnsa. i era
sprinten i voioas.
Dar iat c un zmeu, care nu gsise nici o zmeoaic s-i fie nevast, c
toate erau urte, lenee i ciclitoare, se gndi s se nsoare cu o pmnteanc.
Auzind de frumuseea i vrednicia Dumitranei, acel zmeu i trimise tot felul de
daruri. Dar copila nici nu voia s-aud. i alese drept mire un flcu din satul
ei, numit Boldur. (Ioan Slavici)

1. Subliniaz cu o linie verbele la moduri personale i cu dou linii


verbele la moduri nepersonale.
2. Stabilete valorile morfologice ale verbului a fi din text.
3. Analizeaz morfologic i sintactic verbele subliniate.
4. Selecteaz din text dou perechi de antonime.
Se corecteaz frontal munca independent i se fac observaii privind
ortografia verbelor. Se poart discuii pe marginea textului (de ex. n ce gen
literar se ncadreaz 2 argumente; crei specii literare aparine - arg.). Se
continu schema verbului pe tabl, n timp ce elevii vor enumera i celelalte
categorii gramaticale.
n continuare, vor completa un careu cu diferite forme verbale, iar pe
verticala A-B vor descoperi numele unei pri de vorbire.
V. Asigurarea feedbackului i evaluarea (12')
Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii nvrii,
ntrirea fcndu-se treptat, prin aprecieri verbale.
Elevii vor completa spaiile punctate cu verbe potrivite de pe fia nr.2
Fi de lucru - 1
Citete cu atenie textul:
,,A fost odat o ranc tnr, frumoas i spornic la treab,
Dumitrana. tia s cnte de nveselea pe oricine se apropia de dnsa. i era
sprinten i voioas.
Dar iat c un zmeu, care nu gsise nici o zmeoaic s-i fie nevast, c
toate erau urte, lenee i ciclitoare, se gndi s se nsoare cu o pmnteanc.
Auzind de frumuseea i vrednicia Dumitranei, acel zmeu i trimise tot felul de
daruri. Dar copila nici nu voia s-aud. i alese drept mire un flcu din satul
ei, numit Boldur. (Ioan Slavici)

1. Subliniaz cu o linie verbele la moduri personale i cu dou linii


verbele la moduri nepersonale.
2. Stabilete valorile morfologice ale verbului a fi din text.
3. Analizeaz morfologic i sintactic verbele subliniate.
4. Selecteaz din text dou perechi de antonime.

Fia de lucru -2
Completai naraiunea de mai jos, scriind pe liniile punctate timpul trecut
potrivit al verbelor din paranteze.
ntr-o zi de toamn, (a ploua) ................ mrunt. Un cine vagabond (a
sta).................... la ua unui bloc i (a tremura)...................... de frig.
Cnd un locatar (a iei), (a intra) pe nevzute, n
hol. O tnr (a duce ).. gunoiul la ghen i (a lsa)
.ua ntrdeschis. Dulul (a observa)...........................i (a ptrunde)
.......................n apartament.
Peste puin timp, femeia, cu un teanc de farfurii n brae (a merge)
.n sufragerie. Ea (a pi).....................spre bufet, dar n secunda
urmtoare, toi locatarii (a auzi).........................un cumplit zgomot de vesel
spart. Cinele speriat (a sri)....................de pe canapea i femeia (a
urca) ....................... pe un scaun. Nu cobor dect atunci cnd soul ei (a
veni) ...........................de la serviciu.
Se face evaluarea frontal a fiei, purtndu-se discuii pe marginea ei.
Se noteaz elevii care au fost solicitai mai des la rspuns.
VI. Asigurarea reteniei i a transferurilor (4')
Tema pentru acas: Redacteaz o compunere n care s prezini venirea
iernii. Subliniaz verbele.
Se dau explicaiile necesare.