Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt:

Propuntoare:

Data:

Clasa: aIV-a

Aria curricular: Om i societate

Subiectul leciei: Romania in sec.20 si Romania in Europa

Tipul de lectie: Comunicare de noi cunotine

Durata: 50 minute

COMPETENE GENERALE:

2. Explorarea surselor relevante pentru a nelege fapte i evenimente din trecut i din prezent

3.. Utilizarea termenilor istorici n diferite situaii de comunicare

CLR: 1. Receptarea de mesaje orale n diverse contexte de comunicare

3. Receptarea de mesaje scrise n diverse contexte de comunicare

COMPETENE SPECIFICE:

2.1. Identificarea de surse istorice utiliznd o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de


informare i comunicare

2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiz a surselor pentru a identifica informaii variate

despre trecut

2.3. Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecinelor i a elementelor care s-au

schimbat sau nu ntr-o anumit perioad de timp

3.1. Recunoaterea unor termeni istorici n cadrul unor surse accesibile

3.2. Utilizarea corect a termenilor istorici accesibili n situaii de comunicare oral i scris

3.6. Manifestarea interesului pentru lectura literar i de informare

CLR: 1.1. Realizarea de deducii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil

1.4. Manifestarea ateniei fa de diverse tipuri de mesaje n contexte previzibile

3.2. Asocierea elementelor descoperite n textul citit cu experiene proprii

3.6. Manifestarea interesului pentru lectura literar i de informare

OBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe parcursul i la finalul leciei elevii vor fi capabili s:

O1- S rspund corect la ntrebrile recapitulative cu ajutorul informaiilor din maxim 2 ncercri;

O2- S completeze corect rebusul, folosindu-se de cunotinele proprii, din maxim o ncercare;

O3- S noteze n caiet ideile principale ale leciei, folosindu-se de ajutorul propuntoarei, n maxim 10 minute;

O4- S utilizeze corect termenii istorici n situaii de comunicare oral i scris din maxim 2 ncercri;

O5- S efectueze corect sarcina de lucru folosindu-se de cunotintele asimilate pe parcursul ore n maxim 5 minute.

Domeniul afectiv:
O1- S manifeste interes pentru lecie;

Domeniul psihomotor:

O1- S pstreze poziia corect a corpului n timpul scrierii;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia, povestirea, exerciiul, explicaia, problematizarea;

Mijloace didactice: tabla, video-proiector

Forme de organizare: frontal, individual;

SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare: aprecieri verbale, autoevaluare;

Forme de evaluare: formativa;

Bibliografie: manualul de clasa a-IV-a

SCENARIU DIDACTIC

Nr. Eveniment didactic Timp Coninutul instructiv- educativ Strategii didactice/ Eval.
Crt (Etapele activitii) Activitatea nvtoarei Activitatea elevilor Meto- Mijloa- Metode
de ce de
evaluare
1. Moment organizatoric 1 min -aranjez mijloacele didactice(video-proiector) +asculta cu atentie conver video- aprecieri
-rog copiii s-i scoat caietele de istorie pe banc. saia proiecto verbale
r
2. Reactualizarea 5 min Pentru inceput as vrea sa verific daca va mai amintiti cate ceva din Copiii prezinta interes pentru conver aprecieri
vechilor cunotine lectiile studiate anterior.De aceea am pregatit pentru voi in rebus foarte propunerea fcut. saia verbale
interesant si sunt curioasa sa vad daca veti gasi cuvantul cheie.
-voi afisa pe tabla o foaie de fleepchart care contine rebusul,cuvantul
cheie fiind Istorie
1.Marea Unire a avut loc in anul 1918 in timpul
regelui.....?)Ferdinand)
2.Unde s-a realizat Marea Unire la data de 27 martie? (Basarabia)
3.Cum se numea tabara condusa de Marea Britanie,Franta si Imperiul
Rus?(Antanta)
4.Victoriile importante au fost la Marasti,Marasesti si? (Oituz)
5.Puterile centrale cuprindeau Imperiul Austro-Ungar si Imperiul?
(german)
6.In timpul lui Carol I ,Dobrogea revine?(Romaniei)
7.Cum se numea familia regala germana din care provenea Carol I?
(Hohenzollern)

3. Captarea ateniei 4 min Dupa ce copiii au rezolvat rebusul corect le voi capta atentia prin Conver aprecieri
intermediul unor imagini sugestive cu personalitati importante din saia verbale
timpul regimului communist,dar si imagini care sunt reprezentative proble
Uniunii Europene.Acest lucru se va realiza pentru a usura sarcina -analizeaza imaginile matizar
elevilor de a anticipa subiectul abordat in cadrul orei de ea;
istorie.Imaginile vor fi urmatoarele:Nicolae Ceausescu,Regele
Mihai,Gheorhe G.Dej,stema partidului communist,Drapelul explica
UE,moneda Euro. ia
-le voi prezenta copiilor fiecare imagine si ii voi intreba daca le
recunosc.In cazul in care intampina dificultati voi veni in sprijinul lor.
4. Anunarea temei i a 2 min Dragii mei, astazi vom trece la o noua lecie numit Romania in Epoca Conver aprecieri
obiectivelor Contemporana ,in cadrul careia vom aborda 2 subiecte: Romania in saia verbale
secolul 20 si Romania in Europa.Este o lecie foarte frumoasa i sper ca explica
vei fi de acord cu mine pn la finalul orei. Am pregtit informaii ia
interesante aa c mi doresc ca voi s fii ateni i receptivi pentru a
nvaa i reine toate aceste lucruri. Am pregtit un proiect power-point,
pe care vreau s-l citim mpreun.
5. Desfurarea 30mi Se va pune power-point-ul pe care l vom citi mpreuna i vom scrie Conver aprecieri
activitii/ Dirijarea n ideile principale. Citesc i noteaz. saia verbale
nvrii/ Prezentarea Oglinda tablei
noului coninut Romania in Epoca Contemporana
A. Romania in secolul 20.
--Romania a fost organizata ca monarhie constitutionala,dupa Marea explica
Unire din 1918. ia

-Situatia din timpul celui de-al doilea Razboi Mondial ,a obligat


--Romania sa cedeze teritorii : -Basarabia si Bucovina de Nord-URSS
-Sudul Dobrogei-Bulgaria
Nord-Vestul Transilvaniei-Ungaria(care
revine Romaniei dupa 1941)
-Sub influenta Uniunii Sovietice Romania devine un stat dictatorial
communist .
-La 30 decembria 1947 Regele Mihai este obligat sa renunte la
tron,fiind inlocuit de Gheorghe Gheorghiu-Dej si apoi de Nicolae
Ceausescu.
-Intimpul regimului communism au fost inculcate drepturile oamenilor.
-Partidul communist este inlaturat in urma revolutiei din 1989
*dupa ce am scris prima parte a lectiei ii voi ruga pe copii sa sublinieze
cuvintele noi si sa le citeasca cu voce tare din manual.
B.Romania in Europa
-instaurarea democratiei
-Romania devine republica condusa de un presedinte
-In anul 1992 apare Uniunea Europeana ,iar Romania devine membra in
anul 2007.
-UE a adoptat un drapel,o moneda si un imn(Oda Bucuriei)
-UE cuprinde 28 de tari member.
-sediile UE se afla la Bruxells,Strasburg si Luxemburg
-In 2005 Romania face parte din NATO
* ii voi ruga pe copii sa sublinieze cuvintele noi si sa le citeasca cu voce
tare din manual.

6. Obinerea 6 min -copiii vor primi niste biletele pe care vor scrie calitatile unui bun -rezolva sarcina de lucru conver aprecieri
performanei/ cetatean european.In acelasi timp vor asculta imnul Europei propusa saia verbale
Asigurarea reteniei i
transferului
7. Evaluarea activitii/ 2 min Se fac aprecieri verbale i individuale. conver
Feedback saia

S-ar putea să vă placă și