Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

FLUTURAUL ISTEEL
DATA: 5. 04. 2017
EDUCATOARE: NICOARA NICOLETA
UNITATEA DE NVMNT: GRDINIA P.N. SUGAG
NIVEL: I (GRUPA MIJLOCIE)
TEMA ANUAL: ,,CND, CUM I DE CE SE NTMPL?
SUBTEMA: ,,MINUNATA LUME A INSECTELOR
TEMA ZILEI: ,,FLUTURAUL ISTEEL
FORMA ACTIVITII: ALA+ADE(DLC-povestirea educatoare+DS2-activitate
matematic)+ DEC-Educatie plastica+ ALA 2
TIPUL ACTIVITII: Formare i verificare de cunotine i deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual
DURATA: 1 ZI
SCOPURILE ACTIVITII:
Receptarea unui text povestit, exprimnd printr-un limbaj verbal corect mesajul acestuia;
Verificarea cunotintelor matematice privind pozitiile spatiale, culorile, numeralul ordinal,
nsuirea conceptului de numr natural;
Consolidarea unor deprinderi si abilitati de utilizare a spatiului plastic;
Dezvoltarea atentiei si a deprinderii de a executa deprinderi motrice de baza
ACTIVITI DE NVARE:
ADP: ntlnirea de diminea ,,Bun dimineaa, fluturasi !
Tranziii: Primavara! - cantec, Sa culegem floricele ! - joc cu text si cant
Rutine:,,Si eu pot sa ajut ! , Ma pregatesc pentru activitati!.
ALA 1: a) Art: ,,Flori pentru fluturi colorare imagine
b) Biblioteca: ,,Fluturasul Istetel decorare semne grafice
c) Stiinta: Fluturii la flori - labirint
ADE: DLC+D: Cei trei fluturai ( povestea educatoarei si matematica)
DEC: Fluturasii (pictura)
ALA 2: Fluturii la flori !- joc de miscare

ACTIVITI LIBER ALESE:


Art: ,,Flori pentru fluturi colorare imagine
Sarcini de lucru:
S coloreze fara a depasi conturul;
S utilizeze corect instrumentele puse la dispozitie;. .
Biblioteca: ,,Fluturasul Istetel-decorare semne grafice
Sarcini de lucru:
S uneasca punctele cu creionul pentru a obtine semne grafice;
S coloreze folosind culori vii.
Stiinta: Fluturii la flori- labirint
Sarcini de lucru:
Sa identifice drumul pana la flori;
Sa coloreze variant corecta a drumului.
OBIECTIVE OPERAIONALE:

ADE: DLC+ DS (Educarea limbajului+ Matematica)


O1- S descrie caracteristicile anotimpului primvara;
O2- S urmreasc linia povestirii concomitent cu prezentarea personajelor;
O3- S relateze ideile principale cu ajutorul imaginilor din poveste, respectnd ordinea
cronologic a evenimentelor;
O4- S recunoasca si sa denumeasca culorile;
O5- S identifice poziia unui obiect ntr-un ir dat utiliznd numeralul ordinal;
O6- S identifice pozitiile spatiale (sub, deasupra, dupa);
DEC (Educatie plastica)
O7- S alterneze culori pentru a decora spatiul plastic;
O8- S analizeze lucrrile finale, argumentnd opinia exprimat.
ALA 2:
O1- S-si coreleze miscarile in functie de sarcinile jocului ;
O2- S participe cu interes la joc pastrand ordinea si disciplina.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: Povestirea, expunerea, observaia, conversaia, explicaia, demonstraia,


exerciiul, problematizarea, benzile desenate, explozia stelara, turul galeriei, jocul.
Material didactic: Cutie cadou, scrisoare, foi cu labirint, creioane colorate, plane cu
imagini din poveste, flori decupate, stelute carton, siluete cu fluturasi din carton colorat,
acuarele, erveele umede, fee zmbitoare, recompense fluturai.

BIBLIOGRAFIE:
Aplicarea noului curriculum pentru educaie timpurie o provocare?, Editura
Diana, Bucureti;
Laborator precolar Ghid metodologic, Ediia a II-a revizuit, Liliana Ezechil,
Mihaela Pii Lzrescu, Editura V&I Integral, Bucureti, 2002
Educaia timpurie ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului precolar ,
-Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenua Ttaru (coordonatoare), Editura
PARALELA 45, 2009
Basme, poveti, povestiri culegere; Ioana Greabu Ed.Didactic i Pedagogic
R.A., Bucureti 1995
Activiti matematice n grdini- Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Editura ASS-
1995
Metode interactive de grup- ghid metodic, Silvia Breden, Elena Gongea, Georgeta
Ruiu, Mihaela Fulga, Ed. Arves 2002
www.didactic.ro
ntlnirea de diminea:

Conform proverbului : Ziua bun se cunoate de diminea!, grupa Buburuzelor ncepe ziua
cu ntlnirea de diminea!
Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit !
In cerc sa ne adunam,
Si frumos ne salutam !!
Bun dimineaa, fluturasi!
Ma bucur sa ne revedem si astazi !
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata, copiii !!!
- Buna dimineata, doamna educatoare !

Aezai n semicerc/ cerc, copiii se salut apoi facem prezena. Dup notarea
prezenilor i absenilor, se poart o scurt discuie despre anotimpul n care ne aflm, despre
starea vremii din ziua respectiv i un copil completeaz calendarul naturii cu simbolurile
corespunztoare.
Noutile zilei: Copiii sunt anunai c avem invitai care vor s observe ce fac copiii
ntr-o zi la grdini, cum se joac, ce au nvat, ce le place s fac...Copiii afl activitile
care se vor desfura pe parcursul zilei(vor continua discuiile despre insecte, discuii purtate
de la nceputul sptmnii).
Copiii sunt invitai s observe imaginile expuse la centrul tematic unde, pe lng
imagini vor mai descoperi o cutie mare si un plic langa. Se deschide plicul i se citete
scrisoarea.

Dragi copii,
Eu sunt Flutursul Istetel !. Am fost mai devreme la grdinita voastr dar voi, copiii, nu
erai ajuni la grdini. Am vzut ce frumos ai mpodobit grdinia i sala voastr de grupa,
special pentru venirea mea ! Am vrut s m joc i eu astzi cu voi dar, fiindc nu v-am gsit,
v-am lsat o cutie cu multe surprize i v rog pe voi s v jucai cu ele. Am aflat c ai nvat
multe lucruri interesante despre prietenele mele insecte iar astzi Fluturaii vor s fie
vedetele zilei ! Pentru nceput v-am pregtit un joc foarte frumos la centrul ,,Art, unde veti
realiza niste flori dragute cu care va veti juca mai tarziu. La centrul ,,Biblioteca v rog sa
ma decorati cat mai frumos cu semne grafice, deoarece ne vom revedea mai tarziu in
activitate. Iar la sectorul Stiinta va trebui sa descoperiti drumul meu spre flori, acesta
fiindu-va util in jocul de mai tarziu.
Vei mai gsi n cutie multe alte surprize pe care le vei descoperi pe rnd cu ajutorul
doamnei voastre educatoare.
Cu drag, al vostru...Istetel !!
Se stabilete titlul zilei : Fluturaul Isteel !
Se poart o scurt discuie despre anotimpul primvara, despre insecteApoi copiii
ncep s descopere surprizele Fluturaului Isteel !
Fiecare copil i va alege singur centrul de interes unde dorete s lucreze. n timpul
activitii pe centre de interes voi supraveghea activitatea desfurat n fiecare centru dndu-
le explicaiile necesare copiilor.
Dup ce sarcinile de lucru au fost ndeplinite, invit copiii s viziteze fiecare centru
pentru a observa ce s-a realizat.
Tranziie: 1,2,1,2, Cte unu-n pas vioi, Braele le ridicm, Minile le fluturm, Ca fluturaii
zburm i spre ap/ baie ne ndreptm! pe melodia cntecului Ne jucm, ne jucm!
Dup ce copiii se ntorc de la baie i au but ap, i invit n sala de grup unde ii invit
sa descopere ce ne-a mai pregatit Fluturasul Istetel. Din cutie scot plansele pentru Cei trei
fluturai. Povestesc n timp ce verific/ pun intrebari legate de pozitii spatiale, numeral
ordinal, culori. La finalul activitii stabilim mesajul acestei poveti, ne reamintim titlul i
ideile principale, cu ajutorul metodelor active: explozia stelara si benzile desenate.
Tranziie: Sa culegem floricele- joc cu text si cant
Ne ntoarcem pe scaunele i observm aparitia unui fluturas.
Istetel i invit s realizeze i ei unul asemanator.

Copiii intuiesc materialul de lucru, analizm mpreun plana model, modul de lucru,
demonstrez modul de lucru i dup ce m asigur c au neles cum s realizeze lucrarea, le
urez Spor la treab! Copiii picteaza aripile gata decupate, in culori cat mai vesele, cu ajutorul
degetelelor.

Se reamintete tema zilei Fluturaul isteel.


Rutin: ,,Si eu pot sa ajut, Ma pregatesc pentru activitati
ADE: DLC+ DS

EVENIMENTE OB CONTINUT STIINTIFIC METODE MATERIAL


DIDACTICE SI DIDACTIC
PROCEDEE
Organizarea Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a
activitii activitii:
-aerisirea slii de grup;
-amenajarea spaiului de desfurare a activitii;
-pregtirea materialului demonstrativ i
distributiv;
-introducerea copiilor n sala de grup.

Captarea Se realizeaz la sfritul ntlnirii de diminea, Observaia Cutie cu


ateniei prin observarea surprizelor pregtite n sala de Explicaia surpize
grup i prin citirea scrisorii de la Fluturaul
Isteel.

Anunarea temei Dup citirea scrisorii, mpreun cu copiii se va Explicaia Scrisoarea


i a obiectivelor stabili tema zilei: ,, Fluturaul Isteel; Fluturaul
- Pentru a-i mulumi Fluturaului Isteel pentru Isteel
surpriza fcut, ncercm s coloram flori pentru
fluturi, de care ne vom folosi la ALA 2, il vom
decora pe Istetel, vom deslusi drumul catre flori,
prin rezolvarea labirintului, in scopul de a ne usura
noua munca, la jocul de miscare de la ALA 2.
Vom asculta povestea Cei trei fluturai, ne vom
reaminti culorile, pozitia obiectelor si numerele,
iar apoi vom picta fluturasi cu degetelele. La final,
ne vom juca un joc dragut.

Reactualizarea O1 Purtm o scurt discuie despre anotimpul Conversaia


cunotinelor primvara:
-Cum este vremea afar? Ce anotimp a sosit?
-Ce se ntmpl cu insectele?
-Ce insecte cunoatei voi?

Desfurarea ALA 1 Explicaia Foi desen


propriu-zis a ndrum copiii spre centrele deschise. Creioane
activitii Copiii observ materialele puse la dispoziie, li se Exerciiul colorate
explic ceea ce au de fcut.
Fiecare copil i alege centrul de activitate n
cadrul cruia vrea s lucreze.
-La centrul ,,Art coloram flori pentru fluturasi.;
-La centrul ,,Biblioteca il veti decora pe Istetel.
-La central Stiinta vom identifica drumul
fluturilor la flori.
Dup ce sarcinile de lucru au fost ndeplinite,
invit copiii s viziteze fiecare centru pentru a
observa ce s-a realizat.

Tranziie :Primavara;
Rutin:Singurel m ngrijesc!

Domeniul Limb i Comunicare+ Domeniul


Stiinta (Activitate matematica)
Fluturaul Isteel are o poveste foarte frumoas
pentru voi: Explicaia
Folosindu-m de plansele descoperite n cutia cu
surprize, voi relata povestea. Povestirea
O2 Dup fiecare idee principal din poveste, ma voi
opri si voi pune intrebari legate de matematica.
-Trei prieteni fluturai, unul alb, unul galben si Exercitiul Planse
unul rou, se jucau pe cmpie, intr-o frumoasa zi
de vara, de-a prinselea, zburnd din floare n
floare. Fluture alb
- Cati fluturasi erau ? R: 3 Fluture galben
-Vine ploaia i fluturaii ncearc s se ascund Fluture rosu
undeva, s nu le ude ploaia aripioarele.
- Cate aripioare are fluturasul ? R: 2 Crin alb
-Roag un crin alb s i primeasc sub petalele
lui, dar acesta l primete doar pe cel alb, care are
aceeai culoare ca i petalele lui.
O4 - Ce culoare avea crinul ? R: alba
O6 - Unde vroia fluturasul sa se adaposteasca ? R: sub
petalele lui.
-Fluturaul alb refuz i zboar mai departe cu
prietenii si.
-ntlnesc o lalea galben i o roag s i
adposteasc de ploaie. Lalea galbena
O4 - Ce culoare are laleaua ? R: galbena
-Laleaua l primete doar pe fluturaul galben,
dar acesta refuz i pleac mai departe cu prietenii
si. Explicaia
O5 - A cata floare intalnita era laleaua ? R: a doua
-Roag apoi un mac rosu s i ascund de ploaie, Observaia
dar i acesta l primete doar pe fluturaul care are
aceeai culoare ca i el. Exerciiul Mac rosu
O4 - Care este fluturasul primit de mac ? R: cel
rosu/al treilea
-Fluturaul rou refuz s i lase prietenii in
ploaie i prefer s zboare n continuare cu ei prin
ploaie n cutarea unui adpost! Expunerea
- Care sunt ceilalti prieteni ai fluturasului rosu ? R:
fluturasul alb si cel galben.
- Cati fluturasi prieteni sunt ? R: 3
-Ce culoare au aripioarele lor? R: albe, galbene si
rosii
- Pe unde zboara cei trei fluturasi ? R: deasupra
florilor
-Soarele a vzut de dup un norior ct de mare
era prietenia dintre fluturai i a ieit repede de
dup nor, iar ploaia s-a oprit! Soare
O6 - Unde era ascuns soarele ? R: dupa un nor. Norisor
Soarele a uscat aripioarele fluturailor i le-a
nclzit trupurile! Toi trei fluturaii au zburat apoi
spre cas!
Prin mimic i gestic voi reda starea sufleteasc
a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal
voi ncerca s creez o atmosfer propice captrii
ateniei copiilor asupra ordinii n care apar
personajele n aciunea desfurat n povestire.
Obtinerea Descopr nc o surpriz din partea Fluturaului Expunerea Stea mare
performantei Isteel: o stea galbena mare si cinci stelute mici. Aprecierea 5 stelute mici
Copiii sunt asezati in semicerc. Expunerea
Pe covor, expun steaua mare pe care lipesc
fluturasul confectionat de copii la sectorul
Biblioteca, precum si stelutele mici cu
urmatoarele intrebari: CE ?, CINE ?, UNDE ?, DE Explozia
CE ?, CAND ?.. Cinci copii din grupa, extrag cate stelara
o intrebare.
Fiecare copil din cei cinci isi alege cate trei colegi,
organizandu-se, astfel, in cinci grupuri care vor
coopera in elaborarea intrebarilor, pe baza Exerciiul
intamplarilor din poveste.
Dupa expirarea timpului de gandire (5 minute),
copiii revin in semicerc in jurul stelutei mari si
comunica intrebarile pe care le-au compus, fie de
catre un reprezentant al grupului, fie individual, in Conversatia
functie de potentialul grupului.
Copiii celorlalte grupe raspund la intrebari sau
formuleaza intrebari la intrebari.
Se apreciaza intrebarile copiilor, efortul acestora
de a alcatui intrebari corecte, precum si modul de
cooperare si interactiune.
Posibile intrebari ale copiilor:
CE se jucau cei trei fluturasi?
CE anotimp era?
CE a facut soarele, vazandu-i pe fluturasi atat de
uniti ?
CINE sunt personajele principale ale povestii ? Exercitiul
CINE a cautat primul adapost ?
UNDE zburau cei trei fluturasi?
UNDE se jucau cei trei prieteni ?
UNDE au vrut sa se adaposteasca ?
DE CE nu i-au primit florile pe fluturasi sub
petale?
DE CE nu s-a adapostit fiecare fluturas sub cate o
floare ?
CAND se petrece actiunea?
CAND a venit ploaia de vara ?
Atrag atenia asupra exprimrii n propoziii corect
formulate gramatical.
Voi nota fiecare tip de intrebare cu alta culoare pe
flipchart.
Vom desprinde morala:

Dragi copii, nu uitati ca atunci cand sunteti uniti,


intre frati sau intre prieteni, veti reusi sa depasiti
greutatile impreuna. Iar Lui Dumnezeu ii plac
oamenii care se iubesc si se ajuta intre ei,
intinzand binecuvantarile Sale asupra lor- si nu
cei ce cauta binele pentru ei, necontand ce se
intampla cu ceilalti.

Evaluare Fluturasul Istetel, copii, doreste acum sa-i Demonstratia


demonstram ca stim si desena frumos. Benzi
O3 Cu ajutorul benzilor desenate, vom realiza desene desenate Creioane
asezate in ordine cronologica prin care trebuie sa colorate
prezentam activitatea celor trei fluturasi din Foi care
poveste. Copiii observa si analizeaza continutul reprezinta
povestii. Atentie ! Benzile desenate au doua parti: Observatia benzile
una desenata si cealalta scrisa, iar la partea scrisa,
in bule sau in ovale, voi nota eu textul dictat de
voi. Nu uitati, trebuie sa respectati ordinea
evenimentelor din poveste.
Folositi in text cuvintele: fluture, crin, lalea, mac,
zboara, norisor, ploaie, soare.
Timpul de lucru este de 10 minute.
La final se apreciaza benzile desenate, urmand sa
fie expuse.
Incheierea Se fac aprecieri asupra modului de participare a Explicatia Fete
activitatii copiilor la activitate. n semn de mulumire, de la Conversatia zambitoare
Fluturaul Istetel primesc fete zambitoare.

Tranzitie: Sa culegem floricele- joc cu text si cant.

Ne vom prinde de maini intr-un cerc, cantam si imitam culesul florilor, facand
pasi inainte si inapoi....
DEC- Educatie plastica

EVENIMENTE OB CONTINUT STIINTIFIC METODE MATERIAL


DIDACTICE SI DIDACTIC
PROCEDEE
Organizarea La rentoarcerea n sala de grup copiii se aeaz
activitii la masute

Captarea Se realizeaza prin reamintirea povestii pe care Cutie cu


ateniei tocmai am parcurs-o. surprize
De asemenea, Fluturasul Istetel va multumeste
tare mult pentru tot ce ati facut pana acum, drept Fluturasi
dovada, v-a pregatit inca o surpriza: scot din cutie cartonati
fluturasii cartonati.
Anunarea temei Cu ajutorul degetelelor vom realiza fluturai Acuarele
i a obiectivelor multicolori, asemeni celor din povestea noastra.
Desfasurarea Recunoaterea materialelor necesare lucrului:
propriu-zisa a Se realizeaza intuirea materialului.
activitatii Explicarea i demonstrarea modului de lucru: Demonstratia
Explic i demonstrez modul de lucru: aripioarele
fluturelui sunt decupate deja , copiii urmand sa le
picteze cu ajutorul degetelelor!
Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai Explicatia Fluturas
minii cartonat
nainte de a ncepe lucrul, facem cteva exerciii Acuarele
pentru nclzirea muchilor mici ai minii:
nchidem i deschidem pumnii! Plou! Tun! A
ieit Soarele!...
Realizarea lucrrii de ctre copii: Exercitiul
Urez spor la treab copiilor. Atrag atenia asupra
unei inute corecte la masa de lucru, ofer ajutor
celor care au nevoie. Copiii aleg culorile care le
O7 plac si cu ajutorul degetelelor le aplica pe aripile
fluturaului ! Exercitiul
Evaluare O8 Cu lucrarile voi realiza o miniexpozitie in fata Conversatia Lucrarile
clasei. Turul galeriei copiilor
Vom face comentarii pe baza lor si le vom aranja
pe masuta.
Pentru a ne destinde un pic le voi cere copiilor sa
cantam un cantecel.
Incheierea Voi face aprecieri generale si individuale asupra Expunerea
activitatii modului de lucru si a comportamentului copiilor
pe tot parcursul activitatii. Le voi oferi stimulente/
recompense
ALA 2- Fluturii la flori- joc de miscare

EVENIMENTE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII


DIDACTICE DIDACTICE
Moment Crearea unui spaiu ct mai larg pentru desfurarea colectivului de
organizatoric copii.
Anuntarea temei Urmeaza sa ne jucam impreuna un joc de atentie si miscare, pe care il
veti indragii, cu siguranta.
Jocul se numeste: Fluturii la flori !
Desfasurarea Jocul se va desfasura cu ajutorul florilor colorate la sectorul Arta. Copiii Explicatia
jocului vor fi fluturi, iar scaunelele, flori.
Voi lipi florile pe spatarul scaunelelor (care vor fi cu unul mai putin Expunerea
decat numarul fluturilor/ copiilor), apoi voi aranja scaunelele intr-un
cerc. Copiii/fluturii se vor aseza pe scaunele/flori. La semnalul unui alt Jocul
fluture, pozitionat in mijlocul florilor/ scaunelelor, care striga: Fluturii la
flori !, trebuie sa zboare toti fluturii de pe floarea initiala, spre o alta
floare. Un fluture va ramane intotdeauna fara floare si va primi o mica
pedeapsa.
Nu avem voie sa ne impingem sau sa se aseze doi fluturi pe o floare.
Pentru a vedea daca toti copii si-au nsusit regulile jocului vom
desfasura un joc de proba. Daca este nevoie explicatiile vor fi reluate. Demonstratia
Jocul continua in acelasi ritm, cat timp copiii prezinta interes
Incheierea Se fac aprecieri individuale privind modul de executie al jocului si a Conversatia
activitatii starii de spirit traita de copii in timpul desfasurarii acestuia.
ANEXE

POVESTEA CELOR TREI FLUTURAI

Trei fluturi, buni prieteni, se jucau pe cmpie, ntr-o frumoas zi de var;


unul avea aripile albe, cellalt galbene, iar aripile celui de-al treilea erau roii.
Ai fi zis c-s trei flori vii, care se leagn pe florile de pe cmpie. Dar iat c, n
vreme ce fluturii se jucau de-a prinselea, se porni deodat o ploaie repede de
var.
Cei trei fluturai se grbir s-i caute un adpost. ntlnir n drum un
crin alb, care-i cltin floarea sub picturile de ploaie.
- Floare frumoasa, primete-ne sub petalele florii tale! Noi suntem mici i
aripile noastre-s tare gingae, picturile grele de ap ni le distrug.
-Suntei prea muli, le rspunse crnul. Eu a putea primi numai pe fluturele alb,
care seamn cu mine ca un frate cu sora lui. Ceilali doi mergei mai departe i
cutai-v adpost!
Dar fluturele alb zise prietenilor si:
- S zburm mai departe! Mai degrab voi lupta cu ploaia, dect s m despart
de voi!
i fluturaii au pornit mai departe toi trei, sub ploaia nendurtoare. n calea
lor zrir o lalea galben.
-Drag lalea, adpostete-ne n csua florii tale! Dac ne alungi, vom muri sub
ploaia asta rece i repede.
-Suntei prea muli, le rspunse i laleaua. Tu, frumosule fluture galben, rmi la
mine, dar ceilali s-i caute de drum!
Fluturele galben ns i rspunse, ca i fluturele alb i iar zburar toi trei
mai departe, suprai i plouai.
i iat c-n faa lor se ivi un mac rou, cu petale mari i strlucitoare. L-
au rugat si pe mac s-i primeasc, fiindc li s-au fcut aripioarele grele de ploaie
i abia mai puteau zbura.
- Nu v pot primi pe toi; s rmn doar fluturele rou! Ceilali doi mergei i
v cutai alt adpost!
ns nici fluturele rou nu voi s se despart de prietenii si i o luar iar
toi la drum. Le era frig i aripioarele lor nu mai erau aa de frumoase i
strlucitoare, dar ei erau fericii i mndri, cci cunoscuser puterea adevratei
prietenii. Soarele, care vzuse de dup nor ct de buni prieteni erau cei trei
fluturai a vrut s i ajute i a ieit repede de dup nor. A oprit ploaia i a trimis
razele sale calde peste fluturai. Aripioarele acestora s-au uscat iar trupul lor s-a
nclzit! Toi trei au zmbit ctre Soare i i-au mulumit, zburand fericiti spre
casa!
Dragi copii,
Eu sunt Flutursul Istetel !. Am fost mai
devreme la grdinita voastr dar voi, copiii,
nu erai ajuni la grdini. Am vzut ce
frumos ai mpodobit grdinia i sala voastr
de grupa, special pentru venirea mea ! Am
vrut s m joc i eu astzi cu voi dar, fiindc
nu v-am gsit, v-am lsat o cutie cu multe
surprize i v rog pe voi s v jucai cu ele.
Am aflat c ai nvat multe lucruri
interesante despre prietenele mele insecte iar
astzi Fluturaii vor s fie vedetele zilei !
Pentru nceput v-am pregtit un joc foarte
frumos la centrul ,,Art, unde veti realiza
niste flori dragute cu care va veti juca mai
tarziu. La centrul ,,Biblioteca v rog sa ma
decorati cat mai frumos cu semne grafice,
deoarece ne vom revedea mai tarziu in
activitate. Iar la sectorul Stiinta va trebui sa
descoperiti drumul meu spre flori, acesta
fiindu-va util in jocul de mai tarziu.
Vei mai gsi n cutie multe alte surprize
pe care le vei descoperi pe rnd cu ajutorul
doamnei voastre educatoare.
Cu drag, al vostru...Istetel !!

S-ar putea să vă placă și