Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 02.04.2008
GRUPA PREGTITOARE: TWEETY
Efectiv: 20 copii
GRDINIA FLOARE DE COL BRAD
EDUCATOARE: MIHAELA FURDEAN

NIVELUL II 5-7 ANI


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie plastic
TEMA: n lumea povetilor
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi i deprinderi
FORMA DE REALIZARE: pictur pe diferite suprafee ( sticl, gresie,
suprafee tratate cu gri, orez, coji de ou)
SCOPUL ACTIVITII:
Consolidarea deprinderii de organizare a compoziiei plastice i de
redare expresiv a unor obiecte i personaje din lumea povetilor, stimularea
imaginaiei creatoare, cultivarea sensibilitii i a gustului pentru frumos.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
cognitiv- informaionale
- s ilustreze prin desen i pictur reprezentri subiective despre personajele
din poveti utiliznd tehnicile cunoscute;
- s foloseasc elemente de limbaj plastic specifice;
- s organizeze un spaiu plastic prin mbinarea culorilor, a tonurilor i
nuanelor acestora;

1
-s utilizeze spaiul plastic ntr-o lucrare echilibrat i expresiv;
psiho- motorii
-s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o bun
coordonare oculo-motorie;
-s utilizeze corect instrumentele de lucru.
afective
- s analizeze critic i autocritic lucrrile baza criteriilor stabilite;
-s iubeasc frumosul din art.
METODE PROCEDEE: conversaia, explicatia, exercitiul, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: plane, coli de carton de diferite dimensiuni,
pensule, acuarele, sticl, faian, plci de ipsos, gri, orez, coji de ou,
machete de ipsos, carioca, chevalet, diplome.
BIBLIOGRAFIE:
Boneag, Maria Educaie plastic ghid metodic pentru
nvmntul precolar, Editura Tehno-Art, Petroani, 2002;
Breben, Silvia, Gongea ,Elena, Ruiu, Georgeta ,Fulga, Mihaela
Metode interactive de grup ghid metodic, Editura Arves, 2007;
Lespezeanu, Monica Tradiional i modern n nvmntul precolar
-o metodic a activitilor instructiv-educative, Editura Omfal Esenial,
Bucureti, 2007.
*** Orientri metodice privind aplicarea programei activitilor
instructiv-educative n grdinia de copii, Editura coala Glean,
Galai, 2006, pag. 13-24.,
*** Programa activitilor instructiv educative n grdinia de
copii, Editura V&INTEGRAL, Bucureti, 2005;

2
EVENIMENTUL CONINUTUL TIINIFIC STRATEGIA EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTIC INSTRUIRII
(metode, procedee (instrumente i
i mijloace) indicatori)
Organizarea Asigurarea condiiilor necesare
activitii desfurrii activitii. Conversaia
Pregtirea materialelor.
Captarea ateniei Copiii, povestitorul despre care Conversaia
am vorbit la activitatea de
educarea limbajului ne-a lsat i o
scrisoare i mai multe materiale.
O s v citesc scrisoarea pe care
ne-a lsat-o povestitorul. Dragi Explicaia
copii de la grupa pregtitoare
Tweety, v invit s participai la un -plic cu
concurs de desene i picturi scrisoare
intitulat n lumea povetilor. Eu
tiu c n aceast grup sunt
precolari care au obinut premii i
la alte concursuri de desen, deci Exerciiul
suntei pictori/desenatori iscusii.

3
Intuirea Haidei s descoperim mpreun Conversaia Evaluarea
materialului materialele pe care ni le-a lsat formativ
povestitorul, pe care le-am aezat Exerciiul
deja pe msue. Dup ce
denumesc succint materialele se Explicaia
aeaz fiecare la colectivul la care - plane, coli de
carton de diferite
ar dori s picteze/ deseneze.
dimensiuni, pensule,
Anunarea Cu materialele pe care le avem pe acuarele, sticl,
activitii/temei i msue vom desfura activitatea faian, plci de
ipsos, gri, orez, coji
a obiectivelor plastic cu tema n lumea
de ou, machete de
povetilor. Cu picturile i ipsos, carioca,
chevalet,
desenele realizate vom organiza o
expoziie, cele mai frumoase
frumoase lucrri vor fi premiate cu
premii i diplome. Premiile i
diplomele se gsesc n acest
plic(se prezint plicul).

Dirijarea nvrii nainte de a ncepe s pictm a Explicaia Evaluare


Analiza temei dori s discutm puin despre tema sumativ
concursului n lumea povetilor.
Cnd spunn lumea povetilor-la
ce v gndii voi? (la povetile

4
cunoscute, la personaje, la
ntmplrile povestite, la locul Conversaia
unde se petrece aciunea). De
exemplu dac cineva dintre voi se
gndete la Alb cazpada i cei 7
pitici, ce va picta (desena)?(csua Evaluare
piticilor, masa cu vesela specific- sumativ
mic, pdurea n care lucrau
piticii, Alba ca zpada, cei 7
pitici, mama vitreg, pieptenele
otrvit, cingtoarea, mrul otrvit,
prinul, balul de la palat etc.) Se
enumer elementele din alte
poveti care pot constitui tema
leciei. Fiecare dintre voi i va
alege alt poveste. Se enumer
mai multe titluri. Eu voi trece pe la
fiecare colectiv i voi discuta cu
voi despre tema aleas.
Explicarea temei Precizri metodice:
-se atrage atenia asupra
rapoartelor de proporie: obiectele Explicaia
din apropiere-primul plan-vor fi
mai mari, cele din deprtare-
planul II vor fi mai mici.
Elementele care compun scena din
povestea aleas vor fi dispuse pe Conversaia

5
toat suprafaa spaiului, foii. Se
vor utiliza culori care s redea
realitatea: personajele pozitive,
bune, cinstite, frumoase vor fi
reprezentate de culori calde Explicaia
(galben, roz, rou, portocaliu,
personajele negative care sunt
urte, rele vor fi reprezentate prin
culori reci (albastru nchis, gri
nchis, violet). Vor fi premiate
lucrrile care respect tema,
acurateea-lucrarea curat,
ordonat, originalitatea i bogia
cromatic.
Exerciii de Se execut cteva exerciii de Exerciiul
nclzire a nclzire a muchilor mici ai
muchilor mici ai minii.
ai mnii 1. Morica nainte - napoi
2. nchidem i deschidem pumnii
3. Cntm la pian
4. Ne splm pe mini
5. Scuturm minile
Obinerea Dau semnalul de ncepere a Evaluare
performanei lucrrii. Copii i aleg instrumen- formativ
Executarea temei tele de lucru. Eu i voi suprave- continu
de ctre copii ghea n timp ce realizeaz tema, i
voi ajuta, dac este cazul. Voi Exerciiul

6
acorda sprijin pentru alegerea
temei. Voi urmri utilizarea
corect a instrumentelor, utilizarea
culorilor, dispunerea elementelor Conversaia
n spaiul plastic, poziia corect a
corpului n timpul lucrului.
Dac un copil a terminat lucrarea
poate s participe la alt grup s-i
ajute pe colegii si.
Evaluarea a) ncetarea lucrului cu 3-5
minute nainte de ncheierea Conversaia
activitii anun copiii s se
apropie de finalul activitii. Explicaia
Fiecare echip i va aeza Evaluare
lucrarea la expoziie pe panourile Turul galeriei Individual
pregtite. Copiii rmn n picioare
cu faa la panourile cu lucrri la o
distan apreciabil (nu foarte
apropiat) i observ
picturile/desenele. Observaia
b) Analiza lucrrilor se face
pentru fiecare grup n parte.
Povestitorul mi-a lsat o dat cu Explicaia
scrisoarea i criteriile dup care
trebuie s analizm picturile: Evaluare
respectarea temei; Frontal
numrul elementelor

7
povetii, mai multe, mai puine
elemente;
acurateea - dac lucrarea
este curat, are aspect plcut;
originalitatea lucrrii - nu a
copiat ideile altor colegi; Conversaia

bogia cromatic culorile


folosite-le denumim i le denumim -panouri
calde reci
Se stabilesc picturile cele mai
frumoase, se acord premii i
diplomele trimise de povestitor.

ncheierea Aprecieri generale i individuale Expunerea


activitii privind activitatea, gradul de
realizare a temei, comportamentul
copiilor.

S-ar putea să vă placă și