Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.11.2013

Clasa: a VIaA

Profesor consilier: Ivan Gabriela

Disciplina: Consiliere i orientare

Tema: nva s priveti mai departe!

Scopul activitii: dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei

Competene specifice:

4.1. s utilizeze n contexte adecvate termenii de munc, ocupaie i carier;

Competene derivate:

C1: cunoaterea calitilor necesare pentru practicarea anumitor meserii/ocupaii;

C2: dezvoltarea capacitii de autoevaluare i evaluare obiectiv n realizarea proiectului individual;

C3: stimularea interesului pentru pregtirea colar n vederea practicrii unei meserii pe viiitor;

C4: buna colaborare n cadrul grupului de lucru;

C5: comunicarea deschis verbal i nonverbal;

C6: definirea termenilor de: munc, ocupaie, carier

Metode i procedee: conversaia, explicaia, reflecia, imageria dirijat, expunerea

Mijloace de nvmnt: fie de lucru, tabla, creta, coli, flip-chart, postit-uri

Forma de organizare a colectivului: individual, pe grupe , frontal

Bibliografie:

***, Managementul vieii personale- Ghid metodologic pentru predarea disciplinei opionale Managementul
vieii personale, 2010

Daniela Clugru, Dirigenia i consilierea, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 2004

Adriana Bban, Consilierea educaional- Ghid metodologic pentru orele de dirigenie i consiliere, Cluj-
Napoca, 2001

http://www.miscareapopulara.eu/wp-content/uploads/2013/09/Clasa-VI-A5.pdf
Etapele Timp Comp. Activitatea Activitatea Metode i Mijloace de Forme de Evaluare
activitii deriv. consilierului elevilor procedee nvmnt organizare

1.Momentul 2 Asigur atmosfera Elevii ascult Conversaia Frontal


organizatoric min. optim pentru cu atenie
desfurarea
activitii
Abordez
problemele curente
ale clasei
2.Evocarea 4 C5 Pentru nceput, Elevii sunt Conversaia Tabla, Frontal Aprecieri
min. propun exerciiul: ateni la , creta verbale
Cel mai bine m explicaii i Exerciiul
pricep s...... realizeaz
2 Tema noastr de exerciiul Frontal
min astzi se numete: Elevii ascult Expunerea
nva s priveti cu atenie i
mai departe! i noteaz n
Apoi, anun caiete titlul
competenele leciei
derivate.
3.Realizarea 9 C6 Prezint elevilor Elevii Conversaia Tabla, creta Pe grupe Aprecieri
sensului Min. urmtoarele citate rspund , explicaia verbale
i le cer s le solicitrilor
comenteze: Cine artnd
vrea s fac ceva importana
gsete mijloacele, muncii n
cine nu, gsete vederea
scuze V. Hugo relizrii
Munca este legea profesionale
lumii moderne,
care nua are loc
pentru lenei M.
Eminescu
Banii nu aduc
nvtur, dar
nvtura aduce
bani Conversaia
Pentru a putea , explicaia
ajunge acolo unde
dorim este nevoie
de mult munc i
pasiune Aprecieri
C4 -Solicit elevilor s DEX-ul Pe grupe verbale
C6 defineasc termenii
de: munc, Elevii
ocupaie, profesie. prezint Conversaia
7 -Cer elevilor s semnificaia , explicaia
Min. C1 completeze pe cuvintelor Copacul Pe grupe
C4 frunzele Copacului meseriilor
meseriilor calitile
necesare pentru Aprecieri
practicarea meseriei Elevii verbale
respective. rspund
Observm c cerinelor
pentru fiecare impuse de
meserie este nevoie acest
exerciiu-joc Fia de
de anumite Elevii lucru
priceperi, completeaz Individual
cunotine, fiele pe care Aprecieri
C2 preferine. ulterior le Imageria verbale
-mpart fiele de prezint dirijat Fia de
8 lucru Cum o s lucru
min fiu peste patru
C3 ani? Individual
-Solicit elevilor s Elevii
completeze fia completeaz Aprecieri
5 Balonul plutitor fiele, le verbale
min C2 i s o expun pe prezint i Conversaia
tabl apoi le lipesc ,explicaia
pe tabl

Elevii
5 Ofer elevilor Fia completeaz Fia de Individual
min C3 de lucru Fii fiele i lucru
sincer! prezint
rspunsurile Conversaia
formulate, ,explicaia
ajungnd la
concluzia
importanei
studiului, a
efortului
personal n
alegerea unei
meserii.
3 Elevii ascult Aprecieri
Min. C3 Prezint informaii cu atenie verbale
referitoare la Frontal
examenul de Conversaia
evaluare care va ,explicaia
avea loc la sfritul
clasei a VIa

Concluzia 1 Evideniez Elevii ascult Explicaia, Frontal Aprecieri


final Min. importana cu atenie Conversaia verbale
orientrii n carier
i a efortului
personal direcionat
spre studiu i
autodepire

Feed-back 3 C5 mpart elevilor Elevii Explicaia, Postit-ri, Individual


asupra Min. postit-uri pe care i primesc conversaia coli cu
activitii vor exprima postit-urile i pictograme
impresia fa de le
activitatea completeaz,
desfurat lipindu-le pe
pictogramele
corespunzto
are
Tema pentru 1 Anun tema pentru Elevii Conversaia Frontal
acas Min. urmtoarea lecie: noteaz pe , explicaia
Copil sunt i eu... caiete tema
urmtoarei
ore de
dirigenie

MUNC- activitate specific omului, avnd ca scop producerea de bunuri necesare traiului, adaptare parial
a naturii la necesitile sale; activitate n domeniul educaiei, tiinei, cercetrii intelectuale, artistice etc, n
scopul realizrii tuturor bunurilor i valorilor specific existenei umane; efort de a realiza ceva.
CARIER- domeniu de activitate, perioad de activitate a unei persoane ntr-un anumit domeniu;
profesiune, situaie bun, poziie n ierarhia profesional i social.

OCUPAIE-ndeletnicire, treab, activitate; preocupare. Profesiune, slujb, post. [Var.:


(nv.) ocupaine s. f.] Din fr. occupation, lat. occupatio, -onis.
NTREBRI I RSPUNSURI DESPRE EVALUAREA DE LA SFRITUL CLASEI a VIA

1. Subiectele la testarile pentru clasa a VI-a sunt unice pe ar?

DA, ele sunt formulate de Ministerul Educaiei i trimise tuturor colilor din ar.

2. Elevii primesc note ?

La clasa a VI-a, evaluarea cuprinde testele transdisciplinare din limb i comunicare,


respectivmatematic i tiine.Elevii primesc note care nu se pun n catalog; ele reflect ct de bine
se descurc elevul la discipline transdisciplinare la limb i comunicare/matematic-tiinte.

3. Rezultatele se pun n catalog?

NU, toate rezultatele de la clasele a II-a, a IV-a i a VI-a se pun in portofoliul elevului cu care iese din
coal.

4. Rezultatele la testri se iau n considerare la media final de absolvire a colii?

NU

5. Rezultatele sunt disponibile online pentru prini?

NU, dar prinii vor fi invitai la coal pentru analizarea rezultatelor obinute de copiii lor.

6. Unde se in examenele?

Testrile se in la coal, n clasa unde nva elevul.

7. Ct dureaz testarea?

Testarea dureaz 90 de minute.

8. Cine supravegheaz?

Testarea are loc sub supravegherea nvtorului/profesorului de la clas. Nu vor fi camere video.

9. Cum se face corectarea?

Corectarea se face dupa grile standard.

10. Examenul de evaluare naional de la sfritul clasei a VIII-a rmne n vigoare?

Testrile nou introduse nu schimb cu nimic examenul de evaluare naional de la terminarea colii.
Ele vin ca o form de a sprijini elevul i de a-l pregti n vederea examenului foarte important din clasa
a VIII-a.

.
FI DE LUCRU
Cum o s fiu peste patru an
FI DE LUCRU

CUM O S FIU PESTE PATRU ANI?

La ce liceu o s nvei?

Ce vei face n timpul liber? Care vor fi prietenii ti?


FI DE LUCRU
BALONUL PLUTITOR

CE MESERIE O S PRACTIC?

Scrie trei motive pentru Scrie trei caliti pe care le

care ai ales ai i te recomand pentru aceast

aceast meserie! meserie!


FI DE LUCRU
FII SINCER!

Rspunde sincer la urmtoarele ntrebri:

1. tiai la la sfritul clasei a VIa, urmeaz s susii un examen?


2. Ce nelegi prin a fi pregtit pentru examen?
3. De ce crezi c este important s obii un rezultat bun la examen?
4. Ct timp te pregteti pe zi pentru coal?

S-ar putea să vă placă și