Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de activitate

Grupa Mijlocie

Categoria de activitate- Activitate matematic

Subiectul Joc didactic Grdina cu flori

Tipul de activitate Fixarea, verificare de cunotinte

Obiectiv fundamental Verificarea deprinderilor i a capacitii de a alctui mulimi


de obiecte, de a aprecia cantitatea global

Obiective operaionale
Cognitive - S alctuiasc grupe de obiecte dup criteriul cerut de
educatoare ;
- S formeze grupe cu multe/ puine;
- S aprecieze global cantitatea obiectelor;
- S utilizeze limbaj matematic specific,
- S aeze elementele grupelor de obiecte n structuri spaiale
variate ( dispersate, grupate n cerc, n orizontal, n linie
vertical)

Pshiomotorii s mnuiasc materialele didactice


Afective - vor participa cu interes i plcere la activitate

Strategia didactice - mixt


Metode i procedee : explicaia, demonstraia, exerciiul, problematizarea, jocul
Mijloace de nvmnt ; machet cu flori, siluete, flori de culori- mrimi diferite,
pahare, fie de lucru, fie de evaluare,
Forme de organizare -
frontal, individual,

Evaluare chestionare verbal, aprecieri stimulative, fie de evaluare

Resurse 25 minute

Bibliografie
M.E.N.- Programa activitilor instructiv educative din grdinia
Neagu M, Beraru G.- Activiti matematice n grdini
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUARE


EDUCATOAREI COPIILOR DIDACTICE
Macheta Grdina cu Copiii intr n sala de Conversaia Chestionarea
Moment floriaezat pe masa de grup cntnd un
organizatoric lucru n faa grupei. Cntec de primvar i
Mobilierul este aezat n ocup loc la msue. oral
form de clas, materialul -
este distribuit n coulee
pe mese.
- Despre ce ai cntat ? -Despre primvara !
Captarea Descopr macheta i
ateniei solicit atenia copiilor.
- Ce vedei ? Copiii privesc i rspund. Conversaia Oral
- Cu ce este cultivat Intuesc i denumesc
grdina ? materialele.
- Cum sunt florile din Sunt divers colorate.
grdin ?
Astzi vom nva s
Anunarea apreciem cte flori roii Copiii sunt ateni la
temei i a mari sunt n grdin, cte explicaiile educatoarei. Oral
obiectivelor flori roii mici, cte flori
albastre i modul cum
sunt aranjate pe straturi.
Grupai florile din
coulee dup culoare. Ce Grupeaz florile dup Exerciiul
ai obinut? culoare.
- Lucrai cu florile roii
mari i mici. Aezai n Acioneaz cu materialele Explicaia
rondul mare de pe fia din coulee.
voastr toate florile roii
mari (5)
- Aezai n rondul mic Compar, verbalizeaz Demonstraia
Dirijarea florile florile roii mici (2) aciunile fcute. exerciiul
ateniei -Unde credei c sunt mai
puine/ multe ?
Ordonez florile roii mari La comanda educatoarei
n ir orizontal, iar florile nchid ochii.
mici n ir vertical.
-n care rnd sunt mai Privesc, compar,
multe/puine flori ? Cum apreciaz global, rspund Exerciiul
sunt aezate florile ? la ntrebri.
-Lucrm cu florile roii Lucreaz cu materialele
mari i cu florile albastre. lor.
- Aez florile roii n cerc,
(5) iar florile albastre Acioneaz, verbalizeaz
grupate (2).
-n care grup sunt mai
multe/ puine flori ?
-Cum sunt aranjate ?

Lucrm cu florile albastre


i paharele. Aez paharele Lucreaz, privesc, Exerciiul
n cerc iar florile albastre compar, verbalizeaz
(2 ) n linie preciznd cantitatea i
-n care grup avem mai modalitatea de ordonare.
multe flori ?
-Cum sunt ordonate ?
Aez dou pahare la
distan.
-Aezai ntr-un pahar Lucreaz conform cerinei
Obinerea multe flori roii i n
performanei cellalt puine flori Jocul
albastre. Problematiza
-Aezai ntr-un pahar Lucreaz n competiie rea
multe flori albastre i n unii cu alii.
cellalt puine flori roii
mici.
Fi de evaluare ( dou
Evaluarea fire de a) Rezolv fia de evaluare. Fia de
Desenai pe un fir de a Experimentul evaluare
multe mrgele mari
albastre, iar pe al doilea
fir puine mrgele mici
albastre
Construii o cas cu multe Construiesc Stimulente
Retenia i piese roii i un gard cu
transferul de puine piese galbene.
cunotine. Se fixeaz titlul activitii Rspund la ntrebri.
i obiectivele operaionale
care au fost exersate
permanent.

EDUCATOARE JUNGHEATU MARIA


GRDINIA NR. 3 BISTRIA

S-ar putea să vă placă și