Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

ALGORITMUL INTRODUCTIV
Unitatea de nvmnt: Liceul Teologic Baptist Emanuel
Student propuntor: Popa Aurelia
Clasa: a V-a A
Data: 10.11.2015
Obiectul: Istorie universal
Unitatea de nvare: ORIENTUL ANTIC
Lecia: Mostenirea culturala a Orientului Antic
Tipul leciei: lecie mixt (dobndire de cunotine, formare i exersare de deprinderi i abiliti)

Competene generale:
1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice.

Competene specifice:
1.1.Utilizarea termenilor specifici epocii antice, n diferite situaii de comunicare scris sau oral;
3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evolutiei grupurilor umana si a civilizatiei omenesti;
3.3. Localizarea n timp i spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice;
3.6. Utilizarea informaiilor istorice selectate dintr-o surs istoric, ntr-o expunere scris, sau oral;

Obiective operaionale:

Cognitive

O1- S defineasc termeni:cultura, templu, ziggurat, cod de legi, hieroglife


O2- S identifice elemente culturale specifice popoarele Orientului Antic
O3- S enumere tipurile de scriere inventate de popoarele din Orientul Antic

Formative :

O4- Sa analizeze principalele opere literare ale popoarelor din Orientul Antic
O5- Sa compare diferite realizri arhitectonice n Orientul Antic, pe baza surselor istorice

Atitudinale:

O8- S formuleze opinii cu privire la importanta inventarii scrisului in Antichitate

Evaluarea : formativ-ameliorativ (de achiziii, de proces, de produs)


Obiective ale evalurii:

Cognitive:

Oe1: S utilizeze n contexte noi urmtoarele concepte: troc, antichitate, dinastie, ora-stat, regate, imperii

Oe2: S identifice principalele principalele popoare ale Orientului antic, pe suport cartografic

Oe3: S descrie evoluia Egiptului de la regat la imperiu


Formative:

Oe4: S dovedeasc deprinderea de a utiliza tehnici de lucru cu textul istoric i suportul cartografic

Oe5: S analizeze evoluia de la oras-stat la regate i imperii n Orientul antic

Oe6: S compare civilizaiile Orientului antic din punct de vedere social, economic, cultural i politic

Atitudinale:

Oe8: Sa isi exprime opinia argumentat cu privire la necesitatea conservrii motenirii culturale a Orientului antic, n prezent

Valori i atitudini vizate:


- Gndire critic i flexibil

- Relaionare pozitiv cu ceilali

Strategii: inductiv-deductiv, explicativ- conversativ, dirijat


Metode:
Expozitiv-euristice:M1-investigaia; M2-explicaia, M3-conversaia euristic

Interactive: M4-nvarea prin descoperire, M5-comparaia M7-conversaia examinatoare, M8- demonstraia, M9 problematizarea

Tehnici de evaluare: verificare frontal oral.


Instrumente de evaluare: observarea sistematic a activitii i comportamentului elevilor,fia de lucru,
Forme de organizare a activitii: frontal,individual, pe grupe cooperante
Resurse:
- Umane :30 elevi
- De timp : 50
- Materiale: oficiale : m1: Programa colar
m2: Manuale de istorie clasa a V -a
- izvoare cartografice: m3: Atlas istoric colar

m4: Harta Orientului Antic

-Alte resurse materiale: PowerPoint, videoproiector


Bibliografie
- Ovidiu Drimba, Istoria culturii i civilizaiei, vol. 1
- Clin Felezeu, Metodica predrii istoriei, Ed. Presa Universitar Clujean, 1998.

DEMERSUL DIDACTIC

Secvenele Coninuturile Obiective


didactice tiinifice vizate Activitatea clasei Resurse Evaluare/Inst
operaionale/ rument
e de
obiective ale evaluar
evalurii e
Profesor Elevi materia Proced.
le

Momentul - noteaz absenele - rspund cerinelor


organizatoric -organizeaz materialele
- pregtesc materialele
- organizeaz clasa solicitate
-creaz un climat cooperant

Reactualizare Noiuni istorice i - Realizeaz conexiuni ntre - elaboreaz rspunsuri la m2


a concepte: cunotinele acumulate cerine
cunotinelor/ anterior, pe baza unor
evaluare polis, monarhie, ntrebri. -identific
- Solicit identificarea interdependena ntre Observare
aristocraie,
legturii existente ntre elementele cadrului m3 sistematic a
democraie, Oe1 caracteristicile cadrului M7
natural i factorul activitii i
colonizare, natural specific Greciei antice comportamentu
Oe2 i ocupaiile locuitorilor. antropic, evideniind
metropol, lui elevilor
- Cere elevilor s explice principalele ocupaii ale
ceteni, barbar Oe3 M2
formarea cetilor-polis grecilor.
greceti i s menioneze un
motiv pentru care nu s-au unit - explic contextul m4 Verificare
Coninuturi: ntr-un singur stat. favorabil formrii
Oe4 frontal oral
- Apreciaz i evalueaz polisurilor greceti, dar i
Formarea polis- Oe9 competena elevilor de motivele pentru care nu s-
ului i a utilizare a termenilor specifici au unit acestea ntr-un
Oe5 epocii antice, n diferite
democraiei. singur stat
situaii de comunicare scris
Colonizarea sau oral (1.1.)
Oe7
greac. -Solicit exemple de ceti-
polis greceti i localizarea m4 M8
lor pe harta mural.
Oe6 -Identific formele de
guvernare specifice acestor
ceti-polis. - Descriu procesul de
-Cere elevilor s prezinte colonizare i poziioneaz
procesul de colonizare i s M7 Mapa istoric
localizeze pe hart colonii pe hart principalele
importante, ntemeiate pe colonii din bazinul M.
rmurile M. Mediterane i a Mediterane i a M. Negre
M. Negre.
- Evalueaz competenele de
Localizarea n timp i
-Formuleaz opinii
spaiu a faptelor istorice
argumentate cu privire la
din Antichitate, pe baza punctele tari dar i la cele
surselor istorice. (3.3.) i slabe ale diferitelor forme
Relatare a unui fapt istoric de guvernare specifice
din Antichitate, utiliznd Greciei antice, optnd
informaii selectate din pentru una dintre ele,
surse istorice, cunoscute informaiile fiind
sau la prima vedere. (3.4.) sistematizate n mapa
istoric
- Solicit formularea unor M9
opinii argumentate cu privire
la cea mai bun form de
guvernare, pe baza mapei
istorice realizate prin
cooperare, cu tema Modele
de guvernare specifice Greciei
antice
- Evalueaz competena de
Cooperare n vederea
realizrii unei mape istorice
(2.1.)
- accentueaz algoritmul
cauze-consecine
- evalueaz rspunsurile
( analizeaz, critic, decide,
laud, ierarhizeaz)
- mediaz opiniile

Dobndirea Noiuni istorice i Asigur:


de noi concepte: ceteni, a. cunoaterea/nvarea
cunotine model -Pornind de la sceneta -definesc valorificnd m1
prezentat de ctre elevi, achiziiile anterioare
democratic, solicit definirea urmtoarelor m2 M3 Observare
model noiuni: ceteni, agora, sistematic a
aristocratic O1 constituie, instituii, activitii i
reform. -Identific principalele comportamentu
Oe1 categorii sociale i
Coninuturi: -Cere elevilor s identifice lui elevilor
principalele categorii sociale instituii politice din
Mostenirea i instituii politice din Sparta Sparta i Atena
cultural a O2 i Atena, pe baza surselor
Orientului Antic istorice date - explic, pe baza
b. nelegerea noilor algoritmului cauze- m3 M1
coninuturi: consecine contextul
Oe2 - Solicit explicarea
favorabil realizrii unor
contextului favorabil Verificare
instaurrii unui regim reforme democratice n frontal oral
democratic n Atena Atena
O3 m6
- Cere elevilor s descrie - selecteaz din textul
Oe6 caracteristicile regimului istoric informaiile M8
democratic, pe baza textului necesare descrierii
O8 istoric. caracteristicilor solicitate m4

Oe5 -Solicit menionarea unor - organizai n grupe Mapa istoric


personaliti implicate n cooperante, analizeaz
guvernarea celor dou ceti- textele istorice i rspund m5
polis greceti;
O7 solicitrilor formulate M2
c. analiza
Oe7 Organizeaz activitatea de -analizeaz modelul grafic
analiz a textului istoric n oferit, evideniind
vederea identificrii raporturile dintre
atribuiilor principalelor principalele instituii
O5 instituii politice; drepturile i M4
politice din Atena,
ndatoririle cetenilor.
Oe8 - solicit elevilor s analizeze respectiv Sparta Power Observare
raporturile dintre principalele sistematic a
instituii politice din Atena, Point activitii i
respectiv Sparta; comportamentu
O4 - demonstreaz importana M5
-Cere elevilor s demonstreze lui elevilor
importana guvernrii lui guvernrii lui Pericle prin
Pericle, pe baza unor exemplificri
exemplificri
Oe4
-Evalueaz competena de
utilizare a informaiilor m4 M3
istorice selectate dintr-o surs
O9 istoric, ntr-o expunere
scris, sau oral (3.6.)
Oe9 - pornind de la
d. sinteza
informaiile furnizate de
M2
- Cere elevilor s compare elevii-actori, n scurta lor
O8 clasele sociale din Atena cu dramatizare, evideniaz
cele din Sparta, stabilind asemnrile i deosebirile Verificare
principalele asemnri i dintre clasele sociale din M9 frontal oral
deosebiri Atena, respectiv Sparta
Oe8 - Solicit s compare cele
dou modele de guvernare, - analizeaz modelul
aristocratic, specific Spartei i grafic oferit i compar
cel democratic, specific cele dou modele de
Atenei; reformele realizate de guvernare
Solon, Clistene i Pericle
- Apreciaz i evalueaz - explic, pe baza
competena de stabilire a algoritmului cauze-
unor asemnri i deosebiri consecine contextul
ntre civilizaiile Antichitii,
favorabil realizrii unor
pe baza surselor istorice date.
(3.5.) reforme democratice n
Atena, evideniind
personalitatea lui Pericle
e. aplicarea
- Cere elevilor s identifice - pe baza cunotinelor
atuurile dar i neajunsurile acumulate, realizeaz o
(limitele) democraiei ateniene radiografie a democraiei
- Solicit elevilor formularea ateniene, identificndu-i
unor opinii cu privire la
plusurile dar i minusurile
ineditul democraiei ateniene,
ntr-o societate dominat de - i asum
aristocraie i predominant
responsabilitatea unei
sclavagist;
opinii argumentate

Stimularea Oe9 Creeaz o problem: Solicit -analizeaz problema m5 M9 Verificare


performanei realizarea unei paralele ntre frontal oral
democraia atenian i cea din - ofer soluii
prezent, din Romnia.
-Evalueaz competena de
utilizare a termenilor specifici
epocii antice, n diferite
situaii de comunicare scris
sau oral. (1.1.)
Asigurarea O4 -Solicit elevilor s deseneze - reprezint grafic, M5 Diagrama Venn
reteniei i a dou cercuri care se suprapun comparativ, Sparta i
transferului parial, pt. a putea compara Atena; completeaz
Sparta i Atena din punct de diagrama
Oe7 vedere politic, social i m3 M7
cultural (asemnri n centru, - formuleaz opinii
deosebiri pe margine), n
privind asemnrile i
grupuri de cte 3-4 elevi.
Oe8 - Evalueaz competena de deosebirile identificate de Verificare
stabilire a unor asemnri i fiecare echip frontal oral
deosebiri ntre civilizaiile
Antichitii, pe baza surselor
istorice date.(3.5.)

Evaluarea: Analizeaz critic, laud, - se raporteaz la


ierarhizeaz, decide i noteaz aprecierile formulate
Capaciti/ap
titudini/atitud
ini
SCHIA LECIEI

Modelul democratic i modelul aristocratic: Atena i Sparta


I. Structura societii:
Sparta: ntemeiat de dorieni, n Laconia
- Spartanii (ceteni; drepturi politice, buni soldai)

- Hiloii (sclavi, proprietatea statului)

- Periecii (strinii, oameni liberi dar fr cetenie; meteugari, comerciani, triesc n afara
cetii)

Atena: ntemeiat de ionieni, n Attica


- Atenienii (ceteni; drepturi politice cu excepia femeilor; drept la proprietate; aprarea cetii)

- Metecii ( strinii, oameni liberi dar fr cetenie; meteugari, comerciani, triesc n cetate)

- Sclavii (unelte cu suflet)

II. Modele de guvernare. Instituii politice


SPARTA STAT ARISTOCRATIC, MILITAR
Constituia lui Licurg :

Apella ( Adunarea spartanilor) - voteaz legile prin aclamaii


2 regi ereditari (alei pe via de Apella)
Gerusia (Sfatul celor 28 de btrni) alei pe via de Apella
5 efori alei pe un an de Apella; i controleaz pe regi

ATENA STAT DEMOCRATIC


- Regi 9 arhoni (alei din rndul eupatrizilor) n sec. VI .H. ncepe
democratizarea Atenei prin reforme:
Constituia lui Solon:- creaz sfatul numit Bule, Ecclesia (adunarea pop.),
tribunalul pop. Heliaia; interzice sclavia din datorii
Clistene : - fondatorul democraiei ateniene; d drepturi egale tuturor
cetenilor liberi, indiferent de avere; introduce ostracismul
Pericle - sec. V .H. (secolul de aur) : plata funciilor publice
- dezvoltare arhitectonic a Atenei (ex. Parthenon; Teseion; Propilee; Odeon;

Erechteion; Athena Nike )

FI DE LUCRU
Cerine: Imaginai-v cele dou polisuri sub forma a dou cercuri care se suprapun prin elementele
care sunt caracteristice pentru ambele state. n spaiile nesuprapuse trecei acele trsturi prin care
cele dou polisuri se deosebesc. V putei referi la aspecte sociale, politice i culturale.

S-ar putea să vă placă și