Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.10.2017
OBIECTUL: Limba i literatura romn
COALA: coala Gimnazial Nr. 2 Cernica - Tnganu
PROFESOR : Ecaterina Strmbeanu
CLASA : a VI-a A
UNITATEA DE NVARE: Literatura cult- Opera epic
SUBIECTUL LECIEI: Receptarea operei epice ,,Amintiri din copilrie de Ion Creang
TIPUL LECIEI: dobndirea de noi cunotine;
SCOPUL LECIEI: cultivarea receptivitii literar-artistice a elevilor

COMPETENE GENERALE I SPECIFICE:


1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
1.1 distingerea ntre informaiile eseniale i cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legturi sau diferenieri ntre informaiile receptate din
surse diverse
1.4 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
3.1 diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit
3.2 identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 precizarea timpului i a spaiului n care se petrec ntmplrile;
O2 evidenierea modurilor de expunere folosite de autor;
O3 identificarea momentelor aciunii;
O4 identificarea verbelor i pronumelor de persoana I
O5 nelegerea relaiei autor-narator-personaj;
O6 identificarea tipurilor de personaje;

STRATEGIA DIDACTIC:
RESURSE: capaciti normale de nvare a elevilor, cunotinele lor anterioare, timpul de nvare: 50 minute.
METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, metoda ciorchinelui, observaia, problematizarea, nvarea prin descoperire, explicaia,
exerciiul, lucrul cu textul;

MIJLOACE DIDACTICE:
Limba i literatura romn, manual pentru cls a VI-a, Mihaela Suciu, EDP* pentru minoriti
Fie pentru activitatea independent, fie adaptate pentru elevii cu C.E.S.
Portofoliul elevilor
Video-proiector (fragment video La ciree)

FORME DE ORGANIZARE A NVRII : activitate frontal i activitate individual;

MODALITI DE EVALUARE:
Evaluare frontal
Evaluare formativ
Evaluare prin calificative

BIBLIOGRAFIE:

Mihaela Suciu ,Limba i literatura romn, manual pentru cls a VI-a, EDP Bucureti, 2001* manual pentru minoriti
Ion Creang, Povestiri, Amintiri, Editura Minerva, Bucureti, 1985
Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2002
C-tin Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii n coal, Ed. Polirom,Iai, 2001
SCENARIU DIDACTIC

Secventele lectiei Strategia didactica Metode si Mijloace de Forme de


Emiterea si rezolvarea sarcinilor procedee invatamant activitate

MOMENT salutul, notarea absenilor, verificarea existenei temelor pentru conversaia frontal
ORGANIZATORIC acas i a volumelor Amintiri din copilrie pe bncile elevilor; euristic

ACTUALIZAREA Profesorul va verifica tema pentru acas att calitativ, ct i Conversaia frontal
CUNOTINELOR cantitativ . euristic
NSUITE Se verific nsuirea noiunilor referitoare la viaa i creaia
ANTERIOR scriitorului, importana operei ,,Amintiri din copilrie de Ion
Creang, tem, ncadrarea n roman a fragmentului studiat.

CAPTAREA Profesorul folosete metoda ciorchinelui pornind de la cuvntul Metoda frontal


ATENIEI epic, elevii reuind s gseasc numeroase cuvinte referitoare la ciorchinelui
termenul propus.

ANUNAREA Astzi vom discuta despre Elemente de structur i compoziie Conversaia frontal
TITLULUI n Amintiri din copilrie de I. Creang. euristic
LECIEI I A - La sfritul orei va trebui s( se anun obiectivele
OBIECTIVELOR operaionale ).

DIRIJAREA Profesorul trece pe tabl titlul leciei: Elemente de structur i de conversaia Fie de lucru Frontal
NVRII compoziie euristic,
a) Profesorul i anun pe elevi c vor viziona un
Manualul Independent
fragment din ecranizarea Amintirilor... i c trebuie s fie ateni observaia,
pentru a descoperi diferene ntre text i film problematizarea,
Elevii sesizeaz cteva diferene: introducerea n film a
ntmplrii cu smntnitul oalelor, care n roman este anterioar nvarea prin
fragmentului studiat, Nic surprinde convorbirea dintre tatl su i descoperire,
unchi suindu-se pe acoperiul unei magazii, etc.
explicaia,
b) Profesorul scrie pe tabl primele elemente de structur:
Timpul i spaiul aciunii exerciiul,
Elevilor identific n manual structurile corespunztoare acestora
i i noteaz n caiete citatele.
lucrul cu textul;
c) Este notat pe tabl al doilea element: etapele aciunii i
se discut despre ordinea desfurrii evenimentelor i despre
momentele subiectului.
- se mpart elevilor fie de lucru ( exerciiul 1) i li se cere s
rezolve urmtoarele:

Exerciiul 1 Aciunea i
momentele subiectului
- Punei ideile principale de mai jos n ordinea desfurrii
evenimentelor n text, numerotndu-le n partea stng.
- Indicai prin sgei momentul subiectului cruia i corespunde
fiecare idee principal.
Se verific corectitudinea rspunsurilor.

d) Profesorul anun urmtoarele elemente: Relaia


autor- narator- personaje
Elevii sunt ntrebai:
P: Ce este autorul?
E: Autorul este o persoan real care scrie opere literare; el
creeaz naratorul, personajele i aciunea.
P: Cine este autorul textului?
E: Autorul textului este Ion Creang.
P: Ce este naratorul?
E: Vocea desemnat de autor s l reprezinte n oper; el nu exist
dect n interiorul operei literare;
P:Ce tipuri de naratori ai nvat?
E: Narator care povestete la persoana a III-a, neimplicat n
aciune, i narator care povestete la persoana I.
Se identific n textul studiat verbe i pronume de persoana
I i se constat c n ,,Amintiri din copilrie avem un narator de
persoana I, care este n acelai timp i personaj.
Elevii noteaz n caiete caracteristicile naratorului-
personaj.

e) Profesorul scrie pe tabl urmtorul element:


Personajele
Se discut despre tipurile de personaje nvate, iar elevii
constat c nu toate personajele sunt la fel de importante n
aciune. Profesorul noteaz pe tabl clasificarea personajelor dup
locul deinut n aciune i introduce termenul de personaj figurant.

- Solicit elevilor s rezolve Exerciiul nr. 2


Personajele de pe fia de lucru;
- Indicai personajele din text n ordinea apariiei:

- Clasificai-le dup locul deinut n aciune:


Principale.................................................
Secundare................................................
Episodice................................................
Figurante................................................
Se verific corectitudinea rezolvrii exerciiului.

ASIGURAREA Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversaiei i se Conversaia Frontal


FEEDBACK-ULUI concretizeaz prin aprecieri verbale. euristic
ASIGURAREA Se d elevilor, ca activitate independent, completarea fiei nr. 2 Fie de lucru Independent
RETENIEI I A despre personajul principal i secundar din fragmentul studiat din
TRANSFERULUI Amintiri din copilrie de Ion Creang.

EVALUARE Profesorul cere elevilor s rezolve exerciiul nr. 3. de pe fia de Explicaia Fie de lucru Independent
FORMATIV lucru independenta

SCHIA TABLEI

Elemente de structur i de compoziie

1. Timpul i spaiul aciunii


,, Odat, vara, pe-aproape de Moi...ziua miaza-mare...
,, ...m furiez din cas i m duc...la mo Vasile... , satul Humuleti
2. Epatele aciunii
ntmplrile se desfoar n ordine cronologic, putnd fi identificate n text toate momentele subiectului: expoziiunea (situaia iniial),
intriga, desfurarea aciunii, punctul culminant i deznodmntul (situaia final).

3. Relaia autor- narator- personaj


Autorul textului este Ion Creang.
Naratorul povestete la persoana I (apar verbe i pronume de persoana I).
El este n acelai timp i personaj, fiindc particip direct la aciune.

4. Personajele
Personajele particip n grade diferite la aciune.

Clasificare dup locul deinut n aciune:


principal: prezent n toate momentele aciunii, centrul de interes al cititorului;

secundar: se definete prin relaia sa cu personajul principal;

episodic: nsufleete unul din episoadele textului epic;

figurant: simplu element viu al cadrului;


Nume .

Fi de lucru
,,Amintiri din copilrie de Ion Creang

Exerciiul 1 Aciunea i momentele subiectului

a) Punei ideile principale de mai jos n ordinea desfurrii evenimentelor n text, numerotndu-le n partea stng.
b) Indicai prin sgei momentul subiectului cruia i corespunde fiecare idee principal.

1. Expoziiunea
.........Nic i ia la revedere de la mtua Mrioara i Situaia iniial
se furieaz n cire.
..........El se preface c l cere pe vrul Ion la scldat. 2. Intriga
..........ntr-o var Nic merge la mtua Mrioara cu Cauza care produce
gndul ascuns de a fura ciree. evenimentele
..........Nic este btut de tatl su.
.... .....Copilul este vzut de femeie, care l ateapt
suprat sub pom. 3. Desfurarea
...........Nic reuete s sar din cire. aciunii
...........Seara, paznicul i mo Vasile vin s cear
despgubiri.
...........Cnd mtua lui se mpiedic, Nic sare gardul. 4. Punctul
...........Ttl biatului pltete pagubele. culminant
...........Biatul regret ce a fcut.
...........Copilul, urmrit de mtu, distruge toat cnepa.
5.Deznodmnt
Situaia final

Exerciiul nr. 2 Personajele

Indicai personajele din text n ordinea apariiei:

...................................................................................................................................................

Clasificai-le dup locul deinut n aciune:

Principale.................................................................
Secundare................................................................
Episodice.................................................................
Figurante.................................................................

Exerciiul nr. 3 Completai spaiile punctate cu datele corespunztoare


despre relaia autor- narator- personaj
1. Autorul ,, Amintirilor din copilrie.............................................

2.
Naratorul................................................................................
.

.........................................................................................................

3. Personajele

Personaj principal

................................. Personaj secundar


Personaj episodic
.................................
................................. Personaj figurant
.................................
................................ .................................
.................................
.................................