Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT
TRMUL FERMECAT AL
TOAMNEI

Propuntor:
Prof. Mndescu Mihaela
NIVEL II(Grupa mare)

DATA 25.10.2016

TEMA ANUAL: Cnd,cum i de ce se ntmpl?

TEMA PROIECTULUI: Culorile toamnei

TEMA SPTMNII: Pe crrile toamnei

TEMA ZILEI: Trmul fermecat al toamnei

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat

ACTIVITAI PE DOMENII EXPERIENIALE:

DLC Cuvinte fermecate de la Zna Toamn date!- joc didactic

DOS Copacul toamnei (activitate practic)

TIPUL ACTIVITII: consolidare de cunotine

SCOPUL ACTIVITII:

- Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare


corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;
- Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de
dezvoltare motric.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

DLC: -s despart n silabe cuvintele reprezentate pe jetoane;

- S reprezinte grafic silabele fiecrui cuvnt;


- S formuleze propoziii cu cuvintele date;
- S dezlege ghicitorile despre toamn;
- S aeze jetoanele n diamantul toamnei ,n funcie de numrul
silabelor cuvntului dezlegat la ghicitoare.

DOS: - s rup hrtia glasat n bucele;

-S combine bucele de hrtie glasat de diferite culori


(galben,portocaliu,moro,rou)pentru a reface coroana copacului toamnei;

- S lipeasc bucelele de hrtie(frunzele copacului);


- S lucreze curat i ngrijit.

REGULA JOCULUI :Copilul denumete imaginea de pe jeton,desparte


cuvntul n silabe,precizeaz numrul silabelor,reprezint grafic
silabele,formuleaz propoziii,aeaz jetoanele n Diamantul toamnei n
funcie de numrul silabelor cuvntului dezlegat la ghicitoare.

STRATEGIA DIDACTIC:

1.Metode i procedee: conversaia, observaia, problematizarea, demonstratia,


explicatia, exerciiul, metoda diamantul, turul galeriei.

2.Mijloace de nvmnt: scrisoare de la Zna Toamn, jetoane cu fructe de


toamn, jetoane cu legume de toamn,jetoane cu aspectele vremii
toamna,plicuri,coli, carioca,plan cu metoda diamantul,carte de
ghicitori,lucrare model,plan suport,hrtie glasat de culori
diferite(galben,portocaliu,maro,rou),lipici.

BIBLIOGRAFIE:

1. M.E.C.T Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani), 2008;


2. Breban S.,Gancea E.-Metode interactive de
grup,Ed.Arves,Craiova,2004;
3. Revista Invmnt Precolar 3-4/2014, Ed. Arlequin, Bucuresti, 2014.
DEMERS DIDACTIC
EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC STRATEGIA EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICA
Asigurarea condiiilor
necesare bunei desfurari a
activitatii: Evaluarea
-aerisirea slii de grupa; deprinderilor
-aezarea scaunelelor sub de
1.MOMENT forma de careu deschis; disciplin.
-pregatirea materialului
ORGANIZA- didactic;
TORIC -asigurarea unui climat in
concordanta cu tema zilei;
-intrarea organizat a copiilor
n sala de grup.
Captarea ateniei se face prin
citirea scrisorii de la Zna
Toamn :
Eu sunt Toamna aurie
i cu haina ruginie,
2.CAPTARE Pe covor de frunze moi Conversaia Oral,
A ATENIEI Iarai am venit la voi, frontal
Plin sunt de roade,plin,
Ca o harnic albin.
Port n plete crizanteme,
Albe flori n diademe.
Urmeaz o scurt discuie
despre anotimpul toamna.
Astazi,n cadrul
activitii:Trmul fermecat
3.ANUNA al toamnei vom desfasura
REA TEMEI jocul didactic :Cuvinte
I fermecate de la Zna Toamn Explicaia Oral
OBIECTIVE date!, dup care vom rupe
LOR bucele de hrtie glasat i le
vom lipi pentru a realiza
copacul toamnei.

Explic copiilor regulile


jocului,apoi execut jocul de Explicaia Oral
prob,dup care vom trece la
desfurarea propriu-zis a
jocului.
4.DIRIJARE Voi chema cte un copil din Conversaia
A fiecare echip (echipa frunzelor
INVATARII galbene i echipa frunzelor
portocalii)s aleag din coul
Znei un plic.n plic va descoperi
un jeton cu imaginea unui fruct
de toamn,unei legume de
toamn,unei flori de toamn sau
a unui fenomem specific toamnei.
Se denumete imaginea,se
desparte cuvntul n silabe,se Exerciiul Oral
precizeaz numrul silabelor,apoi
se formuleaz o propoziie.
Se procedeaz astfel pn la Problematiz Oral
epuizarea plicurilor cu jetoane. are Frontal
Fiecare rspuns corect va fi
recompensat i la sfrit ctig
echipa cu cele mai multe buline
roii.
Complicarea jocului
Se va complete plana cu metoda Metoda Oral
Diamantul.Astfel vor aeza Diamantul frontal
jetoanele n Diamantul toamnei
n funcie de numrul silabelor
cuvntului dezlegat la ghicitoare.

Tranzitia:A,a,a acum e
toamn ,da!
5.OBTINER In partea a doua se va
EA desfura activitatea practic
PERFORMA Copacul toamnei. Conversaia
NTEI Copiii vor descoperi
materialele de pe msue,le
vor numi, dup care le voi
prezenta plana model i
etapele realizrii acesteia:
-ruperea hrtiei glasate n Explicaia
bucele mici pentru a realiza Demonstrai
frunzepentru copacul a
toamnei.
-aranjarea frunzelor pentru a
completa copacul toamnei.
-lipirea frunzelor pe fia
suport.
Inainte de nceperea
lucrului vom executa exerciii
de nclzire a minilor.
Pe fondul unui colaj cu
melodii despre toamn,copiii Exerciiul Oral
execut lucrrile ,ncercnd s frotal
lucreze ct mai corect i mai
original.

6.INCHEIER Cu ajutorul metodei turul Turul


EA galeriei,copiii vor observa toate galeriei
ACTIVITAT lucrrile i le vom analiza
II mpreun.
Voi face aprecieri individuale
i colective asupra ntregii Conversaia
activiti i a modului de
participare la activitate.