Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

COALA: Liceul Tehnologic Henri Coand Beclean


PROFESOR: Sabad Gavril Claudiu
DATA: 19.10.2012
CLASA: a XII-a M
OBIECTUL: Literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Poezia interbelic
SUBIECTUL: Testament, de Tudor Arghezi - poezia art poetic;
- conceptul de estetica urtului
TIPUL LECIEI: : De nsuire de noi cunotine
COMPETENE SPECIFICE:
OBIECTIVE
La sfritul leciei elevii vor fi capabili
- s analizeze elementele de structur a textului liric;
- s identifice tema poeziei;
- s demostreze c poezia Testament este o art poetic
- s realizeze c poezia poate fi un proces purificator.
- s explice conceptul de estetic a urtului.

VALORI SI ATITUDINI
- stimularea gndirii autonome, reflexive i critice prin lectura i interpretarea textelor.
- interiorizarea noilor cunotine n sistemul propriu de valori estetice.

STRATEGIE DIDACTIC

RESURSE
- timp: 50 min.
- capacitile receptive normale ale elevilor de clasa a XII-a M
- text-suport: Testament de Tudor Arghezi

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, analiza, problematizarea, nvarea prin descoperire

MIJLOACE DE INVMNT: manualul, volumul de poezii; tabla.

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal i individual; activitate pe grupe;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Limba i literatura romn (manual pentru clasa a XII-a), A. Costache, F. Ioni, Ad. Svoiu, Grup editorial A
Bucureti, 2005;
- Literatura romn (repere critice fundamentale), N. Cozma, G. Scoru, ed. Aula, Braov, 2001;
- Limba i literatura romn, (colecia Didactica), Evelina Crciu, ed. Aula, Braov, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC

1. MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)


- asigurarea cu cele necesare orei: fiele de lucru, textul, tabla
- notarea absenelor
2. REACTUALIZAREA CUNOTINELOR (15 minute)
- prin activitate frontal se actualizeaz caracteristicile curentului modernist, activitatea literar a lui T.
Arghezi, precum i marile teme abordate de poet;

3. CAPTAREA ATENIEI (3 minute)


- profesorul subliniaz c pe baza temei efectuate acas, se vor descifra sensurile uneia dintre cele mai
reprezentative creaii lirice argheziene, o creaie de valoare a literaturii romne;
- se enun obiectivele ce vor fi urmrite pe parcursul orei;

4. CONDUCEREA PROCESULUI DE NVARE (25 minute)


- elevii au avut ca tem de rspuns la urmtoarele ntrebri:
Ce este cartea/poezia, n termenii formulai de T. Arghezi n Testament?
Care sunt sursele poeziei?
Cum este creat poezia?
Care este rolul poeziei?
- n funcie de rspunsurile elevilor, cu ajutorul profesorului se alctuiete urmtoarea schem pe tabl,
respectiv n caietele elevilor:

treapt hrisovul Dumnezeu hotar nalt


cel dinti de piatr

experiena naintailor
(sudoarea muncii printr-un proces istovitor de
sutelor de ani) purificare i transfigurare
(frmntate mii de sptmni
ESTE Le-am prefcut n versuri i-n
icoane)
suferina i umilina
(pe brnci)
(durerea surd i
prin mbinarea
amar) CARTEA
SURSE CREAT inspiraiei (slova de
foc) cu meteugul
POEZIA (slova furit)
limbajul comun
(graiul lor cu-
ndemnuri pentru vite)
ARE ROL cu condei i climar
prin transformarea
urtul sapei i a brazdei
(bube, mucegaiuri i
noroi)
trud, suferin
justiiar,
ca expresie de sine a poporului
(Biciul rbdat se-ntoarce n cuvinte
i izbvete-ncet, pedepsitor,
Odrasla vie-a crimei tuturor)
Ideea care se desprinde din text este aceea c se poate stabili o identitate ntre carte i sudoarea muncii
realizat prin metafore antitetice:
graiuri cu-ndemnuri pentru vite cuvinte potrivite
zdrene muguri i icoane
venin miere
cenua morilor din vatr Dumnezeu de piatr
bube, mucegaiuri i noroi frumusei i preuri noi
slova de foc slova furit
rob Domn
Se observ dou registre lexicale: cel al cuvintelor bolnave pe de o parte, i cel al cuvintelor
poetice pe de alt parte. Prima categorie semantic devine surs stilistic, genez, pentru a doua. ntre
cele dou registre se afl travaliul poetic, munca istovitoare asupra cuvntului lefuit, potrivit prin
demers creator. Acesta este ilustrat prin verbe la perfect compus (timp al aciunilor trecute i ncheiate
definitiv): am ivit, am prefcut, am preschimbat, am luat, iscat-am.
Ce este poezia? citate din mrturisirile lui Arghezi.

5. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI se face pe parcursul ntregii ore (Da!, Bine!, Mai


departe!, Sigur!, Continu! etc.)

6. OBINEREA PERFORMANELOR:
- Se concluzioneaz, enunndu-se ideile ce se desprind din poezia Testament:
Orice carte instituie un cult al strmoilor, fiind forma cea mai nalt i mai rezistent de oglindire
a vieii i spiritualitii unui popor
Poezia este un proces de purificare a cuvintelor i de modelare n noua lor substan a unui
univers de frumusee care s exprime i s rzbune realitatea;
Urtul poate deveni obiect estetic, frumuseea avnd adeseori, n mod paradoxal, rdcini urte,
aa cum unele flori cresc dim mucegai;
Poezia nu e doar inspiraie (slova de foc), ci i meteug (slova furit), nu numai talent , ci
i efort intens i miglos.

7. ASIGURAREA RETENIEI I TRANSFERULUI (5 minute)


- se d tema pentru acas: demonstraia ntr-un eseu de 2-4 pagini c poezia Testament, de Tudor
Arghezi, este art poetic.
- se noteaz elevii care au avut o contribuie considerabil la desfurarea orei;
FI DE LUCRU

ESTE

CARTEA
SURSE CREAT

POEZIA

ARE ROL

S-ar putea să vă placă și