Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Grupa : Mare
Tema anual de studiu: CE I CUM VREAU S FIU ?
Subtema: MESERII, MESERII, NDRGITE DE COPII!

ACTIVITATE INTEGRAT
1. ADE-DLC: CROITORAUL CEL VITEAZ povestirea copiilor
2. ADE-DEC: SUBIECTUL - Meserii i profesii ndrgite
Tema plastic Pata de culoare
3. ALA- CENTRU TIIN: Blazonul meseriilor
4. ALA- CENTRUL JOC DE ROL: De-a designerii vestimentari
5. ALA- CENTRUL CONSTUCII: Cartierul meseriailor
6. ALA- CENTRUL MANIPULATIVE: Dominoul meseriilor
Scopul :
- Dezvoltarea capacitaii de exprimare oral, nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;
- Consolidarea cunotinelor copiilor despre meserii i profesii ntlnite n viaa social;
- Verificarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi, utiliznd pata de culoare ca element de limbaj plastic.
Tipul leciei : consolidare i verificare de cunotine, priceperi i deprinderi.
Forma de realizare: activitate integrat

Obiective operaionale :
O1. s participe activ la discuii n mici grupuri informale;
O2. s recunoasc meseriile pe baza unor imagini;
O3. s selecteze roluri specifice vrstei;
O4. s redea coninutul povestirii pe baza imaginilor, n succesiunea defurrii evenimentelor;
O5. s aplice culoarea pe suprafaa dat cu ajutorul pensulei;

1
O6. s combine culorile pentru a obine nuanele dorite;
O7. s recunoasc meseriile pe baza unor imagini;
O8. s exemplifice, lucrnd n echip, drepturile i responsabilitile diverselor roluri ;
O9. s neleag procesul asumrii i exercitrii unui rol;
O10. s creeze modele de mbrcminte;
O11. s interacioneze cu partenerii de joc, respectnd regulile;
O12. s construiasc prin alturare, suprapunere, mbinare, un cartier al meseriailor;
O13. sa identifice avantajele lucrului n grup, al muncii prin cooperare.
Obiective educative :
formarea i dezvoltarea unei conduite bazate pe cooperare i comunicare n cadrul grupului;
s colaboreze cu colegii n vederea soluionrii diverselor sarcini didactice.

Metode si procedee : discuia colectiv , expunerea, explicaia, conversaia, exerciiul, lucrul n grup, jocul, problematizarea,
roata surprizelor, explozia stelar, tehnica blazonului, acvariul, turul galeriei.
Mijloace de nvatamnt :
1. ALFABETIZARE: imagini din povestea Croitoraul cel viteaz, panoul Exploziei stelare, coulee pentu ntrebri, flip-chart ;
2. ART: foi de desen, acuarele, pensule, recipiente cu ap, erveele.
3. TIIN: imagini cu unelte, meserii, lipici, blozonul meseriilor
4. JOC DE ROL: bloc de desen, culori, carioca
5. CONSTRUCII: cuburi din lemn, truse lego, siluetele meseriailor, copaci;
6. MANIPULATIVE: jetoane cu meserii, piese de domino, past de lipit.
7. Durata : 45 minute ;
Bibliografie :
- Curriculum pentru nvmntul precolar,M.Ed.C.T., 2008
- E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, Activiti bazate pe inteligene multiple.
- Ghid metodic: Metode interactive de grup, Ed. Arves.
- Adriana Baban , coordonator, Consiliere educationala, Cluj-Napoca, 2003

2
NR ETAPELE OB. CREAREA SITUAIILOR DE NVARE STRATEGII DURA- EVALUARE
CRT. ACTIVITII OP. DIDACTICE TA
DIDACTICE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA
COPIILOR
1. Moment Pregtirea colectivului de precolari, Pregatirea materialelor de discutie 1 min
organizatoric asigurarea condiiilor optime de lucru. introductiva
desfurare a activitii.
2. Captarea ateniei O1 Este marcat prin: Rspund la salut. conversaia 7 Abiliti de
*salutul:Bun dimineaa, mici Copilul care a avut mascota min comunicare
meseriai! acas povestete ce au fcut verbal i
*Prezena; mpreun. nonverbal.
*Stabilirea coordonatelor temporale Rspund la ntrebri. Capacitatea
(anotimp, luna, ziua sptmnii) copiilor de a
rspunde corect
O2 Propun copiilor s descoperim Copiiii ascult i execut explicaia la ntrebri,de a
mpreun, una cte una, imaginile de cerinele propunatoarei. conversaia denumi corect
pe roata surprizelor. exerciiul meseriile i
Imaginile descoperite pe roat repre- roata surprizelor uneltele cores-
zint meserii i unelte ntlnite n punztoare.
societate.
Copiii vor nvrti roata i vor spune
ce tiu despre meseriile aflate pe ea.
Descrierea corect a meseriilor le va fi
rsplatit cu o fa zmbitoare, n cazul
unui rspuns greit vor primi o
fa trist.
3. Anuntarea temei O3 Invit un copil s descopere cine este Precolarul numit descoper expunerea 4 min. Cunoaterea
scopului i ascuns n spatele panoului pentru personajul din spatele temei i a
obiecivelor teatrul de ppui. Prinesa, aflat acolo, panoului. obiectivelor.
are pentru copii o scrisoare:
Tria odat-ntr-o csu,
Cosnd de zor la o msu,
3
Un micu croitora
Cel mai bun meseria.
i iat c-ntr-o zi de var,
mpratul cel mrit
l cheam negreit
Te-am chemat, flcu viteaz,
De vei trece 6 probe
i dau prinesa de soie
i juma de-mprie!
Citind scrisoarea croitoraului copiii
vor afla ca vor trebui sa rezolve 6
probe n cele 6 centre de activitate.

4. Prezentarea optim O1 Se trece la prezentarea centrelor de Fiecare copil i alege semnul explicaia 5 min. Descrierea
a coninuturilor O3 activitate pentru a intui materialele individual i l aeaz n conversaia materialului
de lucru si pentru a afla sarcinile de compartimentul corespunztor observaia pregtit i a
lucru. centrului dorit. sarcinilor de
Individual, copiii ncearc s lucru.
identifice diverse roluri.

5. Obinerea ALFABETIZARE (prima prob)


performaei O4 Croitoraul cel viteaz- Povestirea
O1 copiilor Evaluarea
- Se va realiza, cu ajutorul imaginilor Precolarii povestesc, cu expunerea 20 min. rspunsurilor
din poveste, respectnd ordinea succe- ajutorul imaginilor, eveni- individuale i
siunii evenimentelor. mentele, n succesiune de grup.
Fixarea povestirii se realizeaz cu aju- logic.
torul metodei interactive: explozia
stelar. Grupurile de copiii aezate n Formularea de
Explic modul de lucru: n mijloc este jurul steluei centrale ntrebri i
aezat steaua mare; cele 5 stelue sunt rspund ntrebrilor aflate pe explicaia realizarea de
aezate n jurul stelei mari, atenio- cele 5 stelue. explozia stelar conexiuni.
4
nnd copiii c pe fiecare stelu este discuia Observaii
scris cte o ntrebare : Ce?, Cine?, colectiv asupra capaci-
Unde?, Cnd?, De ce? tii copiilor de
Exemple de ntrebri: a relaiona cu
Cum se numete povestea? ; Cine colegii.
este personajul principal?; Ce
meserie are?; De ce a omort
mutele?
La terminarea activitii precolarii vor
primi recompense.

ART (proba nr. 2)


O5 Meserii i profesii ndrgite-pictur Copiii aplic culoarea cu pen- exerciiul Realizarea
O6 Explic copiilor c vor picta, cu ajuto- sula i compun suprafaa dat conversaia sarcinilor de
rul pensulei i al acuarelelor: meserii i Lucreaz n echip pentru lucru.
profesii cunoscute i ndrgite de ei. realizarea albumului: Evaluare indi-
mpreun vor realiza apoi un album cu Meserii ndrgite vidual acio-
titlul: Meserii ndrgite. nal prin reali-
zarea temei.

TIIN (proba nr.3)


O7 Voi cere precolarilor s realizeze Copiii denumesc mese- exerciiul Realizarea
O8 blazonul fiecrei meserii, lipind pe riile pe baza imaginilor. problematizarea sarcinilor de
acesta imagini reprezentnd meserii i Asociaz imaginea unei lucrul n grup lucru n echip.
unelte. Dup realizarea temei, vor meserii cu uneltele specifice. conversaia
colabora pentru a organiza expoziia Lucreaz n echip i mprt- tehnica blazo-
meseriilor. esc colegilor experienele nului
personale de nvare.

JOC DE ROL (proba nr.4) Copiii vor decide n grup lucrul n grup Acional prin
O8 De-a designerii vestimentari modelele de haine ce vor conversaia realizarea
5
O9 Explic pe scurt modul de desfurare al fi create.Vor colora hainele, sarcinilor
O10 Jocului de rol. folosind culori calde. jocului.

CONSTUCII (proba nr.5) Copiii vor construi n grup, explicaia Observaii


O11 Cartierul meseriailor mprtesc colegilor expe- lucrul n grup asupra compor-
O12 Se cere copiilor s coopereze i s rienele de nvare. tamentului
construiasc mpreun multe cldiri copiilor.
frumoase.
MANIPULATIVE (proba nr.6) Copiii aleg numrul co- explicaia Acional prin
O11 Dominoul meseriilor respunztor de imagini lucrul n grup realizarea
Explic clar, pe scurt, sarcinile de grup pentru a completa domi- sarcinilor de
pe care le au de ndeplinit precolarii. noul. Vor motiva grupu- grup.
lui alegerea fcut.
6. Evaluarea O13 Apreciez verbal activitatea copiilor, Dup ncheierea activitii, turul galeriei 3 min. Analiza pro-
performanei mulumindu-le n numele croitorau- copiii trec n grup pe la fieca- explicaia duselor gru-
lui pentru ajutorul dat la realizarea re centru. Ei apreciaz conversaia pului.
celor 6 probe. activitatea proprie i pe cea a
colegilor.
7. Asigurarea O8 Explic copiilor regulile jocului Acvari- Vor asculta regulile jocului i explicaia 4 min. Acional prin
reteniei O11 ul: se vor forma dou cercuri concen- le vor ndeplini. metoda inter- realizarea
i a transferului trice; cei din centru vor denumi meseria activ: acvariul sarcinilor
preferat, iar cei din exterior le vor jocului.
adresa ntrebri vis-a-vis de alegerea
fcut. Dup epuizarea ntrebrilor din prima
tur, se vor inversa locurile.
8. Aprecieri i O1 Voi face aprecieri verbale asupra Copiii vor aprecia verbal expunerea 1 Evaluare
recomandri O13 modului n care s-a desfurat activita- activitatea desfaurat. min frontal.
tea.

S-ar putea să vă placă și