Sunteți pe pagina 1din 8

COALA GIMNAZIALA SPECIALA CONSTANTIN PAUNESCU

Adresa: Aleea Istru, nr. 4, sector 6, Bucuresti


Telefon: 021 444 22 88
Fax: 021 444 03 32
E-mail: scoalaspeciala11@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA SPECIALA ,,CONSTANTIN PAUNESCU,, BUCURESTI


CLASA: a-III-a B (D.S)
Prin prezenta va comunicam ca pe catedra vacanta de Educatoare, cod post
DATA:
5222, va 14.11.2012
rugam sa o repartizati pe domna Cioboata Orania .
PROPUNTOR: profesor psihopedagogie speciala POPESCU AMELIA
ARIA CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA : CITIRE-SCRIERE-COMUNICARE
UNITATEA DE INVATARE: Lexic si semantica
TEMA LECTIEI:DIRECTOR,
,,Lectura dupa imagini,,
TIMP DISPONIBIL: 45 minute

CAPACITATI DE INVATARE: - in clasa exista ritm de lucru si capacitati de invatare diferite;


- acestia fiind impartiti in doua grupe astfel:
a: Aleea Istru, nr. 4, sector 6, Bucureti
Grupa I - Ilie Mihai-Laurentiu , Rachieru Gabriel- pot realiza obiectivele proiectate la nivel minimal;
Telefon: 021 444 22 88
Grupa II -Matei Alexandru-Marian, Militaru Ionut, Lazr Madalin-Ionut - cu deficiente grave de invatare si perceptie generate de hiperkinetism,
Fax: 021 444 03 32
deficit de atentie si retard mintal sever.
E-mail: scoalaspeciala11@yahoo.com
OBIECTIVE OPERATIONALE

OBIECTIVE COGNITIVE
Oc1: Sa identifice si sa denumeasca fiecare personaj prezent in povestea ilustrata.
Oc2: Sa recunoasca si sa descrie in propozitii simple actiunea pe care o desfasoara personajele din imaginile prezentate
Oc3: Sa alcatuiasca propozitii simple in care sa descrie ce invataminte au tras in urma vizionarii in suport imagistic a intamplarilor prezentate.
Oc4: Sa se pronunte clar si corect cuvintele care alcatuiesc propozitiile prin se care exprima.

OBIECTIVE AFECTIVE:
Oa1: Sa manifeste interes fata de activitate si sa constientizeze aprecierile.

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
Op1: Sa adopte o pozitie corespunztoare in banca;
Op2: Sa-si reprime dorinta de-a practica miscari inutile in timpul activitatii.

RESURSE DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:
- explicatia, conversatia, observatia, demonstratia si exercitiul;

MATERIAL DIDACTIC:
- obiecte concrete, jetoane, materiale in suport imagistic, plansa si fise de lucru.
PROIECT DE LECTIE

STRATEGII DIDACTICE
OBIECTIVE EVENIMENTUL CONTINUTUL ADECVAT EVALUARE
OPERATIONALE INSTRUCTIONAL SARCINI DE SITUATII FORMATIV
INVATARE DE (sau itemii
INVATARE testului
de evaluare)

-Pregatirea materialului didactic;


MOMENT
Elevii se
ORGANIZATORIC -Asigurarea desfasurarii activitatii in conditii
pregatesc pentru
optime.
activitate
-Acomodarea elevilor cu atmosfera din sala de curs
si pregtirea pentru activitate.

Op1: Sa adopte o -Voi prezenta elevilor planse ce alcatuiesc o mini-


cxlicatia
pozitie corespunz- CAPTAREA ATENTIEI Elevii asculta cu
poveste, le voi explica ,,citind dupa imagini,,
toare in banca; observatia
atenie!
intamplarile ce se deruleaza in cadrul acesteia dupa
conversatia
care le voi spune care este morala intamplarilor
prezentate.
Op1: Sa adopte o -Tema lectiei de astazi este ,,Lectura dupa imagini,, - elevii asculta
pozitie corespunz- ANUNTAREA TEMEI SI Ascultai cu conversatia cu atentie anun-
unde noi vom incerca sa privind imaginile sa
toare in banca; A OBIECTIVELOR atenie! tarea temei si a
OPERATIONALE intelegem povestea ce ne este prezentata. explicatia obiectivelor
Op2: Sa-si reprime
dorinta de-a practica Obiectivele urmarite in urma desfasurarii acestei observatia operationale
miscari inutile in activitati sunt:
timpul activitatii. demonstratia
-sa identificati si sa denumiti fiecare personaj
prezent in povestea ilustrata;
-sa recunoasca si sa descrie in propozitii simple
actiunea pe care o desfasoara personajele din
imaginile prezentate;
-sa alcatuiti propozitii simple in care sa descrieti ce
invataminte ati tras in urma vizionarii in suport
imagistic a intamplarii prezentate;
- sa pronuntati clar si corect si corect cuvintele ce
vor alcatui propozitiile prin care va exprimati.
Oc1: Sa identifice si -Le voi face un scurt instructaj printr-o scurta - Elevii asculta cu
sa denumeasca fieca- atentie! Explicatia
re personaj prezent in povestioara ideea de a invata sa se exprime ,,citind -Cel putin doi
povestea ilustrata. elevi recunosc
dupa imagini,, dupa care voi prezenta fiecaruia personajele pre-
Oc2: Sa recunoasca jetoanele ce alcatuiesc povestea. Observatia zentate, le denu-
si sa descrie in pro- mesc spunand ce
pozitii simple actiu- -Inainte de-a incepe rezolvarea fisei de lucru se -Sa miscam si actiune desfa-
DESFASURAREA
nea pe care o desfa- soara fiecare.
ACTIVITATII elevilor se vor face niste exercitii psihomotrice si de incalzim impreuna
soara personajele din degetele si manu- Conversatia
imaginile prezentate coordonare de incalzire a degetelor si manutelor tele!
Oc3: Sa alcatuiasca dupa un scurt instructaj privind conditiile reusitei
propozitii simple in activitatii (,,lucrarea voastra va fi frumoasa daca veti
care sa descrie ce Demonstratia
invataminte au tras pune numarul corespunzator in dreptul imaginii
in urma vizionarii in pentru a obtine succesiunea evenimentelor,,).
suport imagistic a Exercitiul
intamplarilor prezen
-tate.
Oc4: Sa se pronunte
clar si corect cuvin- Fisa de evaluare ,,Lectura dupa imagini!,, -Elevii denumesc Observatia Grupa I
tele care alcatuiesc (fise individuale 1,2,3,4,5) fiecare personaje- - cel putin doi
propozitiile prin se - Elevii denumesc fiecare personajele din imaginile le din imaginile elevi denumesc
care exprima. prezentate, alcatu Explicatia personajele din
prezentate, alcatuiesc propozitii simple prin care
-iesc propozitii imaginile prezen-
exprima actiunile desfasurate pronuntand clar si simple prin care tate, alcatuiesc
exprima actiunile propozitii simple
corect cuvintele ce alcatuiesc propozitiile dupa care Conversatia
desfasurate pro- prin care exprima
pun in dreptul fiecarei imagini numarul corect nuntand clar si actiunile desfasu-
corect cuvintele rate pronuntand
pentru a crea succesiunea evenimentelor.
ce alcatuiesc pro- Exercitiul clar si corect,
pozitiile dupa dupa care pun in
care pun in drep- dreptul fiecarei
tul fiecarei imagi- imagini numarul
ni numarul corect corect pentru a
pentru a crea crea succesiunea
succesiunea evenimentelor
evenimentelor.
Grupa II
- cel putin doi
recunosc si indi-
ca personajele
din imaginile
prezentate

Oa1: Sa manifeste Voi prezenta elevillor o fiele de lucru la care voi observatia
interes fata de Elevii asculta
EVALUARE face aprecieri verbale individuale, a raspunsurilor
activitate si sa con- Ascultati cu explicatia cu atentie!
stientizeze apreci- fiecarui elev si in urma participarii la activitate voi atentie!
erile. demonstratia
acorda calificativ si diploma de participare pentru
activi-tatea desfasurata in cadrul orei de Citire-
Scriere-Comunicare.

COALA GIMNAZIALA SPECIALA CONSTANTIN PAUNESCU


Adresa: Aleea Istru, nr. 4, sector 6, Bucuresti
Telefon: 021 444 22 88
Fax: 021 444 03 32
E-mail: scoalaspeciala11@yahoo.com
Prin prezenta va comunicam ca pe catedra vacanta de Educatoare, cod post
5222, va rugam sa o repartizati pe domna Cioboata Orania .

DIRECTOR,

PROIECT
a: Aleea Istru, nr. 4, sector 6, Bucureti

Telefon: 021 444 22 88


DIDACTIC
Fax: 021 444 03 32
,,Lectura dupa imagini,,
E-mail: scoalaspeciala11@yahoo.com
DISCIPLINA: CITIRE-SCRIERE-COMUNICARE
Profesor psihopedagogie speciala: Popescu Amelia-Mariana

COALA GIMNAZIALA SPECIALA CONSTANTIN PAUNESCU


Adresa: Aleea Istru, nr. 4, sector 6, Bucuresti
Telefon: 021 444 22 88
Fax: 021 444 03 32
E-mail: scoalaspeciala11@yahoo.com
Prin prezenta va comunicam ca pe catedra vacanta de Educatoare, cod post
5222, va rugam sa o repartizati pe domna Cioboata Orania .

DIRECTOR,

Diploma
a: Aleea Istru, nr. 4, sector 6, Bucureti
Se acorda elevului ..din clasa
a-III-aTelefon:
B, 021pentru
444 22 88

implicarea si32 realizarea sarcinilor in cadrul activitatii ,,Lectura dupa


Fax: 021 444 03
imagini,, desfasurata in data de 14.11.2012
E-mail: scoalaspeciala11@yahoo.com
la ora de CITIRE-SCRIERE-COMUNICARE.

Director,
Prof. Aurora Butoi
Profesor psihopedagogie speciala,
Popescu Amelia

S-ar putea să vă placă și