Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Veseliei ,Gherla


EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula
DATA: 22.10.2010
GRUPA: Mijlocie Voiniceilor
TEMA ANUAL: CE I CUM VREAU S FIU?
TEMA SPTMNII: tiu s m comport frumos!
TEMA ZILEI: Povestea mgruului ncpnat, de Vladimir Colin
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere i dobndire de noi cunotine
MIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
SCOPUL ACTIVITII: nelegerea, nsuirea i practicarea unor norme de conduit civilizat
ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADE
ADP:ntlnirea de diminea: Bun dimineaa dragi copii! Aa DA, aa NU! - reguli de comportare
ALA: ART: Cadou pentru surioara mea - desen
CONSTRUCII: Jucrii pentru cei dragi
TIIN: Cum ne comportm la locul de joac? ( norme de comportare civilizat)
ADE : Povestea mgruului ncpnat, de Vladimir Colin - lectura educatoarei

OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;
ALA: - s coloreze cadouri pentru surioara mea folosind culori corespunztoare
- s construiasc prin imbinare, suprapunere, alturare jucrii pentru cei dragi
- s participe la o conversaie n jurul temei Cum ne comportm la locul de joac?
- s participe activ la activitile de joc;

ADE: DOS : - s neleag i s redea succint coninutul povestirii pe baza unor ilustraii
- s comunice impresii pe baza celor observate
- s explice sensul noiunii morale ncpnare, prin raportare la comportamentul
personajelor
- s evidenieze consecinele ncpnrii i ale neascultrii

STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE:povestirea, conversaia euristic, explicaia, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC: Plane ilustrnd momentale principale ale povetii, mgru de plu
Lego, creioane colorate
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House,
2008
2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani,
M.E.C.T. 2008
SCENARIUL ZILEI

I. ADP
Activitatea incepe cu ntlnirea de diminea:
1.Salutul: Dimineaa ne-am trezit
La grdini am venit
n cerc s ne aezm
Cu toii s ne salutm.
Bun dimineaa, dragi voinici!
M bucur c suntei aici
A nceput o nou zi
Bun dimineaa copii!
2.mprtirea cu ceilali:! Aa DA, aa NU! - reguli de comportare
3. Activitatea de grup: Activitatea continu cu jocul Schimb locul! Copiii stau n semicerc pe
scunele. Copilul care nu are scaun merge la un coleg, i spune numele, d mna cu el i acesta i
cedeaz locul dac a ghicit numele.
4. Noutile zilei: Astzi v voi spune o poveste care se numete Povestea mgruului
ncpnat.Este vorba despre un mgru care nu se comport tocmai politicos. Este foarte ncpnat
i nu vrea s asculte de nimeni.

II. ALA
Copiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Construcii copiii vor construi
prin imbinare, suprapunere, alturare jucrii pentru cei dragi , la Art copiii vor desena folosind
culori corespunztoare cadouri pentru suriora mea, iar la tiin copiii vor participa la o conversaie
n jurul temei Cum ne comportm la locul de joac?

III. ADE
Povestea mgruului ncpnat, de Vladimir Colin - lectura educatoarei

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONINUT TIINIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE DIDACTICE (instrumente i indicatori)
Moment Pentru o bun desfurare a
organizatoric activitii se vor lua urmtoarele
msuri:
- aerisirea slii de grup;
- aranjarea mobilierului sub form
de careu deschis;
- intrarea ordonat a copiilor n sala
de grup;

Captarea ateniei Atenia copiilor va fi captat prin Conversaia Observarea


prezentarea unui mgru de plu. comportamentului copiilor
Astzi v voi spune o poveste
care se numete Povestea
mgruului ncpnat.Este
vorba despre un mgru care nu se Explicaia
Anunarea temei i a comport tocmai politicos. Este
obiectivelor foarte ncpnat i nu vrea s
asculte de nimeni.
Se enumer obiectivele pe ntelesul
copiilor i se face motivarea
activitii.

Se va reda ct mai expresiv


coninutul povetii.Se vor explica
cuvintele i expresiile necunoscute. Povestire Evaluarea rspunsurilor
Se adreseaz ntrebri referitoare la copiilor
titlul povestii i personajele
Dirijarea nvrii acesteia. Textul povetii va fi expus
urmrindu-se succesiunea Conversaia
momentelor principale.
Concomitent cu povestirea, se vor
pune copiilor intrebri referitoare la
atitudinea mgruului.

Sinteza coninutului povestirii:


- Cum se numete povestea?
Obinerea - Cine este personajul principal? Conversaia Evaluez capacitatea
performanei, - Cum rspunde mgruul cnd euristic; copiilor de a se exprima
asigurarea reteniei i mama lui l roag s fac ceva? corect, clar si expresiv
a transferului de -Cum i rspunde oricelului cnd
cunotine acesta i propune s se joace
mpreun?
- Cine l viziteaz pe mgru?
- De ce l-au respins toate obiectele
din camer?
- Merita el s fie respins? De ce?
- Cum se numete cel ce are un
astfel de comportament? Problematizarea
- Ce s-a intmplat cu mgruul
dup vizita lui Mo Nu Vreau ?
Copiii vor rspunde la ntrebri
motivndu-i rspunsurile.

In finalul activitii se fac aprecieri


Incheierea activitii asupra modului de comportare i Aprecieri verbale
participare al copiilor pe parcursul
activitii.
Povestea mgruului ncpnat

A fost odat un mgru tare ru i ncpnat. Vai , vai ct era de ru i de ncpnat!


Dac mama lui l trimitea la cmp s cumpere o mn de scaiei, ca s fac i ea o prjitur,
mgruul ndat spunea:
- Nu vreau!
Dac l ruga s vin la mas:
- Nu vreau!
Dac l trimitea la opt seara la culcare:
- Nu vreau!
Orice l-ar fi rugat, el rspundea numai i numai :
- Nu vreau! (plana 1)
ntr-o zi plec mama lui de acas.
- Mgruul meu i spuse mama ateapt-m cuminte i...
- Nu vreau! Nu vreau! Nu vreau! (plana 2)
Dar, dac vzu c rmsese singur n cas, se potoli. Se uita n sus i n jos i se plictisea de
moarte.
- Mgruule spuse atunci un oricel, scondu-i nasul din gaura lui hai s ne jucm!
- Nu vreau!
- Bine... i oricelul se trase ndrt.
Mgruul avea chef de joac i-i pru ru c-l luase gura pe dinainte, dar ce mai putea face?
De necaz strig din nou ct putu de tare:
- Nu vreau! Nu vreau! Nu vreau!
i atunci minune! Peretele se despic, i din perete iei un moneag ncruntat , cu un nas
strmb, ochi i gur strmb. Peretele se nchise apoi la loc.
- Pleac de aici! Strig mgruul. Urtule, nu te iubesc...Pleac!
Dar moneagul i strmb parc i mai tare nasul, ochii i gura mrind cu un glas gros i
dogit:
- Nu vreau!
- Tu? Strig mgruul. Eu, eu nu vreau, nu tu! Numai eu am voie s spun Nu vreau...
Moneagul rse strmb, cu hohote care fcur s tremure ncperea.
- Eu sunt Mo Nu Vreau. M-ai chemat de attea ori, c-n sfrit, iat, am venit! Ei, de ce
taci?
De ast dat mgruul o cam sfeclise.
- Eu...eu nu te-am chemat, bolborosi el. Da de unde? i s-a prut... Pleac, moule,
pleac!... Vezi-i de drum!...
- Nu vreau! Rspunse ns Mo Nu Vreau. (plana 3)
Speriat, mgruul o lu la fug prin odaie. Se arunc asupra uii s-o deschid.
- Deschide-te odat! i porunci el nciudat i ua rspunse linitit:
- Nu vreau!
i mai speriat, mgruul alerg la fereastr. O zgli dar fereastra nu se deschise.
- Deschide-te, fereastr. Te rog....
- Nu vreau! rspunse fereastra. (plana 4)
Atunci mgruul se aez pe duumele i ncepu s plng.
- Ei, de ce taci? spuse din nou Mo Nu Vreau, care sttuse linitit i-l privise ct alergase
prin ncpere.
Dar mgruul plngea mai departe i lacrimile-i picurau pe duumele.
- Nu vreau! Strigar n clipa aceea duumelele i-ncepur s se mite, s sar, ncercnd s
scape de mgru.
Tremurnd, acesta se urc pe mas, dar masa rosti suprat:
- Nu vreau! (plana 5)
Mgruul nu mai tia ce s fac. Era la captul puterilor, i atunci, istovitse trnti pe pat.
(plana 6)
- Nu vreau! Strig ns i patul, aa c mgruul rmase n picioare, aruncnd priviri
nspimntate n jur.
- Ei, de ce taci? ntreb pentru a treia oar Mo Nu Vreau.
Dar n clipa aceea se auzir nite pai n faa uii. Mo Nu Vreau se repezi spre peretele
care se despic i-l lss s treac, lipindu-se apoi n urma lui, de parc nu s-ar fi despicat niciodat .
- Mmico! Strig fericit mgruul. Mmic, ce bine c-ai venit!
Mama intr n odaie i-l ntreb mirat:
- Ce-i, dragul meu?
- tii, rspunse el, vreau...vreau s cumpr scaiei, vreau s m culc la opt, vreau s
mannc, vreau...vreau tot...Tot, mmico! (plana 7)
Din ziua aceea, mgruul nu-l mai vzu niciodat pe Mo Nu Vreau, cel cu nas strmb, cu
ochi i gur strmb... i, pentru ca nimeni s nu mai peasc ce-a pit el, s-a dus mgruul ntr-un
suflet la prietenul meu care scrie toate povetile pentru copii, i i-a spus pania lui, ntocmai.
Urt panie, dragii mei!

S-ar putea să vă placă și