Sunteți pe pagina 1din 5

COLEGIUL de TIINE ale NATURII

EMIL RACOVI
Str. Armoniei, nr. 6, Braov
Tel: 0268.424.084
CUI: 29379248

PROIECT DIDACTIC
MOTTO :
Nu nvm pentru coal, ci pentru via
(Seneca, Epistulae )

Data: 31. 03. 2017


Clasa: a VI-a
Prof. diriginte: tefnescu Ana-Maria
Disciplina: Consiliere i orientare
Tema : Cum s circulm corect?
Componenta: Educaie pentru securitatea personal
Subcomponenta: Educaia rutier
Tipul leciei: mixt

Obiectiv de referin:
Transpunerea n practic a regulilor de circulaie pentru pietoni i bicicliti prin cunoaterea
semnelor de circulaie.
Obiective operaionale :
O1 s cunoasc i s respecte regulile de circulaie pentru pietoni i bicicliti;
O2 s identifice semnele de circulaie pentru pietoni i bicicliti;
O3 s aib un comportament contient i responsabil n calitate de participani la traficul rutier;
O4 s cunoasc noiunile de: drum public, trotuar, carosabil, pieton, vehicul, semafor, agent de
circulaie, conductor de vehicul, participant la traficul rutier;
O5 s participe activ la realizarea activitilor.

RESURSE
A. METODOLOGICE
a. Strategia didactic
- Dup particularitile evolutive ale gndirii mixt
- Dup gradul de dirijare - dirijat
b. Metode i procedee: conversaia, expunerea, observaia, dezbaterea, activitate independent,
lucrul n echip, problematizarea, jocul didactic, studiul de caz.
c. Mijloace didactice: fie de dezvoltare, imagini, noul Cod rutier, indicatoare cu semne de
circulaie, jetoane cu termeni aparinnd limbajului de specialitate, fie de evaluare, laptop.
d. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
B. a) BIBLIOGRAFICE:
- Cosma, Traian, Ora de dirigenie n gimnaziu, Editura Plumb, Bacu, 1994
- Marinescu, Silvia & Radu, Ana, Mapa profesorului diriginte, Editura Carminis, Piteti, 2008
- Codul rutier, 2008;
- M., B.&C., Tomescu, S circulm corect, Editura Coresi, Bucureti, 2006;
- Site-uri cu profil rutier: www.automarket.ro, www.politia.ro, www.4_cars.ro, www.
auto.rol.ro, www.biciclete.ro ;
- Cuco, C., Pedagogie (Ediia a II-a), Editura Polirom, Iai, 2002;
- Certificarea studiilor pentru profesia didactic, Constana Dumitriu, Editura Alma Mater,
Bacu, 2004;
- Strategii activ-participative de predare-nvare, (Programul P.I.R).

1
b) SITOGRAFIE: https://www.youtube.com/watch?v=TZbW6fG6Tbk
https://www.youtube.com/watch?v=GLk7gQRbGf4

C. TEMPORALE: 50 minute

DESFURAREA LECIEI

1. Moment organizatoric Organizarea clasei. Pregtirea materialelor necesare pentru lecie. Crearea
condiiilor optime pentru desfurarea activitilor.

2.Captarea ateniei (O5, O3)


Dou filmulee :
Cinele pieton https://www.youtube.com/watch?v=TZbW6fG6Tbk
Animalele trec pe rou, cinele pe verde https://www.youtube.com/watch?v=GLk7gQRbGf4

Pe unde trebuie s circulai n fiecare zi pentru ca s venii la coal? (pe drumul public)
Ce este necesar s cunoatei i s respectai pentru ca s fii n siguran pe drumurile publice?
(regulile de circulaie, indicatoare, marcaje).
Totui sunt multe cazuri n care uitm s punem n practic aceste lucruri i din aceast cauz n ntreaga
lume, se nregistreaz anual peste 300 000 mori i peste 8 milioane de rnii. Dup bolile cardio-vasculare
i cancer, accidentele rutiere sunt pe locul al treilea. La noi n ar, n fiecare an i pierd viaa aproximativ
3000 de oameni (n cretere n ultimii ani!), n cea mai mare parte copii, datorit nerespectrii normelor
ruiere. Statisticile din ultimul an arat c media accidentelor de circulaie din care rezult victime omeneti
produse din vina pietonilor, reprezint ntre 30% i 40% din totalul accidentelor.
Care este cauza? Rspunsul este foarte simplu: nerespectarea regulilor de utilizare a drumurilor.
Deci, pentru protecia noastr i sigurana rutier trebuie s acordm o mare importan comportrii pe
arterele rutiere.
Pe parcursul acestei activiti vom ncerca s nvm reguli i semne de circulaie care ne pot fi de
folos n evitarea accidentelor de circulaie.

3.Anunarea temei i a obiectivelor activitii (O1)


Informez elevii asupra coninutului nvrii i a nivelului performanelor ateptate. Scriu titlul leciei
pe tabl i elevii pe caiete (Cum s circulm corect?), scopul ei fiind cunoaterea regulilor de circulaie
pentru sigurana pietonilor i a traficului rutier.

4. Desfurarea activitii
Circulaia rutier este nsumarea a trei factori cu aciune conjugat: omul (n calitate de conductor
de vehicul, pieton sau pasager), vehiculul i drumul. Dintre aceti trei factori, omul are cea mai mare
importan pentru c, de modul n care cunoate i respect normele de circulaie depinde sigurana
traficului rutier.

a. Joc de mim: Top 10 greeli ale pietonilor n trafic (O1, O2, O3 O5)
Putem observa astfel ce reguli de circulaie sunt cunoscute de elevi. Folosind observaia i gndirea
critic elevii vor deduce ce reguli de circulaie trebuie respectate de pietoni i de bicicliti. Greelile fcute
de pietoni n trafic sunt exemplificate de ctre elevi . Se trag primele concluzii referitoare la modul n care
trebuie s se desfoare corect circvulaia pietonilor.

1. Circulaia pietonilor
Cteva dintre regulile sau obligaiile pietonilor, ca participani la trafic, sunt:
Circulaia s se desfoare numai pe trotuare, iar acolo unde acestea lipsesc, doar pe potecile de pe
marginea drumurilor publice. n localitile unde i acestea lipsesc se poate folosi limita extrem a
prii carosabile, aceea de pe partea stng a sensului de mers al pietonului.
2
Traversarea perpendicular pe axul drumului, n pas vioi, fr oprire, pe trecerea de pietoni.
Nu se traverseaz prin faa sau prin spatele autobuzelor staionate sau aflate n mers.
Se recomand trecerea n grup prin locurile cu marcaje speciale destinate pietonilor pentru evitarea
staionrii o perioad lung de timp a autovehiculelor.
b. Studiu de caz (O3)
Pentru o mai bun nelegere a regulilor de circulaie se d urmtorul exemplu (studiu de caz).
Autovehiculul se apropie de pasajul pietonal, pe care nu este nimeni. A redus viteza, oferul este
atent. i totui, la 1-2m n faa mainii sare un pieton. Pietonul este lovit. Putem spune c vinovia este
doar a oferului deoarece pietonul era pe trecerea zebrat?
Din analiza acestei situaii se trag urmtoarele concluzii:
Neatenia pietonului poate provoca un accident de circulaie.
n cazul unei coloane de maini se poate realiza un accident n lan.
ntlnirea cu un ofer neexperimentat se poate solda cu un accident cu urmri fatale.
Se trag alte concluzii referitoare la modul n care trebuie s se desfoare n mod corect circulaia
bicicletelor, cu skateboardul sau rolele.

2. Circulaia bicicletelor.
Circulaia cu bicicleta pe drumurile publice este permis prin lege numai copiilor cu vrste peste 14
ani. Pentru conducerea unei biciclete nu este necesar s ai permis de conducere, dar este obligatoriu s
cunoti regulile de circulaie specifice mersului pe biciclet i traficului rutier n general. Deseori proasptul
posesor al bicicletei pleac n prima curs fr a se uita mcar pe regulamentul de circulaie. Ori, i pentru
biciclist sunt perfect valabile regulile de prioritate, de depire, etc. A nva s mergi pe biciclet
nseamn a ncepe mai nti cu nsuirea corect a regulilor de circulaie i abia dup aceea s urcm pe
biciclet.

Cteva reguli de circulaie i de conducere specifice bicicletelor sunt:


Biciclitii s circule ct mai aproape de partea dreapt a strzii;
Este total contraindicat a merge cu bicicleta n spatele unor autovehicule;
Biciclitii trebuie s mearg unul dup altul, nu n grupuri;
Pe o biciclet nu poate circula dect o singur persoan. Dac pe biciclet se ataeaz un suport
special (n partea din fa), pe el pot fi transportai copii pn la vrsta de 7 ani.
Cunoaterea acestor reguli de circulaie nu este suficient pentru deplasarea pe drumurile publice, pietonii
i biciclitii trebuie s cunoasc i mijloacele de reglementare a circulaiei, stabilite prin Codul Rutier.
Cteva din mijloacele de reglementare a circulaiei sunt :
1. Marcajele rutiere;
2. Semnalele semaforului electric;
3. Semnalele lmpii cu lumin galben intermitent;
4. Indicatoarele rutiere;
5. Semnalele agentului de circulaie, etc.
Dintre acestea, o importan deosebit o au indicatoarele rutiere. Acestea sunt specifice pentru
pietoni, bicicliti sau conductorii auto.
- n fia nr. 1 sunt prezentate indicatoare ce trebuie cunoscute de pietoni;
- Fia nr. 2 prezint indicatoare ce trebuie cunoscute att de pietoni, ct i de restul
participanilor la trafic.
Se analizeaz fiecare indicator apreciindu-se importana cunoaterii lor. Fiecare elev va rezolva
independent sarcinile din Fia 3 Aplicaii, apoi se vor analiza frontal.

c. Activitate pe echipe (O5): Ghici ce-i scrie pe frunte!


Elevii sunt mprii n trei echipe. Sunt alei 3 membri reprezentani pentru fiecare echip n parte. Pe rnd
membrii echipei vor ncerca s defineasc n cel mai scurt timp i n cei mai clari termeni noiunile scrise pe
bileul pe care unul dintre coechipieri l poart pe frunte, fr a pronuna numele acestuia. Pentru a nu se
crea haos, fiecare echip este cronometrat pe rnd. Echipa care reuete s descopere prima termenii
ascuni este declarat ctigtoare. Aceast echip poate acorda o pedeaps echipelor nvinse. Nu se accept
pedepse umilitoare sau stnjenitoare.

3
Termenii sunt:

zebr marcaj de trecere pentru pietoni,realizat din dungi


albe paralele
trotuar poriune asfaltat la marginea unei strzi rezervate
circulaiei pietonilor

refugiu loc amenajat pentru urcarea sau coborrea din


mijloacele de transport
strad orice strad sau osea, autostrad sau drum,pe care
circul pietoni sau vehicule
pieton persoana care se deplaseaz pe jos pe un drum
public
semafor indicator cu lumini colorate, folosit n
reglementarea circulaiei
indicator simbol care servete la indicarea direciei sau a
caracteristicilor unui drum
agent de circulaie (sub)ofier de poliie nsrcinat cu ndrumarea,
supravegherea i controlul circulaiei pe drumurile
publice
acces interzis Se amplaseaz de regul la captul opus al unui
drum cu sens unic, pe sensul care a fost desfiinat.
Este un indicator care se respect nu numai de
ctre conductorii de autovehicule ci i de cei ce
conduc vehicule (nu au voie nici mcar bicicletele
sau vehiculele cu traciune animal sau cele trase
sau mpinse cu mna, excepie fcnd pietonii).
Semnificaia acestui indicator ncepe din locul n
care a fost instalat i nceteaz n intersecia cea
mai apropiat.
intersecie loc unde se ncrucieaz dou drumuri; ntretiere
accident eveniment fortuit, imprevizibil, care ntrerupe
mersul normal al lucrurilor (provocnd avarii,
rniri, mutilri sau chiar moartea
far corp de iluminat (la automobile, locomotive etc.)
care proiecteaz lumina ntr-o anumit direcie sub
forma unui fascicul divergent
fosforescent care emite lumin n ntuneric.
semnalizare comunicare fcut prin semnale.

5. Asigurarea feed back-ului: Concursul S circulm corect ! (O3, O5):


Se realizeaz prin fia 4 Chestionar i fia 5 Recapitulare final
Participani: 3 grupe
Reguli: Fiecare echip i va desemna, pe rnd, cte un lider care s rspund ntrebrilor, cerinelor
concursului. Pentru fiecare rspuns corect echipa va primi cte un punct. Ctig echipa care va avea la
sfrit cele mai multe puncte.

6. Tem : conform fiei anexate, elevii vor primi sarcina de a crea o reclam care ar putea fi
prezentat pe posturile de televiziune n care s evidenieze pericolele la care se expun pietonii neateni. Ei
se vor mpri n trei echipe :
- echipa 1 pe timp nefavorabil;
- echipa 2 pe timp de noapte;
- echipa 3 n grupuri organizate.

4
Reclama realizat trebuie s aiba o durat de maxim 30 de secunde. Aceasta trebuie realizat i n form
de poster pe plan de dimensiuni A3. Cea mai reuit reclam va fi afiat la panoul denumit Colul
circulaiei.

7. Evaluare, autoevaluare i concluzii finale


Se fac aprecieri asupra modului cum s-a desfurat activitatea, profesorul diriginte inmneaz insigne cu
fee zmbitoare elevilor/echipelor care au dat cel mai mare numr de rspunsuri corecte i i ndeamn pe
cei care au dat mai puine rspunsuri s fie mai ateni i s colaboreze mai bine n interiorul echipei in cadrul
leciilor viitoare.
Elevii vor ncerca s se identifice cu un anumit semn de circulaie reprezentativ pentru comportamentul
lor n trafic.
Se evideniaz faptul c existena regulilor de circulaie este o necesitate, iar participanii la trafic sunt
obligai s le respecte ntocmai.

ANEXE

1. fie de dezvoltare (fia 1, fia 2);


2. imagini (fia 2);
3. indicatoare cu semne de circulaie (fiele 1,2,3);
4. jetoane cu termeni aparinnd limbajului de specialitate;
5. fie de evaluare i autoevaluare (fiele 4,5).

S-ar putea să vă placă și