Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA:07.11.2017
CLASA: a II-a A
ARIA CURICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura roman
UNITATEA DE NVARE: n lumea plantelor
SUBIECTUL: Grdina Ioanei, dup Emilia Cldraru / Intonarea propoziiei. Punctul i
semnul ntrebrii (?).
TIPUL LECIEI: lecie de predare-nvare de noi cunotine;
SCOPUL LECIEI: Consolidarea deprinderilor de citire corect, contient i expresiv a textului, respectnd semnele de punctuaie; mbogirea
i activizarea vocabularului.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Ora I
O1: s citeasc fluent, corect, contient i expresiv textul ,,Grdina Ioanei, dup Emilia Cldraru, regsit n manual;
O2: s integreze oral n enunuri cuvintele de la vocabularul textului, demonstrnd, astfel, nelegerea acestora;
O3: s gseasc n text enunurile care indic unde lucreaz bunicul, ce caut Ioana, unde vrea Ioana s plece, dar i ce ar vrea fetia s i creasc n cap, cu sau
fr ajutor;
O4: s formuleze rspunsuri cu privire la textul ,,Grdina Ioanei, dup Emilia Cldraru, regsit n manual;
O5: s ordoneze corect momentele textului ,,Grdina Ioanei, dup Emilia Cldraru, dintr-o selecie de propoziii, cu sau fr ajutor.
O6: s realizeze corespondena ntre personajele din textul citit, respectiv bunicul i Ioana, i aciunile lor.

Ora a II-a
O1: s completeze propoziiile scrise pe tabl folosind unul din cuvintele din parantez i semnul de punctuaie potrivit;
O2: s citeasc n ritm propriu cate o propozitie, cu adaptarea intonaiei impus de semnele de punctuaie;
O3: s pun ntrebarea potrivit pentru propoziiile: ,,Bunicul lucreaz n grdina cu flori. i ,, Ioana i caut uneltele de lucru;
O4: s scrie dup dictare cteva propoziii, folosind semnele de punctuaie potrivite.
STRATEGIA DIDACTIC :
1. RESURSE PROCEDURALE: conversaia, discuia colectiv, explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea, lectura;
2. RESURSE MATERIALE: bucat de hrtie cu ntrebri pentru rebus, textul ,,Grdina Ioanei, dup Emilia Cldraru regsit n manual, fia de
lucru (Anexa 2), Ghicitori, cartona cu simbolul , cartona cu simbolul , fia de lucru (Anexa 3).
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
4. RESURSE TEMPORALE: 2 ore a cte 50 minute (900 950 , 1010 1100 );

BIBLIOGRAFIE:
Programa colar, clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II a, Bucureti, 2013;
erdean, I., (1982), Metodica predrii limbii romne la clasele I-IV, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti
Mirela Mihescu, tefan. Pacearc, Ania Dulman, Crengua Alexe, Otilia Brebenel, (2014 ), Comunicare n limba romn- manual pentru clasa a
II- a, Bucureti, Editura Intuitext
Mihescu,M. i colab., (2010), Metode activ-participative aplicate n nvmntul primar, Editura Didactica Publishing House, Bucureti

SCENARIU DIDACTIC
ORA I

Ob. Etapele leciei Coninutul informaional Strategii didactice Metode/


op. (durata) Instru-
Resurse Resurse Forme de mente de
procedurale materiale organizare evaluare
1.Momentul Pregtesc materialele necesare desfurrii leciei.
organizatoric Asigur climatul de ordine i disciplin necesar desfurrii Conversaia Frontal
(2 min.) orei n bune condiii.
(Elevii i pregtesc manualul i caietele necesare orei de
comunicare n limba romn.)
2. Captarea Se realizeaz cu ajutorul unui rebus desenat pe tabl (Anexa Conversaia Bucat de Frontal. Aprecieri
ateniei 1.1). Fiecare dintre elevi va primi o bucat de hrtie (Anexa Problemati- hrtie cu verbale.
(4 min.) 1.2) pe care vor fi scrise ntrebrile a cror rspunsuri rezolv zarea. ntrebri
rebusul, iar pe diagonala A-B a rebusului vor afla cuvntul pentru
,,grdina. rebus.
3. Anunarea Elevii sunt anunai c n prima or vor studia textul ,,Grdina Explicaia. Frontal. Observarea
subiectului Ioanei, dup Emilia Cldraru, vor citi textul, vor afla noi sistematic
leciei i a cuvinte, iar pe baza acestui text se vor lucra diverse exerciii. a elevilor.
obiectivelor Voi scrie data i titlul leciei, precum i numele autorului pe
operaionale tabl, iar elevii vor scrie acelai lucru n caiete.
(3 min.)
O1 4. Dirijarea Voi citi lecia model, apoi se va face citirea textului cu voce Lectura. Textul Frontal. Aprecieri
nvrii tare, de ctre elevi. Vom exersa citirea textului de tip lan, ,,Grdina Individual. verbale
(23 min.) citirea tafet, citirea selectiv. Vom avea, de asemenea, Ioanei, individuale
discuii despre text. dup i
O2 Voi ntreba elevii despre ce cuvinte neunoscute au regsit n Explicaia. Emilia colective.
text, le voi nota pe tabl, le vom explic nelesul i vom alctui Cldraru
oral propoziii cu acestea. regasit in
Pentru o mai bun nelegere a textului, vom face cteva manual.
exerciii orale.
O3 Exerciiul 1: Problemati-
Gsete n text eunturile care indic: zarea.
a) unde lucreaz bunicul; Exerciiul.
(Bunicul lucreaz n grdin)
b) ce caut Ioana;
(Ioana i caut ustensilele de grdin.)
c) unde vrea s plece Ioana;
(Ioana ar vrea s plece la joac.)
d) ce ar vrea fetia s i creasc n cap.
(Pe cap, fetia ar vrea s i creasc o grdina cu flori.)
O4 Exerciiul 2: Problemati- Aprecieri
Formuleaz rspunsuri urmtoarelor ntrebri: zarea. verbale
a) De ce i-a pus Ioana pmnt n cap? Exerciiul. individuale
(Ioana i-a pus pmnt n cap pentru c se plictisea i i
cuta s se joace.) colective.
b) Care este prerea ta depre Ioana? De ce?
(Ioana este o feti creia nu-i place s se plictiseasc i
i gsete n orice situaie ceva de fcut.)
c) Ce treburi fcea bunicul n grdin?
(Bunicul spa rondurile, grebla iarba i tundea
trandafirii.)
d) De ce credei c bunicul tundea trandafirii? (MS) Explicaia.
(Bunicul tia trandafiri pentru c pregtea grdina
pentru iarn.)
e) Ce culori de trandafiri ai mai vzut?
(Noi am mai vzut i trandafiri roii, portocalii,
albatrii, galbeni, roz, mov, etc.)
f) Cum obinem culoarea portocaliu? Dar mov? (AVAP)
(Culoarea portocaliu o obinem amestecnd rou cu
galben, iar culoarea mov, din amestecul de albastru cu
rou.)
O5 5. Fixarea Pentru fixarea cunotinelor asimilate n etapa anterioar, Explicaia. Fia de Frontal. Aprecieri
O6 cunotinelor voi mpri fiecrui elev cte o fi de lucru (Anexa 2). Exerciiul. lucru. Individual. verbale
asimilate n etapa Exerciiile de pe fia de lucru le vom face mpreun cu toat (Anexa 2) colective i
anterioar clasa; vom scrie rspunsurile i la tabl i pe fie. individuale
(15 min.)
6. ncheierea Se noteaz, apoi se explic tema pentru acas: restul Conversaia. Frontal. Evaluare
activitii exerciiilor de pe fia de lucru. frontal.
(3 min.) Se fac aprecieri generale i individuale privind participarea
elevilor la lecie, implicarea lor n realizarea sarcinilor.

SCENARIU DIDACTIC
ORA a II-a

Ob. Etapele leciei Coninutul informaional Strategii didactice Metode/


op. (durata) Instrument
Resurse Resurse Forme de e de
procedurale materiale organizare evaluare
1.Momentul Asigur condiiile necesare pentru desfurarea optim a
organizatoric leciei. Conversaia Frontal
(2 min.) (Elevii i pregtesc manualul i caietele necesare orei de
comunicare n limba romn.)

2. Captarea Solicit elevilor s asculte ghicitorile citite de mine i s le Conversaia Ghicitori. Frontal. Aprecieri
ateniei dezlege. Problemati- verbale.
(3 min.) GHICITORI: zarea.
Punctul [.]
El este un fel de stop
Aadar, are ca scop
S ne-arate lmurit
C ideea s-a sfrit.
Cnd citesc i-l ntlnesc
Trebuie c m opresc.

Semnul ntrebrii [?]


Cnd n minte nu sunt clare
Multe lucruri, cine-apare?
i de tiu s-l folosesc
Un rspuns la el primesc.

3. Anunarea Anun coninutul i obiectivele: Explicaia. Frontal. Observarea


subiectului Astzi vom lucra cu propoziiile i semnele de punctuaie sistematic
leciei i a pentru a putea s le recunoatem n diferite situaii, s le a elevilor.
obiectivelor intonm i s le scriem corect.
operaionale Scriu pe tabl data i titlul i solicit scrierea pe caiete.
(3 min.)

4. Dirijarea Le explic elevilor ce nseamn cuvntul ,,a intona. Explicaia. Frontal.


nvrii A intona = a rosti (un cuvnt sau o fraz) cu un anumit ton.
(21 min.) Observm imaginea din manual i dialogul, iar pe baza Discuia
acestuia voi adresa elevilor ntrebri: colectiv. Frontal. Aprecieri
- Difer intonarea celor dou propoziii? De ce? Observatia. Individual. verbale
- Cine ntreab? Problemati- individuale
- Cine rspunde? zarea. i colective.
- Numete semnele de punctuaie folosite.
Le adresez elevilor aceste ntrebri pe baza imaginii
din manual tocmai pentru a evidenia intonaia potrivit
semenlor de punctuaie, cnd se folosesc acestea i locul
acestora n propoziii.
Solicit un elev s citeasc definiia propoziiei, a Lectura. Frontal.
punctului i a semnului imtrebarii; eu voi scrie la tabl, iar Individual.
elevii n caiete.

O1 Exerciiu la tabl; voi scrie cteva propoziii pe tabl, iar elevii Problemati- Frontal. Aprecieri
O2 le vor scrie n caiete. Elevii vor veni, fiind solicitai, s zarea. Individual. verbale
completeze propoziiile scrise cu un cuvnt din paranteza Exerciiul. individuale
alturat i cu semnul de punctuaie potrivit. Dup i colective.
completarea propoziiei, un alt elev, ales de ctre cel care e la
tabl, va citi propoziia cu intonaia potrivit semnelor de
punctuaie completate. Cel/cea care a citit propoziia, va alege
un alt elev care s vin la tabl.

O3 Exerciiul 2 (manual): Scrie ntrebri potrivite pentru Problemati- Frontal. Aprecieri


urmtoarele rspunsuri: zarea. Individual. verbale
a) Bunicul lucreaz n grdina cu flori. Exerciiul. individuale
(Ce face bunicul?, Unde lucreaz bunicul?) i colective.
b) Ioana i caut uneltele de lucru.
(Ce face Ioana?, Ce caut Ioana?)
Voi explica elevilor ce trebuie fcut, voi scrie pe tabl
rspunsurile, iar cei care vor spune o ntrebare potrivit
rspunsului vor veni la tabl s scrie.
O4 5. Fixarea Pentru fixarea cunotinelor asimilate n etapa anterioar le voi Explicaia. Cartona Frontal. Aprecieri
cunotinelor da elevilor o scurt dictare, iar corectarea acesteia se va face la Exerciiul. cu Individual. verbale
asimilate n etapa tabl, mpreun cu toat clasa. n aceast dictare se urmrete simbolul individulale
anterioar recunoaterea, de ctre elevi, a semnelor de punctuaie i a . i colective.
(16 min.) locului lor n propoziie.

Trandafirii au crescut mult.


Cine a avut grij de ei? Cartona
Ce faci acolo? cu
Ioana i pune pmnt n pr. simbolul
Ea vrea s i creasc pe cap o grdin cu flori. .

Ca recompens, toi elevii care nu au avut greeli n dictare,


vor primi cte un cartona cu simbolul , iar cei care au o
greeal sau mai multe, un cartona cu simbolul .
6. ncheierea Ca tem pentru acas voi mpri elevilor cte o fi de lucru Conversaia. Fi de Frontal. Evaluare
activitii cu dou exerciii (Anexa 3). Le voi explica ce au de fcut i cum Explicaiia. lucru. frontal.
(5 min.) trebuie s rezolve exerciiile.
Se fac aprecieri generale i individuale privind participarea
elevilor la lecie, implicarea lor n realizarea sarcinilor.

Anexa 1.1
1 G H I O C E I
2 F E B R U A R I E
3 A C R
4 C A D O U
5 S A N I A
6 A N
7 A U R

Anexa 1.2
1. Plante care vestesc venirea primverii.
2. A doua lun a anului este ........................ .
3. ,,Eu am o portocal dulce. Cuvntul cu neles opus pentru ,,duce, care s se potriveasc n propoziie, este ................. .
4. Cuvntul cu neles asemntor pentru premiu este ..... .
5. Pe derdelu, copiii se dau cu ............. .
6. ntr-un ....... sunt 12 luni.
7. Metal preios din care se fabric bijuteriile. (din trei litere)

Anexa 2:
Numele Data..

FI DE LUCRU
Grdina Ioanei
dup Emilia Cldraru

1. Rspunde la ntrebri:
a) Ce lucreaz bunicul n grdin?


b) Ce caut Ioana?
.
c) Ce face Ioana, dup un timp?
.
d) Unde pune pmnt fetia?
.

2. Unete cuvintele cu neles asemntor: 3. Leag cuvintele cu sens opus:


lucreaz ncntat lene cur
pmnt vreme ncepe termin
timp calm acolo harnic
linitit muncete murdrete copili
fascinat rn feti aici

4. Desparte n silabe cuvintele:


lucreaz - trandafirii - pregtete -
murdrete - .. fascinat - plictiseal - ..

5. Eu spun una, tu spui multe! (singular plural)


ajutor - plictisit - pmnt - .. rspuns -.

6. Ordoneaz momentele textului:


( ) Ioana se plictisete.
( ) Fata i pune pmnt n pr.
( ) Bunicul lucreaz n grdin.
( ) Ioana i caut uneltele.
( ) Bunicul o atenioneaz pe nepoat.

7. Realizeaz corespondena ntre personaj i aciunile sale:

se mir
bunicul caut
lucreaz
Ioana sap
atenioneaz
se murdrete
grebleaz

8. Denumete cte :
- trei pomi fructiferi:..
- trei flori de grdin:.
- trei unelte de grdinrit:.
Anexa 3: Propoziia . Intonarea propoziiei. Punctul (. ) i semnul ntrebrii ( ? )

REINE! Propoziia este o comunicare. n intonarea propoziiei inem cont de semnele de punctuaie.
Punctul (.) indic o pauz n citire. (EXEMPLU: Psrile cltoare au plecat. )
Semnul ntrebrii (?) ne indic folosirea unui ton potrivit. (EXEMPLU : Cine a scris la tabl? )

1. Scrie cte o propoziie care s nceap cu cuvintele unde, cum, ci, cnd, cine. Ce semne de punctuaie ai folosit la sfritul lor? De ce?
.........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................

2. Alctuiete patru propoziii care s exprime o constatare i care s conin cuvintele: trandafiri, pmnt, grdina i toamna.
..........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................................................