Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

integrat

Educatoare: Binder Carmen


Maier Dana
NIVELUL I : Grupa mic

TEMA : Cum este,a fost i va fi aici pe Pmnt

SUBTEMA : n ateptarea lui Mo Crciun

TEMA ZILEI : Daruri pentru Mo Crciun

TIPUL ACTIVITII : Activitate integrat( DLC i DEC )

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal i individual.

LOC DE DESFURARE: sala de grup

CENTRE DE INTERES:

1. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA)

BIBLIOTEC: citim imagini cu datini de Crciun, legenda lui Mo Crciun din diferite cri i
reviste

Sarcini de lucru:
- s recunoasc imaginile;
- s descrie imaginile
- s se exprime n propoziii simple

ART : Globuri pentru bradul de Crciun

Sarcini de lucru:
- s realizeze exerciiile de nclzire a muhilor mici ai minii ;
- s pregteasc materialul de modelat prin frmntare
- s modeleze prin micarea translatorie a palmelor fa de planet, micare circular, aplatizare .
CONSTRUCII Lego cutii pentru cadouri
Sarcini de lucru:
- s mbine piesele de lego n realizarea temei date

2. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE( ADE)

DLC : -Educarea limbajului : ,,Brduul memorizare


DEC : - Activitate plastic : ,,Bradul mpodobit - dactilopictur
Obiective operationale:

DLC : -Educarea limbajului


- s audieze cu atenie textul poeziei
-s reproduca versurile poeziei ;
-s enumere cuvintele noi

DEC : -Activitate plastic


- s realizeze exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii ;
- s aplice culoarea pe suprafaa dat (cu degetul) ;

STRATEGII DIDACTICE

a. Metode i procedee: conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul, turul galeriei., demostraia


b. Resurse materiale: imagini cu brdu ,planete, plastilin, acuarele, lego mare,
c. Durata :o zi

Material bibliografic: auxiliare didactice

SCENARIUL DIDACTIC

ntlnirea de diminea se realizeaz printr-o surpriz. n sala de grup i face apariia


spiriduul moului cu un cadou n mn n ea se afl mai multe scrisori cu instruciuni prin care Mo
Crciun le explic copiilor ce vor trebui s realizeze pentru ca el sa le aduca multe cadouri sub brad
atunci cnd va veni.
Copiii se vor aeza n semicerc, se va realiza calendarul naturii i se va purta o discuie despre
tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm.
Voi anuna jocurile i activitile ce urmeaz a fi desfurate n cele trei centre de interes ,
invitnd grupa de copii s le viziteze pentru ca apoi s aleag tema dorit.
Pentru fiecare centru de interes voi purta discuii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul
materialelor puse la dispoziie, modul de utilizare anunnd totodat i obiectivele.
La centrul de interes Bibliotec , spiriduul i ndeamn s rsfoiasc crile i revistele din faa
lor i s povesteasc ce vd n fiecare imagine.
La centrul ART, copiii vor avea pe msue plastilina de diferite culori i planete. Pentru a
putea mpodobi frumos un brad de Crciun, spiriduul le spune c avem nevoie de globuri ct mai
colorate i pentru aceasta , noi vom realiza cat mai multe din plastilin.
La centrul CONSTRUCII copiii vor construi din lego cutii pentru cadouri, unde spiriduul, la
sfritul zilei le va pune mici surprize;
Pe tot parcursul activitii voi trece pe la fiecare centru, prezint sarcinile de lucru, asigur condiiile
optime, urmresc modul cum relaioneaz , cum comunic i interacioneaz copiii cu partenerii de grup.
Pentru a merita cadourile de la Mo i pentru a-l bucura i mai mult, spiriduul propune i
nvarea unei poezii intitulat ,, Brduul.
Rnd pe rnd voi descopiri imaginile ce reflect coninutul poeziei, voi explica cuvintele i
expresiile noi si vom invata pas cu pas versurile poeziei.
Foarte fericit, spiriduul le descoper unul din cadourile pregtite de Mo, i anume fiele cu
conturul brduului ;educatoarea prezint fia model i demonstreaz modul de lucru, dup care copiii vor
trece la lucrul efectiv.
Dup terminare , fiecare copil va aeza lucrarea cu ajutorul educatoarei pe panoul expus n sala
de grup.
Se va face turul galeriei i se vor analiza lucrrile ;

Nr. Evenimentul Coninutul Strategii Evaluare


Crt. didactic didactice
- aerisirea slii de grup;
- amenajarea spaiului
1. Moment educaional;
organizatoric - pregtirea materialului -explicaia - observarea comportamentului
didactic necesar rezolvrii copiilor
temelor propuse pe centre
de activitate i domenii
experieniale.

Copiii recita poezia -ntlnirea de Copiii vor recita poezia i vor


2. Reactualizarea Omul de zpad. grup meniona elemente specifice
cunotinelor -conversaia anotimpului iarna
( este ger, ninge, nghea apa,
ne mbrcm gros, vine Mo
Crciun )

Spiriduul moului ii
face apariia n sala de
grup i le citete copiilor
3. Captarea scrisoare de la Mo -expunerea -interesul pentru coninutul
ateniei Crciun activitii
Dragi copii, eu tiu c n -conversaia
fiecare an m ateptai cu
mare nerbdare. Am aflat -explicaia
c voi tii multe poezii, i
sunt foarte bucuros cnd
le aud.Spiriduul meu v
va spune ceea ce avei
astzi de fcut i v va
mpri mici surprize din
partea mea. Abia atept s
vd ct de frumos o s
m primii!
Cu drag,
Mo Crciun.
Copii,pentru ca moul s
4. Anunarea fie i mai bucuros, haidei
temei i a s nvm o poezie nou -expunerea
obiectivelor care se numete -conversaia
Brduul . -exerciiul

5. Prezentarea DLC
coninutului i Se vor prezenta rnd pe
dirijarea rnd imaginile ce reflect
nvrii coninutul poeziei , un -explicaia -relaionare prin aciune i
brdu impobobit cu comunicare
beteal, stelue , -demonstraia
globulee.Voi recita
coerent, expresiv i corect -exerciiul
poezia.
Voi explica cuvintele i -conversaia
expresiile noi:
,,stelue , ,,beteal, ,,a
mpodobi , ,,este cald i
bine.
Poezia va fi memorat pe
uniti logice.
Se va nva prima
strof,apoi se va recita cu
2-3 copii . Educatoarea
va trece la cealalt strof ,
apoi ali 2-3 copii vor
recita strofa a doua. Se va
repeta pn cnd poezia
va fi memorat n
ntregime pentru fixarea
n memorie a unitilor
logice n succesiunea lor
fireasc.
Pentru c ai recitat aa
frumos poezia haidei s
vedem ce surpriz are
spiriduul pentru voi
.Copiii vor primi fie cu
conturul bradului i pe
versurile spre msue ne-
ndreptm, bradulei noi s
pictmei se vor aeza la
mese .

DEC
Se va prezenta plana
model a educatoarei i se
vor purta discuii pe baza
acesteia.
Se demonstreaz modul -explicaia
de lucru de ctre
educatoare. -demonstraia
Se realizeaz exerciii de
nclzire a muchilor mici -exerciiul
ai minii. individual i pe
Minile nu stau deloc , grupuri mici -rspunsuri
ci se pregtesc de -comportamente
joc/Degetele mi sunt -conversaia -atitudini
petale/se deschid ca la o
floare/ploaia bate ne-
ncetat/degetele le-am
micat.
Se va realiza lucrarea
propriu zis de ctre copii
sub supravegherea -evaluare oral
permanent a educatoarei.

Fiecare copil se va aeza


6. Obinerea din nou n semicerc i pe
performanei grupuri mici vor recita -conversaia -lucrrile obinute
i asigurarea poezia nou nvat -exerciiul
conexiunii pentru braduii -turul galeriei
inverse confecionai.

7. Evaluarea Lucrrile copiilor vor fi


activitii expuse la panou.vom - turul galeriei
analiza lucrrile i le vom
desemna pe cele mai
reuite.

8. ncheierea n ncheierea activitii se -copiii i vor spune prerea


activitii vor face aprecieri asupra -conversaia despre munca lor pe tot
modului cum cum s-a parcursul zilei
desfurat activitatea de
azi.

Brdule, brdu drgu

Brdule, brdu, drgu,


Ninge peste tine!
Haide, hai, n casa mea,
Unde-i cald i bine!

Pom de Anul Nou te fac,


O, ce bucurie,
Cu beteal am s te-mbrac
i stelue, o mie!

S-ar putea să vă placă și