Sunteți pe pagina 1din 6

Convorbiri

didactice Nr. 16/aprilie 2017

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA : Mare Fluturaii Veseli


PROFESOR PENTRU INV. PRECOLAR : Florea Florentina
TEMA ANUAL DE NVARE : Cu ce si cum exprimm ceea ce
simim ?
TEMA PROIECTULUI : Povetile copilriei mele
SUBTEMA : S cltorim n lumea povetilor
MIJLOC DE REALIZARE : Activitate integrat (DLC DOS )
n lumea povetilor
FORMA DE ORGANIZARE : pe grupuri
TIPUL ACTIVITATII : consolidare
SCOPUL :
Dezvoltarea capacitii de a coopera prin comunicare pentru a soluiona sarcinile date i de a se raporta la aciuni i comportamente ale
unor modele.
Consolidarea unor abiliti practice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 s identifice personajul i s -l asocieze povetii din care face parte
O2 s aprecieze comportamente pozitive i negative ale personajelor folosind propoziii simple i dezvoltate formulate corect din punct
de vedere gramatical;
O3 s decupeze siluete ale personajelor din poveti;
O4 s decoreze mbrcmintea personajelor,
O5 s gseasc soluii pentru situaiile noi (propuse de educatoare) n care s-ar afla personaje din poveti;
O6 s asocieze imaginile cu rspunsurile intrebrilor din diamantul povetilor

CASA CORPULUI DIDACTIC TULCEA


Convorbiri didactice Nr. 16/aprilie 2017

STRATEGII DIDACTICE :

Metode si Procedee : conversaia, explicaia, brainstormingul, problematizarea, demonstraia , observarea, exerciiul.


Mijoace de nvmnt : ppui de plu-mascota reprezentativ grupului ,cartonae cu siluetele personajelor din poveti , foarfece, lipici,
carioci, creioane colorate, , imagini din poveti, macheta reprezentnd Diamantul povetilor, stimulente etc.

BIBLIOGRAFIE
- Aplicarea Noului Curriculum pentru educaie timpurie o provocare ? coordonator Laurenia Culea editura Diana
- Revista nvmntul precolar 3-4/2010 editura ARLEQUIN S.R.L.
- Metodica Activitilor Instructiv-Educative in Grdinia de copii coordonatoare Insp. In M.E.C. VIORICA PREDA, SMEIANU
MARCELA, VERONICA GEORGESCU, ANCA PAUNESCU, VLADU VICTORITA, TUREANU MARIA, DROCAN
GHEORGHITA, DANIELA RAILEANU, EUGENIA IGNAT, ANISOARA CIOBANU, CRACIUN SILVIA, RODICA
BRANISTEANU, ADRIANA BEDELICI editura GHEORGHE CARTU ALEXANDRU CRAIOVA 2009
- Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 5-7 ani GEORGETA TOMA, MARUTA
RISTOIU, MAGDALENA ANGHEL, IRINELA NICOLAE, DANIELA PETRE editura DELTA CART EDUCATIONAL
- Jocuri didactice pentru educarea limbajului AURELIA ANA, SMARANDA MARIA CIOFLICA (ndrumtor metodic editura
TEHNOART)
- Jocuri pentru precolari culegere ILEANA HANGANU, CIRESICA RACLARU editura ARAMIS
- Activitatea integrat din grdinia LAURENTIA CULEA, ANGELA SESOVICI, FILOFTEIA GRAMA, MIOARA PLETEA,
DANIELA IONESCU, NICOLETA ANGHEL (ghid ) editura Publishing House 2008
SECVENTE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTICE CONTINUT METODE SI MIJLOACE FORME DE FORME METODE SI INDICATORI
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE INSTRUMENTE

MOMENT
ORGANIZATO- Asigur condiiile necesare unei bune desfurri a
RIC activitii:
-aerisirea slii de grupa;
-aranjarea clasei n patru grupe;
-pregtirea materialului didactic;

-Se va realiza printr-un anun

CASA CORPULUI DIDACTIC TULCEA


Convorbiri didactice Nr. 16/aprilie 2017

CAPTAREA
V anun cu bucurie frontal
ATENTIEI Cci azi vom face o cltorie. conversaia;
Nu vom cltori cu avioane,
Maini, vapoare sau autocare
Azi vom cltori cu mare zor
n lumea minunat a povetilor.
Ne vom juca, ne vom distra, vom cnta
Dar sigur vom i nva.

-Dragi copii, pentru ca vou v plac att de mult rein


ANUNTAREA povetile, m-am gndit s ne jucm i la aceast explicaia frontal sarcinile ce
TEMELOR SI A
OBIECTIVELOR activitate de educare a limbajului n care vom include o urmeaz s
activitate practic . Ne vom mpri n trei grupe. Fiecare fie
grup va reprezenta o poveste prin personajul ales. V executate
vei alege i imagini reprezentative povetii din care
facei parte aezndu-le n ordinea desfurrii aciunii
lor , vei decupa personaje din povetile alese i le vei
decora mbrcmintea dupa care vom lefui un diamant
al povetilor, pe urm vom rspunde la cteva ntrebri
capcan, fiecare grup venind cu un alt rspuns ,cu o
soluie pentru noua situaie.

Copiii se mpart n trei grupe. Se va alege un lider al Oral


grupului. Acesta va alege de pe o msu papua
DIRIJAREA mascot a grupului personaj din poveste i va rspunde exerciiul, Ppui Observarea
INVATARII la urmtoarele ntrebri: explicaia, de plu pe grupe sistematic a
- Despre ce personaj este vorba ? persona- comportame
- Cum se numete povestea din care face parte? je din ntului Analizeaz
- Ce autor a scris aceast poveste? conversatia povesti; copiilor. i gsesc
- Unde are loc ntmplarea povetii? problemati- imagini Aprecieri rspunsul

CASA CORPULUI DIDACTIC TULCEA


Convorbiri didactice Nr. 16/aprilie 2017

- Ce alte personaje mai fac parte din povestea zarea cu scene verbale corect
respectiv? din pe grupe
- Ce fel erau personajele? (pozitive , negative) poveti; individual Decupeaz
Liderul este ajutat de echipa proprie pe parcursul cartona- corect
desfurrii activitii. e cu
Fiecare grup va veni apoi pe rnd i i va alege alte persona-
imagini reprezentative din povestea respectiv pe care le je din
va expune n ordinea desfurrii aciunii. Copiii vor poveti Prac
mai descoperi i unele personaje din povestea respectiv foarfece; -tic
care trebuie decupate . Dupa finalizarea lucrrilor, copiii lipici;
i vor expune siluetele pe un panou reprezentativ al
grupei.

n continuare, mpreun cu voi vom realiza un Oral


Diamant al povetilor, rspunznd de fapt la nite Rspund la
OBTINEREA ntrebri despre povetile pe care le reprezentai. Fiecare conversaia ntrebri i
PERFORMANTEI
rspuns va fi expus printr-o imagine reprezentativ de verificare imagini selecteaz
lefuind astfel Diamantul pn la forma sa final. repre- individua- aprecieri imaginile
ntrebrile folosite n realizarea Diamantului: zentative l verbale corespunz-
exerciiul ntreba- toare
1. Care este autorul povetilor noastre? (Ion Creanga) rilor;
2. Cum se numesc povetile n care apare ca personaj panoul
,,ursul?(,,Ursul pclit de vulpe, ,,Capra cu trei diaman-
iezi) tul
3. Ci iezi avea capra ? (imagini cu cei trei iezi) diamantul poveti- Prac
4. Care dintre personajele principale sunt i pozitive povetilor lor; -tic
din povetile:,,Ursul pclit de vulpe, ,,Fata babei
i fata moului, ,,Pungua cu doi banisi ,,Capra cu
trei iezi?(ursul,fata moului i tatl ei ,cocoul i
stpnul su,capra i iedul cel mic)
5. Ce ntmplri hazlii cunoatei din ,,Amintiri din
copilarie?(,,La scldat, ,,La cirese,,,Pupza din

CASA CORPULUI DIDACTIC TULCEA


Convorbiri didactice Nr. 16/aprilie 2017

tei)
6. Care sunt cele doua personaje (surori) una harnic
,cealalt lene dintr-o poveste a lui Ion
Creang?(fata moului i fata babei)
7. Cum se numete povestea n care o pasre de curte
i face fericit stpnul?(,,Pungua cu doi bani)

Urmeaz valorizarea diamantului, prin expunerea


lui pe hol i prin aprecieri verbale privind activitatea
de grup a copiilor.

oral conversaia Copiii dau


ASIGURAREA
RETENTIEI SI A
-Voi adresa cteva ntrebri care solicit gndirea brainstor- fru liber
TRANSFERULUI copiilor : ming imaginaiei
- Ce s-ar fi ntmplat dac n noaptea cu pricina nu ar fi pe i gsesc
ngheat lacul atunci cnd ursul pescuia? grupe soluii
-Ce s-ar fi ntmplat dac iedul cel mare ar fi tiut karate pentru
i s-ar fi luptat cu lupul? situaiile
-Ce s-ar fi ntmplat dac i gina babei ar fi gsit doi noi propuse
bani? de
-Ce s-ar fi ntmplat dac i fata babei ar fi fost educatoare
,,HARNIC? (grupele
emit
soluiile i
le expun)
Conversaia
Dup terminarea tuturor sarcinilor de lucru, le voi Oral
EVALUAREA
adresa copiilor cteva ntrebri privind activitatea din Aprecieri Rspund la
ziua respectiv: conversaia Individu- verbale ntrebrile
- Prin ce poveti am cltorit noi astzi? de verificare al date i
- Cu ce personaje va identificai? (asemanai)? motiveaz

CASA CORPULUI DIDACTIC TULCEA


Convorbiri didactice Nr. 16/aprilie 2017

- Care sunt personajele care v-au plcut cel mai mult alegerile
i de ce? Expoziie cu
- Ce ai decupat i decorat astzi ? Prac personajele
- Care este piatra preioas pe care am realizat-o -tic lucrate
astzi ?

INCHEIEREA
Oral
ACTIVITATII n ncheierea activitaii copiii vor cnta cntecelulO
zis mama c mi-o da ( joc de micare cu text i cnt) i sculei frontal Prac recompense Cnt i
ca recompens vor primi cte 2 bnui de ciocolat. -tic executa
micri
adecvate

Prof.nv.precolar Florentina FLOREA


Colegiul Anghel Saligny Tulcea

CASA CORPULUI DIDACTIC TULCEA

S-ar putea să vă placă și