Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

COALA GENERAL IERNUT


Profesor: PRIHOI CORNELIA
CLASA: I A
ARIA CURICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
TEMA LECIEI: Sunetul i literele M mare de tipar i M mare de mn (citit scris, predare integrat)
TIPUL LECIEI: Comunicare de noi cunotine
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1.- s identifice sunetul m la nceputul cuvintelor care denumesc persoane, animale, orae, ri etc;
O2. - s realizeze corespondena dintre sunetul m i litera M mare de tipar;
O3 s identifice litera M mare de tipar ntr-un text dat pe baza explicaiilor anterioare;
O4.- s citeasc litera ,,M mare de tipar i silaba Ma aflate izolat sau n cuvinte;
O5.- s asocieze sunetul m cu litera M mare de mn n procesul scrierii
O6.- s scrie corect, lizibil i estetic, n ritm propriu, litera M mare de mn, silaba Ma, i cuvntul Mama
PSIHOMOTORII
*s respecte poziia la scris (corp, caiet, instrument de scris);
*s-i coordoneze activitatea oculo-motorie pentru citirea/scrierea simbolurilor grafice
AFECTIVE:
*s participe activ in timpul desfurarii leciei;
STRATEGII DIDACTICE :
METODE I PROCEDEE : Metoda fonetic analitico-sintetic, conversaia euristic, observarea dirijat, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, jocul didactic
MIJLOACE DE INVMNT: plane didactice cu literele M mic/mare de tipar i de mn, fie de lucru, manual, caiete auxiliare,
alfabetare, texte tiprite;
FORME DE ACTIVITATE: activitate frontal, activitate individual, activitate n perechi, pe grupe
STRATEGII DE EVALUARE: evaluare scris, evaluare oral, tema de lucru n clas, autoevaluare, observarea sistematic
Resuese temporale: 2x45`
BIBLIOGRAFIE :
1. Pedagogia nvmntului primar i precolar, Didactica limbii i literaturii romne, Vasile Molan, Maria Bizdun, 2006
2. S dezlegm tainele abecedarului autori Rodica Biru i Carmen Iordchescu Editura Carminis 1997
3. ndrumtor pentru folosirea abecedarului autori Marcela Pene i Vasile Molan , Editura Aramis 1996
4. Programe colare revizuite , aprobate prin Ordin al Ministrului Nr.4686 / 05/08/2003
SCENARIUL DIDACTIC
OB. OP. ETAPELE LECIEI CONINUTURI STRATEGII EVALUARE
ORA I
1. Moment Asigurarea condiiilor optime pentru nceperea leciei. Conversaia
organizatoric.
2. Reactualizarea Se verific tema pentru acas.
cunotinelor anterioare Se citete pagina din abecedar de ctre doi-trei elevi. Conversaia Evaluare oral
ale elevilor Li se cere elevilor s arate toate literele nvate pe panourile Exerciiul Aprecieri verbale
din sala de clas.
Profesorul le citete elevilor urmtoarea poezioar: Conversaia
Marinel i Marinic, Text care conine nume
Prieteni buni cu Mutulic; ce ncep cu m
Au venit la Marcelu, Activ. frontal
Vr bun cu Mateia.
Vor veni i Marinela,
Mara, Mina i Marcela
3. Captarea ateniei i-mpreun vor pleca
Mine la Moscova.
Copiii sunt ntrebai care sunt cuvintele care ncep cu sunetul
m. Ce sunt aceste cuvinte? (nume de copii) Ce liter
trebuie s tim pentru a putea citi aceste litere? (Litera M
mare de tipar) Dar pentru a le scrie? (Litera M mare de
mn? Ce alte cuvinte se mai scriu cu aceste litere? (nume
de orae, de sate, de ri, de animale. Vom folosi aceste litere
i la nceputul propoziiei care ncepe cu un cuvnt care
ncepe cu sunetul m.
Elevii sunt anunai c azi vor nva literele M mare de
tipar i de M mare de mn. La sfritul celor dou ore de Expunerea
4. Anunarea temei i limba romn trebuie s recunoasc literele M mare de
enunarea obiectivelor tipar i de mn, s citeasc aceste litere, s scrie corect
litera M mare de mn, s scrie silaba Ma i cuvntul
mama.
Exerciii de pronunare corect a sunetului m
nvtorul pronun demonstrativ, iar elevii repet n cor. Se demonstraia
OB. OP. ETAPELE LECIEI CONINUTURI STRATEGII EVALUARE
insist asupra sonoritii curate a sunetului fr consoana de
sprijin .
O1 Recunoaterea sunetului m n cuvinte Jocul didactic Ev. oral
Elevii dau exemple de substantive proprii care ncep cu Brainstormingul
sunetul m.
O2 Prezentarea literei M mare de tipar Observarea dirijat
5. Dirijarea nvrii Se prezint litera M mare de tipar din alfabetarul mare. nvarea prin Ev. oral
Se intuiesc elementele componente: dou linii verticale i descoperire
O3 dou linii oblice aezate cap la cap. Exerciiul
Se construiete litera cu beioarele. Alfabetarul
Recunoaterea literei M mare de tipar Plane didactice
Se recunoate litera pe planele i pe panourile expuse n Activit frontal
sala de clas. Activit individual Ev. oral
Se recunoate litera n textul tiprit de pe fia de lucru.
Se citesc literele gsite.
Se recunoate litera M mare de tipar n manual.
Alctuirea silabei Ma i a cuvntului Mamacu literele
alfabetarului.
Intuirea imaginii din abecedar Metoda fonetic
O1 Elevii vor deschide abecedarele i vor observa sub analitico-sintetic
ndrumarea nvtorului tabloul mare din partea de sus a manualul Ev. oral
paginii. Se discut despre coninutul tabloului. tabla
Se descoper numele copiilor prin observarea lor dirijat. creta colorat
Alegerea cuvntului care va fi analizat activ frontal
Se desprinde din discuie cuvntul Mara alfabetarul
Alctuirea propoziiei cu ajutorul cuvntului ales
Se alctuiesc propoziii despre Mara. Se reine pentru
analiz propoziia Mara are un melc.
Delimitarea cuvintelor propoziiei
Se face analiza propoziiei. Din cte cuvinte este alctuit
aceast propoziie? (4 cuvinte)
Care este primul cuvnt? Dar al doilea? Dar al treilea? Dar
al patrulea? (elevii rspund)
OB. OP. ETAPELE LECIEI CONINUTURI STRATEGII EVALUARE
Desprirea n silabe a cuvintelor Metoda fonetic
Se despart n silabe cuvintele, insistndu-se pe cuvntul analitico-sintetic
Mara. Demonstraia Ev. oral
Analiza componentei sonore a silabelor
Se analizeaz prima i a doua silab.
O4 Se precizeaz sunetele fiecrei silabe. Se stabilete locul
sunetului m. (la nceputul cuvntului i al propoziiei)
Citirea coloanelor de cuvinte. Exerciiul
Se recunoate silaba Ma n manual i se citete n toate Observarea
situaiile. exerciiul sistematic
Se citesc coloanele de cuvinte mai nti n oapt, de fiecare manualul
elev n ritm propriu, apoi cu voce tare n cor.
Se citesc propoziiile pe silabe, apoi prin unirea silabelor.
Citesc doi- trei elevi.
6. Activitate Memorare: poezia Marin are un beior
transdisciplinar
ORA A II-A
O5 7. Dirijarea nvrii Prezentarea literei M mare de mn. Observaia dirijat
Se prezint litera M mare de mn. Se analizeaz
elementele grafice din care este compus. Se scrie la tabl
model litera. Civa elevi vor scrie la tabl.
Scrierea elementelor grafice i a literei m mic Demonstraia
de mn explicaia
nclzirea muchilor fini ai minii.
Exerciii de nclzire a muchilor fini ai minilor. Jocuri cu jocul didactic
cntec.
O6 Scrierea literei M mare de mn n caiete de ctre Evaluare scris
elevi Demonstraia
Elevii vor intui modelul din abecedar, apoi vor trasa cu Activ individual
beiorul pe literele scrise n abecedar.
Elevii vor scrie un rnd cu litera nou n caietul auxiliar. Evaluare oral
nvtoarea va verifica permanent modul cum scriu elevii,
apoi se va mai scrie un rnd.
OB. OP. ETAPELE LECIEI CONINUTURI STRATEGII EVALUARE
Scrierea silabei Ma i a cuvintelor n caiete de ctre
elevi Exerciiul
nvtorul demonstreaz scrierea pe tabl dictnd silabele. Observarea
O4 Un elev va scrie la tabl. Se va scrie un rnd. Se va proceda Demonstraia sistematic
asemntor pentru cuvntul mama. Explicaia Ev. Scris
Citirea silabelor i a cuvntului din abecedat Exerciiul individual
Se redeschid abecedarele i se mai citete o dat pagina. Tabl, cret caiete,
Se realizeaz citirea model de ctre nvtoare. creioane stilou
Citire n lan. Fiecare elev va citi cte un cuvnt. Act frontal Evaluare oral
Act. individual
8. Realizarea feed- Sarcin: nsemnai cu X numele potrivite pentru imagini. Jocul didactic Evaluare scris
backului Activ. individual
9. Retenia i transferul Elevii vor citi de mai multe ori pagina i vor scrie acas un Activ. frontal
rnd cu litera M mare de mn, un rnd cu silaba Ma i unul
cu cuvntul Mama.
10. Evaluarea Apreciaz modul n care au lucrat copiii. Acord stelue Conversaia Aprecieri verbale
celor care s-au evideniat. Activ. frontal recompense

S-ar putea să vă placă și