Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

DATA: 23.11.2016
UNITATEA DE NVMNT: Colegiul Economic ,,Costin C. Kiritescu
CLASA: a XII a
PROFESOR: Viieru Adina
ARIA CURICULAR: Om i societate
UNITATEA DE NVARE: Geografie uman
SUBIECTUL: Sistemul de orae
TIPUL LECIEI: predare-nvare-evaluare
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea adecvat a terminologiei i a limbajelor specifice, pentru explicarea mediului geografic
3. Relationarea elementelor i a fenomenelor din natur i din societate cu reprezentrile lor cartografice, grafice sau pe modele
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Prezentarea, n scris i oral, a aspectelor definitorii ale spatiului european i national, utiliznd corect i coerent terminologia specific
domeniului
1.3. Explicarea unei realitti investigate (direct sau indirect), prin utilizarea limbajului tiintific specific domeniului
1.4. Identificarea, prin documentare, a informatiilor specifice problematicii geografice a Europei i a Romniei, valorificnd adecvat
semnificatiile termenilor-cheie de specialitate
2.1. Explicarea proceselor naturale din mediul nconjurtor (geografic), la nivelul continentului, prin conexiuni sugerate de analiza modelelor
grafice, cartografice i a imaginilor
OBIECTIVE OPERAIONALE- la sfritul leciei toi elevii vor fi capabili:
O1 : S caracterizeze cele trei sectoare ale Dunarii.
O2: S prezinte originalitatea Marii Negre
O3: S numeasca trei elemente prin care Dunarea si Marea Neagra au o importanta majora.
Metode didactice utilizate: conversaia, explicaia, observarea, lucrul cu manualul, lucrul cu harta
Materiale i mijloace utilizate: manualul de la clas, Harta fizic a Romniei
Forma de organizare: frontal, individual
Bibliografia:
1. Erdeli Nicolae, Serban Catalina, Nicolae Ilinca, Nela Burcea, Geografie-Manual pentru clasa a XII a, Editura Cd. Press, Bucuresti, 2016
2. Sandulache Catalina, Geografie, Ghid pregatire pentru bacalaureat, Editura Universitara, Bucuresti, 2014.

CONINUT INFORMATIV
Dunarea si Marea Neagra
Dunarea are o lungime de 2860 km si se situeaza pe locul al doilea intre fluviile europene, dupa Volga, avand o importanta majora
mai ales dupa construirea celor doua canale : Dunare-Main-Rin si Dunare-Marea Neagra, care a realizat cea mai scurta axa de legatura pe calea apei
intre Marea Neagra si Marea Nordului.

Dunarea izvoraste din Muntii Padurea Neagra (Germania) traversand pana la varsare 4 capitale (Viena, Bratislava, Budapesta,
Belgrad) si 10 tari, fiind impartita in 3 mari sectoare:

1) Cursul superior ( sector alpin)-1060 km: se desfasoara de la izvoare pana la Bratislava si primeste cei mai importanti afluenti: Isar si Inn
2) Cursul mijlociu (sector panonic)- 725 km: se desfasoara intre Bratislava si Bazias si colecteaza urmatorii afluenti: Drava, Sava si Tisa
3) Cursul inferior (sectorul pontic)- 1075 km: se desfasoara de la Bazias la varsare .

Cursul inferior este impartit in 4 subsectoare:

a) Defileul Dunarii- se desfasoara de la Bazias pana la lacul de acumulare Portile de Fier I


b) Subsectorul luncii- se desfasoara intre lacul de acumulare Portile de Fier si Calarasi
c) Subsectorul baltilor- se desfasoara intre Calarasi si Braila
d) Dunarea maritima- prima oara fluvial se desparte in doua brate: Tulcea si Chilia dupa care la este de orasul Tulcea se desparte in
alte doua brate: Sulina si Sf. Gheorghe.
Marea Neagra

Este o mare de tip continental , avand adancimea maxima de 2245 m si comunica cu Marea Azov prin STRAMTOAREA Kerci Si cu Marea
Marmara si Marea Egee prin stramtorile Bosfor si Dardanele.

Marea Neagra are maree reduse, prezinta curenti de suprafata (provocati de vant) si curenti de descarcarcare si de compensare ( care
actioneaza in Stramtoare Bosfor: prin adancime aduc apa sarata din Marea Mediterana si o depun pe fundul Marii Negre sip e la suprafata aduc apa
mai putin sarata din Marea Neagra in Marea Mediterana).

Originalitatea Marii Negre consta in lipsa curentilor verticali, asa se explica cele doua straturi de apa cu caracteristici diferite:

Un strat de suprafata pana la 200 m, cu o salinitate scazuta , puternic oxigenat


Unul de adancime, sub 200 m, unde lipseste oxigenul si este present un gaz otravior rezultat din descompunerea plantelor si
animalelor moarte in stratul de suprafata.

Ambele unitati geografice au o importanta majora atat la nivel European cat si la nivelul Romaniei deoarece ofera resurse de hrana,
transport, irigatii, turism, zacaminte de petrol exploatate din platforma continental a marii dar si faptul ca inca din antichitate s-au amenajat
asezari atat in lungul Dunarii cat si in lungul Marii Negre.

SCENARIU DIDACTIC

Activitatea didactic
Momentele Obiective
Dozare Metode didactice/evaluare
leciei operaionale
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Pregtirea caietului de notie, a
Moment Pregtirea clasei, a materialelor de
3 min manualului colar i a atlasului Conversaia
organizatoric lucru, controlul prezenei i ordinii
geografic
Actualizarea Realizez actualizarea Elevii rspund solicitrilor:
cunotinelor, prin ntrebri menioneaz titlul leciei:
cunotinelor, Conversaia, observarea, lucrul cu
8 min i lucrul cu harta Ce lecie Hidrografia Romaniei.
Captarea harta
am avut de pregtit pentru Acetia raspund
ateniei azi? intrebarilor:
Elevii primesc doua intrebari Afluent al Jiului: Motru,
cu privire la lectia trecuta: afluent al Oltului: Lotru.
Precizati un afluent al Jiului
si un afluent al Oltului.
Aratati pe harta fizica a
Romaniei, raurile: Siret,
Somes, Mures.

Anun elevii c vom ramane la acelasi


Anunarea
1 min capitol si vom studia lecia intitulat Elevii noteaz titlul leciei n caiete Expunerea
noii teme Marea Neagra si Dunarea

O1 Elevii isi iau notite referitoare la


Elevii localizeaz pe hartile tematice
caracteristicile Dunarii. Conversaia, Observarea, Lucrul cu
sau pe harta din manual, sectoarele
Le spun elevilor sa localizeze pe harta harta/ Aprecieri
Dunarii.
tematica/atalas/manual sectoarele
Isi iau notite.
Dunarii.

Identifica cu ajutorul hartii din


Conducerea Elevii isi iau notite referitoare la
21 min manual sau a hartilor tematice
nvrii principalele cracateristici ale Marii
Marea Neagra.
Negre. O localizam impreuna pe Conversaia, Lucrul cu harta/
Isi iau notite.
O2 harta si le explic de ce Marea Neagra Aprecieri
prezinta o originalitate aparte.

Intreb elevii daca stiu ce importanta


Elevii menioneaz cteva notiuni
are Dunarea si Marea Neagra .
cum ar fi: transportul, pescuit, etc.
O3 Aduc completari.

Conversaia, Explicaia/Aprecieri
Solicit elevilor s rezolve doua
aplicatii, ambele din manualul de la Elevii rezolv sarcina de lucru,
clasa (echipe de cte 2)-timp de lucru lucrnd pe echipe
Asigurarea 6 minute.
Lucrul cu harta, lucrul cu manualul,
reteniei i 11 min Le cer acestora s prezinte rezultatul Un reprezentant al echipei prezint
conversaia, observarea/aprecierea
transferului la care s-a ajuns. (5 minute) rezultatul muncii echipei.
Anun tema pentru acas: nvarea
leciei pe baza notielor din caiet i a Elevii noteaz tema
informaiilor din manual
Fac aprecieri generale i individuale
Evaluarea 1 min cu privire la desfurarea leciei i Conversaia, notarea
participarea elevilor. Notez elevii