Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.02.2017
CLASA: a VIII a B
Cadrul didactic: Masulis Ana
OBIECTUL: ISTORIE
SUBIECTUl:Revoluia n tiin. nvmntul
TIPUL.: mixt
POZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare :Civilizaia industrial n a doua jum. a sec.XIX nceputul sec. XX
Competente specifice :
Explicarea termenilor istorici cu referire la epoca modern
Compararea evenimentelor istorice care au avut loc simultan n mai multe state
nelegerea i respectarea timpului i a spaiului istoric
Obiective operaionale:
O1: s defineasc corect noiunile alctuind cu ele cte o propoziie
O2: s identifice care au fost transformrile n domeniul tiinei studiind informaia din PPT
O3: s determine principalele domenii cercetare caracterizind fiecare n parte
O4: s reprezinte pe harta politic a lumii rile unde au avut loc descoperiri tiinifice utilizind informaia din
manual
O5: s determine principalele schimbri n nvmnt completnd ciorchinele

Starategii didactice:
Metode i procedee:
Discuia dirijat, conversaia, piramida personalitii.
Mijloace didactice:
Prezentare PPT, harta, manualul. fie
Forme: individual, frontal, n perechi
Bibliografie:Manualul Clasa VIII
ETAPELE LECIEI OB. RESURSE PROCEDURALE
Activitatea profesorului Activitatea elevului de forme de metode i mijloace didactice
timp organizare procedee
-Buna ziua! Luai loc! -Buna ziua! 1
Evocarea -Se pregtesc pentru lecie

-Ce ai avut de pregtit -Informaie despre frontal


pentru acasa? urbanuzarea i lumea
oraelor.
-Elevii prezint tema - Filmule despre formarea 8
pentru acasa. oraului Cicago
-Informatie despre formarea
oraului Londra. Conversatia
Captarea ateniei
-Bine.Acum examinai -Elevii examineaz 1
imaginea i spunei ce imaginea.Propuv variantele
vedei, i cam despre ce pentru tema nou.
v-a fi tema noastr de
Reactualizarea astzi?
Cunotinelor -Spunei ce este -Schimbare brusc, de obicei 1
revoluie? violent,a structurilor sociale,
economice i politice ale unui
-Ok.Iar ce inseamn regim dat.
revoluie tiinific -au avut loc o serie de
transformri profunde care au
nlturat treptat ansamblul de Frontal
concepte mai mult sau mai
puin tiinifice, att antice
ct i medievale, permind
ntemeierea tiinei moderne.
-Deci, Transformrile
radicale care au avut loc
n domeniul tiinei n
secolele menionate
reprezint revoluia
tiinific

Realizarea sensului - Iar acum deschidei Prezentarea PPT


caiete, scriei data de 2
astzi i tema leciei -Elevii noteaz tema n
noastre de astzi caiete.
este:*Revoluia n
Adnunarea tiin. nvmntul.*
obiectivelor -Astzi la lecie noi vom
ncerca c abordm
urmtoarele ntrebri:
*s definii corect
noiunile
*s identificai care au
fost transformrile
eseniale n domeniul
tiinei
*s identificai
principalele domenii de
cercetare
*s artai pe hart
principalele ri unde au
avut loc cercetri
tiinifice
*s determinai
principalele schimbri n
nvmntului
O1 -S ncercm s definim -Definesc noiunile din PPT 3
noiunile
-Mai nti vom studia -Elevii fac notie n caiete
informaia din PPT
-La ce transformri a dus Transformri radicale n viaa 2
O2 modernizarea? cotidian a oamenilor

-Crete nivelul de trai


-Oraele au cptat un aspect Manualul
mai modern prin mijloacele
de transport n comun,
iluminatul electric

-S vedem mai departe -Chimia, fizica, matematica 1 Individual


O3 principalele domenii de
cercetare.Cum credei
care au fost ele?
-Studiai subiectul unu de -A fost formulate legea 5
la pag.100 i spune ce conservrii;-a fost
realizri i n ce domediu descoperit celula;-au fost
au avul loc descoperite noi
elenemte,radiu i poloniu.

-Acum haide-i s citim -Citesc informaia 3


cte ceva despre unii
savani i ce au descoperit
sau ce au inventat.

-Acum vei primi cte o -Personalitatea-Auguste 3 Lucru n


fi i vei completa Comte perechi
piramida personalitii 2 lucrri: ntemeietorul
pozitivismului, Piramida
-tiina nu trebuie s explice personalitatii
fenomenul, ci s-l descrie.

-Acum v-a trebui s -Fiecare rnd competeaz


completai un tabel,pentru tabelul la tabl 5
acesta citii primul rnd Repreze ara Realiza
primul fragment,al doilea ntant rea
rnd urmtoarele dou Henry Anglia Metode
fragmente i al treilea Basse noi de
rnd ceea ce a rmas. me prelucr
are a Completeaza
oelului tabelul

-Acum haidei s Harta


O4 demonstrm la hart rile -Elevii demonstreaz la hart Frontal
din care fac pare fiecare 2
reprezentant.

O5 -Acum citim despre -nvmnt:*nvmntul 4


nvmnt i scoatem primar obligatoriu Individual
esenialul conpletnd *fr plat
ciorchinele. *lichidarea alfabetismului
*se pstra inegalitatea social

Reflecie -Facei un tabel i scriei -Noteaz n caiete 2 Ciorchinele


ce ai tiu i ce nu ai tiut

-Notai tema pentru -Noteaz tema pentru acas 1


acas, tema de povestit,
Extensie informaie despre un
savant, ce a inventat ,cu
ce s-a ocupat.

S-ar putea să vă placă și