Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA:13.12.2016
EDUCATOARE: VUG ADELA
UNITATEA:GRDINIA P.P. Nr. 5 LUGOJ
GRUPA: MARE C
TEMA ANUAL DE STUDIU: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?
TEMA SPTMNII: TRADIII I OBICEIURI DE CRCIUN
TEMA ZILEI: AM PLECAT S COLINDM !

ACTIVITI DE NVARE

1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)


- ntlnirea de diminea: Obiceiuri i tradiii de Crciun
- Tranziie: Mergi dup clopoel.
2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA I) CENTRE DE INTERES
- tiin: Rezolv corect fia!
- Joc de mas: Crciunul- puzzle
- Art : Covrigi pentru colindtori- modelaj
3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
Activitate integrat: D/DOS : Joc didactic Jocul perechilor
Activitate practic Tristua colindtorilor
4. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA II)
,,Hora la romni !- dans popular

SCOP: - Dezvotarea capacitii de a compara grupele de obiecte pe baza aprecierii globale i prin punere n coresponden ;
- Consolidarea deprinderilor de lucru pentru realizarea unor lucrri practice.

OBIECTIVE OPERAIONALE: ( ALA I, ADE, ALA II )


- s coloreze imaginile ce reprezint obiceiuri specifice srbtorilor de iarn;
- s redea forma unei sorcove prin desen;
- s rezolve puzzle-ul mbinnd piesele pentru a obine o imagine de Crciun;
- s redea forma unor covrigi prin tehnica modelajului, respectnd condiiile de utilizare a plastilinei.
- s sesizeze diferenele cantitative dintre grupele de obiecte prin apreciere global;
- s compare grupele prin formare de perechi orizontal i vertical, folosind termenii mai multe, mai puine, tot attea;
- s denumeasc materialele din couleul individual;
- s realizeze tema propus conform sarcinilor primite.
- s cnte cu plcere colinde;

SARCINA DIDACTIC: Sesizarea diferenelor cantitative dintre obiectele grupelor.


REGULI DE JOC: -Copiii aleg jetoanele din plicule i le aaz n perechi pe mas sau la flanelograf preciznd aciunea, folosind termenii mai
multe, mai puine, tot attea.
ELEMENTE DE JOC: rspuns individual sau n cor, deplasarea, mnuirea jetoanelor cu cifre, aplauze.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demostraia, problematizarea, bulgrele de zpad.
Mijloace de nvmnt: jetoane, sorcove, flanelograf, plicuri, cufr, lipici, panglic colorat, nuci, alune, bombonele.
Forme de organizare: frontal, individual.

DURATA: 1 zi
LOC DE DESFURARE:Sala de grup
BIBLIOGRAFIE: -Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani)

-Antologie de proiecte tematice pentru activiti integrate, Ed. Diana 2009

-Jocuri didactice matematice, Ed. Emia,2000.

- Aplicarea noului curriculum pentru educaia timpurie- o provocare?, Ed. Diana, 2009
SCENARIUL ZILEI

TEMA ZILEI: ,, Am plecat s colindm !


ntlnirea de diminea: Copiii vor intra n sala de grup aezndu-se n semicerc.
Salutul - copiii salutndu-se i urndu-i s petreac o zi frumoas mpreun. Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copiii grupei.
mprtirea cu ceilali. n aceast etap se face prezena copiilor i mpreun cu copiii se va completa ,,Calendarul naturii dup care se poart
discuii despre obiceiurile specifice srbtorilor de iarn.
Prezena Cine nu este prezent astzi? Un biat va numra fetele i o fat va numra bieii cu ajutorul educatoarei, completnd corespunztor
calendarului de prezen.
Noutatea zilei: Educatoarea aduce n sala de grup nite sorcove, i ntreab pe copii dac tiu ce sunt i la ce folosesc i le spune c le vor utiliza n
timpul jocului.
Tranziie: De pe loc ne ridicm/ nspre centre ne-ndreptm/ i bine o s lucrm!

ALA I

tiin-fi de lucru
- copiii trebuie s coloreze doar imaginile ce reprezint obiceiuri specifice srbtorilor de iarn i s deseneze o sorcov;
Joc de mas- puzzle
- vor avea de rezolvat un puzzle pe diferite niveluri de dificultate pentru a reda un tablou specific Crciunului;
Art- modelaj
- vor reda forma unor covrigi prin tehnica modelajului, pentru a-i rsplti pe colindtori.
Copiii i aleg centrul de interes. n timp ce lucreaz sunt ndrumai i urmrii de educatoare. Voi da explicaiile necesare, voi pune ntrebri
ajuttoare, acolo unde exist dificulti voi monitoriza activitatea la fiecare centru i voi interveni dac e cazul.
Se reamintete copiilor comportamentul ateptat n cadrul acestor activiti: fiecare joc trebuie terminat, colaborm la realizarea sarcinilor
Tranziie:

Rndul repede-l formm


Lng u ne-aezm-
i cumini s ateptm
Ctre baie s plecm
Unu-doi, unu-doi,
Mergem toi n pas vioi
Minile s le splm.
Pe hol noi nu alergm / Ca s nu ne-accidentm
ADE
Se trece la desfurarea jocului didactic Jocul perechilor. Educatoarea va preciza c pentru a afla dac o grup are mai multe, mai puine sau
tot attea obiecte, acestea se vor aeza n perechi. Pentru jocul nostru vom folosi jetoane cu diferite imagini pe care copiii le vor aeza pe msue
sau la panou respectnd cerinele formulate de educatoare. Dup aceea voi aduce un ,,bulgre de zpad pe care copiii vor trebui s-l topeasc
rezolvnd corect sarcinile. Bulgrele va fi format din mai multe foi de hrtie alb i fiecare copil care rezolv sarcina corect are dreptul s desfac o
foaie astfel nct bulgrele s fie tot mai mic. Dup topirea bulgrelui copiii vor trece la msue unde vor confeciona tristue. Voi prezenta
modelul educatoarei i-l vom analiza mpreun iar apoi voi demonstra modul de lucru. Vom uni cele dou margini ale tristuei prin nuruire iar
apoi eu i voi ajuta s prind baierul. Dup aceea vom lipi decoraiuni cu motive tradiionale i vom decora tristuele cu semne grafice. i voi
ateniona pe copii cnd activitatea se apropie de final iar apoi voi ridica un copil s ne reaminteasc ce pai am urmat n confecionarea tristuei.

Tranziie:
De pe loc ne ridicm
Tristuele le lum
n semicerc ne aezm
O colind s cntm

ALA II: Hora la romni dans popular


STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMENT CONINUTUL TIINIFIC
DIDACTIC METODE MIJLOACE FORME
I DIDACTICE DE
PROCEDEE ORGANIZARE
- aerisirea slii
1.Momentul - aranjarea mobilierului
organizatoric - intrarea ordonat a copiilor
- poziia corect pe scunel
Voi prezenta copiilor cteva suporturi n care se afl cte un b de conversaia, suporturi, frontal
sorcov.. Se stabilete cu copiii c fiecare suport are pereche o explicatia nuielue
sorcov. Educatoarea aaz pe fiecare sorcov cte o floare pentru
2. Captarea ateniei galben. Se constat c n grupa sorcovelor sunt mai multe obiecte sorcove
iar n grupa florilor galbene mai puine. Educatoarea le spune c
vor avea posibilitatea s ctige o floare galben rezolvnd corect
sarcinile n timpul jocului astfel nct s fie tot attea flori galbene
cte sorcove.
Astzi ne vom juca un joc numit Jocul perechilor n cadrul expunerea frontal
3. Anunarea temei cruia vom nva s facem perechi ntre obiecte pentru a afla n
i a obiectivelor care grup avem mai multe/ mai puine obiecte.Dup aceea vom
trece la msue unde vom confeciona Tristue pentru
colindtori.
4.Reactualizarea -Haidei s numrm mpreun cresctor de la1 la 10. conversaia cifre frontal, oral
cunotinelor -Acum s numrm descresctor de la10 la 1. exerciiul individual
-Recunoaterea cifrelor n concentrul 1-10.
ALA I Copiii vor trece la centrele de interes unde vor realiza conversaia, jetoane cu frontal, oral,
sarcinile, respectnd indicaiile educatoarei i meninnd o explicaia cifre, jetoane individual evaluarea
atmosfer plcut. demonstraia cu imagini produselor
5.Dirijarea nvrii ADE Jocul didactic Jocul perechilor jocul specifice activitii
1. Explicarea i demonstrarea datinilor de
Un copil numit de mine vine n fa, i alege un plic cu jetoane i iarn, plicuri,
va forma dou mulimi alturate de elemente de jos n sus. Apoi va cufr, bulgre
pune n pereche obiectele din cele dou mulimi pentru a din hrtie
determina care are mai multe/ mai puine sau tot attea elemente.
Dup ce doi-trei copii vor compara mulimile pe mas, urmatorilor
le voi cere s aeze jetoanele la flanelograf - pe vertical.
Jocul de prob- Dup ce au fost explicate regulile jocului se
va efectua un joc de prob pentru a se clarifica eventualele
nelmuriri.
Executarea propriu zis- Se trece la executarea jocului de
ctre copii.
3.Complicarea jocului: Voi prezenta copiilor un bulgre de Bulgrele de
zpad format din mai multe foi de hrtie suprapuse. Ei vor avea zpad
sarcina s topeasc bulgrele. Voi arunca bulgrele unui copil i
i voi da o sarcin iar dac va rezolva sarcina corect va desface o
foaie din bulgre. Jocul continu pn cnd bulgrele se va
dezintegra.
Exemple de sarcini:
- Arat-mi ce poi face pentru a avea tot attea elemente n cele
dou grupe;
- Aaz o grup de jetoane astfel nct n grupa format de tine s
fie mai puine elemente dect n grupa iniial.
- Aaz o grup de jetoane astfel nct n grupa nou format s ai
mai multe jetoane dect n prima grup.
- Adaug sau scoate jetoane pentru a avea tot attea elemente n
cele dou grupe.
Tranziie De pe loc ne ridicm/ Spre msue ne-ndreptm/
Surprize noi s aflm
explicaia carton alb i frontal evaluarea
Copiii se vor aeza la msue , vor primi diferite materiale cu demonstraia colorat A4, produselor
6.Obinerea ajutorul crora vor confeciona o tristu. Voi prezenta modelul exerciiul pamblic, activitii
performanelor educatoarei i-l vom analiza mpreun apoi voi demonstra modul lipici,
de lucru. Vom uni marginile tristuei prin nuruire, apoi i voi elemente
ajuta s ataeze nurul pentru mner iar n final vor decora tristua decorative,
cu motive tradiionale. Vom face cteva exercii de nclzire a carioca
muchilor minilor iar apoi vom trece la realizarea lucrrii. Voi
trece pe la fiecare copil i i voi ajuta acolo unde ntmpin
dificulti. i voi anuna pe copii cnd ne pregtim s finalizm
lucrrile.
ALA II jocul tristue, nuci, frontal oral
7.Asigurarea Hora la romni- Copiii se vor ridica de la msue cu tristuele alune,
feedback-ului n mn i vor pleca la colindat. Dup ce vor cnta o colind i bomboane
vor dansa un joc popular, educatoarea le va pune n tristue nuci,
alune i bomboane.
Aprecieri recompense frontal oral
8.ncheierea Se fac aprecieri asupra implicrii copiilor n activitate, acetia verbale
activitii primind i recompense.

S-ar putea să vă placă și