Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRAT

,, Orelul magic al figurilor geometrice


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 28.05.2014
INSTITUIA: Grdinia PN.Lumea CopiilorLupeni
GRUPA: mare
TEMA ANUALA : Cnd,cum i de ce se ntmpl?
TEMA SPTMNII : Pretutindeni triesc copii
TEMA ACTIVITII: ,,Orelul magic al figurilor geometrice,,
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: Consolidare de cunotine i deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITI ABORDATE:
1.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
- Domeniul tiine: Activitate matematic
- Domeniul om i societate -Activitate practic- gospodreasc
Tema :Orelul magic al figurilor geometrice- joc logico-matematic
- - activitate practic- gospodreasc

DOMENIUL TIIN

ACTIVITATEA: Activitate matematic


SUBIECTUL: Orelul magic al figurilor geometrice- forme geometrice
MIJLOC DE REALIZARE: joc logico-matematic
FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual, pe grupe.
TIPUL ACTIVITII :Consolidare i sistematizare de cunotine i deprinderi
SCOPUL ACTIVITI: Verificarea, aprofundarea i consolidarea cunotinelor
matematice privind recunoaterea i descrierea formelor i pieselor geometrice;

OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)cognitive
- s descopere prin pipire forma, mrimea, grosimea pieselor geometrice ;
- s descopere culoarea prin deducie logic;
- s asocieze piesa cu un obiect asemntor din mediul nconjurtor , stabilind asemnri
ale formei;
- s gseasc piesa cerut avnd n vedere cerina dat;
- s exemplifice utilizarile piesei geometrice;
b)afective
-s participe cu interes si plcere la activitate;
-s colaboreze cu colegii de grup;
c)motrice
- s adopte o poziie corect a corpului la activitate;
-s mnuiasc corect materialul distribuit;

SARCINA DIDACTIC: Recunoaterea numai cu ajutorul simului tactil a formei, mrimii


i grosimii figurilor geometrice; deducerea culorii.

REGULI DE JOC:

1 .Copiii sunt mprii n doua subgrupe a cte 7 copii. Grupele vor trimite pe rnd
cte un reprezentant care va utiliza Sculeul fermecat (va prinde n mn o pies fr s o
scoat, i va spune care este forma, mrimea i grosime acesteia). Apoi piesa va fi scoas din
scule, descris din nou i aezat la vederea tuturor copiilor. Un reprezentant al echipei
adverse va veni i va cauta jetonul care corespunde figurii extrase i o va plasa corespunztor
pe macheta oraelului figurilor geometrice, argumentnd rspunsul.

2.Grupele vor trimite pe rnd un reprezentat care va extrage din coule o ntrebare.
Vor rspunde cerinei i vor alege figura geometric corespunztoare rspunsului dat.

ELEMENTE DE JOC: aplauze, micare, surpriza, ghicirea, ritmizari; nchiderea i


deschiderea ochilor

DOMENIUL OM I SOCIETATE (DOS)


ACTIVITATEA: Activitate practic-gospodreasc
SUBIECTUL: ,, Orelul magic al figurilor geometrice
MIJLOC DE REALIZARE: lucrare individual
FORMA DE ORGANIZARE: frontal i individual
TIPUL ACTIVITII :Consolidare i sistematizare de cunotine i deprinderi
SCOPUL ACTIVITII: :
- formarea deprinderilor de a asambla i de a integra prin lipire elementele ntr-o
compoziie unitarformarea de deprinderi igienice.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
a)cognitive
- s denumeasc corect materialele i instrumentele de lucru ;
- s decoreze tortul cu materialele pe care le au la dispoziie ;
- s-i exprime prerea fa de lucrarea proprie i fa de cele ale colegilor ;
- s mnuiasc corect i lejer instrumentul de lucru ;
- s-i formeze deprinderi igienice.

b)afective
-s coopereze n vederea realizrii machetei;
-s manifeste interes pentru coninut;
-s aprecieze lucrrile pe baza urmtoarelor criterii: aezarea elementelor compoziionale,
grad de finalizare, aspect.
c) motrice
- s adopte o poziie corect a corpului la activitate;
-s mnuiasc corect materialul distribuit;
- s respecte normele igienico-sanitare n timpul activitii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: Conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul practic;
Materiale didactice: ornamente pentru tort, blat de tort , creme , farfurioare , lingurie,
coifuri, stimulente.
DURATA: 45-50 min.

BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C.I., Curriculum pentru nvmnt precolar , 2008.
2. ,,Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,,Bucuresti ,2005.
SCENARIU DIDACTIC
MOMENTELE CONINUTUL TIINIFIC STRATEGII EVALUARE
ACTIVITII DIDACTICE

1.Moment Amenajarea slii de grup i pregtirea Conversaia Frontal


organizatoric copiilor pentru activitate.
Explicaia

2. Captarea Se realizeaz prin prezentarea sculeului Expunerea Observarea


fermecat cu piese geometrice trimis de capacitii
ateniei Observaia
Figurino, care i roag s descopere ce este n
de atenie
el i i sftuiete s utilize figurile geometrice
voluntar
pentru a completa oraul n care el
locuiete.(orelul figurilor geometrice). Oral / frontal

Introducerea n activitate o voi realiza


prin citirea scrisorii din plicul numarul 2
Conversaia
in care se precizeaz c, pentru realizarea
3. Anunarea temei i Frontal
altei dorine a lui Figurino, va trebui
a obiectivelor
desfurat un joc logico-matematic.

n cadrul acestui joc vom recunoate


figurile geometrice, vom descoperi care
Explicaia
este forma, mrimea i grosimea lor, vom
stabili care sunt asemnrile i deosebirile
dintre figuri i vom desena figuri
geometrice cu niste creioane mai speciale.

4.Desfurarea Prezentarea materialului didactic


activitii Voi prezenta copiilor materialul didactic
Conversaia Frontal
cu care ne vom juca : sculeul fermecat cu
Individual
figuri geometrice de diferite mrimi, culori,
forme i grosimi .
a) Explicarea regulilor jocului propriu-zis: Explicaia
Copilul va veni la Sculeul fermecat(va
prinde n mn o pies fr s o scoat, i va
spune care este forma, mrimea i grosime).
Apoi piesa va fi scoas din scule, descris
din nou i aezat la vederea tuturor copiilor.
Fiecare copil va veni si va extrage din scule
cte o form geometric. Cei care vor ghici
caracteristicele formei, fr s deschid ochii
, va fi desenat de doamna educatoare pe
obraz (cu un creion special) cu aceeai form.

n partea a doua a jocului se vor forma 2


grupe. Acestea vor trimite pe rnd un
reprezentat care va extrage din cosule o
Exercitiul
ntrebare. Vor rspunde cerinei i vor alege
figura geometric corespunztoare
rspunsului dat. Fiecare rspuns bun dat de
fiecare copil din echip va fi stimulat. Dac
rspunsul dat este incorect, atunci rspunsul Problematizarea
corect va fi dat de educatoare (sau de un alt
copil).
Jocul didactic
Pentru ca jocul s se desfoare corect
trebuie s respectai regulile lui: s ateptai
semnalul meu de start i terminare a jocului,
s v anunai prin ridicarea minii, s
Problematizarea
ateptai s fii numii.
Jocul
b) Executarea jocului de proba

- jocul va fi executat mai nti de cadrul


didactic care va aprecia gradul de nelegere a
regulilor i a sarcinii jocului, reamintind
criteriile de reuit ale jocului.
c)Executarea jocului propriu- zis

Jocul ncepe la semnalul meu. La nceput voi Conversatia


interveni mai mult pentru a reaminti regulile
jocului, dnd unele indicaii metodice .
Explicatia
Copiii care vor da rspunsuri corecte vor fi
stimulai, iar ceilali care vor da rspunsuri
greite sau le expira timpul de gndire vor fi Exerciiul Individual
pui n situaia de a repeta denumirea
fiecrei piese i nsuirile acesteia.

d) Complicarea jocului
Oral
Se va face mprirea pe 2 grupe, urmnd ca
precolarii din cte o echip s vin pe rnd
s aleag un bileel din coule. Ei trebuie sa
aleag figura geometric care ndeplinete
cerinele .Pentru fiecare rspuns corect ei vor
primi cte un stimulent.Va ctiga echipa Conversaia
care a primit cele mai multe stimulente.

Tranziia: Vor fi apreciate rspunsurile


Individual
corecte i se vor ndruma copiii spre centrele
de lucru de la activitatea practica unde vor
orna blaturile de tort cu diverse forme
Frontal
5.Dirijarea geometrice.
Explicaia Individual
nvrii 1.Intuirea materialului didactic
Demonstraia
Copiii vor enumera materialele de lucru de
pe masut . Pentru a avea un aspect ct mai
plcut noi va trebui s decorm blaturile cu
figuri geometrice i s lucrm ngrijit la
Observaia
msue.

2 Explicarea i demonstrarea etapelor de Individual


6.Obinerea
lucru : Explic copiilor i demonstrez modul
performantei
de lucru. Precizez c vor folosi prima dat
Conversaia
crema de prjituri cu care vor orna tortul pe
care vor trasa mai multe forme geometrice
cu ajutorul creioanelor de decor speciale. Exerciiul

3. Executarea exerciiilor pentru


nclzirea muchilor minii: Jocul
degeelelor , Cntm la pian

4. Executarea lucrrii de ctre copii.


Explicaia
Voi supraveghea copiii n timp ce lucreaz,
voi urmri respectarea etapelor de lucru, voi
acorda explicaii suplimentare i ajutor Exerciiul
copiilor care ntmpin dificulti.

Cnd majoritatea copiilor au terminat voi


anuna ncetarea lucrului.
Conversaia

Aprecierea lucrrilor i a modului cum au Turul galeriei Evaluare curent


decoratul blatul de tort, aprecierea se face pe
7.Evaluarea activitii Conversaia
baza urmtoarelor criterii: aspect i grad de
finaliyare.

8.ncheierea n ncheierea activitii mpreun cu copiii


activitii vom analiza "turul galeriei", fcnd aprecieri
Turul galeriei Evaluare curent
asupra muncii fiecrui copil. Sunt
recompensai cu rezultatul muncii lor Conversatia
(torturile).

S-ar putea să vă placă și