Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA: Grdinia cu P.P. NR.2 Braila;


EDUCATOARE: MEIROSU AURELIA CRISTINA;
GRUPA: Mare-pregatitoare;
OBIECTUL: Educarea limbajului;
SUBIECTUL: dramatizare Scufia Roie;
TIPUL ACTIVITII: consolidarea cunotinelor
SCOPURI:
- contribuii la dezvoltarea capacitii de nelegere a unui text lecturat;
- contribuii la dezvoltarea ateniei voluntare;
- contribuii la consolidarea deprinderii de a reproduce o poveste pe baza ilustraiilor;
OBIECTIVE:
- s enumere povestiri cunoscute
- s recunoasc imaginile ce ilustreaz povestea
- s repovesteasc textul n ordinea desfurrii evenimentelor
- s interpreteze rolul care i-a fost distribuit
METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia, explicaia, demonstraia,
dramatizarea
MIJLOACE DIDACTICE: dou orulee, o scufi de culoare roie, foarfec, plrie,
copaci tridimensionali, flori, coule, recompense
DURATA: 15-20 minute

ETAPE/ OBIECTIVE CONCEPEREA I PROIECTAREA ACTIVITII EVALUARE


CONINUTUL
ACTIVITII
1. - se pregtesc materialele necesare desfurrii
Moment activitii
organizatoric
2. Introducerea n - s recunoasc - se poart o discuie introductiv legat de povetile Observarea
activitate/ povestea pe care ei le cunosc deja. Se prezint copiilor o scufi comportamentului
Captarea ateniei de culoare roie i sunt intrebai dac recunosc verbal
obiectul i dac tiu crei poveti aparine.
3. - dup ce am descoperit titlul povetii vom ncerca s Observarea
Anunarea temei imitm personajele care apar pe parcursul acesteia. La comportamentului
- dramatizare final vom dramatiza ntmplrile din poveste. nonverbal
Scufia Roie
4. - educatoarea relateaz pe baza imaginilor aciunile Observarea
Desfurarea desfurate n poveste. Apoi se va numi un copil care comportamentului
activitii va relata cu ajutorul imaginilor expuse povestea nonverbal
- povestirea Scufia Roie.
propriu-zis
5. - s enumere - se vor alege ase copii care vor interpreta
Obinerea personajele din personajele din Scufia Roie. Acetia vor fi Dramatizarea
performanelor poveste costumai corespunztor. Copiii selectai vor juca rolul ntmplrilor
- dramatizare spunnd fiecare replicile potrivite. Naratorul st pe un
povetii scunel i intervine cnd este cazul.

PRIMA SCEN discuia purtat de Scufia Roie cu


mama ei
- s interpreteze A II A SCEN ntlnirea Scufiei cu lupul cel
rolul viclean n pdure.
personajelor A III A SCEN lupul ajunge la bunicua pe care o
din poveste mnnc. n tot cest timp Scufia Roie culege
floricele.
A IV A SCEN Scufia ajunge la casa bunicuei
unde o ateapt lupul. Aceasta i adreseaz cteva
ntrebri deoarece i se pare ciudat. Dup ce Scufia l
- s poarte o ntreab pe lup de ce are gura aa de mare lupul o
discuie cu mnnc i pe ea.
lupul A V A SCEN Vntorul trece pe la casa bunicii
unde l gsete pe lup dormind. Acesta i taie burta cu
o foarfec mare i uimit, vede c nu a mncat-o numai
pe bunicu ci i pe Scufi.
mpreun cu bunica i cu Scufia Roie, vntorul
umple burta lupului cu bolovani.
A VI A SCEN lupul se trezete, se trte civa
metri i moare.
6. - aprecieri verbale stimulative individuale i colective - aprecieri verbale
Concluzii/ - evaluarea copiilor care au jucat rolul personajelor
Evaluare din poveste
- acordarea - acordarea recompenselor
recompenselor