Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE CURS
La disciplina: Amenajarea teritoriului
Chiinau 2011
1
1.Date generale.
Componenta proiectului
2
2.Retea stradala.
Reesind din destinatia principala a strazii urbane, si anume din necesitatea asigurarii
legaturilor dintre diferite zone ale orasului pe o directie maxim posibila drept-liniara, schema
retelei stradale se caracterizeaza cu ajutorul urmatorilor 2 indici:
1.Grad de nerectilinietate numeric egal cu raportul distantelor dintre diferite zone ale
orasului masurate pe reteaua stradala catre distantele dintre aceste zone masurate pe linii
drepte.
Lve (i j )
K nve
Lde (i j )
2.Numarulde automobile de transit care pot traversa centrul orasului de tranzit.
3
Caracteristica schemelor retelelor stradale se poate vedea in tabelul de mai jos.
1.dreptunghiulara
1,35 10
2.dreptunghiulara-diagonala
1,15 30
3.radial inelara
1,08 35
4.combinata
1,2 1,25 25
4
3.Calsificarea strazilor urbane
5
Gradul de dezvoltare a retelei stradale a orasului se caracterizeaza prin densitatea strazii
indice numeric egal cu raportul dintre lungimilor tuturor strazilor orasului (km) catre aria
teritoriului orasului (km2).
Lstr
[km 2 ]
S
Densitatea depinde de categoria orasului si valoarea medie constituie:
6
declivitatile longitudinele i1, i2, i3, i4 si se fixeaza o cota rosie initiala; de dorit H0r si in
corespundere cu valorile calculate a declivitatilor se calculeaza cotele rosii pentru fiecare
pichet.
7. Pentru fiecare pichet se calculeaza cota de executie, adica diferenta dintre cota
rosie si cea neagra a pichetului respectiv.
Categoria d Raza m
strazii convexe concave
H=13.85
i1=13.85/371=0.037
H=10.10
i1=10.10/329=0.031
Hrn=H(n-1)(L(n-1) * )
Hr1=Hn0-(50 * 0.037)=40.25+1.85=42.10
Hr2=Hn1-(50 * 0.037)=42.10+1.850=43.95
Hr3=Hn2-(50 * 0.037)=43.95+1.85=45.80
Hr4=Hn3-(50 * 0.037)=45.80+1.85=47.65
Hr5=Hn4-(50 * 0.037)=47.65+1.85=49.50
Hr6=Hn5-(50 * 0.037)=49.50+1.85=51.35
Hr7=Hn6+(50 * 0.037)=51.35+1.85=53.30
Hrk=Hn7+(21 * 0.037)=53.30+0.77=54.10
Hr8=Hnk-(29 * 0.031)=54.10-0.899=53.20
Hr9=Hn8+(50 * 0.031)=53.20-1.55=51.65
Hr10=Hn9+(50 * 0.031)=51.62-1.55=50.10
Hr11=Hn10+(50 * 0.031)=50.10-1.55=48.55
Hr12=Hn11+(50 * 0.031)=48.55-1.55=47.00
Hr13=Hn12+(50 * 0.031)=47.00-1.55=45.45
Hr14=Hn13+(50 * 0.031)=45.45-1.55=43.90
T=[R*(i1i2)]/2 D=T2/2R
8
T=4000*0.068/2=136
D=(136)/2*4000=2.312
Hrcurb= Hr y
Hkrcurb= Hk-D=54.10-2.312=51.79
9
Numim profil transversal reprezentare traseului strazii pe un plan vertical ce trece
perpendicular pe axa strazii si a tuturor elementelor sale.
Elementele principale ale strazii sint:
- partea carosabila
- trotuarele
- fisii verzi de izolare a trotuarelor si sensurilor de circulatie
- bordurie etc.
10
S
N1 =
Lg
Lg = l1 + l2 + l3 + l4
l2=25m
11
- timpul de reactie
16.663600
N1= = = 943.32
63.58
Kint=
< 1.0
+ + +
250
Kint=150+92.53+69.4+208.25 =0.40
A n=508/380.26=1.34 =>n=2
n
N1r
n - nr.de benzi de circulatie;
- fluxul de automobile pentru perspectiva.
- valoarea reala a capacitatii unei benzi.
Latimea strazii se calculeaza prin inmultirea nr. de benzi cu latimea unei benzi de
circulatie conform tab. 3
Latimea benzii=3.75m
Latimea strazii=2 * 3.75=7.5m
Latmea drumului=7.5 * 2=15m
A
N= n=1200/1000=1.20=2.00
r
N1 btr=2.00*0.75=1.5m
A
N= n1=3400/800=4.255
r
N1 btr =5 *0.75=3.75m
13
INTERSECTIA STRAZILOR.
14