Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE CURS
La disciplina: Transporturi, Traffic si Circulatie Urbana
Ostaci Pavel
Verificat: Zestrea P.
Chisinau 2017
1.Date generale
1. Plan traseu cu relieful reprezentat prin curbe de nivel cu echidistanta de 1m. Lungimea
traseului 750m.
2. Intensitatea circulatiei transportului si a pietonilor.
A=842
3. Pietoni 4400/7500.
4. Delictivitatea i=0.04717 (din proiect luam i maximal)
5. Date suplimentare: a. distanta dintre intersectii Lint=580 m
b. coeficientul =0.42
Componenta proiectului
Strada orasului se numeste fisia terenului urban destinata pentru asigurarea circulatiei
automobilelor si pietonilor si pentru trasarea retelelor ingineresti urbane-canalizare, apa, telefon,
electricitate s.a.
1.dreptunghiulara 2.dreptunghiulara-diagonala
3.radial-inelara 4.combinata
Reiesind din destinatia pricipala a strazii urbane, si anume din necesitatea asigurarii
legaturilor dintre diferite zone ale orasului pe o directive maxim posibila dreptliniara, schema
retelei stradale se caracterizeza cu ajutorul urmatorilor 2 indici:
1. Grad de nerectilinitate numeric egal cu raportul distantelor dintre diferite zone ale
orasului masurate pe reteaua stradala catre distantele dintre aceste zone masurate pe linii
drepte.
()
Knve=()
2. Numarul automobilelor de transit care pot traversa central orasului de transit.
1.dreptunghiulara
1,35 10
2.dreptunghiulara-diagonala
1,15 30
3.radial-inelara
1,08 35
3.Clasificarea strazilor urbane
Clasificarea strazilor:
H-cota conventional, mai mica decit cea mai mica cota depe traseu (in cazul meu H
<43, deci H=42).
1. Se examineaza planul traseul propus spre proiectare cu relieful existent exprimat prin
curbe de nivel si in dependent de complicitate reliefului se alege distant dintre pichete
(50m) si preventive se determina numarul de sectoare posibile cu declivitati constant.
Este important ca aceste sectoare sa aiba distante cit mai mari, ceea ce asigura circulatia
continua si lina pe sectorul dat, aceasta distant dintre punctele de fringere a declivitatii se
numeste pas de proiectare. Din practica proiectarii si exploatarii strazilor urbane
lungimea acestor sectoare depinde de categoria strazii; si constituie 250 m si mai mult.
2. In scara orizontala, data de obicei, 1:500, 1:1000, 1:2000, se traseaza planul traseului cu
curbele de nivel existente si se divizeaza in segmente egale prin puncte de pichet
1,2,3,4,etc.
3. Se calculeaza pentru fiecare pichet cu exatitate maxima posibila cotele existente (negre)
si se inscriu in coloana respective. Se fixeza pe linii vertical pentru fiecare pichet in scara
verticala punctul ce corespunde cotelor negre calculate. Cu linii drepte subtiri se unesc
punctele pichetelor alaturate formind profilul existent (negru) a traselui existent.
= +
0
= ; 1 =
(0)
0 = 43,00 8 = 58,55
1 = 45,55 9 = 62,00
2 = 47,57
10 = 58,23
3 = 52,78
11 = 55,70
4 = 50,55 12 = 53,62
5 = 52,83
13 = 52,28
6 = 53,94
14 = 48,55
7 = 56,63 15 = 46,00
1 0 19
1 = = = 0,044
(1 1) 432
1 15 15
2 = = = 0,047
(1 14) 318
0 =43,00
1 = 0 + 1 = 43.00 + 50 0,044 = 45,19
2 = 1 + 1 = 45,19 + 2,2 = 47,39 9 = 8 2 = 58,80 + 2,36 = 61,16
3 = 2 + 1 = 47,39 + 2,2 = 49,59 10 = 9 2 = 56,44 + 2,36 = 58,80
4 = 3 + 1 = 49,59 + 2,2 = 51,79 11 = 10 2 = 54,08 + 2,36 = 56,44
5 = 4 + 1 = 51,79 + 2,2 = 53,99 12 = 11 2 = 51,72 + 2,36 = 54,08
6 = 5 + 1 = 53,99 + 2,2 = 56,19 13 = 12 2 = 49,36 + 2,36 = 51,72
7 = 2 = 56,19 + 2,2 = 58,39 14 = 13 2 = 47,00 + 2,36 = 49,36
8 = 7 2 = 58,39 + 2,2 = 60,59 15 = 47,00
= 6 + 1 = 43 + 43 0,44 = 62,00
3. Inscrierea curbei vertical.
2 1822
= = = 4,14 ;
2 2 4000
2
=
2
2 502
6 = = = 0,31
2 8000
2 1002
7 = = = 1,25
2 8000
2 1502
8 = = = 2,81
2 8000
2 1642
9 = = = 3,36
2 8000
2 1142
10 = = = 1,62
2 8000
2 642
11 = = = 0,51
2 8000
2 142
12 = = = 0,024
2 8000
= 2,95
1 =
= 1 + 2 + 3 + 4
= = 13,88 3600 = 49968; = 13,88 ; = 3600;
gabarit dynamic
1 lungimea automobilului 1 = 5
2 distanta parcursa de automobile in timpul reactiei a soferuluila necesitatea de frinare
13,88
2 = = 1,5 = 20,82
timpul de reactive = 1,5 ;
2 13,882
3 = = = 23,69
2 ( ) 2 9,8 (0,42 0.047)
2
= 5,00 + + 2( ) + 3,00= 52,51
13,88 3600
1 == = 950,40
52,51
580
= = = 0.805 < 1
2 2 192,65 192,65
+ 2 + + 580 + 3 + 4 + 16 13,88
2
+ 2 20 + 2 6
= = = 16
2 2
Numim capacitatea strazii urbane numarul maxim de automobile care pot trece pe
strada data intr-o directie intr-o ora respectind regulile de circulatie.
Intensitatea circulatie pe strazile urbane reprezinta numarul real de automobile ce trec
pe strada data timp de o ora.
Calculam trotuarele:
a) trotuarele obisnuite in lungul terenurilor verzi sau in fata blocurilor locative. Pentru ele
capacitatea este : 1 = 1000 /
b) trotuarele alaturate magazinelor, cinematografelor, teatrelor si altor edificii obstesti.
Pentru ele capacitatea este: 2 = 700 800 /
1 4400 2 7500
1 = = = 4,4 5; 2 = = = 10
1 1000 2 750
INTERSECTIA STRAZIOR.